Uw en XX. op 30 juni, om 2 ure, in den nieuwen Bazar du Zij liebbon geleefd ONTSLAG VAN HET KLERIKAAL MINISTERIE. De samenstelling van hel nieuw liberaal minis terie zal voldoening geven aan al de liberalen van Belgie. Het nieuw Ministerie. Bij koninklijke besluiten van Woensdag, 19 Ziehier de kopij van eenen brief, door eenen onzer vrienden ontvangen uit Gent 's anderdags na den gedenkwaardigen 11 Juni. Om hun aangenaam te zijn, zullen wij dezen alleszins belangrijken brief aan onze lezers mededeelen. Men verzekert dat er eerstdaags ccnc buitenge wone zittijd der Kamers zal plaats hebben, name lijk om de fondsen te stemmen tol het inrichten van hel ministerie van Openbaar Onderwijs en om de hervorming der kieswet te volledigen. een groot deel eenvoudige kiezers zich hebben laten wijs maken van de priesters en klerikale eigenaars, en van eenige verslaafde acblernaloo- pers, dal men toch ging weten hoe zij gestemd hadden, dat er een geheim middel was om dit te kennen. En velen dier eenvoudige menschen, die voor de eerste maal volgens hel nieuwe kiesstelsel kwamen stemmen, en in dusdanigen twijfel ge bracht, hebben zich laten verleiden door zulke leugenachtige middelen, en hebben hun kruisje gemaakt in het rood vierkant, legen hunnen wil en goesle, maar, in hun gedacht, alzoo het zekere voor ’t onzekere nemende. Maar nu dal zij in den couloir, in hel kotje, zoo als zij het noemen, alleen geweest zijn, overtuigd, dat niemand heeft kunnen zien hoe en waar zij hun kruisje gemaakt hebben, dal bij hen de overweging is gekomen en de over tuiging vaster is geworden, zijn wij verzekerd dat bij eene tweede kiezing, velen onder hen zich zoo licht niet meer zullen laten bedriegen, en dal er een merkelijk grootcr getal liberale stemmen zullen gegeven worden. Dal is een. Ten tweeden, de priesters hebben, meer nog als bij vorige kiezingen, een schandelijk misbruik ge maakt van den godsdienst; zij hebben de biecht, den preekstoel als middelen gebruikt, om op de gemoederen van lichtgeloovige menschen te druk ken; de eene priester heeft gezegd, dat stemmen voor eenen liberaal eene doodzonde was, waar over er geene absolutie kon verkregen worden; een andere heeft de kiezers bevreesd gemaakt met hun stout te durven zeggen, dal de liberalen de religie zouden vervolgen, dat de kerken gingen ge sloten worden, dat de tijden zouden wederkeeren van Robespierre enz, enz; en niet tegenstaande de priesters deze schrikbeelden van kiezing lol kiezing gebruikt hebben, en dat er nooit daarvan een gedacht van verwezenlijking beslaan heeft, vele brave kiezers, maar eenvoudige menschen, hebben dit geloofd, en, in die vrees verkeerende, hebben gestemd voor den klerikalcn kandidaat, verge tende, dat bij vorige kiezingen die zelfde bedrei gingen gedaan wierden, vergetende, dat zij van keer tol keer zonder gevolgen gebleven zijn. Welnu, geheel hel klerikaal ministerie is naar den weerlicht; bisschoppen en priesters delven hel onderspit, zijn machteloos gemaakt door den verpletterenden genadeslag die de liberalen in alle andere deelen van België hun hebben toegebracht; de liberalen zijn nu de meesters, en een liberaal gouvernement is ffpgerezen. Maar, brave en een voudige buitenkiezers, daarom hebt gij niets te vreezen; geene enkele kerk zal gesloten worden; geen enkel priester zal vervolgd worden; geen enkele hinderpaal zal gebracht worden aan de uitoefening van den godsdienst. En nu, als gij ogen en ooren wilt openen, nu, zult gij u kunnen overtuigen dat men u met valschheid van de libe llen gesproken heeft; nu, zult gij kunnen zien, dat het enkel bedricgelijke kiesmiddelen zijn, die men gebruikt heeft om uwe bevreesde stemmen te krijgen; nu zult gij kunnen zien, als gij den gang -.11 de nieuwe regering wilt opvolgen, hoe wijs, hoe verstandig, hoe rechtvaardig, maar ook hoe inchldadig, bet liberaal gouvernement zal wezen. Maar wij, Veurne, en gij, Nieupoort, wij zijn er de slechtste aan; door de schuld der priesters, van hunne meêhelpers en onderdanige slaven, staan wij daar nu met twee pastormanneu, M.rdc repre sentant Visart, en M.r de senateur Van Limburg, twee klerikalcn, thans twee groote O O’k