VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i X.' 18“<S. ZATERDAG 5 AUGUSTI 156 J A AR. 1 8-20 Veurne, 3 August! Eenafzonderlijk trimmer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, (e Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag loc lezenden. De middelbare seïiolen. De Vedette van Tongeren, sprekende over de gemecntekollegien, dringt vooral aan dat liet nieuw liberaal ministerie van al die middelbare scholen staatsgeslichten zou maken, opdat die scholen een verzekerd bestaan zouden hebben. Er zijn in Belgie 14 steden die gemeentekollegien bezatten. Men heeft meermalen ondervonden dat hel beslaan en den bloei dier nuttige gestichten al hangt van den gril der gemeeiitekiezers. Alzoo Kamer. De Kamer heeft dinsdag hare zittingen herno men, om het nazicht der kiezing van Antwerpen voort te zetten. Bijna al de leden waren tegenwoordig. De prins de Ghimay, wiens kiezing goedgekeurd is, legt den eed af. Er blijft nu nog enkel de kiezing van M. De Wael, vertegenwoordiger van Antwerpen, goed te keuren, liet is M. Jacobs, die de kiezing van M. De Wael betwist. Hij zegt dat hij en zijne vrienden voor het oogenblik geene politieke mannen zijn, maar rechters Zooals men kan denken, leverde die rechter zich aan dc zonderlingste berekeningen over, om te bewijzen dat dc kiezing van M. De Wael ongeldig moet verklaard worden en men van het begin af moet herbeginnen. M. Jacobs vraagt geene balotteering, zooals de petitie, maar wil geheel de kiezing vernietigd zien, omdat zijne vriendende minderheid hebben gehad en zij bij eene herkiezing niets te verliezen hebben. De heer Anspach, verslaggever, heeft niet veel moeite gehad om de ongegronde beweeringen van M. Jacobs te wederleggen en heeft met recht M. Delanlsheerc, ten tijde der kiezing minister van juslicie, geschandvlekt, omdat hij op M. De Wael eene zoo groote belediging heeft laten drukken. M. Delanlsheerc wil zich uil den slag trekken, maar het kan niet zijn. Zijne zaak is slecht en zij blijft slecht. De gewezen minister zegt dal hij niemand heeft willen beleedigén. Goedkeuring der kiezing van Antwerpen. Woensdag was de zitting zeer belangrijk; hel publiek was zeer talrijk. M. Olin heeft eerst hel woord genomen, om de geldigheid der kiezing te doen uitscliijnen. Na dal M. Woeste eene tweede editie der redevoering van M. Jacobs uitgesproken had, heeft M. Bara het woord genomen, en eene krachtige redevoering uitgesproken die eenen diepen indruk hoeft ge maakt. MM. Woeste en Jacobs wilden een enkwest openen om alle de stembriefjes te doen nazien. M. Pirmez heeft de voorafgaande kwestie voor gesteld en dezelve is aanveerd geweest met 66 stemmen tegen 46. Het verslag van M. Anspach wordt daarna aan genomen door zitten en rechtstaan en M. De Wael wordt als volksvertegenwoordiger uitgeroepen te midden de toejuichingen der linkerzijde en van het publiek. 0-00 8-35 Maar M. De Wael staal recht en verwijl met klem aan M. Delanlsheerc, dal hij een onderzoek ten zijnen laste heeft doen openen, om op het gemeentebestuur een onteerende verdenking te doen berusten. Men juicht luidruchtig links en in de tribunen toe. De claque is afgeschaft roept M. Coomaus uit n M. De Wael zegt daarop: M. Coomans spreekt van de claque, hel. moet zijn dal hij zeer goed de komedie kehl (Algemeen gelach in de tribunen en links). Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. De heer Anspach heeft onder andere zonderlinge dingen doen kennen: dal de klerikale Associatie van Antwerpen, een zeker getal klerikalen doen sleipmen heeft, die onwettig waren ingeschreven, om, in geval zij verloren, een middel te hebben om dc kiezingen te verbreken. Het zijn nu die kiezers, hunne eigene mannen, die zij aanduiden als valsche kiezers cn waarvoor zij de vernietiging der kiezing vragen. Heeft men ooit zooveel onbeschaamdheid bij eene partij gezien: zelve bedrog plegen en er als dan gebruik willen van maken om de tegenpartij te benadeelen. Dc partij Delaet-Coremans is alleen lol zoo iels in staat. De heer De Wael heeft in de kleine