VAN VEURNE a li te NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT J 'M ij L 52.' 129. LS78. N. J A A St. 1 V i I II i de ongeluk- igenoodzaakt ijken, alwaar L' r I i 8 J K Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen la centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Wanneer dinsdag de uitslag der kiezing van Oostende te Veurne gekend was, heerschte er de grootste vreugde in den Katholieken Cirkel. Al de geestelijken begaven er zich naar toe om hunnen dorst te laven en om te schreeuwen van T onge- diert der geuzen verlost ons vaderland Maar welhaast kwam er voor de liberalen eene blijde mare toe uit Gent, gevolgd door andere blijde maren uit CharleroiVerviers Soignies, Ant werpen en Brugge. Nu veranderde al op eens de beweging van onze marktal hel volk liep naai de Esperance waar de dépêches aankwamen, al de vivals waren voor de liberalen, de pastors en hunne acblerloopers waren als van Thand Gods ge slagen, hun moed zonk in hunne schoenen, slille- kens aan vertrokken zij langs d’achterpoort, en welhaast zag er de Katholieke Cerkel uil gelijk een graf. In de liberale herbergen van de markt inte gendeel, kwam overal hel nationaal vaandel te voorschijn, men juichte en men zong en de vreugde was algemeen. De pastors mol hunne onderdanige kiezers zijn met lange druipneuzen naar hunne parochiën terug gekeerd, en hel lied van a bas Malou, die zij als hun vonnis hadden hooren zingen, bleet hun lang pijnlijk in de ooren klinken. Op den hoogdag van Sinksen hadden er in onze kerken oprechte schandalen plaats. InS.uWal- burgakerk riep men al’ niet van den preek stoel, maar van den autaar dal de kiezers ver plicht waren op hunne consciëntie hunne stem te geven aan den klerikalcn kandidaat. In S.‘Niklaas- F dit gedenkwaardig jaar. Georges V. pro testeerde hier krachtdadig tegen, doch zijn verzet vond geen gehoor en kige onttroonde koning was naar het buitenland uil te wi hij hel grootste gedeelte zijner laatslejarcn ’l zij te Parijs, ’l zij te Weenen doorbracht. De heeling der wonden van keizer Wil helm volgt den regel matigen loop, zelf schijnt de genezing vroeger te zullen plaats hebben dan verwacht was. De doklorsZ. M. raden een verblijf builen de stad aan en naar alle waarschijnlijkheid zal hij dezer dagen naar zijn buitenverblijf te Babels berg doorgebracht. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving bctnnlhnni* voorop: Foor Stad6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch llelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Veurne, «Biniï. De kiezing van velleden dinsdag is een groole zegepraal geweest voor de liberalen. Bijna overal, waar er strijd was, hebben zij de overwinning behaald. De meerder heid in de Kamer der Volksvertegenwoor digers zal tol 10 stemmen beloopen, en in den Senaat lol 6. Hel ministerie Malou heeft reeds zijn ontslag aan den Koning ter hand gesteld. Welhaast zal een liberaal ministerie in zijne plaats treden, met volle macht te handelen naar goeddunken. Wij denken echter niet dal er lol eene ontbin ding der kamers zal worden overgegaan. Hel is te Geul dat de zegepraal het schit terends is geweest: daar, ineen arron dissement vroeger zoo gebukt onder de klerikale dwingelandij, hebben de liberalen eene meerderheid van vijf tol zes honderd stemmen bekomen! Hel is daar nochtans, dat men hel minst omwegen heeft gebruikt om den vijand aan te vallen; hel is daar, dal men hel duidelijkst aan onzen polilieken strijd zijne ware beteekenis heeft gegeven, die is: oorlog tol hel uiterste aan hel ultra- montanismns, oorlog lol hel uiterste aan de heerschappij der priesters in wereld lijke zaken. Moge de zegepraal te Gent be haald aan nrenigen vreesachligen liberaal lol les strekken. De uitslag der kiezing in hel arrondisse ment Veurne heeft geenszins aan onze ver wachting beantwoord. Wij hebben nooit gedacht, dat de meerderheid der kiezers onzen raad zou hebben verstoolen en zich