in t cijferen bij ons liberaal gouvernement, die niets meer te zeggen zullen hebben, en zullen mogen au waar den bezem staat; Oostende heeft nog zijnen liberalen representant, M.r van Iseghem; wij, hebben niets meer, niemand meer, om de be- gen te doen gelden van ons arrondissement!.... :i die verlatenheid hebben wij te danken aan priesters, aan de klerikale eigenaars, aan eenen >>p gefanatiseerde lieden, aan eenige hoog moedige sleepdragers. Augias gekuischt; de huichelaars liggen daar ge radbraakt voor onze voeten, wij zegevieren Tol laat in den nacht kwam er een regen van heil-lelegrammen aan ons comileil; ze zouden ons met al hunnen lol wel den kop doen verliezen; oordeel zelf: Heil u, waarde zonen van Artevelde! Een andereGij zijl de verlossers van hel vaderland Een andere Gij zijl de wrekers van hel open baar geweien Weer anderede verlichte wereld zal er u dank voor welen En patati en patata, en zoo met volle handgrepen uit alle steden en sleedjes, uit dorpen en ge huchten, uil alle hoeken en kanten van het land Die opgewonden betuigingen zegden ons maar al te duidelijk, welke ontzachlijke verlichting en ontlasting wij den lande hadden aangebracht! Malou is profeet geweesthoe dikwijls ook hij de waarheid bebloemd heeft, laat ons rechtvaardig zijn en bekennen, dal hij ecus waarheid sprak, toen hij onlangs zegde nou» avons vécu Requiescal in pace Ik stop, en omhels u hartelijk in de uitstorting mijner voile vreugd. Gent, 12 Juni 1878. Goede Vriend, Hoe weinig lust ik ook voor de pen voele want ik ben als afgezoden van vermoeinis en van innige ontroering zend ik u toch eenige regelen. Gij kent onze zegepraal; en gevolgenlijk de man haftige houding van de stad en den buiten. Wij hadden rekenende op hel geheim der stemming het voorgevoel van eene overwinning; maar toen zoo één voor één de uitslagen der kies- bureelcn aangeplakl werden, en trapsgewijze onze waarschijnelijke berekeningen overtroffen, dan bonsden onze aller harten; cn wanneer wij al de cijfergetallen te saamgeteld zagen, die bewezen dal wij den vijand dien verpletterenden genadeslag toebrachten, kende de vreugd geene palen meer: wij vlogen malkander om den bals; de zegekreten uil de dichlgepreste volksmassas klonk ons als de zoetste der belóoningen in de ooren, immers, het was een dier uren van geluk en van vreugde gelijk men er maar zelden in zijn leven geniet Het blauw onze kleur tooverde langs alle kanten op; het volk liep rond met blauwe vanen, de dames hadden blauwe linten aan, en de koorn- velden op mijlen in den omtrek van Gent moeten van al hunne korenbloemen beroofd zijn geweest, want honderdc jongens dreven er handel in dames, hoeren, werklieden, fabriekmeisjes, koet siers, elk droeg er op hoed of borst of knopsgal: het was de triomf van 7 blauw. Toen ik rond middernacht, na vele prachtige ovaties, naar huis sukkelde, was men in de koflij- huizen der arcaden, bij Van de Putte, in den Rocher de cancale, overal aan hel zingen cn dansen en juichen? Wal zullen er zijn die het zwaar in hun hoofd zullen hebben en licht in de beurs, want de champagne vloeide bij stroomen Jammer dat Veurne zijnen liberalen kandidaat niet kon boven helpen! maar het is maar ééne stem; Gent, Antwerpen, Brugge, Soignies, Nijvel, Verviers, Waremme, hebben het vuile kot vau Juni, zijn ministers benoemd MM. Frère-Orban, Voorzitter van den raad minister van builenlandsche zaken; Ikiti-n, minister van justitie; HolIn-.IacqueniyiiH, minister van bin- nenlandsche zaken; Van Ilumbeeck, minister van openbaar onderwijs; Graux, minister van financiën; Luitenanl-Generaal Ilennnl, minister van oorlog; Hainctolette, minister van openbare werken. Groot banket te ItrusftcL Hel groot banket van -4000 couverten aangeboden door de liberalen van Brussel aan alle de liberale vercenigingen van hel land, is bepaald vaslgesleld droefheid; wal toch hebben wij zoo erg misdre ven om zoo wreed behandeld te worden? O schaamleloozen, o valsclie bedriegers die gij zijl! hoe durft gij zoo spreken! Hebt gij hel ver gelen wat berg van ongerechtigheden gij gestapeld hebt op den weg dien gij acht jaren hebt door- loopen! Wal rampen gij gezaaid hebt langs