KERMISFEESTEN. i XX. I I met STAD V TI R E' 187'8. id. id. id. id. 2. ' 3. ' 4. « B.« 25 franken. 20 15 •10 5 Belgen, zal plaats hebben op 19 en 20 augusli aanslaande, ten 4 uur namiddag. Vier duiven zijn i og uil Rome teruggekeerd: cenote Mechelen, bij den heer Somers, donderdag 11 juli om 8 u. 40 m.; eene te Ninove, bij den heer 1.eclair, dim 11 juli om 11 u. 27 in.; eenc te Berneau-Visé, bij den heer Servaas Smets, vrijdag 12 juli, om 7 u. 25 m. en de vierde te Ukkel, bij den heer Bestree, den 12 juli om 11 u. 20 m. nauwdhetd voor T politiek sermoen van den pastor noch voor zijne lange lip; dat al te samen zal u do overwinning doen behalen. Wij zeggen u dit van nu af, want October nadert met rappe schreden, en vooruit dan om oenen nieuwen burgemeester, nieuwe schepenen, nieuwe raadsleden. Wij zullen later op dit onderwerp lerugkeeren. Engezonden /Lrtikel. Veurne, 15 Juli 1878. Mijnheer de Uitgever, Niettegenstaande gij reeds, in zeer vleiende be woordingen, over het schoon landbouwfeesl van 7 dezer hebt gesproken, verleen mij nogtans een plaatsje voor eenige woorden, welke ik u toestuur om mijne groote tevredenheid te laten blijken. Ja, M.\ het was, gelijk gij het wel gezegd hebt, een allerschoonste feest. Schoon en talrijke vee en prachtige paarden zijn dezen jare tentoongesteld geweest, en alles was opperbest gerangschikt. In een woord, moet ik besluiten met te zeggen, dal ik nog weinige landbouwmaaischappijen heb aan- gelroffen, die de zaken zoo grootsch welen in le richten. Na de naamafroeping der prijswinnaren, die op hel stadhuis plaats greep, had er een heerlijk banket plaats, dal op alle manieren prachtig en wel opgediend werd. Vele gezondheidsdronken werden aan het nage richt ingesteld en ik veroorlof mij er eenige woorden over le zeggen, daar u zaterdag laatst den lijd ontbroken heeft om er meer of min breed voerig over te spreken. De eerste heildronk werd voorgedragen door de heer Van Daele, voorzitter der maatschappij en was gericht aan den Koning en de koninklijke Familie. Hevige toejuichingen begroetten den vaderlandscben toast van den achtbaren voorzitter. De heer De Prey nam daarna hel woord en stelde een dronk voor aan den heer voorzitter Van Daele en levens aan M.’ Desmet, beide de ziel van ons landbouwgenootschap, onder wiens beheer hel Cornice zoo bloeiend is en de konkoersen zoo vermaard zijn geworden. De bravos die deze lof waardige woorden begroetten, deden genoeg ver slaan hoe de grooic werkzaamheden en opoffe ringen der heeren Van Daele en Desmet, door de menigvuldige leden begrepen werd. Verders, richtc de heer Desmei een dronk aan hel Stadsbestuur en aan de tentoonstellers. 31.r De Prey sprak nogmaals en dronk op de gezondheid der heeren ju reen, die hunne moeilijke taak ter ieders voldoening volbrengen. Daarop bedankte 31.r Gilleon, een lid van hel jury, die dronk op den bloei en den voorspoed van de landbouwmaat- schappij van Veurne. Ziedaar, M.r, de weinige woorden welke ik u begeerde toe te sturen, ten einde te toonen dal wij niet ondankbaar zijn voor de inrichters en uilvoc- ders dezer feesten alsook om onzen dank te be tuigen aan het moedige Stadsbestuur van Veurne. Ik sluit, met de hoop dat de landbouwfeesten steeds mogten bloeien en blijven bestaan, tot groot genoegen der Vcurnesche burgerij. Een landbouwer, vriend van vooruitgang. Utecht erlijke Kronljk. Ziehier de rol der zaken welke voor hel assis- senhof zullen gebracht worden, le beginnen met maandag 22 juli, onder voorzitterschap van M.den raadsheer De Ryckman: Maandag 22 juli, Emile Bouchaerl, dieltc mol bezwarende omstandigheden; openbaar ministerie, M. den procureur De Pauw; verdediger 31. Seresia. Dinsdag 23, Edward Ovacre en Leopold De Kelele, dieflen, openbaar ministerie, id.; verdedi