VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT «MAKING. 81 KR, »ER, H en grnuw üsclaars, aan de tn do kilo. tn.de kilo. '1CHTEH Fey», HNDW1ETER Ile, 155 O,NO 1,50 Woonst. ■Waker, te Veurne, Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oosts!raat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. biJ G. DUCLOS, T VEinxE, ‘Prijs van id. id. IcIm over liet, onderwijl. De kwestie van het onderwijs begint meer en meer aller aandacht tot zich te trekken. Hare vrienden on in hel algemeen al degenen, die welen op wat gebrekkigen voel het onderwijs bestaat, bijzonderlijk op de landelijke gemeenten, trachten door alle middelen en bijzonderlijk door de dag bladen de openbare denkwijze en hel liberaal gou vernement inlelichlen belrekkelijk al wal deze levenskwestie voor de toekomst in verband staat. In een vorig artikel zegden wij ons gedacht over het landelijk onderwijs, over zijne onderwijzers en canlonale opzieners; wij bestempelden, zonder omwegen, de inmenging der geestelijkheid in elke school, en wezen met eenen natten vinger op de nadeelige gevolgen dat zulkdanig onderwijs achter zich sleept: de cathechismus en vooral de cathe- chismus!en lezen, schrijven, cijferen, aarde- rijkskunde, landshistorie en andere noodzakelijkc wetenschappen, van achter aan, en als er tijd overblijfï! Ja, wij weten wel, daler onderbet onderwijzerskorps mammen zijn, die vuriglijk wenschen dien slaat van zaken te zien veranderen. Wat moeten wij doen, zeggen zij bevreesd? wij zijn onderwijzers, eene gemeente bewonende waar pastor en kapelaan de meesterbazen spelen, waar wij eenen klerikalen burgemeester en gemeente raad hebben, die pastoren kapelaan meester laten, en zich weinig of niet met onze school bemoeien; en zoo zijn wij mei handen en voeten geleverd aan de willekeurigheid der geestelijken. En durven wij ons eene opmerking toelaten, een liberaal blad lezen, van eene liberale maatschappij deelmaken, naar eene herberg gaan.waarin een liberaal ge zinde woont, en komen de geestelijken het te welen, o dan staan wij op hel zwart bladje. In der waarheid alzoo gaal hel; hel is bedroevend dit te moeten bekennen. Maar er is voor het libe raal gouvernement middel om die gestaaiheid te keer te gaan, en dit middel beslaat in hel onaf- banklijk maken van den onderwijzer, met er fonclionnarissen van den Slaat van te vormen. Dal de onderwijzer zijne benoeming van het gou vernement boude, en hij zal zich van zijnen pastor onafhanklijk gevoelen, om dal hij zal weten dal dezen hem in niets zal kunnen hinderen. Bij een ieder zal hij winnen in aanzien, in gezag, in waar digheid. Van paslorsknechl, zal hij worden het geen hij moet zijn, de uitmuntende ontginner van den vooruitgang. Dat het gouvernement, dal allen het wel welen, den dag, dal hel onderwijs zal verwereldlijkt zijn, en waarop den buiten, nevens de slem van den pastor zich zal doen lioorcn in de school, de gene van oenen geleerden, verlichten en vrijen man, de oogen zullen opengaan, en de toorts der waarheid zal vlammen voor een ieder! Wij weten wel, dat de klerikalen hier tegen zullen schreeuwen gelijk pauw-hanen, maar men zal ze laten schreeuwen; het liberaal gouverne ment zal in wat gerucht zich zoo ligt niet onl- I stellen. Het is boog tijd dat de mokker gelegd I worde aan dat vermollemd gebouw der middel eeuwen, en dat de fakkel der waarheid beter en en allen Woensdag in Sup- 'l,n' V’ DOBBELAERE- ‘chine a fabriquer '“n* et Deml- Fagooten, k aan Mev. de Mlongerswal, te Idtlingen bij sieur prke-Panne. (‘>’g met landing. H-en Peerdestal, Loovaart, nabij de intiaren Zaailand, weijen. hg voor alle slag >Uïxe-Terlinck, **<;bi-uyne. .’leeschhouwer- j- gunst van hel 'zeil> Botlinen en erder betreft. Ne laatste mode. I KcHlctnnn, welen dal er bij koopen is aan den dertig franks de van 2 fr. per roede. Q’haiigde prijs hel Pakkendrager te 'aarder l»lerret. ÏLOO 't hondert. •J.oo id. f Breukbanden van Schrijnwerker 1 en Trapmaker, k leurnc, paar te maken dat alles wal zijnen I Hij beveelt zich in pi’hoopt door zijn f '’urdienen. