j I I I 1 Do voorzegging van het Advertentie-blad, na de kiezing van Bertje Du Bus. Het Advertentie-blad in zijn nummer van 29 augusli 1874, over den uitslag sprekende der kiezing van Beitje Du Bus, eindigde met de vol gende woorden De eenigste straf die wij aan de stemmers voor De Bus wenschen, is dal zij hem zouden behou- den tot de vernieuwing van zijn mandaat. Zij zullen van zijne dienstwilligheid proeven lot over hun hoofd. Hij is hun van vereens komen bezien en is vertrokken tot de naaste kiezing. Proficiat Deze voorzegging over vierjarcn uitgesproken, heeft zich ten volle verwezcnllijkt. M.r Du Bus is vertrokken en nooit meer, in gansch het arron dissement, heeft men hem gezien; verders, wan neer iemand van zijnen dienst noodig bad, wist men niet in welk gedeelte der wereld hij te vinden was. En nochtans, volgens den .Fem naar en geheel zijne klieke, was dal de man die ons arrondisse ment ging rijk makende gebradene kiekens gingen in den mond der kiezers vliegen, en hel manna ge durig uit de lucht vallen. Heelt men wel ooit schandaligcr bcdriegerij ge zien? Heeft men ooit meer met de kiezers den spot gedreven? Welhoe, met listen en bedrog kom: men de slem der kiezers afpersen, en na dezelve door allerlei bedreigingen en beloften bekomen te heb ben, vertrekt men zonder ooit meer toeken van leven te geven, of zich met de belangen van het arrondissement te bekreunen!!.... Het is ook niet te verwonderen dat de Veurnaar en geheel zijne partij, wanneer er hun over Bei tje Du Bus gesproken of er naar gevraagd wierd, be schaamd en onthutst stonden, en geen enkel woord uit hunnen vleienden en gcbcuedijden mond lieten vallen. Daar stonden nu de kiezers als vergaapt hunne oogen gingen eindelijk open en zij zagen, maar helaas te laat, dal men hen misleid en be drogen had. Zij beklaagden naar hel Advertentie blad niet geluisterd te hebben die hun alles voor zegd had; zij beklaagden en wel te recht, den achtbaren liberalen kandidaat, M.' Bchacglicl, den man der streek, dien zij kenden, verstoeien 10 hebben voor den hooveerdigen vreemdeling. Nu ook is hel zelfde spel op den katholieken wagen, nu ook, gelijk in 1874, komen zij met eenen vreemdeling, met oenen Slirum, die wij niet kennen en waarschijnelijk niet meer zullen zien. Doch, men bedriegt maar eons. .Men heeft geen vertrouwen meer in de klerikale kiesdravers, en niettegenstaande al hun boffen en stollen over de goede kwaliteiten van hunnen kandidaat, zullen de kiezers zich het spreekwoord herinneren: beloften en rotte appelen kwetsen niemand. Daarom zullen zij beter oppassen en .M.r Slirum, die een afbeedsel is van Bedje Dtt Bus, en al de mannen van den Veurnaar zenden wan leien, en stemmen voor den man des volks dien wij kennen, die liet welzijn onzer streek zal ter harte nemen en ons niet zal be driegen, voor den heer FERDINAND de STEERS. Rïet priester programma. Kiezers, en gij bijzonderlijk, burgemeesters schepenen en gemeenteraadsleden, gij weel door ondervinding, dat de pastors nooit tevreden zijn altijd trachten zij naar meer en meer, altijd willen zij hunne macht vergrooten en uitbreiden. Het gaat ook zoo in de hooge politiek, hot gaat ook zoo met de bisschoppen tegenover het minis terie. doren tijd, die niet dient om zich bezig te houden met koophandel- en landbouwbelangen, om te spreken met deze, of gene partikulicren, om de putatie te ontvangen, om met de ministers te gaan onderhandelen, enz. In ’t bckleeden van plaatsen en bijzonderlijk van eereplaatsen, moet er niet gevraagd worden, of die plaats dient of schikt aan M.de Graaf, maar wel, of M.r de Graaf er voor dient of schikt; er zijn er vele die in ’t uitreiken van plaatsen en eerelitelen de beide banden uitstéken om ze te bekomen; maar velen zijn er die er niet voor dienen. En neen, naar al wal wij hoorei» van alle zijden, M.r van Limburg-Stirum dient voorde plaats van sena teur niet; M.r B. Du Bus, met zijn ongehoord ge drag voor deze arrondissementen, heeft ons op lettend gemaakt, en wij willen ons geenen tweeden keer bij den neus laten leiden; is al genoeg met eenen keer. Wij moeten een senateur hebben die de zittingen in den senaat bijwoont, die ziet en hoort wal er gebeurd, die kan spreken voor ons; M.r van Limburg-Stirum zou zich opsluiten in zijne oude bibliotheken en in oude manuscripten zitten snuffelen; of wel, zou de mis moeten hooren van zijnen pater in de kapclle van zijn kasteel; en ge durende dal bij daar zijnen