gers MM. Thevelin en Van Bnylaere. Woensdag 24, Victorieus l.aheyc, dieflen, open baar ministerie M. den substituut De Gamond; verdediger M. Vander Hofstadl. Donderdag 2;> Vrijdag 26 en Zaterdag 27. August Hints, moord, openbaar ministerie, 31. de procu reur De Pauw; verdediger M. Ollevier. Maandag 29, Louis Gaillieuw en Pieter Maertens, dieflen, openbaar ministerie den zelven, verdedi gers MM. De Poorter en Thevelin. Dinsdag 30, woensdag 31 en donderdag 1 augusti, Fr. Menel, moordpoging; openbaar minis terie M. den substituut de Gamond; verdediger 31. Van Robaeys. .-Vl^emeeiic Dozen nacht, tusschen óen en twee ure, werden de inwoners der Duinkerkstraal ontwekt door hel geroep: brand, brand Er was inderdaad brand ontstaan in de herberg S? Arnold, palende aan de brouwerij van den heer A. De Ceunynck, doch door de snel aangebrachte hulp van wege de geburen was hij in eenige minu ten gebluscht geworden. Niettemin had men de brandklok geluid, de pompiers stonden reeds voor hunne spuiten en hun bluschmalerieel, en gansch de stad was in rep en roer. In dit geval heeft men nogmaals kunnen bemer ken hoe gedienstig de Veurnaars zijn, hoe bereid willig zij hulp bieden, waar er nood of gevaar is. Braaf volk, de Veurnaars! De brand is ontslaan in eene bovenkamer door hel vuurvatlen van eenen balk waarvan bet uit einde te dicht der vuring van eenen der brouw ketels was geplaatst. Had bij nog eenige uitbrei ding moeten nemen de grootste onheilen konden le betreuren zijn, want de trap zou hel eerst heb ben gebrand en welhaast zouden bovenkamers, die slechts met weegen van elkander zijn gescheiden, en waar man, vrouw en kinderen sliepen, in volle vuur hebben gestaan. De personen die de eersten ter plaats waren om hulp le bieden zijnde volgende: de heer vrede rechter Brycx, Karel Decrop, Frans Delanghe met zijne twee zonen, de smid August Kcsleloot met zijne twee knechten en Emiel Bulseraen. Eer en lof aan deze moedige en dienstwillige burgers. Men verzoekt ons te melden, dal M.r Hilaire Groensteen, zijn exaam van kandidaal-notaris met groote onderscheiding heeft afgelegd. Bij koninklijk besluit van 15 dezer, zijn de Kamer der Volksvertegenwoordigers en van den Senaat in buitengewonen zittijd tegen den 23 juli aanslaande bijeengeroepen. Bij koninklijk besluit van 15 juli, wordt hel kicskollegie van Rouselaere bijeengeroepen op 6 augusti aanslaande, om negen uur des morgends, ten einde eenen volksvertegenwoordiger te kiezen, in vervanging van wijlen den heer Dumortier. De minister van oorlog laat weien, dat de mililianen van 1878, voor wie de som van 20ü fr. is gestort, oenen plaatsvervanger van hel oorlogs- depariement zullen bekomen. Wanneer de ver richtingen der loopende inlijving bepaald zullen geregeld zijn, zullen de geldslorlers verwittigd worden om den prijs der plaatsvervanging le volledigen. De provinciale raad van Wesl-Vlaandercn komt de beslissing goed le keuren van den ge meenteraad van Oostende, bclrekkelijk de inrich ting van eenc bewaarschool aldaar. De gemeenteraad van Oostende de inrichting van een gemeente collegie besloten hebbende, het welk den 1 October aanslaande geopend wordt, zoo zijn er plaatsen voor onderwijzers le bekomen, met de volgende traktementen: Professor van rhetorika en poësie, trakment 3,000 fr. professor van 5' en 4- lalijnsche klas, 2,800 fr.; professor van geschiedenis en aardrijks kunde, 2,800 fr professors van 5" en 6’ lalijnsche klas, ieder 2,300 fr.; professor voor hel vlaamsch, natuurlijke en koophandelswetenschappen, voor duitsch en engclsch, 2,000 fr.; professor van hooge cijferkunst, 3,000 en van lage 2,400 fr.professor van leekening 1000 fr.; van gymnastiek 680 fr. van muziek, 400 fr.; van schrijf kunde 1,700 fr. De vragen moeten voor 1 augusli naar het