VAN VEURNE r r NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT a Al 52.' JAAR. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, ci’Aop alle postkantoren des rijks. Blieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Ingezonden Artikel. Uit den goeden hoek, 27 Juni 1878. ’I Veurnaartje is plat als een zesstuiverstuk; den paf van 11 juni is zoo onverwachts gekomen, dat het manneken waggelt op zijn beentjes gelijk iemand die een có te veel zou gepakt hebben. Hij heeft er den snik van gekregen, het is hern niet mogelijk van zijne op hoi zijnde zinnen te achter halen, en hij spreekt over dien 11 juni en over Dat onze bevolking zich wel inbedde dal zij enkel hel speeltuig der klerikale partij is geweest. Al de reglementen, al de wetten dragen den stempel van hunne eigene be langen. Voor de diensten, die de burgerij en de landbouwers aan de mannen van den klerikale» troep bewezen hebben, betaal den zij geenen duit min dan vroeger; kleine winkeliers dragen de gevolgen der konkurrentie van die mannen die aan liet roer hebben gestaan. Wat is er geworden met onze kloeke en jeugdige landbouwers zoons? Zij dragen alleen den last van onze gebrekkige milicie-wel? Wat doet men met die 200 franks, die een ieder moet storten om zijn kind in de nationale milicie te mogen vervangen?Ze zijn verloren voor allen, en nooit hebben de klerikale polichinellen, eene» voetstap verzet om zulke onrechtvaardigheden te doen eindigen. Het wierd hoog lijd dat zij vertrokken en plaats maakten voor anderen, die beter hel belang des volks zullen verdedigen. Hopen wij dat de wijsheid der liberale partij over deze handewijze nogmaals zal zegepralen en zij ondersteuning zal vinden in hel gezond oordeel der bevolking, wier dweepzucht bij lange zoo groot noch zoo diep meer is als eer lijds. De schrik des priesters is op den builen bel bijzonderste hulpmiddel der macht van dezen, die, uil baatzucht of eigenliefde, zich bij de klerikale partij aansluiten. verhoor ontvangen. Een bestuurlijk en rechter lijk onderzoek is over die zaak in gespannen en de aanstokers der wanorde lijkheden zullen streng gestraft worden. Men her innert zich dat paus Leo XIII zijne kiezing lol den pauselijken Stoel den keizer van Duilscbland had aangekondigd, en bij die gelegenheid liet verlangen had uilgedrukl de oude betrekkingen lusschen hel duilsch gouvernement en hel Vatican» te zien hersteld worden. Dit gaf aanleiding lol eene br iefwisseling lusschen den kei zer en den paus; deze laatste schreef den 17 april, dal als voorwaarde eener goede overeenkomst eene volkomcne wijziging der wellen van mei noodig was. Hierop heeft de duilsche kroonprins nu in naam zijns vaders geantwoord, dat‘nooit een pruisische vorst er in toestemmen zal de wetgeving van zijn land te onderschikken aan de eisclien eener vreemde mogend heid. Wil paus Leo XIII met het duilsch gouvernement overeenkomen, hij zal dus andere voorstellen moeten doen. Veurne, «luli. Liberalen, dat de zegepraal u niet ver blinde Alles is niet gedaan; men voorziet een hevige» strijd, dien men zal trachten aan te vuren in de gemoederen, van in de grootste sleden lol in de kleinste dorpen. De godsdienst zal het ordewoord zijn van den onverzoenbare» vijand der vrijheid; alle behoedmiddelen en voorzorgen, hoe wettig zij ook mochten wezen, door de nieuw benoemde ministers te nemen, zul len aanzien worden als zooveel aanslagen op den godsdienst. Hel zal altoos in naam der gekrenkte be langen der Kerk zijn, dal de geestelijkheid de onwetende massa zal leiden, welke helaas! altijd blindelings den haar aange- wezen weg volgt. En om daarin te geluk ken, zal zij immer hare scherpste wapenen gebruiken weigering van absolutie, wei gering van sakramenten en van begraving, vloek en laster legen de wercldijke scholen. Politiek Overzicht. Het congres van Berlijn kan eene beslis sing rakende het rumeensch vraagstuk ge nomen hebben, doch daarmede is dit vraagstuk nog niet opgelost of vereffend. Men verwacht er zich aan, dal de rumeen- sche Kamers de beslissing der gevolmach tigden zullen verwerpen, niet alleen met de vroegere protestation tegen den afstand van Bessarabie te vernieuwen, maar ook met te verklaren, dat zij Dobrudscha slechts willen aanvaarden ten titel van vergoeding voor de oorlogskosten en niet als eene vergoeding voor den afstand van Bessara bie. De grenzen van Dobrudscha, zooals die afgelijnd zijn geworden, zijn overigens, men moet dit erkennen, voor Rumenie niet zeer voordeelig. Zij laten Dobrudscha afgescheiden van het prinsdom door twee armen van den Donau met moerassen om zoomd, die gedurende hel grootste gedeel te des jaars onbruikbaar zijn en de rechl- streeksche gemeenschap van bet binnen land met de Zwarte Zee moeielijk, zoo niet onmogelijk maken. De havens van Dobrud scha zijn weinig veilig, terwijl ten zuiden van Mangalia, nabij Kavarna, er zich een zeeboezem bevindt, die voor de inrichting eener veilige haven zeer geschikt zou zijn. Ook had Rumenie, door Erankrijk onder steund, gevraagd dal de grens zich langs de kust lol aan Kavarna zou uilbreiden, en op den Domui tot aan Silistria, die plaats er bij begrepen, alwaar de bevaring van den stroom gedurende het gansche jaar gemakkelijk is. Hel congres heeft gedacht dat hel die uitbreiding niet mocht toeslaan. Het kabi net van Bucharest blijft niet te min aan dringen om die vragen; zal hel congres op zijne beslissingen terug komen? Dit is ten minste twijfelachlig. In afwachting maken de rumeesche afgevaardigden zich gereed om Berlijn te verlaten en aldus met hel congres af te breken. De fransche ministers, te Parijs in raad vereenigd, hebben onder ander besloten dal de redevoeringen, door de ministers van binnenlandsche zaken en van land bouw bij de inhuldiging van het stand beeld der republiek uitgesproken, in al de gemeenten van Erankrijk en Algerie zullen aangeplakt worden. De minister van binnenlandsche zaken hoeft <len heer prefect van Bouches-dti- Rhönc naar Parijs ontboden, om hem in te lichten over de gebeurtenissen van Mar seille; hij beeft ook den meier dier stad in ZATERDAG 6 JULI «878. en allen Woensdag in Sup- - Opdat de landbouwer en de kleine burger tol ons kome, zal hel vergenoegen hun wel te doen begrijpen, dat zij van alle slavernij verlost zijn. Zij zullen gevoelen dal men hen geen kwaad meer kan, wanneer zij eens goed overtuigd zijn dat zij vrij en vrank mogen kiezen, zonder gevaar dat hunne stem ooit zal gekend zijn. Er zijn in Europa geen gelukkiger buiten lieden of burgers dan die van het vrije Belgie. Waarom gedoogt men dal de priester, wiens gezag dal zijner geestelijke zending niet zou mogen te builen gaan, bijna overal ten zij in de groole steden de burgerlijke macht overweldigt! ’t Is omdat in deze plaatsen de priester erin gelukt is zich de groote kiezer te maken, en zijnen wil op te dringen aan degenen, die hij nog schrik aanjaagt. En zoo komt hel dat hij in den gemeenteraad heerscht. X.' 152. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichterveide en Dixmude naar Viewport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 -1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 -11-55 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 F ADVE I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1