tijd zoude verslijten, zouden onze belangen verwaarloosd worden. Wij verzoeken dus al onze medekiezers datzij hun kruisje zouden maken boven den naam van M.r FERDINAND de STEERS. groot geweest, dat zij den rug gekeerd hebben naar de kiezers in plaats van ze met een bezoek te verecren. En nochtans, was hel niet een plicht, bijzonder lijk, voor hel engeltje Raphael, die nog een jon gentje is van eerste broekje, die geene kiezers kent en van hen ook niet gekend is, uil reden zijner 0100.1H populariteit, hun een bezoek af te leggen, met hun kennis te maken? Doch neen, dachten zij, waarom is dit noodig; terwijl er geene tegenkanting is, waarom al die beleefdheid gebruiken, wij zullen toch gekozen worden met de medehulp van pastoors, kapelaans en andere pilaarbijtersen ziedaar hoe zij de kiezers uitlachten. Daaruit moet men besluiten, dal zulke mannen de kiezers in kleine waarde houden, en indien het gebeurt zij dezelve een bezoek aflegen, hel maar uit valscheu schijn is. Doch, ondervinding leert: daarom zullen de kiezers van den 11 juni indachtig zijndat, wanneer de klerikale kandidaat hun een bezoek zal afleggen, hel maar zal zijn enkel omdat er tegenkanting is, anders dal men hem niet zou zien. Zij zullen ook niet vergelen dat zij door de gelukkigmakers die ons in den provincialen raad vertegenwoordigen zoo beleefd zijn behandeld geweest en daarom zullen zij stemmen voor den liberalen kandidaat. Do klerikale mildheid. Hoe men de kiezers in het aangezicht spuwt. Onze klerikale kandidaten voor den provincialen raad dezer dagen op ronde zijnde bij de buiten kiezers, om hunnen persoon, hun talent en hunne mildheid te toonen, kwamen op zekere gemeente niet ver van Dixmude; zij traden zekere herberg binnen, alwaar zij vier of vijf personen vonden die meest al kiezers waren. In hunnen hoogmoed be volen zij de bazin eenige glazen bier te lappen, opdat deze die daar tegenwoordig waren op hunne gezondheid hadden kunnen drinken; zij keken wal rond en draaiden wal op hunne hielen, en eindelijk een frank op de tafel werpende om de zeven pinten bier te betalen waren zij te weeg de deur uil, toen de bazin deed opmerken dal er te veel betaald was en zij 16 centimen moesten wederom hebben. Op deze woorden der bazin keerde ecu der groote kopstukken zich om, hief zijn hand omhoog en zegde: bazin alles is voor u, liet is voor de kiezers, voor al deze fraaije menschcn; en al die aan den schotel zitten, gelijk wij, moeten niets weder hebben!!!!! Alzoo vertrokken zij, den rook van hunnen cigaar in de hoogte blazende, en in hun zclven denkende die menschcn zullen hier al een groot gedacht van ons hebbenwij zijn de groote Jans Als men zulke gevallen hoort of ziet, zoude men niet moeten schokschouderen van lachen eene mildheid van 16 centimen!!!! En dal zijn al die mannen die den liberalen kan didaat M.r de Stuers voor gierigaard willen uit schilderen; terwijl zij in volle glorie een klerikale cadeau doen van 16 centimen. 't Is om er mede te lachen. Waarheden. De geestelijken der arrondissementen Veurne en Oostende zijn verlegen mol hunnen kandidaat, en zeggen onder elkander, dal .Monseigneur eene slechte keus heeft gedaan. Een kandidaat die een vreemdeling is. die een weinig aangenaam uitzicht heeft, die droefgeestig is en met de kiezers niet klappen kan, omdat hij hunne taal noch spreekt, noch verstaal, is wel de ongelukkigste kandidaat die er kan gevonden wor den, en zoo is M.r Slirum. M.r Slirum kam geheel wel op zijne plaats zijn in De stad Veurne, zeggen de heilige schrijvers, is moê van al die liberale dwingelandij. Waar is die liberale dwingelandij1.... Doch wal dwingelandij mag genoemd worden, is, dal onze geestelijken aan de provinciale kiezers eenen kan didaat hebben opgedrongen, die maar een jongen is en veel te weinig geleerdheid en ondervinding heeft, om de verhevene plaats lol de welke hij ge roepen is te bckleeden. Wal dwingelandij mag genoemd worden, is de verplichting die de pastors aan de kiezers hebben opgelegd van hunne gewone bezigheid te verlaten, om te gaan stemmen voor iemand, die alhoewel jong, gezond en meester van zijnen tijd, zoo onbe leefd en zoo onbetamelijk is geweest het grootste getal der kiezers over hel hoofd te zien en slechts eenige voorname persoenen in de gemeenten met zijn bezoek te gaan vereeren. Wal nog dwinijlandij mag genoemd worden, is de verplichting aan de kieziers onder de bedreiging van hel en vagevuur opgelegd, van te