redevoering die hij gedaan heeft, een goeden indruk gemaakt; het is een redenaar die zijne tegenstrevers goed op hunne plaats kan zetten en met veel weerdigheid cn gevoel spreekt. Die eerste schermutseling, als oppositie, is slecht uitgevallen voor de klerikalen, zij zullen er zich niet van beloven Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 Veurne naar Lichtervelde 7-17 12-06 Overzicht. Door gansch Duitscbland hebben de kie zingen plaats gehad voor dc vernieuwing van den duilschen Reichstag.Die kiezingen, spoedig volgende op de twee aanslagen op het leven des keizers, en waardoor von Bismarck eene meerderheid verhoopt te bekomen, die hij gemakkelijk zal kunnen leiden, ontleenen een uitzonderlijk belang aan de voorwaarden, in welke zij gebeurd zijn. Een telegram uil Berlijn van eergisteren meldt dat er alsdan omtrent 100 kiezingen gekend waren: 40 nationale liberalen, 14 katbolijken, I conservateur, 8 liberale conservateurs, 7 progressisten, 4 oud pro gressisten groep Loewe1 Pool, 1 El- zasser der partij van de proteslalic, 1 par- licularist. Er waren 25 balloleeringen. In hel ontbonden Parlement zetelden 126 nationale liberalen, 96 katbolijken, 40 conservateurs, 58 liberale conservateurs, 55 progressisten, 14 Polen, 12 socialisten, 6 Elzassers-aulonomisten, 9 Elzassers der partij van de proléstalie, 4 aanhangers van het volk. Vijf en dertig vlottende leden en een lid van Schleswig volmaakten het totaal van 416 leden. Naar alle waarschijn lijkheid zullen die evenredigheden veel gewijzigd zijn. Prins von Bismarck zal echter zijnen wensch niet hebben en de liberale nalionalen zullen met de progres sisten cn de andere anli-ministerieele fraction over de meerderheid blijven be schikken. De beraadslaging over hel voorstel van lord Hartington werd in het engelsch La gerhuis voortgezet. Dc heer Gladstone lieefl gedurende twee uren en halfgespro ken en met groote hevigheid dc engelsch- turksche overeenkomst van den 4 juni en de algemcene staatkunde der lories aan geland. Twee ministers, lord Sandon en dc heer Cross, hebben voor bet gouver nement gesproken. In den grond werden er langs beide kanten weinig nieuwe be wijsredenen aangehaald en hel vraagstuk bleef na al die redevoeringen in denzelf- den toestand. De oppositie vreest alles van gemelde overeenkomst en bel gouver nement gelooft die noodzaaklijk voor de bescherming der engelsche belangen in hel Oosten. Lit Rome meldt men, dal de meetings, in verscheidene sleden door de Italia irre- danta ingericht, tegenbevelen zijn. Honing Humbert en de koningin zijn te Milaan met grooten geestdrift onthaald geworden. Maandag laatst werd te Bern de zittijd Vertrekuren van den ijzeren weg vun Duinkerke, Veurne naar lAchtervelde cn Dixniude naar 1%'ieuport. 3- 40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 4- 37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 der zwitsersche bondskamers geopend. Al hoewel hel programma van dezen zittijd niet zeer beladen is, slaan er echter be langrijke zaken op. De bondskamers zullen voor eerst een zeker getal verdragen te bekrachtigen hebben, onder anderen het vriendschapsverdrag met de Nederlanden, waarbij de gelijkheid der nalionalen van de beide landen bekrachtigd wordt, wal hunne nijverheids- en handelsvestiging betreft; vervolgens het handelsverdrag met Rumenie. De bekrachtiging van dit laatste verdag zou eenige moeilijkheid ondervon den hebben, indien sedert hel ondertee- kend werd het congres van Berlijn den toestand der Israëlieten in Rumenie niet geregeld had, doch nu de rumeensche Israëlieten met alle andere burgers zijn gelijk gesteld, zal de bekrachtiging geene hinderpalen meer ontmoeten. Hel moeilijksl op te lossen vraagstuk is dal van den Golhardspoorwcg. De Bonds raad vraagd voor die onderneming een nieuw krediet van zes millioen cn half Irank maar de commission der beide bondskamers zijn over dit vraagstuk /.eer verdeeld en men vóórziet eenen zeer hard- nekkigen woordenstrijd. I l’ I I i f-'v

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1