B E KEN DMA KING EN. BEESTIALEïi.ZOOL-ENWAGERHARNAS, ItLuip- Kernnlluam, Menagle- <joe<I<*i-eii en Vruchten op Htuin. VRIJDAG 12 ,11'1.1 1878, Ingezonden Hink. hecrcn zijn ten volle waardig en wel geschikt om het ambt tebckleedcn dal hun wordt toeverlrouwd. Hunne bekwaamheid, gedienstigheid en werk zaamheid zijn eene waarborg dat zij, in het ver vullen van hun ambt, niets anders zullen betrachten dan het welzijn hunner medeburgers en de stad met voorzichtigheid en onpartijdigheid zullen be sturen. Men schrijft uit Brussel Men beweert dat er eenigc Gouverneurs zou den verplaatst worden. M.r de T’Serclacs, gouver neur van Oostvlaanderen zou bemachtigd worden om zijne rechten tot pensioen te doen gelden. Hij zou te Gent vervangen worden door M.r Van Damme, gouverneur van Luxemburg. Er is ook veel spraak van het ontslag van M.r Bovic, gou verneur van Limburg. Hel ontslag van M.r de Prins de Caraman-Chimay, gouverneur van Hene gouwen, is een voltrokken feit. Er zal ook eene groote beweging plaats hebben onder de arrondissemenls-commissarissen, waar van verscheide vurige aanbidders zijn van bel ultvamontanismus. Dieifraaie hoeren en zouden wel op hun gemak niet zijn bij hel vernemen van zulk nieuws; wij voelen ónmogelijk ons tol medelijden gebracht, cn sluiten met de woordendie zoekt, vindt. Ze zullen niet meedoen. De Journal de (land, die aangekondigd haddatde klerikalen met M. Delehaye, in de kiezing van 16 juli, gingen in strijdperk treden legen M. Rolin- Jacquemyns, zegt nu, de klerikalen besloten heb ben geen deel te zullen nemen aan de kiezing, of schoon een zeer invloedhebbende independant, sterk aangedrongen heeft om een kandidaat te stellen. Nu, wij hebben er geen oogenblik aangetwijfeld dal de ijeefkens van den strijd zouden afgezien hebben; de davering van 11 juni is zoo verschrik kelijk geweest, de huize zoo lang en zoo taai, dat zij nog langen tijd op hunne maag zal liggen. Het moet do eene of andere klerikale farceur zijn die dat uitgeslrooid heeft; men weet dal er veel geesliyaards bij de tjeefkens zijn. (Stad Gend.) Kantoor van den Solaris R>ic CLVE, Boter- weegschaalstraat, n.° 10, te Veurne. ■Iui*ger«tuu<l «Ier mIjk! Veurne. GEBOORTEN. don 29. Clara Kesleman, dochter van Emiel en van Sidonia Cavereel, Ooststraal. den 1 juli. Elodia-Maria Dupon, dochter van Eduard on van Josephina Duflou, Handboogslraal. den 2. Maria Leroy, dochter van Pieter en van Sophia Hosten, Bcooslcrpoort. den 4. Octavia Blanckaert, dochter van Pieter en van Melanie Vanysacker, Ooststraal. STERFGEVALLEN. den 29. Gentilie Rielvelt, 14 j. 9 in. en 3 d. den 30. Karei Paulet, 12 j. en 10 m. ten sladbuize vergaderen om zich van daar naar liet paleis te begeven. Helgroot lol van 25,000 fr. der leening van 1872 is gewonnen door oenen persoon van Wan- drez bij Binche. deputatie, samengesteld uit eene vrouw van elke het bureel, bijgestaan door de burgemeesters van I een adres OTcrliandigd worden. De dames zulïen kinderen van l.udovicus Bruneel, te Houlhein bij De Moniteur van heden brengt ons de blijde tijding aan, dal, bij koninklijk besluit van 4 dezer, M.r Hector De Prey, burgemeester cn M.r Milo De Cae, schepenen onzer stad benoemd zijn. Deze aangename tijding zal met vreugde door onze bevolking worden vernomen, want beide deze Veurne, 29 Juni 1878. K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. August Vandenbussche en Nazarius Vantroyen, beide brouwerszoons te Nieuporl, elk 3 maanden gevang, Louise Allaert, huisvrouw van Auguste Vandenbussche, 15 dagen gevang en 26 fr. boete, al over diefle. Bernard Soubnin, werkman te Bulscamp, 14 dagen gevang en 26 fr. boete, over eerroof. ïsidoor Vaneccke, brouwer te Zuydscliote, 26 franks boete, over slagen. Karei D’alleine, werkman te Popcringhe, 36 fr. boete, over schade aan roerende eigendommen. Marie-Louise Delva, huisvrouw Henri Deturck, huishoudster te Caeskcrkc, 10 fr. boete, over rucblbaarmaking. OP DINSDAG 9 en WOENSDAG 10 JULI 1878, telkens