gaan stem men voor oenen kandidaat senateur, die voor ons een volslagen vreemdeling is, die geen vlaamsch kout, en die geene de minste waarborgen oplevert dat hij onze belangen zou verdedigen. Sedert acht jaar hebben wij een ministerie dal de geestelijken verrijkt en al de plaatsen geeft aan hunne beschermelingen. Welnu, denkt gij, kiezers, dal zij daarmede vol daan zijn? Geenszins: zij eischcn veel meer. lu een geschrift, dat onlangs te Brugge is uilgc- komen, en dal de bisschoppen en de klerikale ga zetten hebben goedgekeurd, geeft men te kennen, dal hel tegenwoordig ministerie zijne plichten, als katholiek ministerie, niet volbrengt, en zegt men duidelijk wal het zal moeten doen, indien de klcri- kalen op 11 juni in het land zegepralen. Ziehier wat dit geschrift, of om juister te spre ken, ziehier wat de bisschoppen eischen. Ziehier hun programma. 1. " Geene hulpgelden meer aan hoogerc en middelbare staatsscholen. 2. " Geene hulpgelden meer aan de gemeente scholen. N. B. De geestelijken willen gansch alleen meester zijn over hel onderwijs. Ewe personaliteiten, I eurnaar, overuren heertje met eenen fijnen bril op den neus over oenen anderen «in haat en strijd grijs geworden over eenen derden, die niets meer begeert dan zich te laten zien en bewonderen over eenen vierden U een klein pretentieus ventje stooren niemand; men is aan uwe grofheden, heilige schrijvers, volkomen onverschillig. Gij moogt in alle uwe nummers de liberalen met scheldwoorden over laden, laster op laster, slijk op slijk stapelen, doch daarom zullen zij niet hunne plichten te kort blij venzij zullen de onafhankelijkheid der wereld lijke overheid tegen de priesterheerschappij blij ven verdedigen, en blijven werken en strijden voor het algemeen welzijn. Klerikale l>elccl\Ihei<l. Bijna al de kiezers van de stad en den buiten, zijn in hel geheel niet tevreden over de handel- 3. ° Paters en broerkens, en studenten voor pa- wijze der twee klerikale kandidaten voor den pro- ters en broekens onttrokken aan den krijgsdienst. vincialen raad. De beleefdheid dier mannen is zóó N. B. De geestelijken willen in Belgie alle- voor lieden genieten maar geene lasten dragen. 4. " Verzedelijking van hel leger. In andere woorden: gehoorzaamheid van helleger aan de geestelijken in zaken van godsdienst en godsdiens tige plechtigheden. 5. " Herziening der wet op de studiebeurzen. N. B. De geestelijken zouden de studiebeurzen voor hunne eigene gestichten willen inpalmen. 6. ° Herziening der wel op de kerkhoven. N. B. De geestelijken zouden aan de burgemees ters a'.le meesterschap op de kerkhoven willen onttrekken, ten einde alle liberalen in den ver doemden hoek (gelijk te Alveringhem) te kunnen doen begraven. 7. ° Onderdanigheid van hel Gouvernement aan den Paus en de bisschoppen. N. B. De paus en de bisschoppen beweeren al leen de opperste waarheid en de opperste wijs heid te bezitten; daarom zou het advies van paus en bisschoppen in alle bestuurlijke zaken moeten gevolgd worden. 8. " Geen bondgenootschap met prolcslantschc volkeren en bijzonderlijk niet met Duilschland. 9. ° Eitschrabbing uit de Grondwet der artikelen die aan de kerk mishagen. N. B. Dit wil zeggenafschaffing van onze dier baarste vrijheden. Gij ziel, kiezers, waar de geestelijken naar toe willen: zij genieten reeds voordeelen van allen aard, de kloosters zijn onschatbaar rijk en betalen weinig lasten, de bisschoppen wonen in paleizen, de pastors in de schoonste huizen en doen den besten mul, maar dit alles is nog niet genoeg. Het wordt hoog lijd, dal die mannen op hunne plaats gesteld worden. Daarom, kiezers, stemt tegen hel klerikaal ministerie, stemt voor den libe ralen kandidaat M.r F. deStuers. De geestelijken zullen u wel zeggen, dal de libe ralen legen de religie zijn; maar dal zijn alleenlijk .worden om aan ’t scholtelken te blijven zitten, en .bijgevolg woorden die niets beleekenen. I»c provinciale klexing. De opstellers van den Veurnaar maken aan hunne lezers bekend, dat zij uitermate tevreden zijn over i den uitslag der provinciale kiezing. Ehwel, wij ook zijn er over tevreden en zien er een goed voor doeken in. Die uitslag inderdaad bewijst dal de libe ralen in Veurne en in Vcurnambacht niet plat», .maar integendeel vol kracht en leven zijn, want nooit in eene kiezing zonder tegenkanting, zijn er hier zooveel onthoudingen geweest als in de kie zing van 27'“ II. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2