VAN VEURNE IS IA L, ttaande, i. A S, lefhebbers NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT MTEN '1® X.' 1 55 1878. JA A II. il en Notaris. Veurne. 8. Veurne, te Bologne ingcrichl, zijn ook evangelie volkomen is gebannen en waar zedeleer 'nzaamhcid Voorzitter, bij Karei ne, j; met landing, ■n l’eerdcslal, vaart, nabij de ircn Zaailand, ijen. voor alle slag XE-Tr.iu.ixc.K, Eenafzondcrlijk nummer -10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-nitgever, Ooslslraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteckend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Zoetc-Ternier, norgens juist. i 1 frank voor i der onkosten, ld worden den ■fens, onder de tzocht. e van Herberg dak, genaamd i Erf te Nieu- Jse. L opvolger E. ÏT 1’1 1878, anshof, te Loo, openbaar bij 101', kunnende aren 70 cent", e Loo; gebruikt ber 1878. AND, wat oost nl der kalsijde n.r 522a, ver- Charles Myn- ZAAILAND te tden steenweg, gebruikt door mijnwerker Trapmaker, unie, te maken dat Hes wat zijnen beveelt zich in opl door zijn ienen. Beteekenis dei’ kiezlngen van den 11 Juni. Onder dezen titel, kondigt een der ernstigste en best geschrevene tijdschriften, die in Frankrijk worden uitgegeven de revue politique et litté raire, over den politieken toestand van België een uitmuntend artikel af, onderteckend Moguez. Hel is belangrijk voor een land, inzonderlijk voor een klein land, te weten wal men denkt en wal men zegt van hetzelve bij den vreemde. Wij vermeenen genoegen te verschaffen aan onze lezers met hen eenige der opmerkenswaardigste volzinnen van dit artikel voor de oogen te brengen. De schrijver begint met een waarheidsvol tafereel voorlehangen van den invloed en de inrichting van het ullramonlanismus in België, en zegt: AVij moeten beslaligen, dat de klerikale partij stevig ingericht is en de tucht volkomen; de kleri kale genootschappen bedekken hel land, en overal hebben zij hunne vereenigingsplaats, die zij niet geaarzeld hebben met den veel beduidenden naatn van eerde catholique te bestempelen. Deze groote inrichting kost ovcrgroole sommen; de sekreta- rissen dezer genootschappen zijn bijna overal mildelijk betaald. Hel geld komt gewoonlijk voort van bijdragen en van giften. Men kan zich geen denkbeeld vormen lol welke geldsommen de kosten cencr kiezing beloopen. Boven de algemeene onkosten, is er nog een hoofdpunt van uitgaven dat een zeer hoog cijfer bereikt: hel is de aankoop der stemmen. Een kiezer die oenen geld-jood is, laat zich omkoopen tegen zoo veel getelde franks om te stemmen voor de katholieken! Deze ol gene winkelier wien geld ontbreekt voor zijnen belemmerden handel, wordt bezocht van de klerikalen, men stelt voor hem in zijnen beangsten toestand te helpen, indien hij zich onder den heiligen standaard wil scharen; men is niet nauwziende op de som, want men heeft de verzekering, dat de arme duivel nimmer hel juk zal kunnen afschudden en zijne politieke eer heroveren, door de schanddaad die hij komt te bedrijven. Nu hebben wij te spreken van de kleine gazet ten, en moeten wij dal belangrijk feil bekend maken, dal hel meeste deel der kleine katholieke gazetten opgesteld worden door priesters, en God weel mol welke bitsigheid, mol welke hevigheid! Zij deinzen terug noch voor belediging, noch voor zinspeling, en zij schimpen mei de eerder familien en de geheimen van de huisgezinnen. Op alle pun- - - ton hervormen zij den stoel der waarheid in eene heeft die verdaagd. Bctoogingen, te politieke tribune, waaruit de predikatie van het en te Bologne ingeriehl, zijn ook t v- Vlaanderen herleeft. Voor 11 juni, waren er maar twee volksvertegen woordigers in de beide Vlaanderen, eene te Gent cn ceiie te Oostende. Een liberale senateur te IJ per. Nu telt ons Vlaanderen negen volksvertegen woordigers en twee liberale senaleurs, te Gent cn te Brugge. Wij zullen weldra de Vlaanderen hunne plaats zien hernemen in de liberale familie. De vrijheid en hel geheim der stemming zullen ons dai be zorgen. Dal men die vrijheid nog mei eenige waarborgen verslerke cn iedereen zal alsdan in volle vrijheid zijne slem kunnen uitbrengen. Daarbij moet bel nieuw ministerie als eerste maatregel hel onderwijs op den builen volledig inrichlen cn de onderwijzers eene geheele onaf hankelijke positie bezorgen, dal zij niet meer verplicht zijn zich den onderdanigen dienaar van den pastor te maken, willen zij kunnen bestaan. Dat hel gouvernement ook zorge voor bekwame cn vrijzinnige bedienden, in staalde buitenlieden in te lichten, wal hunne plichten zijn als Belgische burgers en dal zij als vrije mannen de bevelen van rustig afgeloopen. Te Bonte was dit ook liet geval; de bevolking heeft door zijne bedaarde houding belet, dat die beloogin- gen de evenredigheden namen, die er de inrichters wilden aan geven. Be Dirillo van Rome kondigt een artikel af, waai bij verklaard wordt dal het gou vernement vast besloten is alle belooging te beletten die de openbare rust zou sloren. Het gouvernement kent zijne iech ten en plichten jegens een bevriend gou- verment en is besloten die te handhaven. De Dirillo eindigt met de ontstane bewe ging te betreuren. 