om 1 ure namiddag, te Bamscappclle, ter hofstede het Merekemhof bewoond en gebruikt door den heer Vanhoutte-Mabesoone, SSerkwecrdige Kooixlng van aan den pruldichter bij de geboorte fijner tweede dochter. Mijn vriend, waar is den lijd gevaren Dal God u de eerste dochter schonk, Ik spande dan mijn dichtersnaren En riep u toe, van vreugde dronk: Doe voort gelukkige vader Ik wenschte dal er toekomende jaar, Bij 't vallen van herfslgeblader; Een tweede lieve kleine waar. Welnu, de strijd is doorgestreden, Gij zijl Papa een tweede keer. Een dochter vol bevalligheden Zie daar de werken van den Heer. Ach, mocht ik u toch nog iets wenschen Altijd maar meisjes is niet fijn Ik hoor, ja zeggen van veel menschen Er moest nu nog een zoontje zijn. Te peerdc dus en zonder wachten Verzoekt de allergoede God Dat hij een dezer warme nachten Een jongen zende. Welk genot Dat waar een mijner schoonste dagen Dan zong ik u mijn liefste zang, Oh beste vriend, wil mij behagen En wacht in Godes naam niet lang. Dan zal gansch Veurne met mij zingen: Hip, hip, hourra, voor heere Emiel. Wel, wei, dal waar een wonder dingen En ’k wenschte dal T gauw voren viel. de nieuwe ministers even als had bij gedurig een stuk in zijn kraag ten einde dien paf te verge ten. Nu, het is er om ook; want het ventje had ver nomen van zijne moeder Patrie en zijn Rien-publiek vader, dal zij gingen de bovenhand halen in al de kiesdistriklen; en daar zie, zij krijgen, in plaats van de bovenhand, eene davering, eene davering, mijnheeren, dat die klerikaalkens ervan gesparteld hebben gelijk palingen O die kwajongens die zij zijn! om dusdanigeene rammeling te krijgen, moeten zij schrikkelijk veel mispikkeld hebben, zegt Wanne van de Panne; ja, Wanne, vast hebben zij veel mispikkelt, die droeve jongens in dc 8 jaar dal zij aan schotelken ge zeten hebben! Ja, Wanne, en hadden die droeve jongens ongelukkiglijk moeten winnen, zij zouden nogal veel meer droeve trekken uitgericht hebben; zij gingen hunnen eigenen minister Malen zelve wegjagen, om dat dezen nog niet genoeg wilde dansen gelijk zij schuifelden, en zij zouden eenen Woeste of een ander zot hoofd van dcnzelfden kaliber aangesteld hebben om ons nog meer don duivel aan te doen. Maar de wijze geest der bevol kingen, de Vlamingen zoo goed als de walen, zagen voor hunne oogen dat hel spel slecht zou eindigen; elk een ruikle als liet ware eenen buskruidreuk in de lucht, en allen zegden: nic goed, dat mag niet zijn; wij moeten die kwajongens een tuimeling doen maken, en met een schop op zekere plaats naar hun kot jagen; en alzoo is het gekomen, Wanne, dal de liberalen van geheel Belgenland, uitgenomen ’t Veurneambachlsche en Neufchateau, overal de bovenhand behaald hebben, en dal de klerikale ministers nog deuzellden avond van dc kiezing, hun pak en zak moeten maken hebben, zonder lijd te vinden qm hunne adieu’s aan dc vriendekens te doen; en als zij weg waren, den eenen langs hier en den anderen langs daar, precies gelijk een bende smokkelaars die hel hazenpad kiezen, heeft onzen beminden Koning eenen ouf laten gaan, die kwam van uil zijnen teen, en heeft hij gezegd dal hij wel te vreden was dal die ruziemakers, die tergers, vertrokken waren, want er was daar geen huis meer mede te houden, cn het zou zoo ver gekomen hebben dat die gedurige terging zoude overslaan tot heele leelijko dingen; verstaal gij dal, Wanne? Ja, ik, zei Wanne, en ik zeg daar bij dat het fraai wel is dat dc liberalen daar voor gezorgd hebben, want hadde non de djoijs dal goedje moeten meester blijven, het zou al naar de wiep gegaan hebben, en dal en mag nic zijn, want wij moeten allen werken voor ons brood en zien dal wij onze jongens konnen groot kweeken. Een kiezer, vriend van Wanne. /Llgemeene Tijdingen- Zaterdag, namiddag rond 1 ure, is een smartelijk ongeluk voorgevallen, te Coxyde. Eenige jonge knapen van Oostduinkerke en Coxyde, zijn, bij hoogc lij, een bad gaan nemen in de zee. Eenige hunner hebben zich te ver in het water gewaagd en drie hebben hunne onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Hel zijn Lodewijk Legein, oud 15 jaren, Engel Coulier, oud 13 jaren, en Karei Hide, oud 13 jaar. West-Vlaanderen op 31 december laatst, telde 683,301 inwoners, dit is 667 min als in 1876. 