ons 1 Nu op onze beurt, cenigc kleine vraagskcns, heiligen Leugenaar 1 Zoudl gij ons die Tjeefkens kunnen aanduiden, o heiligen Leugenaar 1 God weet of gij ook in Veurne geene priesters zoudl kunnen aanduiden die hunne zending niet verslaan en meer bemoeid zijn met de politiek en den Tap als met de Heilige Kerk ■Vragen en Antwoorden. De Veurnaar of Leugenaar vraagt of men hier te Veurne geen huis zou kunnen vinden, waar de vrouw ondervindt wal het is van met een Geus getrouwd te zijn? Wel zeker, heilige Leugenaar, dat spreekt van zelfs. Maar zeg eens, o zwarte schrijvelaars, zou het niet leerzamer zijn te weten of gij geen huis zoudl kunnen aanduiden, waar de vrouw onder vindt wat het is van met een katholieken Senateur getrouwd te zijn? Uit tijd en plaatsgebrek is het ons volstrekt onmogelijk, een artikel uit den goeden hoek, in ons nummer van heden mede te deelen. 'Zoudl gij ons geene Tjeefkens kunnen aanduiden die met de religie den spot drijven en weddingen aangaan voor vier glazen Oporto, dat zij, terwijl ze zoogezegde marehen in de processie spelen, met vier mannen uil den rang zullen loopen, om pinten bier of genever te gaan drinken? Liberale betooglng van den 23 Juni, te Gent. Wij moeten bekennen dat wij geene uitdrukking kunnen vinden, die voldoende is om de belooging van zondag te beschrijven. Zoo iets kan niet beschreven worden, want, die de belooging niet gezien heelt zou zeggen dal wij overdrijven. Gent heeft zondag eene belooging in zijne muren zien plaats grijpen, die nooit ergfcns te zien is ge weest en wij zouden niet durven zeggen, dal men een tweede maal zulke stoel, zulke geestdriftige belooging en opgetogen publiek zou kunnen te zien krijgen. Wij hebben nooit zoo veel vreugde, zoo veel tevredenheid, zoo veel gulhertigheid en broeder lijkheid gezien als zondag. Het zijn maar de liberalen, de vrije mannen, die zoo iets kunnen inrichten; dat moeten de tjeefkens zelvcn bekennen. Van ’s morgends 9 ure waren de stralen vol met volk, elke trein bracht duizendc vreemdelingen aan. Aan de groote statie was de beweging buiten gewoon groot en indrukwekkend. Men schal dat de spoorweg van den slaat alleen ongeveer 33,000 personen heeft aangebracht. De spoorwegen van hel Land Van Waes en van Eecloo-Brugge, hadden ook een zeer groot getal vreemdelingen aangebracht die men op verschei dene duizende mag schallen. Van Antwerpen alleen zijn zeven bijzondere treinen gekomen. Het was een weinig na 2 uur als de stoet zich op weg begaf. De geestdrift beschrijven die op geheel den weg heerschle is niet mogelijk, zooals wij hel reeds zegdenHel was voorop voor de Concorde in de Brabantdam, in de Zonne- en Veldstralen en op de Koormarkt dal de verschil- lige deputatiën van hel land werden toegejuichl; vooral de damen betoogden hunnen tevredenheid door het wuiven met hunne zakdoeken en het werpen van bloemen voor de liberale betoogers. Hel was rond vier ure als de laatste betoogers in den Casino kwamen. Men mag zonder over drijven heggen dal in den sioel en op den door tocht zich meer dan 100,000 menschee bevonden. Dal was grootsch, prachtig en indrukwekkend! want wij hoorden verscheidene personen zeggen als ik dal zie, al die geestdrift, dan komen mij de tranen in de oogen. Het liberalism moet sterk, moet populair, moet eene groote nationale partij zijn, om zoo iets te kunnen inriclilen. Toen de verschillige depulatien in de zaal van den Casino kwamen, werden zij ontvangen door de heeren graaf de Kerchove de Dcnterghem, voor zitter der liberale Associatie, door de heeren Met- depenningen en d’Elhoungne, onder-voorzitters on de overige leden van hel Midden-komileit. Elke deputatie bracht een bloemtuil of kroon mede en het talrijk publiek, juichte telkens luid- Nevens de talrijke en schitterende uitslagen die onze Middelbre Staatsschool reeds sedert haar be slaan bekomen heeft, hebben wij beden nog eenen uitmuntenden uitslag aan onze lezers mede te deelen. Een barer leerlingen der eerste klas, de genaam de Constant Feys, van Leyscle, heeft donderdag laatstleden, te Brugge, zijn exaam van landmeter met onderscheiding gedaan. Onder degenen die zich op den zelfden dag aangeboden hebben, is hij de eenigsle die met