den- zclvenWal al verinaledijdingcn hebt gij niet moe ten hooren voor al uwe partijdige benoemingen in de magistratuur, in de rechterlijke orde en andere Wal geweldadigbeden hebt gij niet gedaan en ver oorzaakt op het geweten van zoo velen met hel mes op de keel te stellen, mol bedreigingen van plaatsen te ontnemen, het brood van vrouw en kinderen te ontrukken van allerhande fonclion- nairen indien zij zich niet lieten omkoopen en medeslepen aan uwen inkwisiliewagen! Met wal vervolgingen van allen aard hebt gij de liberalen niet overladen in alle sleden, dorpen en gehuchten, om dat zij getrouw bleven aan hunne overtuiging, en slechts naar de slem van hun geweien luister den, en alzoo weigerden meê te heulen in uw verslavend cn ontgeestend politiekWat nederig heid, wat blinde gehoorzaamheid, wat slanfsche en voltallige onderwerping hebt ge niet geeischt, niet alleen van onwetenden, maar zelfs van ge leerden en wat dierft gij van hen niet al vragen en vorderen ten prijze uwer belooflen, van uwe voor- deelen cn titelen! Wat venijn hebt ge niet gespogen, wat laster hebt ge niet rondgeslrooid op degenen wie uwe Rodinstrekken niet konden overhalen Met een woord wal moesten wij niet zien, al bij wonen, al verdragen, knarsetandend en met woede in onze harten, van uwe talrijke laagheden, van uwe onbarmherlige vervolgingen, van uwe onmeedoogendheid, uwe schaamteloosheid, gedu rende de acht rampzalige jaren dal gij de bloed zuigers en grijpvogels geweest zijl der edele Belgische natie! En gij zoudl nu uwe verwondering toonen waar om men u de gcesselroede uit de klauwen rukt, en men er u mede voortzweept als eene bende huilende wolven! En gij durft vragen wal gij mis dreven hebt om zoo barsch behandeld te worden! Wacht, wacht, en men zal u antwoorden, slaven makers; wacht; maar onze smids moeten eerst den tijd hebben om uwe muilbanden te smeden, ten einde u te beletten op nieuw te bijten; en wanneer gij zult gebonden zijn met die gebreve- ieerde verzekermgsmiddels zeer lieve hand- boeikens, wij verzekeren hel u dan, zal men u laten wandelen en u laten koesteren in Gods warme zon. Ballotcring te Waremme. Dinsdag heeft, de ballotcring plaats gehad te Waremme. M. Lejeune, liberale kandidaat is gekozen met t 556 stemmen. Den II juni had hij maar 527 stemmen bekomen. De kalholijken hebben zich onthouden. De meerderheid in do Kamer is nu definitief van 10 stemmen. Openbaar Onderwijn. Bij koninklijk besluit van 19 dezer is er een MINISTERIE VAN OPENBAAR ONDERWIJS ge sticht, afgezonderd van hel ministerie van binnen- landsche zaken. Groote Liberale botooging te Gent. Morgen, 23 Juni, heeft de groote liberale bc- tooging te Gent plaats. Deze zal indrukwekkend zijn. Alle de liberale vercenigingen van hel land zenden er deputation. Veurne zal er door een lOtal leden vertegen woordigd worden. De Leden der Liberale Associatie die begeeren hel getal te zien vermeerderen, zijn vriendelijk verzocht de reeds ingeschrevene deputatie ter statie te vervoegen. Hel vertrek is bepaald op 7 u. 17 m. *s morgens. Loon naar 'werken. Sedert den 11 .juni, zijn de klerikalen als van hand Gods geslagen. Zij slaan op als uil eenen droom, wrijven zich de oogen, kijken gapend in ronde, en konnen het nu tien dagen nadien, nog iet gelooven, dat zij van op hunne hoogte in de diepte zijn neêrgedonderd; nochtans, als zij willen eken, zij zien dal hunne woorden van niemand meer aanhoonf worden; als zij op iemand roepen, zien zij dal elk hun den rug loont cn schokschou derend voortgaat; als zij handen.en voeten willen bewegen, voelen zij zich als verlamd; al die teeke- nen bewijzen onwederleglijk dat hunne Jool ten einde is geloopen en dat zij machteloos zijn om iets aan te vangen. Waarom zijn wij zoo wreed verlaten, waarom heeft men ons zoo barsch de teugels vap hel be wind uit de handen gerukt, en zonder genade voortjezweept? vragen zij, mol eene jesuitische De Moniteur van Donderdag brengt ons de op lossing mede der liberale zegepraal van 11 Juni, namentlijk het ontslag van hel klerikaal ministerie’ door Z. M. den Koning aanveerd, bij besluit van' 19 juni.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2