nochmaals zou hebben laten bedriegen. Ons arrondissement heeft nu voor ver tegenwoordigers twee vijanden van het ministerie, twee mannen zonder talent, die hoegenaamd niets zullen te zeggen hebben, en die, bijgevolg, ons van geenen ten minsten dienst zullen zijn. Treurig! Treurig De liberale arlij in Veurnambacht gaat achteruit, wij aarzelen niet het te beken nen, doch zij geeft zich niet over: zij blijft integendeel vol moed, en zal den tegen- woordigen polilieken toestand te baal nemen, om invloed te winnen in de buiten gemeenten, en om er door aanhoudende en krachtdadige werkzaamheid de oogen aan zoo menige bijgeloovige verblinden te openen. Onze nederlaag is bijzonderlijk toe te wijten aan de drukking der geestelijken, die nooit grooter, schandelijker, verach telijker is geweest, dan in deze laatste dagen. Deze drukking, alsook Niesmiddels van oenen anderen aard, zullen niet ver doken en onbesproken blijven, en mis schien wel zullen zij de ongeldig verklaring der kiezing van den beer Slinim voor ge volg hebben. Moest dit gebeuren, dan zou de strijd met nieuwen moed worden hernomen; en dan, wij zijn ervan verzekerd, zou menige kiezer van zijne dwaling terug koeren, menig onwettig kiesmiddel zou worden belet, en dan ook zou de naam van den achtbaren liberalen kandidaat zegepralend uil de stembus komen. ZATERDAG 15 JUNI Vci-ti-ekuren vnn tien ijzeren ueg van Duinkerke, Veurne naar IJchtervelde en HMxinude naar Xienporl. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-«0 0-00 Venrnenaar Lichterveide 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nicuport 9-50 00-00 2-20 8-35 Bolitieik Oviciixicii r. Zie hier hoe de mogendheden plaats nemen op liet congres, dal donderdag te te Berlijn geopend werd: Duilschland, Oostenr ijk, Frankrijk, Engeland, Rusland en Turkije. De openingszillingzal loege- wijd zijn geweest aan de kiezing van den voorzitter, aan de wisseling der volmach ten en aan de kiezing der secretarissen. De aangewezen secretarissen zijn: de hecren Radowilz, graaf de Mouy, graaf Herbert ron Bismar ck, doctor Busch; de heer Bucher zal afzonderlijk met de ar chie ven gelast wor den. De voorzitter van den Senaat van Mon tenegro, is dinsdag te Berlijn aangekomen. Hij is gelast om aan hel congres een me morandum te overhandigen, rakende de gebeurtenissen die enkel Montenegro he li effen. Een keizerlijk besluit meldt dal de kie- zingen voor het nieuw duilsch Parlement op den 59 juli vaslgesleld zijn. De Presse van Weenen er klaart dal de geruchten van mobiliseering van troepen volstrekt overdreven zijn. Indien het noo- dig waie de bezettingen van Dalrnalie en Zevenbergen, die nog hun vredeselféctief hebben, te verster ken, zou men die kun nen volledigen met de in ver lof zijnde soldaten, lol die bezettingen behoorende, onder- de wapens te roepen. Dit ware op verre na geene mobilisseer ing, zelfs geene gedeeltelijke. De verwer ping door de Kamer der afge vaardigden van Frankr ijk van het handels- verdrag met Italië heeft te Rome eene groole ontroering veroorzaakt. De minis ters zijn onmiddelijk bijeengekomen om eene stemming aan hel Parlement te vra gen, aleer op 1 juli aanstaande liet nieuw algemeen douanenlarief op Frankrijk toe te passen. Een telegram uil Parijs meldt hel over lijden van eenen vorst, wiens ongelukken hem veel toegenegenheid hadden doen verwerven, namelijk de gewezen koning van Hanover, Georges V.llij heeft gisteren morgend om zes uur te Parijs den geest gegeven. Eenige zoon van koning Ernest August van Hanover volgde hij in 1851 zijnen vader op, niettegenstaande zijne blindheid. Zijn bestuur was lot op den dag dal de pruisische legers Hanover in I860 binnen rukten, niet gelukkig. Zijn volk vond hem le veel arislokraal en te weinig rechtzinnig en dit vergemakkelijkte de in lijving van zijn land bij Pruisen, uitge roepen bij decreet van 20 september van 1 i i I I i l

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1