I 1 UIT ALVERINGHEM. .1 dam. Julien. .1 ben doen uil het oog verliezen. Anders is het met den burgemeester eener andere Plalteel. Verdi. Vooruit! dat is het voornaamste punt der libe rale propagande. Vooruit! met de uitbreiding onzer grondwettelijke princiepen, overal waar er Belgen zijn. Vooruit! met die princiepen in stad en dorp; vooruit! vooral op den builen. In de kleine steden, op den builen, ja daar is het dat de zoo verhevene, zoo deugdelijke regels der Grondwet, verkeerd toegepast, schandelijk onder de voeten getrapt worden; daar is het dal de klerikalen zonder vrees onze rechten besnoeien, onze vrijheden beperken en de zieldoodende prin ciepen van het ullramontanism toepassen; daar is hel dat mannen als pachas, als despoten heer- schen, de bewoners als speeltuigen, als slaven behandelen, alle leven en vooral alle geestesleven willen dooden. Aan het werk dus, liberalen, ter opbeuring dier ■onderdrukte gemoederen; aan hel werk dus ter ■ontslaving van hen die hel meest onder den druk kenden priesterarm gebukt gaan; moedig het mes aan den wortel gezet en krachtig doorgehakl opdat die bevolkingen niet, zooals vroeger, zich te beklagen hebben, dal men haar gansch vergeet en prijs geelt aan al de vervolgingen waartoe onze heeren klerikalen bekwaam zijn. Mijnheer de Uitgever, De kiezers en inwooners van Alvcringhem zijn den goeden schrijver dankbaar over den artikel verschenen in uw geeerd blad van zaterdag laatst. Zekerlijk is hel waar dal eenieder misnoegd is van onze onbeleefde stadhuismannen. Wij hopen dat het niet lang meer duren zal. Alvcringhem, 1 Augusli 1878. Een kiezer. X. Z. In antwoord op de vraag van onzen correspon dent, meenen wij dat hel zonderling gedrag der burgemeesters, waarvan hij spreekt, zou moeten bekend gemaakt worden aan den burgemeester der hoofdplaats van het arrondissement, die te Brussel de vergadering waar de schikkingen zijn genomen geworden betrekkelijk die inschrijvingen, heelt bijgewoond en die de aardige handelwijze van gezegde burgemeesters, aan wie hel behoort zou kunnen kenbaar maken. De Lil>cri»lc Itoixl. De Liberale Bond heeft, over de in te voeren ver beteringen in de kieswet, eenc nota afgekondigd, die bijzonderlijk bestemd is voor de leden der wetgeving, maar waarvan wij denken eenige woorden te moeten zeggen. De Liberale Bond aanziet als aangenomen in princiep, de volgende hervormingen, aangeduid door de drukpers 1. ’ Stemming par alphabelisclie orde; 2. * Afschaffing der belasting op de mixte-peer- den en huurhouders; 3. ° Schatting van het mobilier, als er reden be slaat te veronderstellen dat de verklaarder hel vervijfvoudigen der huurwaarden, met inzicht van bedrog heelt gedaan; 4. ’ Toeëigening der persoonlijke belastingen aan den huuraar, voor dewelke hij belast is geworden; 5. ° Afschaffing van het certificaat der patroons, welke het gemeenc recht ten nadeele der kom- miezen schendt; 6. ° Verbod rekening te houden, in de optelling voor den kiescijns, van de betaalde belastingen door de bewoners van staats- of gemeentegebou- wcn. Zekere artikelen dor wet vereischen vervolgens veranderingen van eenc ontegensprekclijkc ge wichtigheid. De Bond meldt vooreerst het art. 6, volgens w’dk dc persoonlijke belasting en patenten slechts in rekening gebracht worden als zij opge legd zijn krachtens verklaringen gedaan ten aller laatste den 31 mei. Andere gebrekken der wel zijn nog door den Bond aangeduid, namentlijk de schikking van art. 14, die toelaat aan den pachter hel,1/2 der grond belasting te rekenen, zonder vermindering der rechten van den eigenaar. En dc vrijheid, gelaten aan een derde persoon, van uitschrabbingcn te vragen van kiezers, zonder ccnig bewijs, lol staving der redenen die zij op gaven, bij te brengen. Dit laatste is hoogst noodzakelijk. De nota van den Bond eindigt met de uitdruk king van eenige wenschen der liberale Association; wensch ten voordeele der verplichtende stemming, die in eenen plicht de uitvoering van.een recht zou veranderen; wensch ten voordeele der aan vaarding der twee kleuren, voor de provintiale- en gemeentekiezingen, die in het grootste deel der gemeenten, een politiek karakter hebben; wensch ten voordeele der bestraffing van de misbruiken der geestelijke