den Prijskamp ii Feuriie, den G Juli 1878. - Ziehier den uitslag van Prijskamp van Beestialen, te Veurne, op 6 Juli 1878. Zaterdag laatst had ons jaarlijksch schoon land- bouwfeest plaats. Vele landbouwers en veckweekers hebben nog maals den oproep beantwoord en ecne inassa schoone beesten zijn ten toon gesteld geweest. Rond 11 ure, kwamen de heeren leden van den Jury aan, welke door de maatschappij van land bouw ontvangen en den eerewijn aangeboden werden. Onmiddelijk daarna begonnen de verschiilige jurys hunne werkingen, welke zij rond een ure eindigden. Vervolgens begaf men zich naar het stadhuis waar de naamafroeping der prijswinnaren plaats bad. Na deze plechtigheid vergaderde men zich op een banket waaraan een 80tal personen deel namen. Aan hel nagerecht werden verscheidene toasten voorgesteld, die allen met den besten bijval ont vangen werden en de luidruchtigste toejuichingen verwierven. Hel is ons onmogelijk hier de talrijke redevoerin gen en toasten op ie sommen en te ontleden, want dit zou ons te ver leiden; bel zij ons dus genoegzaam te zeggen dal de vloeiende woorden der bekwame redenaars die er hel woord hebben genomen, den geestdrift en de innige voldoening der gansche zaal hebben opgewekt. Slechts op hel vertrekuur van het convooi scheidde men uiteen, den wensch uitende nog menigmaal zulke gulhartige en broe derlijke feesten te mogen bijwonen. In hel voorbij gaan nogtans, kunnen wij niet nalaten hier openbare hulde te bewijzen en een woord van dank néér te schrijven aan de inrichters van dusdanige schoone en neringgevende burger- feeslen, te weteneerst en vooral aan ons achtbaar Stadsbestuur, aan wiens hoofd men thans een moedig en bekwaam man heeft, den heer De Prey, die zoo zeer den landbouw en zijne medeburgers genegen is; ten tweede, aan de landbouwmaal- I schappij van Veurne, in den persoon van haren waardigen voorzitter M.' Van Daele en M.’ II. Desmei, onzen bekwamen veearts, een der stich ters van ons landbouwcomice, die, sedert 1848, hel moeielijk initiatief op zich neemt onze schoone landbouwiëeslen in te richten en ze op de hoogte en de vermaardheid weel te houden welke zij door zijn verdienstelijk toedoen hebben verkregen. Hopen wij dat men nog lange jaren de schoone prijskampen door ons stadsbestuur en onze land- bouwmaalschappij ingcrichl zullen mogen toe juichen. ken, cn waar de toasten met den champagnewijn tol laat in den avond werden voortgezet. De vrijzinnige betooging van zaterdag laatsteden, alhoewel niet voorbereid, was allerschoonst cn vol beteekenis zij bewees dat de benoemingen, die ons schepen collegie volledigen, door de voor naamste onzer ingezetenen worden goedgekeurd, en dal de liberale Associatie, door de eensgezind heid en het aangroeiend getal harer leden, dage lijks hare macht ziel vergroolen. Benoeming van den heer H. De Prey, als burgemeester, en van den heer M. De Cae, als schepene der stad Veurne. Reeds sedert eenige maanden was de heer II. De Prey voor de plaats van burgemeester onzer stad aangewezen, en de heer notaris M. De Cae bad loegestemd, hem, met den heer Ollevier-Van Woumen, in hel schepen-kollegie ter zijde te slaan. Ofliciëelc voorstellen in dien zin waren gedaan geweest, indien wij ons niet bedriegen, omtrent half mei. Deze voorstellen hadden de algemeene goedkeuring verworven van den gemeenteraad en onze verlichte burgerij wenschte vuriglijk dezelve te zien verwezenlijken. Ook kon het schepen kollegie niet beter worden samengesteld: de heer De Prey is zeer bekwaam en buitengewoon werk zaam, gansch zijnen lijd stelt hij ten dienste der algemeene belangen, en de heeren Ollevier cn De Cae zijn mannen van ondervinding, die zich sedert lange jaren zeer ernstig met de bestuurlijke zaken der stad bezig houden. Overigens, deze drie heeren zijn door hunne maatschappelijke betrekkingen, door hunnen rang, door hunne fortuin, de eersten onder de Veurnesche burgers, en zijn natuurlijk geroepen om aan het hoofd te slaan van het stede lijk bestuur. Na den val van hel klerikaal Ministerie, werden er door M.' F. <lo Sluers, onzen gewezen kandidaat- senaleur, en door eenen anderen voorstander