groote voldoening aanveerd is geweest. Zulks bewijst nog eens de aanhoudend heid der nuttige en vaste kennissen welke de leer lingen in dit gesticht ontvangen, en doel van langs om meer uitschijnen hoe voordeelig bet is voor allen burger die aan zijne kinderen eenen wel- voegclijken stand wil verzorgen. ruchlig toe. Niet min dan 54 bloemtuilen en kroo- nen waren op de estrade geplaatst en een groot deel van den stoel is in de zaal niet kunnen dringen. Hel is de heer graaf de Kerchove de Dcnterghem, die eerst hel woord nam; de eerste magistraat van Gent, werd door een donder van bravos begroet bij zijne optreding. In welgepaste woorden drukt de heer Burgemeester zijnen dank uil aan de tegenwoordige, omdat zij zoo talrijk naar Gent opgekomen zijn. Daarna heeft M. Pécher hel woord gevoerd. Hij heelt in naam der liberalen van Antwerpen de Gentenaren bedankt en geluk gcwenschl over hunne roemrijke overwinning. Hij heeft zich vervolgens lot de damen van Gent gewend en in name der damen van Antwerpen een schoonen bloemtuil overhandigd, die aan Mev. de Kerchove de Denlerghem werd gedragen onder de algemeene toejuichingen. Daarna beeft M. Mascarl, lid der Kamer van volksvertegenwoordiger van Nij velt en M. Rossius, in naam der liberale Associatie van Luik het woord gevoerd. De redenaar brengt hulde aan M. Bara, welke tol eene groote belooging aanleiding geeft. Men roept leve Bara, leve Rolin en ook leve M. Lau rent, die zich insgelijks op de estrade bevindt. M. Jotlrand, van Brussel, heeft eene kracht dadige redevoering uitgesproken en M. Ferdinand Vandertaelen spraak in hel vlaamsch en bekwam een builengewoonen grooten bijval. Vervolgens was hel woord aan M. d’Elhougne, lid der Kamer voor het arrondissement Gent. Het publiek begint aldan naar M. Bara te vragen, die op de tribuun komt, onder de driedubbele toe juichingen der aanwezigen. Hij zegde niet als minister te spreken, maar als de afgevaardigde van den Liberalen Bond van hel land. De klerikalen, zegde M. Bara, hadden het gezag gestolen, gij hebt hun bij de kraag gevat en zij heb ben moeten terug geven wat zij hadden genomen. Bara, even als al de redenaars, hebben op de eendracht der liberalen aangedrongen. De redenaar wordt nogmaals herhaalde malen toegejuichl en vervolgens sluit de heer graaf de Kerchove de zitting onder den kreet van Leve de Koning Leve de Grondwet Des namiddags, en des avonds was de stad Gent zoo levendig dal men ze nog in langen lijd alzoo niet gezien heelt. In al de koffiehuizen, herbergen en maatschappijen stroomde hel volk. En iedereen was gelukkig en te vreden over dien dag en al die stiel doen zullen er zich over te beloven hebben gehad. Dat bel de Pompiers waren of T is gelijk welk andere mannen, een weinig van liberalism ver dacht, die zulks deden, hoe zou den heiligen Leu genaar schreeuwen en uitvallen. Zijne kolommen zouden niet groot genoeg zijn om die schrikkelijke misdaad te beschrijven. De religie zou onteerd zijn geweest; de mannen die zoo vermeteld genoeg zonden geweest hebben zulke afschuwelijke en ongehoorde daad te verrichten, zouden uitgemaakl worden voor Geuzen, Communards, Heiligschenders, in een woord, uitgeschilderd voor slecht volk. Maar nu zwijgt men. Immers, een Tjeekensge- genoolschap is hier in kwestie! Ziedaar eens te meer een staalken der klerikale eerlijkheidder klerikale rechtvaardigheid en onpartijdigheid En misschien ook nog, zoudl gij zwarte mannen kunnen aanduiden die, bijna dagelijks, jonge meisjes ontvangen ol hun bezoeken gaan afleggen, of ook nog andere die aantrekkelijke soiréeljes ge ven, alles tol moeder eere en glorie van de religie Maar genoeg voor vandaag. Dat deze weinige regelen tol bewijs strekken dal wij meer dan ééne pees op onze boog hebben, om ons tegen de laffe aanrandingen der zwarte schrijvelaars van den Leugenaar te verweren. Luc. Een koninklijk besluit van den 10 juni verleent een jaarlijksch pensioen, van 198 franks aan Maria-Sotia Vanbeveren, weduwe van Lodcwijk Puppynck, landelijke brievendrager, te Veurne. De Moniteur van den 18 dezer kondigt de wet af betrekende de klassilicatie der gemeenten. De gemeenten wier getal raadsleden vermeerderd is zullen tol de kiezing voor de nieuwe