52.e :,1’den noen. e ’s morgeus. m. ’anken. Politiek Overzicht. De parijsche berichtgever van den lon- denschen Times schrijft aan dit blad dal hij een gesprek heefl gehad met den heer Gambella en deze hem verklaard heeft dal hij hel verdrag van Bei lijn over het alge meen goedkeurde. Volgens hem was hel van aard om de ontbinding te doen ont slaan van hel drievoudig verbond en om de belangen van Frankrijk en Engeland op gelijken voel te stellen. Generaal Philippovies, bevelhebber der bezettingstroepen van Bosnië en van ller- zegowina, is te Brod op de Save, in den nacht van den 22 lol den 25 juli aange komen. De eerste detachementen der ooslenrijksche expeditie zullen binnen een achttal dagen de grens overtrekken. Men verhoopt dal tegen dien lijd de onderhan- delingen, te AVeenen aangegaan voor hel sluiten cener overeenkomst, waarbij de voorwaarden der tusschenkomsl geregeld worden, zullen kunnen geëindigd zijn. Den 16 mei van hel verleden jaar, wan neer de fransche Kamer der afgevaardig den door maarschalk Mac-Mahon ontbon den werd, telde zij 565 republikeinsche leden; thans lelt zij er 580. Sedert den 14 October zijn 26 bonaparlisten van de 51, wier kiezing werd ongeldig verklaard, op het slagveld gebleven; van de 55 monar chisten,die op nieuw voor hunne kiezers werden verzonden, werden er 21) niet her kozen. Hieruit mag men dus opmaken dat Frankrijk thans meer republikeinse!) ge zind is dan ooit. Uit Berlijn komt de lijding toe, dat de keizer van Duilschland waarsebijnelijk den I augusti Babelsberg zal verlaten, om zich naar de badplaats Teplilz, in Bohème», te begeven. Een telegram uil Athene», 24 juli, meldt dal op de beloften van bemiddeling van Engeland ten voordeele eener nieuwe inrichting in Creta, de opstandelingen van dit eiland de vijandelijkheden hebben op geschorst. De Turken gingen voort met de dorpen in Thessalie af te branden en de christenen te vermoorden, wal aanleiding lol nieuwe opstanden gal. Democratische meetingen, de inlijving bij Italië vragende van Tronie en Triest, zijn te Pavia en te Keggio gehouden ge worden, doch hebben geene aanleiding lot wanorders gegeven. Er waren ook meetings aangekondigd te Milaan, te Vene tie, te Como en in andere steden, doch men I .Napels Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen AYocnsdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. ZATERDAG 27 JULI Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naai* Eichlerveltie en Dixniude naai* rvieuport Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 en godsdienst geheel vergoten worden. De heilige sakramenlen dienen niet meer om den hemel te openen, maar om hel wereldsche rijk ie bekomen: mannen hebben zich de absolutie zien weigeren, omdat zij aan de liberale partij loebehooreu; vrouwen, omdat zij in huis de verboden dagbladen lieten komen, die hare mans of zoons er brengen. Nu zijn het verloofden, wier huwelijk men weigert in te zegenen, omdat hunne ouders liberaal zijn; stervenden, wien men weigert de laatste sacra menten te bedienen, en die men met schrik liet liggen op hun lijdensbed, omdat zij weigerden hunne kinderen uil de vrije scholen te trekken om dezelve te zenden naar degene der congreganistcn.» Verder zegt het artikel dal de klerikalen zelve de schuld zijn van de nederlaag die zij den 11 juni ondergaan hebben, cn spreekt volgender wijze hel ware onrechtvaardig te miskennen, dai de klerikalen de schuld niet zouden zijn dal zij hel bewind verloren hebben. Wanneer, op den stond dal hel Duitsch gouvernement, de palcrordcrs uit zijn rijk joeg, België zag zijne bisschoppen roeke loos M. Bismarck uitdagen door tergende mande menten, en op die wijze schoon spel leveren aan de begeerlijkheden die men Duitschland ten laste legde; wanneer België gezien heeft dat men den droom voedde om zijne constitutie te vernietigen, die zijne cigendomlijkheid tol stand heeft gebracht, en onder dewelke hel gelukkig en voorspoedig ge durende eene halve eeuw geleefd heeft, om haar te vervangen-door de ondragclijke leerstellingen der Roomscbe priesterheerschappij; wanneer hel door den priester hel burgerlijk huwelijk hoorde vcrwenschen, den eigendom der kerkhoven eischcn, wanneer hel zag dal de geestelijkheid wilde mees ter zijn van het onderwijs; wanneer het bemerkte dal de vrijheid van ’t geweten zelve in gevaar ver keerde, en dal de rechtvaardigste veroveringen der fransche omwenteling dreigden schipbreuk te lijden; wanneer België mol een woord, gewaar wierd, dal zijne onafhanklijkheid en vrijheid de ernstigste gevaren liepen, alsdan heeft hel zich in de armen der liberalen zijne ware vrienden geworpen, die hel bezit van al die hooggeschatte voordoden en privilegiën waarborgen. ■Si i kermt» I..ei*o<> y. I I $1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1