z. z. i Verdi. I. Von Gevelghcm, een groot Concert geven, op I Michiels. Ileimburger. Weber. Clément. I 4. Thomas. De Rillé Bosselet. De Rille. Adam. I J Algeineene Tijdingen* Heden avond, om 81/2 ure, voor de opening onzer kermis, op de groote Merkt, Volksconcert door de koninklijke harmonic maatschappij S.,c Cecilia. Men zal er uilvoeren 1. Marche 2. Revue musicale 3. Polka originale 4. Pot-pourri populaire Morgen zondag, om 11 ure voormiddag, in den lusthof van den heer Despot-Verwaerde, Concert door de zelfde maatschappij. Ziehier hel programma- 1Les Vêpres Siciliennes, 2. Les Fauvettes, polka pour Alen schrijft uit Alvcringllein Mijnheer de Uitgever, Uw blad wordt veel gelezen; wij hebben uwen artikel van zondag gezien waarin gij zegt, dat er mol de communale kiezingen vele Kareis en Eduards weg moeten. Wij, kiezers van Alveringhem, wij hebben groole goesle een hooggeplaatst klickskcn van beleefdemannen weg te kuisschen. Alveringhem is moede van die beleefdemannen die veel vijanden en maar eenige vrienden hebben; en nog zijn er .onder deze laatstendie maar vriend zijn omdat er profijt valt, anders niet, zonder dat de beleefde- mannen zouden alleen staan, want wij zouden kunnen den persoon noemen, die onder hunne vrienden gerekend wordt, die, als er door de be- lecldemannen eenc uilschole gedaan is, gezeid heelt: Bah! ge moet hel nemen van wie dat het komt. Alveringhem is een prochiedie wilt beleefd toe gesproken zijn. Onze vorige administratie was beleefd en ieder mogl er bij gaan om zijne gelegen heden voor te.leggen, zij aanhoorde iedereen; wij zouden geheel uwe gazelle vol konnen schrijven met al de uapm|“tnn||O|[ die onze beleejdemannen naar hel hoofd geworpen hebben van burger, boor, werkman en vreemdeling sedert dat zij aan het hoofd zijn. Daar moet verandering komen, liet zal cens te zien zijn wal den eouloir zal in hebben, wij ver wachten dal hij zal spreken op de wijze dat het klieksken liet zal vei slaan. Wij hebben het genoegen van aan onze lezers te konnen mede deden dal een der oude leerlingen onzer middelbare school, L. Belleghem van Adin- kerke, zijn examen van onderwijzer mei groole onderscheiding komt af te leggen. Daar is nog een schilerende uitslag die van langst om meer de burgers moei overtuigen hoe voor- dcelig hel onderwijs is dat in de Slaalschool gege ven wordt. Dat men eens de vergelijking make tusschen hel getal der burgerkinderen die hun welzijn te dan ken hebben aan de middelbare school en de gene die hunne opvoeding ontvangen in bisschoppe lijk kollcgie, en men zal gemakkelijk vinden aan welk der beide geslichten den voorkeur moet ge geven worden. I Inhuldiging van den heer H. De Prey, als burgemeester, en van den heer M. De Cae, als schepen van Veurne. De inhuldiging der heeren 11. De Prey en M. De Cao, de eerste als burgemeester, de tweede als schepen dezer stad, heeft verleden zaterdag met eenc buitengewone plechtigheid plaats gehad. De betooging, van dewelke men te dezer gele genheid ooggetuige is geweest, bewijst ten over vloede, dal deze heeren en hunne vrienden, die met hen in den gemeenteraad zetelen, hel vertrou wen en de genegenheid genieten der Veurnescho burgerij, en dal de dag nog niet gekomen is, om onze achtbare bestuurders door de mannen van den geestelijken tap op het stadhuis te vervangen. Reeds van in den morgen werden de vaandels der wijken uitgehangen en werkte men ijverig aan het plaatsen van triomfpoorlen en versieringen aan de Stalieplaats, bij de Nieuporlbrug en aan het begin der groote- en kleine üostslraat. Hond den middag was geheel de stad bavlaagd, en de deelneming aan hel inhuldigingsfeesl was zoo algemeen, dat de klerikale kopstukken er gansch van onthutst waren. Verbijsterd staken zij nu de hoofden te zamen, zij maakten van den nood eenc deugd, en omtrent één ure, lieten zij ook hunne vaandels wapperen. Ten,2 ure vormde zich op de markteen aller schoonste stoel, samengesteld als volgteen pelo ton gendarm te paard, het korps Pompiers, de scholen, de weesmeisjes, die oenen zeer lieven zinnebeeldige!! groep uitmaakten, de erkende maatschappijen der stad, waaronder het