VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT sa V li K jaar. 5 i ih7S. ZATERDAG 20 JLLI cu doet lion schreeuwen. Zij yreozen inderdaad J I Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen la centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Blieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingon, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Wat van ’t eon en van ’l ander. Het is niet alleen in het onderwijs dat er eenc machtige poging door ons liberaal gouvernement moet gedaan worden, er zijn nog andere zaken, waar onze Ministers ernstig dienen aan te denken; wij bedoelen hel stelsel van de mililiewel. De storting van 200 frank die men tegenwoordig voorop doen moet, om, bij geval van inloting, eenen man te mógen koopen, zou dienen veranderd te worden, want die storting wordt algemeen af gekeurd. Alle vaders van familie hechten daar grooten prijs aan. en wij zijn verzekerd dat er eenen algemcenen bravo zoude opgaan den dag dat onze wetgevers deze verandering zouden te weeg gebracht hebben. Er zijn lieden die denken dat de gemeente- kiezingen nog volgens het oud systeem moeten gebeuren. Zij zijn mis. De nieuwe kieswet, den 18 mei lest gestemd, regelt zoo wel de wijze der gemeente-kiezingen als degene voor Kamer en Senaat. De gemeente-kiezingen moeten gebeuren, gelijk alle andere kiezingen, met gedrukte kies- briefkens en met den couloir. A propos van gemeente-kiezingen, wij hebben vernomen dal verschelde boere-burgemeesters op bun gemak niet zijn. Het zou wel kunnen gebeuren dat er verschelde Karel’s, eenen Edouard, en nog andere onderdanige slaven van pastor en kapelaan in October hun congé zullen krijgen; bel ware niet spijtig, want het is schande hoe sommige van die mannen omspringen met de burgerlijke onafhank- lijkheid; zij laten pastor en kapelaan meester in alles; dat moet veranderen: de pastor moet mecs- tcn zijn in zijne kerk, en de burgemeester moet het zijn op het stadhuis. Allo boeren, van den buiten begint er maar op te peinzen, om uw slaven te vervangen door deftige en'krachtdadige mannen, die karakter hebben, dievoor elk een zullen zorgen, maar ook, die elkeen op zijne plaats zullen stellen als bel noodig is. liet is door al te veel toege vendheid dal in veel gemeenten bet wereldlijk gezag ten onder is gebracht. Wal goeden wil, veel eensgezindheid, goede kandidaten en geene bc- cen hoop voorrechten te verliezen van welke zij een tergend misbruik gemaakt hebben. De libera len zijn geenszins geneigd de priesters te vervol gen of last aan te doen. Dat niet, maar zij zullen zorg dragen de geestelijkheid terzijde te laten waar deze voorheen de meester mócht spelen of meester speelde. Elk hel zijne, wal kan er beter zijn; do burgemeester op het stadhuis en de pastoor in de kerk. 1 M. Rolin-Jaequemyns, minister van hinnenland- sche zaken, heeft te Gent, in eene kiesvergadering, te recht gezegd De liberale partij is de partij der rechlzinnig- heid, omdat hel rechtzinnig en eerlijk was wat zij aan het land gezegd beeft, vóór de kiezingen, wat zij was en wat zij wilde; omdat zij aan het gezag wil verwezcnllijken wal zij inde oppositie heeft gereclameerd; omdat zij niet gelooft dat hot gezag het einde harer taak is, en dat zij inte- gendeel denkt dat hare laak begint,op het oogen- blik dal hel gezag haar de middels geeft om die te vervullen. Die krachtdadige taal is de waarheid, zij moet en zal vervuld worden door, daden. 6-02 Veurne naar Duinkcrkc ónmogelijk gemaakt. De politiek in Erankrijk beslaat in den uitslag tier bijgevoegde kiezingen van zon dag, waarbij nogmaals Iwee republikeinen de zegepraal behaalden op twee conser vatieven, namelijk te La Rochelle; waar M. Barbedelli gekozen is legen M. Four nier, wiens eerste kiezing verbroken werd en te Guingarnp, waar de eenige kandidaat, M. lltion, meer dan 61)00 stemmen ver- eenigde. Eindelijk is zondag do l00sl“ verjaardag gevierd van Jean Jacques-Rousseaumei welke de herinnering der inneming van de Bastille gepaard ging. Alles bepaalde zich bij eenige redevoeringen waarin ver giffenis gevraagd wordt voor de veroor deelde communards. gezondheid. I I Zulks zal tic handelwijze der liberalen aan het I bestuur niet zijn. Dezen willen leven en werken I ten voordcelc van land en volk. Dit weten onze tegenstrevers zeer wel en dal maakt hen ongerust- ,Iaa» - i i Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. naclii'ijvini; voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. IAbcraal