VAN VEURNE ia a a a gs a tg F NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I w 1 hel Valikaan Veurne, EO August:. Eenafzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag loc te zenden. tikaan onderrichtingen gereed maakt voor de pruisische geestelijkheid. De onderhandclingen van met Engeland zijn opgeschorst. h De kiezing te Iloeselare. De Patrie, van Brugge schreeuwt victorie over den uitslag der kiezing van 6 augusti lest; zijne hoog edel geboren Strengheid Burggraaf de Jonghe d’Ardoye, bekwam 838 stemmen, en deheer notaris de Broukerc 350. Is dal mij een jubelen, zijn dat vreugde geroepen Wal zijn die mannekens ge lukkig van een victorietje te mogen vieren, na de schrikkelijke (layering die zij kregen op 11 juni lest! als of wij ons daaraan niet verwachtten en niet wisten dal Roeselare, gelijk Turnhout, gelijk Eecloo, gelijk S? Truijen, in de klauwen der zwarte bende slaken! Zoo als zij schreeuwen, zou men waarlijk deuken dal zij wederom aan ’t scho- lelken gaan geraken. Zij zijner wel mede met hun van ouderwijzers. liet is stellig dat worden, niet alleen meer Kvlerikale liefde voor’londerwijs. In onze provincieraden zetelen nog een groot getal klerikalen van zuiverste water, die bij elke gelegenheid hunne volksliefde toonen, door het openbaar onderwijs onder den jesuieten domp- hoorn te plaatsen. Zoo heeft de provinciale raad van Limburg ge weigerd eene som op liet provincie-budget te brengen, bestemd om de jongelingen te helpen, komende uil de koninklijke athenteums, die van meening zijn de leergangen van het hooger han delsgesticht van Antwerpen te volgen. Dal is een! De klerikale meerderheid van den provincialen raad van Namen heeft eene subsidie van een paar duizend trank verworpen, voorgesteld om een vijf tiental onderwijzers de tentoonstelling van Parijs te laten bezoeken. Dal is twee! Te Brugge hebben drij klerikale raadsleden, de heeren Soudan, Liebaert en Vanden Abeelc ver klaard dal de provincie zich te edelmoedig toont voor het onderwijs, dal het tijd wordt op te houden en hare edelmoedigheid jegens het on- derwijs een einde neme. En de meerderheid van den raad deelt in die dompers zienswijze. Dal is drij! En als men in eenen liberalen provincieraad spreekt van de wel toe te passen op de kolossale subsidiën aan seminariën en kerkfabrieken, dan roepen diezelfde mannen, dal priesters en kerk vervolgd worden? O! die huichelaars! Hel is te hopen dat al die klerikale dompers, bij de eerstvolgende kiezingzullen weggezonden worden; ze zijn nog altoos het uitvloeisel der oude gebrekkige kieswet, die alle klerikale kuiperijen begunstigde om valsche kiezers te maken, een bedrog dat door de nieuwe en thans nog verbe terde kieswet, gansch onmogelijk zal worden. Ook hopen wij dal de buitenkiezers, thans vrij van allen klerikalen dwang, mannen zullen kiezen altoos bereid om de algemeëne belangen hunner provincie te verdedigen, maar niet degene der geestelijke gestichten, die maar al te veel privi legiën genieten. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch llelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Politiek Overzicht. De uitslag der kiezingen voor den nieu wen duilsclien Rijksraad is eindelijk ge kend en verdeelt de gekozen nagenoeg als volgt: 80 nalionaal-liberalen; 52 duilsche conservatieven; 4G liberale conservaleurs; 98 ullramonlanen; 18 der Fortschriltspar- lij of progressisten; 14 Polen; 4 der groep Löwe; 4 oud-liberalen; 2 democraat socia listen; 5 ullramonlaansche Elzassers en 9 Elzassers van de twee andere partijen. Het getal der kiezingen die aan ballottering onderworpen zijn bedraagt 64. De uitslag der kiezingen in Ilongarie voorde gedeeltelijke hernieuwing van den Rijksdag is tot zoover die gekend is als volgt: 56 liberalen, 12 opposanten, 7 van de uiterste linkerzijde, 2 nalionalen en 3 die