aloude Rhctorikagilde met zijne honderd maagdekens zich bijzonder onderscheidde, een groot getal leden der liberale Associatie, de gemeenteraad, overheden en bedienden. Onder eene groole volksmenigte want gansch de stad was te been en veel nieuwsgierigen van den buiten waren opgekomen begal de stoel zich naar de statie, waar de nieuwe burgemeester met den trein van omtrent drie ure aankwam. De harmonie S.'" Cecilia speelde de brabanconne, de omstanders juichten en een welkomgroel wei d door den heer schepen Ollevier afgelezen waarop de heer De Prey eenige woorden van bedanking uitsprak. De stoet keerde vervolgens naar het stadhuis terug. Del weder was prachtig, de schoone versiering der stralen, de menigvuldige jaarschriften en heil- wenschen, de ontzaglijke stoet opgeluisterd door vaandels en eercteekens, bevallige maagdekens, zinnebeelden en bloemkransen, de groote toeloop der burgers, het genoegen dal op aller aange zichten ie lezen stonddit alles maakte eenen diepen indruk. Op de groote markt had de défilé van den stoet .vóór de overheid plaats. Hierna ging men over, in openbare zitting van don gemeenteraad, tot de plechtige aanstelling van de nieuwe benoemde burgemeester en schepen. Talrijk was het publiek, en hel deed deugd aan een liberaal hart onze gemeenteraadsleden daar te zien zitten in de aloude zaal, voor hel aloude tapijt, allen met de blauwe cocarde der liberale Associatie aan hel knopsgal. Na de formaliteiten van aanstelling en eedafleg ging door den heer De Cae, werd er door hit raadslid den heer De Hoon, namens de gemeente raad, eenc redevoering van gelukwensching af gelezen. Hierop volgde eene redevoering door den heer Borre namens de Rhctorikagilde, aanbiedingen van bloemtuilen door verschillige meisjes en door eenen leerling der middelbare school, co eindelijk eenc aanspraak door den heer Burgemeester aan den gemeenteraad. Al deze redevoeringen werden zeer locgejuicht. 's Avonds, ten B 1/2 ure, bad er in het Hotel van Commercie een allerschoonst banket plaats, voor gezeten door den heer schepen Ollevier en door 132 Veurnesche burgers aan den heer H. De Prey aangeboden. Alles washier naarwensch: de zaal, de ver siering, het gezelschap, de spijzen, de wijn, de toasten, het gelegcnheidsliedjeen prachtig was de bloemtuil namens de liberale Dames van Veurne aan den heer Burgemeester aangeboden. Ten acbl ure brachten de jonge muziekliefde!) bers, onder het bestuur van M.'Desiré Vander- straete, eene serenade aan hel etend, drinkend en lachend gezelschap, en ten 9 1,2 ure begon de fakkeltocht ouder de geleide van voornoemde maatschappij. De verlichting der huizen der stad was aller schoonst en bijna algemeen. Hel inhuldigingsfeesl ter core van onze nieuwe burgemeester en schepen heeft aan onze verwach ting beantwoord maar geenszins aan degene van eenige onzer klerikale kopstukken. Die mannen hebben een aardig spel gespeeldInden beginne hebben zij getracht hel leest te doen mislukken; ziende dal hunne pogingen vruchteloos waren, hebben zij gezwegen; nu, omdat hunne impopu lariteit niet al te veel zou uitschijnen, gebaren zij alles goed te keuren. In schijn is Veurne maar een’menagie meer; maar, er is vuur onder d’assche. Opgepast, dus, liberalen, laat u in slaap niet wiegen, want de gcmeenle-kiczingcn zijn nabij, en uwe vijanden, de mannen die van Veurne een groot klooster zouden willen maken, gaan listig en bedriegelijk te werk. De buitenlieden moeten verder door het lezen van dagbladen en hel verkeer met de stedelingen zich meer en meer onafhankelijk maken en be schaven. Ziedaar wat voor het geluk van hel land noodig is. De boeren hebben ons bewezen dat zij niet beter vragen Jan met ons samen te gaan. Noch de sermoenen der pastoors, noch de be dreigingen van hel en doemenis, noch alle andere vreesaanjagingen hebben de talrijke boerkens, die ons hunne stem gegeven hebben, kunnen afschrik ken; zij weten wel dat dit al armen zeever is, waarvan de pastoors zelvcn niet gelooven. Dat men dus gebruik make van de goede ge schiktheid der buitenlieden, dat men ze helpe om zich te onlslaven, want iedereen weet wal dwang die lieden