der belangen van Veurne cn Veurnambachl, namelijk M.’Bieswal-Bricoult.oud-volksverlegenwoordiger, pogingen aangewend om de benoeming der hoeren De Prey en De Cae te bekomen. Dit gebeurde met goed gevolg, want de eerste benoemingen van burgemeester en schepenen, door den nieuwen Minister van binnenlandsche zaken onderteekend, waren deze van Veurne. Zoohaast, zaterdag Jl. de benoeming der boeren De Prey en De Cae door den Moniteur werd be kend gemaakt, begaven vrienden en overheden zich ten huize der nieuwbenoemde)! om hen geluk te wcnschen en lieerschle er eene groole voldoening in de stad. De groole klok luidde triomfen menig vuldige huizen werden bevlaagd. 'iS avonds, ten zes ure, had er eene vergadering - der .liberale Associatie plaats, waarvan de leden, bijzonderlijk de moedige Nieuportnafcn, zeer tal rijk waren opgekomen. Warme toejuichingen en eerbewijzen vielen er ten deele aan den Voorzitter der Associatie en nieuwen Burgemeester, aan den nieuwen Schepene De Cae, aan den heerdeStuers, die door zijne tegenwoordigheid op deze vergade ring blijken liet, dat hij ons arrondissement gene gen blijft, en die, als dankbetuiging voor bewezen diensten gedurende den laatsten kiesstrijd, aan •den heer De Prey eenen burgemeestersjerp ten ge schenke gaf. Ten acht ure brachten de liberalen in korps, voorafgegaan door de harmonie S.1* Cecilia, hunne gelukwenschingen aan de nieuwgekozenen, en keerden vervolgens naar het lokaal der liberale associatie terug, waar nieuwe geestdriftige en vaderlandsche redevoeringen werden uitgespro- Heii uur vernieten uit nchting voor den Burgervriend, Herinnert gij u nog dat, in onz’jong’lingsdagen, Een zanggenoot voor u bediening durfde vragen; Kortom: dat u, mijn vriend, de jeugd’ge Choorenkring, Ten rijzen uwer zon, als Kapitein ontving? O die geliefde dag een schoonste van mijn leven, Om dat ik aan verdienste en lof en eer mocht geven Rijst heden schittcrvol in mijn’ herinnering Deprey, 't is lang gelêen!Ja, twaallef lange jaren. Eerzame, zijn sindts dien ter eeuwigheid gevaren!! Prijswaardig, eiken dag hebt gij der kunst besteed Rechtzinnig, zoo ge zijl. Des werkers nijpend leed En wreeden honger hadt ge, als dischheer, te bestrijden, Ys’lijke zielepijn, hij arremóe, te lijden Bedankt., in ’s armen naamBlijv’ hij met duizend monden Uit wederliefde uw’ naam en lof alom verkonden! Roept thans de burgerij en zegening en eer (Gelukkige, als ge zijt) op uwfen schedel neer En knarsetandt de nijd in razernij cn janken, Met fierheid moogl ge stout dat heil u zelven danken En om dat gij met vlijt den arme hebt getroost En ’t deugdenminnend kind uil T need’rig burgerskroost Standvastig, met uw’ raad en daad, weet op te beuren, Tol eere van uw’ land en van ons dierbaar Veurne En dat ge in bangst gevaar uw’ meeste koenheid toont, Rijst gij ter sladsvoogdij, door uwen Vorst beloond! Vrijmoedig wenscht daarom de zanger uit verleden Aan u, Hektoor De Prcy, een’ loopbaan onbestreden Nog luisterrijker dan een voorzaat ooit genoot Verhef uw' vaderstad, ons Veurne, reeds zoo groot, En prijkt uw' vrije borst met T eerekruis der braven U toegekend, o vriend, om cdelmoed cn gaven Richt dan een riddersblik naar dien gelukk'gen dag, Naar hem, die u beprees en eerst getiteld zag, En zwijg zijn’ name stil, als waar’ hij dood,.... begraven. Een oud zanggenoot. Vragen en Antwoorden. De benoeming van M.’ De Prey lol Burgemeester heeft geen den minsten geestdrift onder de Veur naars verwekt, zegt de Veurnaar in zijn nummer van 10 Juli. Wij gelooven heel goed, heilige Leugenaar, dat de benoeming bij zekere katholieken geenen geest drift verwekt heeft, el pour causeoverigens de schoone manifestatie van zaterdag avond bewijst genoeg met wat vreugde die benoeming onthaald is geweest. Heeft de benoeming der heeren Vanhee en De spol als katholieke provinciale raadsheeren, onder de Veurnaars eenigen geestdrift verwekt? Hoeveel vaandels wapperden er alsdan Heeft de benoeming van Popol Bieswal als katholieken arrondissemenls-kommissaris, eenigen geestdrift onder de Veurnaars verwekt? Hoeveel vaandels staken er dan uit, heilige Leugenaar? Er zijn