tol geene partijen behooren. De Morning-Advertiser van Londen zegt dal de heeren Drummond en Wolff cngel- sche leden benoemd zijn der europeesche commissie, met de inrichting van Oost- Rumelic gelast. De Daily Telegraph kondigt eene depeche uit Gonstantinopel af, gedag- leekend van dinsdag, luidende dal Cara- theodory onderrichtingen ontvangen heeft voor de onderteekening van het verdrag met Oostenrijk. Men verzekert uil goede bron, dat de Russen binnen een achttal dagen de alge- ineene ontruiming zullen beginnen. De omstreken van Gonstantinopel zullen voor 51 augusti volledig ontruimd zijn. De Kölnische Zeilung gelooft te weten, dal men in de kringen van hel hof van Ber lijn spreekt over een ontwerp van huwe lijk lusschen koning Willem III der No de: landen en prinses Elisabeth, dochter van den groothertog van Saksen-Weimar. Prinses Elisabeth werd den 28 februari 1854 geboren en dus in den loop van haar 25* jaar; zij is door hare moeder, prinses Wilhelmina Sofia der Nederlanden, de eigene nicht van koning Willem. Deze laatste werd den 19 februari 1817 te Brus sel geboren en is dus zijn twee en zestigste jaar ingetreden. Dit nieuws behoeft echter nadere bevestiging. Er is nog niets gekend wat er zal komen van de conferentie, die prins von Bismrack met den nuntius Masella heeft gehad. Hel klerikaal blad de Germania zegt dat de slaat groote toegevingen zal moeten doen om lol eene overeenkomst te kunnen komen. Een telegram uit Rome, meldt ons dat ten gevolge der bijeenkomst van prins von Bismarck met den nuntius Masella, hel Va- De Onderwijzers. Wij hebben reeds herhaalde malen aan gedrongen dal men de onderwijzers eene onafhankelijke positie moest geven, ten einde zij hunne zending op waardige wijze zouden kunnen vervullen en vooral op den buiten den jammerlijken invloed bestrij den, die de pastoors op de buitenlieden uitoefenen. Een blad van Brussel zegt dat hel beste middel zou zijn, om daarin te slagen, van de onderwijzers Staatsbeambten temaken; dal zij niet geheel meer afhangen van de gemeenten en bij gevolg vrij kunnen han delen en hun onderwijs naar de noodwen digheden van den tijd schikken. Dal is eene zeer belangrijke kwestie, die dient ernstig overwogen te worden. In ge val de Staal geheel hei onderwijs ten zijnen laste zou nemen, ware dit niet moeilijk, maar als de gemeente voor de onderwij zers zou moeten betalen, zou men deze ook niet geheel kunnen builen sluiten, zoowel in het nemen van het initiatief lol bel op richten van scholen als in de benoemingen er iets moet gedaan om de onderwijzers onafhankelijk te maken, maar tevens om degenen te beletten, die zich krealuren van den pastor willen maken en in plaats van een degelijk onderwijs te geven, niets doen dan de kinderen kanaliseren. Ja, als men het ambt van onderwijzer of onderwijzeres bedient, moet men zich enkel bezig houden met wal nuttig kan zijn voor het kind, zoowel onder stoffelijk als zedelijk oogpunt; ieder school heeft zijn programma of moet hel hebben en een streng toezicht, door goede schoolopzich- lers, door mannen die kennis van het vak hebben, gedaan, zou veel nut kunnen stich ten en de scholen op den builen op de hoogte brengen, waarop zij moeten zijn. Nog eene kwestie die dient in aanmer king genomen te worden, hel is die van de pensioenen. In het algemeen zijn de pen sioenen te gering voor de onderwijzers. Men geeft het emeritaat aan de professors der hoogescholen, aan de magistraten; zou men hetzelfde niet kunnen doen voor de Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Eiciiterveide en Dlxmude naar Kieiiport. onderwijzers, die zulken moeilijken dienst hebben en te weinig winnen om voor den ouden dag wal te kunnen sparen? Dal men dit eens overwege. ZATERDAG 10 AUGUST! 1878. 52/ JAAR. N.r 137- V-.; - s O

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1