overheid in zake van kiezingen. Eindelijk, de liberale Associatie van Antwerpen drukt den wensch uit dat de bekoming der belgi- sche nationaliteit vergemakkelijkt worde, en dat eene wet den toestand der zonen van vreemde lingen, genaturaliseerd ol .niet, regele, en die de niet vervulling van zekere formaliteiten, van do hoedanigheid waarvan zij wilden genieten, be roofd heeft. zijn dezelve afgeschaft te Dendermonde, te Loke- ren, te Ninove, te Audenaarde en te Mechelen. Er is middel om de onderwijsgestichten vrij te stellen legen dc aanvallen der klerikalen, ’l is van dezelve aan den Slaat te doen overgaan, die reeds vele hulpsommen geeft. Dit zou geheel ten voordeele der scholen en professors zijn. Bovendien elke aanzienlijke ge meente zou eenc middelbare school moeten be zitten. Veroordeelïnjj van priester In ons laatste nummer meldden wij dal hel Beroepshof van Gent een onderpastor van Rous- selarc veroordeeld had tot eene schadevergoeding van 3,000 franks, uit hoofde van lastering door den preekstoel. De priester in kwestie, predikt in de zeven ure mis, en in zijn sermoen beschuldigde hij eenen liberaal van eene laakbare daad, en ter zelver tijde toonde hij zoo klaar aan, op welken persoon hij het had, dat verscheidene geloofwaardige getui gen voor hel gerecht kwamen bevestigen dat alle twijfel onmogelijk was. Er was sprake, men weet hel, van eenen der achlbaarsle burgers van llous- selare, een man die eene verantwoordelijke posi tie bedient en die bet algemeen vertouwen geniet: hij bedoelde M. den notaris De Brouckerc, wiens eigenlijk misdaad hierin bestond, dal hij schriften uitgegeven had waarin dc jezuïeten harde waarhe den moesten hooren, en waarover de ultramonta- nen thans wraak wilden nemen. Hel sermoen van den onderpastor, die de laak op zich genomen had dien goddelooze zijne reke ning te geven, dal sermoen begon met eene hevi- gen uitval tegen zijne goddelooze schriften en eindigde met de schamielijkste lasteringen op- zichtens het bijzonder leven van den schrijver. Ondanks de stellige getuigenissen van een groot getal personen, hel gerecht van Kortrijk vond, dal indien er, in het begin van een sermoen, spraak is van een klaar aangeduid persoon, er daaruit geenszins volgt dat het einde van dit ser moen tegen dien zelfden persoon gericht is. Het Beroepshof heeft begrepen hoe gevaaarlijk zulk- danige toepassing der wel zou geweest zijn voor de openbare orde, en het Hof zag ook in, dal zulks eene aanmoediging zou zijn geweest voor zekere priesters, die reeds maar al te dikwijls den stoel der waarheid in eenen lastcrsloel, in eenen stoel der leugentaal veranderen. Dc uitspraak van het Beroepshof geeft voldoc.- ning aan den luid uitgedrukten eisch der openbare meening; ter zelver tijd wordt daardoor op nieuw aan hel dagorde gebracht, hel wetsvoorstel van M. Frère-Orban, strekkende om alle jaarwedde of toelaag van wege den Staat te onttrekken aan die genen welke wegens misdaad door eene korrek- tioneele rechtbank veroordeeld worden. Artikel 117 der Grondwet zegt dal de jaarwed den en pensioenen der ministers van den gods dienst ten laste blijven van den Slaat; maar die schikking roept de straffeloosheid der geestelijken niet op nieuw in’lieven, en de burgerlijke over heid kan of mag geen traktementen daarstellen ten voordeele van een ambtenaar die zijne plichten te buiten gaat. De priester die, om zijne politieke driften te voldoen, de eer zijner parochianen tracht te be vlekken, die twisi en tweedracht stookt in dc familien en zich zoo verre vergeel dat hij met het gerecht moet afrekenen, die priester kan daarvoor misschien aanmoedigingen, zelfs belooning krijgen van wege zijne geestelijke overheden, maar hij is hel loon onwaardig dal dc Staal, ingevolge de grondwetlelijke schikkingen, aan dc ministers van den godsdienst toestaat, als aan ambtenaars die gelast zijn om orde, overeenkomst en zedelijkheid onder hel volk te doen heersohen. hel Stadhuis gegeven worden. Het herzien der kiezerslijsten voor de ka mers, provinciale- en stcdclijkc raden, zal van den 1 lot 14 augusli plaats hebben. De belastingen hiertoe vereischt, zijn, voor kamerkiezer, fr. 42.32; provincie, 20 Ir. en stad of gemeente 10 fr. In den nacht van 23 