ge meentebestuur gezonden worden. Nationaal Festival te Brugge. Deze groote muziekale plechtigheid, vereerd met het bezoek van 1111. MM. den koning en de koningin der een beste Paardennët; een Toom; eene Zweep; eene Sargie voor paarden. Een bijzonder programma zal de voorwaarden bekend maken. Om 8 ure 's avonds, Iniltengewoone Tooneclvortoonlng op Stadsschouwburg, gegeven door de Koninklijke Maatschappij van Rhetorika, met de medewerking van Mev. Apers- Giiysbhf.ciit van Brussel, en bestaande uil de vol gende stukken Soort bij soort, tooneclspel, in een bedrijf. Keizer Karei en de Berchemsche boer, blijspel in twee bedrijven. DONDERDAG 1 AUGUSTI, In den namiddag, ter gchuchtc de Panne, Dans- en Volksfeesten- Wetgevende Ktezingen van 1O Juli. Arrondissement van Cent. Getal stemmers: 2,561. M. Rolin-Jaequemyns, uiltredende volksvertegenwoordiger, heeft 2,429 stemmen bekomen en is volksvertegenwoordiger uitgeroepen. Arrondissement van Brussel. Stemmers: 3,395. Wille en nietige briefjes: 396. M. Graux, uittredende senaieur, heeft 2,980 stemmen bekomen, en M. Van Humbeeck, uiltredende volksvertegenwoordiger, 2,976. MM. Graux en Van Humbeeck zijn wederzijds lot senaieur en volksvertegenwoordiger uitgeroepen. Arrondissement van Bergen. Slemmers: 1089. M. Sainctelelle, uiltredende volksvertegenwoordiger, heeft 891 stemmen be komen en is volksvertegenwoordiger uitgeroepen. Arrondissement van Doornijk. Stemmers 894. 31. Bara, uiltredende volks vertegenwoordiger, heeft 791 stemmen bekomen en is volksvertegenwoordiger uitgeroepen. Arrondissement van Luik. Steminers930. Witte en nietige briefjes: 119. M. Frère-Orban, uiltredende volksverte genwoordiger, heelt 820 stemmen bekomen en is volksvertegenwoordiger uitgeroepen. Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Veurne, heeft ter gelegenheid der Kermis het volgend programma vastgesteld ZATERDAG 27 JULI, Om 8 ure ’s avonds. Hel feest zal aangekondigd worden door hel geluid der triomf klok. Om 8 1/-2- ure, inliulding der Gaz, in de tegenwoordigheid der heeren Leden van den Gemeente-raad. Daarna op de grooic Merkt, Volksconcert, door de Koninklijke Maatschappij S?' Cecilia. ZONDAG 28 JULI, Om 11 ure ’s morgens, Muzikaal Feest, in den lusthof van den heer Despot-Verwaerue, door dezelfde Maatschappij. MAANDAG 29 JULI, Om 11 ure ’s morgens. Concert, gegeven door den Koorzangerskringde Vereenigde Viien- den, in den lusthof van den lieer Despot-Veuwaeiuie. Om 3 ure namiddag, op hel Gaaiplein, Volks spel voor mans. Om 4 ure namiddag, aan de Slalieplaals, groote Vuurvogclachietlng, gegeven door hel korps pompiers. Alle liefhebbers van stad zullen mogen aan deze Schicling deel nemen mits eenen inlog le betalen van een frank en zich le gedragen aan de voor waarden vaslgesteld door hel Gemeenie-bestuur. 1' prijs 2' id. 3- id. 4' id. 5* id. Men schrijft in bij Loyette-Cannvo, Sergeant der Pompiers, le reken van heden tot den 29 dezer maand. Vergadering bij de wedr Dupont-Ver- cruysse, om 3 ure namiddag, om van daar stoets gewijze naar de Slalieplaals le gaan. DINSDG 50 JULI, Om 11 ure 's morgens, op Stadsschouwburg, I*lec.tilige Prijsuitdeeling, aan de leer lingen der Tecken- en Nijverheidsschoolen. De werken der leerlingen zullen ten loon ge steld worden op Zondag, Maandag en Dinsdag, op Stadsschouwburg, van 9 ure ’s morgens lol 's mid dags, en van 3 lol 5 ure namiddag. Om 2 1/2 ure namiddag, aan hel einde der Zuid- Straat, Volksspelen voor vrouwen. Om 4 ure namiddag, aan den hoek de Vleesch- houwer- en Zwarienonnenstralen, «root Muziekaal feest, gegeven door voorname liefhebbers. WOENSDAG 51 JULI, Om 4 ure namiddag, Hingsteking paarden, in de Wandeldreef. 1.* prijs, een schoon Zadel; id. id. id. id.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2