liberalen, zegt de Veurnaar, die aan hel volk willen doen gelooven dat M.' De Prey burge meester is voor zes jaar. Ja Fruniaar, dal is waar, cn wij hoopen dat hij liet nog veel langer als zes jaar zal mogen wezen, lot spijl van wie 't benijt. Dat hij in October moet herkozen worden is ook waar, en wij zijn van nu af overtuigd dal zijn naam zegevierend uit de stembus zal komen. Heilige Veurnaar, dal wij vreczen voor ons vel is ook niet waar, wij zullen u dat op lijd en stond laten zien. Wij hebben niet noodig, wij liberalen, van, zoo als gij bet doet, te liegen om hel volk le misleiden. Wij verwachten u heel gerust, kalm en bedaard in de maand October, wij zullen u ontvangen met al de eer die aan katholieke kandidaten toekomt, maar wij hebben hel volle vertrouwen, heilige Ossen van 3 jaar, niet meer hebbende dan G tanden, 1* premie, een verguld eermetaal cn 125 Ir. aan L. Dewille, koopman te Nieucappclle; 2' premie, zilveren eermetaal en 75 fr. aan C. Houtsacger, landb’ le Ooslkerkc; 3" premie, bronzen eermetaal cn fr. 50 aan C. Demccslcr, slechter le Veurne. Ossen van 2 jaar, niet meer hebbende dan 4 tan den, r premie, een verguld eermetaal en 100 fr., aan A. Demuys, landb’ le Veurne; 2" premie, zil veren cemclaal 50 fr. aan E. Vereecke, koopman te Dixmude; 3" premie, bronzen eermetaal en 25 fr. aan L. Dcwitle voornoemd. Veerzen ran 3 jaar, niet meer hebbende dan 6 tanden, 1' premie, een verguld eermetaal cn 100 fr. aan E. Vanhoulle, landb’ le Ramscappelle; 2' pre mie, zilveren eermetaal en 50 fr. aan L. Dubois, slachter te Veurne; 3r premie, bronzen eermetaal en 25 fr. aan C. Houtsacger, voornoemd. Veerzen van 2 jaar, niet meer hebbende dan 4 tanden, le premie, een zilveren eermetaal en 75 fr. aan L. Vermeesch, landb’ te Houthein; 2- premie, bronzen eermetaal en 40 fr. aan Th. David, slach ter le Veurne; 3" premie, bronzen eermetaal en 30 fr. aan L. Vermeesch, voornoemd. Koeien van allen ouderdom, 1'premie, zilveren eermetaal cn 90 fr. aan P. Kelders, landb’ te Pervyse; 2' premie, bronzen eermetaal en 45 fr., aan C. Dcmcester, voornoemd; 3" premie, bronzen eermetaal en 20 fr. aan C. Dehouck, landb’ le Oostkcrke. n^FJAAiuiNCFN- ^Premie, bronz. eerm. cn fr. 40 Ossejaaiu.ingen 2e -d id id 20, beide aan L. Dcwitle, voornoemd. Veerzfjaahungen I' premie, bronzen eermetaal meer verlichte dan de oordjcs-kcersjes onzer voorgangers. De onaflianklijkliefd van den onderwijzer. Men schrijft uit Brussel De onaf hanklij kheid van den onderwijzer is eene onvermijdelijke noodzakelijkheid; zonder dezelve zou men nooit gelukken het landelijk onderwijs aan de klerikalcn le ontrukken. Voor degenen die welen op welke wijze de on derwijzers op de buitengemeenten benoemd wor den, on ten prijze van welke vernederingen zij er toe gelukken, het is klaarblijkelijk, dal de onder wijzers in hel meeste gedeelte van onze gemeenten, toch de zeer onderdanige dienaars van den pastor .zullen blijven, zoo lang men den onderwijzer niet zal vrijgemaakt hebben, met hem onafhankhjk te maken van hel communaal bestuur, waarvan hel meeste deel der leden die hel uitmaken, niet anders zien als door de oogen van den pastor. Gevolgentlijk, de eenige middel om den onder wijzer onafhanklijk le maken, is, van hem eenen bediende van den Staat te maken. Van het oogen- blik dat hij niets meer te vreezen zal hebben van den pastor, noch voor hem noch voor zijne kinde ren, dan slechts zal hij zijne bediening waardig kunnen uitvoeren, en de kinderen nuttige lessen kunnen geven. Leven wij dan op hoop, dat eenen dag zal komen, dat tte onderwijzer niet meer zal afhangen van eenige brave lieden, voor het meeste deel onwetenden, die de diensten en zorgen van eenen onderwijzer niet kunnen overwegen, en slcchls met tegenzin hem het een of ander voordeel toeslaan. Leugenaar, dal wij in October nog cens zullen mogen roepen Leve onzen Burgemeester, De Prey Leve onze Schepenen Ollevier en De Cae Leve de liberale Raadsleden, leve de liberale kiezers, leve de ware vrienden der Veurnesche burgerij Het zij zoo. Amen. PRIJSKAMP 1NGESTEI.D HOOR HET STADSBESTUUR.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2