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plcment. IiiNChrlJving betaalbaar voorop: l’oor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. POLITIEK OVERZICHT. De indruk, teweeg gebracht door de ver- openbaring der engelsche-lurksche over eenkomst, is in Engeland en Oostenrijk niltnut tend geweest, doch zoo was het niet in Frankrijk. Bijna al de parijsche dagbladen drukken er hunne verassing en verwondering over uil, dal die overeen komst in hel geheim gesloten werd, zon der Frankrijk of Italië er iets van wisten, ofschoon die landen aan de Middenland- Sclie zee grenzen en zulk eene overeen komst hun niet onverschillig kon zijn. De liépublique /rancaise vooral laakt hevig zulk eene handelwijze. Eene nog al gewichtige belooging, en welke men met het bovenvermelde kan in verhand brengen, heeft te Parijs plaats gehad. Grieken, in de fransche hooldstad gevestigd, zich de diensten herinnerende door Gambetla aan hun land bewezen met zijne redevoeringen en dagbladartikelen, hebben hem een adres van bedanking aan geboden, waarop de hoofdman der repu- blikeinsche partij in de Kamer der afge vaardigden geantwoord heeft, met de hoop uil te drukken dal de grieksche natie zelve, die aan de spits der beschaving in hel Oosten slaat, binnen kort haar werk zal kunnen volledigen. Volgens een telegram uit Berlijn, door den Times medegedeeld, zullen de hecren Waddington en de Saint Vallier op het congres aan Busland vragen om van zijne overwinningen in Azia af te zien, derwijze om de overeenkomst te vernietigen, die Bet eiland Cyprus aan Engeland over leven. In geval van weigering, zegt de Times, zou Frankrijk in de zaken van het Oosten eene bedrijviger staatkunde aan nemen. Het congres van Berlijn heeft het vraag stuk van Batum en van den afstand van grondgebied in Klein-Azia geregeld. Ba tum wordt eene russische haven, doch eene vrijhaven, nitsluilelijk open voorden handel. Wat de Lazes betreft, zij blijven onder het turksche beheer. De grens, zoo als Busland die had voorgesteld, heeft dus nog al gewichtige veranderingen onder gaan. Hel congres is reeds begonnen aan den opslel van het bepaald vredesverdrag en men denkt dat hel welhaast zijne werk zaamheden zal geëindigd hebben. De gedeeltelijke kiezingen, die zondag in Frankrijk hebben plaats gehad voor de aanvulling der ledig gevallen zetels in de Kamer der afgevaardigden, zijn weder een ibij baal, wegen- ll cent" de kilo. 52/ JAAP.. ware zegepraal voor de republikeinen ge weekt: er waren 22 afgevaardigden te kie zen: op dit getal werden 16 republikeinen gekozen en enkel 4 conservateurs; op twee plaatsen moet er geballoteerd wor den. Ten gevolge dezer kiezing, is hel getal van 565 republikeinsche gedeputeerden, die de Kamer lelde voor de ontbinding, verre le boven en men heeft bijna het cijfer van 400 bereikt, door M. Gambetla voorgezegd. De uitslagen der kiezingen van zondag in Frankrijk, leveren een groot belang op, omdat zij juist in departementen hebben plaats gehad, waar er dit jaar kiezingen voor den Senaat plaats hebben. ZATERDAG 15 JULI 1878. Veurne, 13 «Snli. Verschillige liberale dagbladen trekken de aandacht der kopstukken onzer partij op wat er nog te doen blijft, om de over winning van II juni in eene bestendige zegepraal le veranderen. Men is het alge meen eens dat men op den buiten veel kan winnen met de buitenlieden in le lichten en dat dit voornamelijk kan ge beuren door ze nuttige liberale lezingen te bezorgen. Maar, waarvoor men eerst moet zorgen, dat is voor goede onderwijzers, die wel betaald worden en geheel onafhankelijk zijn. Vervolgens moet men zoo veel mogelijk op de buitengemeenten verstandige en vrijzinnige burgemeesters en schepenen benoemen. Op die wijzb zal de strijd, welke op de buitengemeenten te voeren is legen den pastoor en den fanatieken kasteelheer, mogelijk zijn en zal men weldra bij de vlaamsche buitenlieden die vrijheid van omgang, die vrijheid van le lezen en te doen wat zij willen zien ontslaan, wal in de waalsche buitengemeenten heerschl. Hel is vooral de verspreiding der libe rale dagbladen, die men zoo zorgvuldig uit alle gemeenten verwijderd houdt, welke noodzakelijk is; daartoe moeten onze vrien- van den buiteji ons voornamelijk medc- helpen, opdat wij binnen kort de fanatie ker! en nietsdoeners uit de Provinliale- en Gemeenteraden kunnen verwijderen. Men heeft maar een oogslag le werpen opde samenstelling van onzen provinlialen raad en op vele onzer buiten-gemeente- raden, om te zien hoe vele utiliteiten, hoe vele onbekwarnen daar deel van maken, die niet in slaat zijn te begrijpen wat ei' kennis le brengen gheid tc Leysele is pelenen al wal zijn jwe en spoedige be fte zullen genieten. r.BOER, opvolger fKHOVE. Vertrekuren vnn den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idchtervelde en Dixinude naar Nieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-Ó0 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 gedaan wordt en zelfs aan de werkzaam heden geen deel kunnen nemen. Niet geslapen dus, vrienden van de stad en den builen, en zonder uitstel aan hel werk. ADVERTENTIE-BLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1