op den builen ondergaan. Alles op den builen is doodsch. Geen feest mag gegeven worden, geen muziek gespeeld of het moet in de kerk zijn, geen dansfeesten mogen plaats hebben, niemand op den buiten mag die verlaten of de pastoor moet weten waar hij heen is gegaan. Zelfs de draaimolens worden in sommige gemeenten verboden, omdat er dan gewoonlijk een orgel bij is, dal dansarias speelt. Niemand durft een blad, zelfs onpartijdig, lezen, omdat de pastoor hem op den preekstoel aan de verachting van geheel de gemeente prijs zou geven. Een liberaal gouvernement kan daartoe veel medehelpen, door de middelen welke wij hooger aanduiden; voegt daarbij maatregelen, welke de landbouw en nijverheid op den builen zooveel mogelijk doet bloeien en met de welvaart komt de onafhankelijkheid; al wat vrij is en werkt, is liberaal van hart en ziel, en op die wijze zullen wij weldra zien dat de Vlaanderen, even als de Walen, niet dan liberale afgevaardigden naar de Kamer zullen zenden. Men schrijft uil Houlhcm Onze vermaarde groote koppen hebben hel op hen genomen den artikel van zondag laatst. Zij hebben eenen goeden neus, zij hebben wel gero ken. Wij gaan doen gelijk gij zegt, wij gaan ze hun congé geven; want te vele Iraaije dingen loopen op de straal. De prochie moet bestierd worden naar behooren; en wij vragen aan elk en ieder wordt de,prochie nu bestierd naar behooren? Bijna geheel Houlhcm roept: neen, neen, neen! Wij zullen er voor zorgen. Leve hel blauw! ICgj^evvnert scappelle, De vervolging van kerk en priesters, wsarmêe de Veurnaar al duizendmaal is voor den dag ge komen, begint in Vcurneambachl op eene schrik barende wijze. Over eenige dagen ontvingen wij den Monileur, een koninklijk besluit behelzende, rond de drie honderd duizend francs subsidien toeslaande voor herstellingen aan kerken en pastorijen. De afgi ijzelijke naam van den minister Rara staat onder dal besluit. Onder de gemeenten van ons arrondissement die paartje-meê krijgen van deze subsidien, wordt Eggewaarlscappelle geleld, die 2000 francs be komt voor hare kerkfabriek. Zal de paf to van die gemeente nog durven zeggen, gelijk den avond van de i 11 juni, als hij thuis kwam van de kiezing, na dat hij in Veurne de zegepraal van de liberalen in de andere arrondissementen vernomen had wij zijn naar den weerlicht, geloof is om zeepe Men verzekert ons dal hij een ander woord ge bruikt heelt, in plaats van naar den weerlicht; maar wij hebben hel niet persoonlijk gehoord; de Ascappelnaars moeten hel best welen. In alle geval, hel liberaal gouvernement doet u toch een leelijk affront aan, door u eene koeke van 2000 fr. te geven voor uwe kerk, hé Pastor? Recht er lijke ronijk Laster in den Preekstoel. Het beroepshof van Gent, 1.*“ kamer, zetelende onder voorzitterschap van M. den eersten voorzit ter Lelièvre, hcefi zaterdag lest zijn vonnis geveld in zake van M. de Brouckere, notaris le Rocse- laere, tegen den priester Moulaert, vervolgd voor lasterende predikatie tegen den eischer. Hel hof verwerpt hel eerste vonnis der recht bank van Kortrijk, welk verklaard heeft dat de eischer niet voldoende aangeduid was. Het hof heeft den priester Moulaert veroordeeld tol 3000 franks schadeloosstelling, lot hel afkondigen van hel vonnis ten zijnen koste tot I el beloop van 1000 Ir. en tol de kosten der twee gedingen. 2 flutes Julien. 3. I’inale d'Aïda Verdi. Galop national Ruggenhout. Den Koorzangerskring de Vereénigde Vrien den, geelt, kermis-maandag, om 11 i/2 ure voor middag, in den zelfden hof, een Concert, beslaande uil de volgende kooren: 1Los gardes-chasses 2. La S? Hubert 3. La fête villageoise 4. Les Vigneróns 5. La Belgique Kermis-dinsdag, om 4 ure namiddag, zullen de jonge muziekliefhebbers, onder het bestuur van Von Gevelghcm, een groot Concert geven, op den hoek der Vleeschouwer- en Zwartenonnen- straten. Zie hier hel programma. I 4 I I q———MW—n— ■■■—I—Jmanr wrgvrT.-irrraaaajKa geen pastor moeten ontvangen. Zij moeten hem I eerbiedigen als hij zijn geestelijk karakter niet te buiten gaal. Maar op politiek terrein heelt hij niets te zeggen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2