en Jilerlïtiinl. De bijeenroep»)? der Wetgevende Kamer, in buitengewonen zittijd is op den dinsdag 23 dezer maand. Dezelve zal van korten duur zijn, maar i men zal goed en noodwendig werk afleggen; bo vendien ’t zal lijd winnen voor den gewonen zit tijd en dat. is veel want de klerikale» zullen onge twijfeld hun stelsel van woordenki amerij op nieuw invoeren en over de kleinste kweslien dagen dis- culeercn. Onze tegenstrevers hadden niets te zeg gen binst zij meerderheid waren, maar nu zullen hel allen grrrrrrootc redenaars (zagen) worden thans dat zij opposilie geworden zijn. Doch dit is altijd zeker, zcgl de 1)'estvlaming, dat de klerikale» veel van hun gezag verloren hebben; hunne acht jaren domiuatie in ons land heeft vruchten gedragen. Dezelve heeft de liberale wet ten bekrachtigd en een ontzaggelijk aanzien gege ven; niets geeft aan eenc wet een beter doopsel dan dat hare vurigste vijanden dezelve moeten eerbiedigen. Dit is zoo met de klerikale», die acht jaren meester zijn geweest, en niet eene enkele wel der liberalen hebben kunnen noch durven af schaffen of hervormen. En echter welke vervloe kingen zijn er voorheen niet legen opgegaan; alles walde liberalen gedaan hadden was slecht, god deloos, religievervolgend onrechtvaardig. Maar nu zal men de klerikale» met recht mogen vragen: Wat reclameert gij nog; gij zijl meester geweest en gij hebt niets gedaan; uw gedrag be wijst dal al uw geschreeuw ongegrond was en geen reden van beslaan had.» Zeg, kan eenc partij wel eene bloediger verne dering ondergaan? Maar ook de heer Malou heeft het gezegd Wij hebben geleefd, en dit belee- kende niets anders dan dat de klerikale partij niets gedaan had. Veurne, 520 «Suli. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkcrkc, Veurne naar ILichtervelde en Diximidc naar Riieuport. Duinkcrkc naar Veurne 6-15 11-05 3-10 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichlerveide 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkcrkc 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-35 lkOL.rriEi<. "ovekkkciit. Alen mag hel vredesverdrag van Berlijn eene bevredigende oplossing noemen, zoo bevredigend als men voor hel oogenblik wenschen kan. Hel is waar, noch de Bul garen, noch de Serviërs, noch de Grieken, noch de Monlenegrijnen hebben bekomen wal zij gevraagd hadden, in aar de inrich ting, hun door hel vehlrag gegeven, zullen zij de bóstanddeelen vinden, waarmede zij hunne nationaliteiten met tneer samenhang zullen kunnen vestigen; zij zullen zich vrijer kunnen ontwikkelen, ja zelfs vrijer dan mei eene volledige eigenzelvigiieid. Een telegram uil Londen meldt dal lord Beaconsfield dinsdag avond op het balkon van liet ministerie van builenlandsche zaken in Downingslreel is verschenen. Hij heelt de volksmenigte bedankt en ten slotte gezegd: Ik breng u den vrede en den vrede mei cere gesloten. In de engelsche Lordskamer is er spraak geweest over den toestand van bel eiland Cyprus, onder hel opzicht der Lord Grandville zegde berichten ontvangen te hebben, volgens welke het een der ongezondste eilanden zou zijn; men zou er zuivere lucht ontbreken en een groot ge deelte van het eiland zou geen drinkbaar water hebben. Lord Granville drukte de hoop uil, dal het gouvernement niet zou trachten zich over den aard van hel klimaat te verzekeren, mei proefnemingen op het indiscl) of engelsch leger. De hertog van Richmond antwoordde, dal volgens de in lichtingen, door hem ingewonnen, liet grondgebied van hel eiland Cyprus een der gezondste van Europa is. De Provinciale Correspondent van Berlijn, over bet werk van het congres sprekende, zegl dal de engelsch - lurksche overeen komst, rakenke Cyprus, eene waai borg is voor eene latere vreedzame ontwikkeling der zaken in het Oosten, in plaats van eene oorzaak van nieuwe geschillen ie zullen zijn. Turkije schijnt in ernst het vredeverdrag te willen naleven, ten minste voor wat de bezetting van Bosnië en llerzegowina be lieft door een Oostenrijkse!) leger van 601)0 man. De plaatselijke overheid dier twee provincies is officieel verwittigd, dat de Ooslenrijkers als vrienden komen, zoodat zij wordt uilgenoodigd dezelve als gasten te ontvangen.' Door die bezetting wordt Montenegro van Servie gesplitst en is eene gezamenllijke handeling van die twee vorstendommen met Rusland voortaan V fl «-zs-v mmu jsodvre rW-’- ‘1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1