plaatsen overgaan den laatstee dinsdag van October 1878. Ziehier de klassilicatie voor hetgeen bel arrondis sement Vcurne-Dixniude aangaat: Arrondissement Veurne: Adinkerke Al verin* ghetn, Beveren lloulhem, Leyscle, Oostduin- kerke, Pcrvyse, Slavele en Wulveringhem, elk 2 schepen en 9 raadsheerenAvecappclle, Boilshoucke, Bulscatnp, Goxyde, Eggowaarlscap- pelle, Gyverinchove, Hoogstaede, Isenberghe, Moëres, Ocrcn RarascappelleSt. Jooris, Sl. Ricquiers Sleenkerke, Vinchem, Wulpen en Zoutenaeye, elk 2 schepenen en 7 raadsheeren; N'ieuporl'en Veurne, elk 2 schepenen en 11 raads heeren. Arrondissement Dixmude: Heerst, Bovekerke, Eessen, Handzaeme, Keyetn, Leke, Loo, Pol- linchove, Reninghe, Vladsloo, Wercken en Wou- men, elk 2 schep. 9 raadsli.; Gaeskerke, Lnm- pernisse Nieucappellc, Noordschoote, Oostkcrke, Oudecappelle, Si. Jacobscappelle en Sluyvekcns- kerke, elk 2 schep. 7 raadsli.; Clerckcu, Corte- marcq, Couckelaere, Dixmude, Merckem en Wou- inen, elk 2 schep. 11 raadsheeren. Den 2 juli aanslaande zal de gewone zittijd der provinciale raden van het land geopend worden. Zaterdag is te Alveringhem een ongeluk ge beurd. Camiel Verbacre, oud 6 jaren, is uil den voortrein van eenen wagen gevallen en werdl hel hoofd onder de wielen gepleltcrd. In de lijst der jureën voor de 1* serie van het 3e kwartaal 1878, van het hof van assisen noeg bezit om de eisclien der geestelijkheid naar verdienste te waarderen, en zijne plichten kw ijl zoo als hel behoort; maar hoe veel anderen zijn er niet die de onderdanige slaven zijn van pastor en onderpastorHoe velen zijn er niet die al de woorden en bijna al de voorschriften van den heer Inspector in den wind slaan, en enkel het bevel uilvoeren door de geestelijken gegevengroot is het getal. Aan sommige cantonale opzieners mag ook in ruime maal die blinde gehoorzaamheid, die slaaf- sclic onderwerping ten laste gelegd worden. De beer Minister van 't openbaar onderwijs zal hier eene groote taak vinden om dien erbarmlijken slaat van zaken te keer te gaan; dal mag alzoo niet blijven; en omdat hel zoo niet zoude blijven, zal het liberaal gouvernement kredieten moeten vragen aan de kamer en senaat om de onderwijzers beter te betalen zoo als zij het tol nu zijn, om hen alzoo een beter en onafhanglijker beslaan te verzekeren, en om hen door die vaderlijke zorgen alzoo te ont trekken aan die siaafsche vernederende en blinde gehoorzaamheid aan de priesters; en wanneer het gouvernement zulke bezorgdheid loont voor man nen die gesteld zijn om van kinderen waardige burgers te vormen, zullen de onderwijzers lol overweging komen, en ziende dal zij voor hunne zorgen niet meer stiefvaderlijk behandeld worden, zoo zullen zij zien wie hunne weldoeners zijn, en bedenken dat zij niet aangesteld zijn om alleenlijk den cathechismus te leeren, maar dat liet noodza kelijk is anderen punten te onderwijzen, opdat de ouders, na de schooljaren hunne kinderen zouden te huis zien komen, niet om kwezelaar en kwezel, pator, non of beggijn te worden, maar om onder wezen jongelingen, daarna mannen en verstandige huismoeders te worden, en om door de wereld te geraken, elk in ’t vak ol de plaats die zij verkiezen zullen of waar het lot hun zal in gesteld hebben. En na al die verbeteringen voor de onderwijzers, en vaderlijke bezorgdheid van het gouvernement voor hun, indien er nog waren die den ouden slenter niet wilden verlaten, alsdan zal M.r de Minister van hel onderwijs, dien wij kennen, en voor een krachtdadig man aanzien, genoeg weten wat er hem zal te doen blijven^ wij hebben niet verder daarmede te bemoeien. Wij zouden ons liever met alle die personali teiten niet bezig houden, het walgt ons zelfs op zulke dommigheden te moeten antwoorden, maar daar de zwarte schrijvelaars van den heiligen Leugenaar niet weten op welke manier hun venijn uit te spuwen en hunnen lust naar wraak te ver zadigen, daar zij gestadig hunnen toevlucht nemen tot lage en ccrlooze strijdmiddelen, zoo zullen wij die lafaards bestrijden en niet meer ongestraft hunne onbeschaamde en snoode aantijgingen laten voorbij gaan. Oog voor oog, tand voor land. V' WïTWMWnm IBWIiriJ— ■UIIW n

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2