13,615 kiezèfs voor de Kamers; 29,828 voor de provincie en 48,879 voor de gemeente. 55 kieskare voor den Senaat en 56 op de supplementaire lijst. 1,984 krankzinnigen in verschillige gestichten; 200 slomdooven, waarvan 110 knechtjes en 90 meisjes; 534 jongens in de hervormingschool van Ruisselede en 262 meisjes te Beernem. 663 lagere waarvan 316 gemeentescholen, 157 aangenomene en 191 bijzondere cn daarin 86,976 leerlingen, waarvan 43,124 onbetalende kinders, daarbij nog 132 scholen van volwassenen met 8,999 leerlingen en 41 bewaarscholen met 6,240 kinders. Voor hel leger leverden wij 1,526 mannen op 6,003 lote- lingen. Wal meldenswaardig is, is dat hel getal geboortens, juist gelijk is met het getal sterfge vallen, te weten 22,175. Een muziekaal van het 4e linie, in bezetting te Oostende, Hip. Jorissen, oud 36 jaar, geboren te Drongen, is inde vestinggrachten van Oostende verdronken. Die ongelukkige had de onvoorzichtig heid bedreven te gaan zwemmen, na wel geëten en gedronken te hebben. Hij laat eene weduwe en twee kinderen achter. Ecu pachter van Reningc, Amand Snick, wilde met een oud geweer in den morgend van den 27 juni eene wilde duif schieten. Het ge weer sprong en een stuk drong den ongelukkige in hel voorhoofd; om zes uur des avonds was hij een lijk. De ongelukkige laat eene weduwe en drie minderjarige kinderen achter. Zondag hoeft ten sladbuize van Brussel de bijeenkomst plaats gehad van de burgemeesters der hoofdplaatsen der verschillende arrondissementen van hel land. De oproep gedaan aan 41 burge meesters, werd door 38 beantwoord. Tol nu toe hebben slechts drie burgemeesters nog niet ge antwoord. De toegetreden burgemeesters, in de orde hun ner toegekomen antwoorden, zijn de burgemees ters dor volgende steden: Antwerpen, Bergen, Luik, Leuven, Mechelen, Ath, Veurne, Bahlsnacht, Gent, Namen, Brugge, Arlon, Oostende, Doornijk, Vcrviers, Dinaut, Aalst, Philippeville, Thiclt, Marche, Sint Nicolaas, Borchworm, Virton, Roe- sclarc, Kortrijk, Zeuningcn, Hooi, Ypercn, Thuin, Tongeren, Dendermondc, Eecloo, Maaseik, Has selt, Nijvel, Neufchateau en Charleroi, De zitting werd om een uur geopend in bet kabinet van den burgemeester. Er is besloten geworden dat het cijfer van 25 centiemen het maximum der inschrijving onder de vrouwen zal zijn, maar dat alle inschrijving bene den die kleine som zal aangenomen worden. De vergadering heeft besloten dal dc lijsten den 1 augusti moesten ingekomen zijn; zij zullen den 4 juli door den burgemeester van Brussel aan al de burgemeesters van het land gezonden worden. De vergadering heeft eenparig besloten dal de onderneming geen hoegenaamd politiek karakter hebben zal; de betooging noch kaïholijk noch libe raal maaralleen nationaal is. Dc burgemeester van Brussel heeft gezegd, dal als de eerste bijeenroe- ping samenvalt melde liberale betooging te Brus sel, zulks hieraan moet toegeschreven worden, dal hij geene week wilde verliezen om dc inschrij ving te beginnen en dat het zijns dunkens, best was eenen zondag te kiezen voor de bijeenkomst, omdat de meeste burgemeesters dien dag best hunne stad kunnen verlaten. Een lid heeft doen opmerken dal dc bijtreding van 38 burgemeesters, waaronder er katholijken voorkomen, bewijst dat geen parlijgedachl de nationale betooging zal komen slooren. De vergadering heeft besloten dat hel geschenk den 22 augusti zal overhandigd worden door eene gemeente. De deputatie zal geleid worden dooi den omtrek van Brussel. Er zal aan de koningin om 3 ure namiddag, op landen gebruikt door de I r F)**- --f n.-MVV1' j ZITTING VAN 20 JUNI. ZITTING VAN 21 JUNI. I<ol>cn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2