tol 24 dezer, omstreeks een uur 's morgens, zijn in de slatie van Poperingc een rijtuig van derde klas opgebrand en een van eerste klas beschadigd, toebehoorende aan den staatsspoorweg. Drie rijtuigen van 1' en 3’ klas toebehoorende aan de maatschappij zijn ook be schadigd. De schade voor den staal is van 3000fr., voor de maatschappij is zij onbeduidend. Een ongeluk, toe te schrijven aan de onvoor zichtigheid van hel slachtoffer, heeft dinsdag 23 dezer plaats gehad ter statie van Plasschendale, grondgebied van Oudenburg. Rond 9 ure ’s avonds kwam een persoon, die men later herkend heeft voor Pieter De Bargie, oud 30 jaren, dienstknecht bij M. Rotsaert, burgemeester van Breedenc, uit dc herberg van Pieter Crop, te Oudenburg, te wege zich ter static te begeven, om met den trein van 9 ure naar Oostende te vertrekken. Niet tegenstaande de verwittiging wilde hij den spoorweg overgaan, op bel oogenfilik der aan komst van den sneltrein van Brussel. Dc Bargie werd door de locomotief getroffen en afgrijselijk verminkt; de hoofdschcdcl was lecnemaal verbrij zeld en dc dood oogenblikkelijk. In een zijner zakken vond uien een kwijtschrill der gaaibolders maatschappij St. Joseph (Molendorp) dragende den naain van Pieter Dc Bargie, voor dc betaling van 50 centiemen over dc maand juni. De brusselsche dagbladen melden, dal men ieverig werkt voor de feesten, door hel gemeente bestuur ingericht, ter gelegenheid der zilveren bruiloft van den koning en de koningin. Zooals men weel zal er onder anderen eenc revue plaats en zeer listige vronwcnklick die mag, zonder tegenspraak, gewijde aarde van hel kerkhof weg voeren om eenen wal te vullen tusschen den hof der pastorij en de kalsijde. Dozens kennissen en beradenheid hebben hem nog niet genoeg in het ronde doen kennen; en, dewijl hij verhoopt dal zijne slimheid in bestuurlijke zaken hem in de voetstappen niet zal leiden van zijnen collega van Alvcringhem, denken de menschen dat hel'is om zich vermaard tc maken dat hij zijne medewerking weigert voor een feest dat slechts strekt om dc vaderlandsliefde der Belgen lucht te geven en eene welverdiende hulde te bewijzen aan Koning en Koningin. Gelukkige gemeenten die zulke fijne burgemees ters hebben Is te hopen dat na dc aanstaande kiezingen men zorgen zal om burgemeesters te benoemen die begaafd zijn met kennissen, beleefdheid en volksliefde. Dwaasheid, koppigheid en eigen baat moeten nimmer in een schepen-koliegie plaats vinden. Aanveerd, enz. Ingezonden A.rtikels. 31 Juli 1878. Mijnheer den Uitgever van het Advertextii-dlvd, I 'eurne. Zoudl gij bij middel van uw geeerd blad niet willen antwoorden aan de volgende vraagIn degc- meenlen waar de burgerlijke overheid zich niet wil bezig houden met hel omhalen der inschrijvingen voor hel jubelfeest van vijl-en-lwintig jaren huwe lijk onzer welbeminde Vorsten, wat moeten de in gezetenen doen die begeeren in tc schrijven en mede te werken voor hel jubelfeest gelijk alle de andere gemeenten van hel land? Deze vraag zal u misschien verwonderen maar zij is niet overbodig. Er zijn burgemeesters die hunne medewerking weigeren. Waarom? Ik weet hel niet. Misschien om door hunne onthouding dc openbare aandacht te trekken op hen en hunne uitstekende hoedanig heden Dal was nogtans niet noodig voor den burge meester van Alvcringhem, welken zijne handelwijs tijdens dc begraving van den betreurden doctor Bouten en zijne andere moeijelijk lied en genoegzaam vermaard hebben gemaakt. Nu. hel zijn misschien j die vernestelingen die zijnen geest verbijsteren en hem de jubelfeesten van Koning en Koningin heb- I ben doen uit het oog verliezen. I Anders is hel met den burgemeester eener andere - -- -- -t- gemeente, het veelwetend werktuig eener klerikale I hebben der schoolkinderen; op de Paleizenplaats A.Igeineene 'Fijdi lijden Morgen voormiddag, om 11 ure. Concert in den lusthof van Mev. Ollevier-Rabaui, door de konink lijke harmonie S.“ Cecilia. De volgende stukken zullen uitgevoerd worden 1. Le Muletier de Tolède, fant. 2. Les Fauvettes, polka pour 2 flilles 3. Le Souvenir Montagnard, fantaisie 4. Jeanne d'Arc, fantaisie In geval van slecht weder zal hel Concert op I I Vooruit

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2