A.f Mtellin^ van Gouverneur Ituzette. Eenige kiezers. Tijdgebrek verplicht ons een artikeleen onvoor bereid feestje onzer Pompiers beschrijvende, lol ons toekomende nummer te verschuiven. MaatHchappiJ Cecilia. De Eereleden der koninklijke harmonie Maat schappij S?' Cecilia, die wenschen deel te nemen aan hei muziekaal feest, welke gezegde maat schappij voornemens is te geven, op Zondag, 18 dezer maand, in den kursaal te Blankenberghe, worden aanzochl zich te laten inschrijven, vóór woensdag aanstaande, bij den heer L. Butseracn, geheimschrijver der maatschappij. Jonghe d’Ardoye; dat heerschap zal niet beletten dat het liberaal gouvernement hun zal op de duimen gaan kloppen in de hervorming der kic- zingswel, in onderwijs en in andere zaken; dat de nieuwe ministers zekere ambtenaren, gouver neurs, arrondissements commissarissen, burge meesters, die geene andere titels kunnen doen gelden dan hunne slaafsche onderdanigheid aan de geestelijken, aartsvijanden onzer duurbaarste vrij heden, op hunne plaats te stellen. Als wanneer de liberale volksvertegenwoordi gers in de Kamer met uw mixte peerdekens, met uwe overschatte mcubelkens kort spel zulleu ge maakt hebben; als zij uwe 1829 pastorsen kape laans, die voor niet wonen, en die geen recht hebben van kiezer te zijn, hun congé zullen be- tcekend en hen zullen zenden wandelen hebben; en als zij, door hel invoeren der alpbabelische lijst in de kiezingen, aan uwe overige pastors en kape laans die kiezers blijven, om dat zij wcreldsch goed bezitten, in de onmogelijkheid zullen gesteld hebben de buitenkiezers bij een touwtje te ge leiden van hun dorp tot in de stad en tol in de kiezingzaal toe, beproeft alsdan cens om victorie te kraaien, wanneer uw hart hel vermaglaat als dan uwe vreugdekreten eens hoorenlaat alsdan eens eenen vivat opgaan dat al de kraaien van uwrc kerktorens er van wegvliegen! Het zullen aardige kreten zijn, ons dunkt dal wij dezelve reeds hooren; maar, wij zullen er niet in verschieten, want wij zijn er op voorbereid. En uwe vertegenwoordigers, zoo als hel dins dag reeds in de Kamer gebeurd is door den mond van uwen Jacobs, zullen schoon hebben jeremiaden te doen hooren, om gratie te smeeken, beloften te doen, judas beloften, zoo als hij gedaan heeft. Geen genade! bet moet er maar door, de vijanden onzer vrije grondwet, van het burgerlijk gezag, van onze vrije burgerij moeten onmachtig worden gemaakt. Bij koninklijk besluit van 7 oogst 1878, M. Heyvaert (T. P.-E.) prokureur des Konings bij de rechtbank van eersten aanleg te Brussel, is Gou verneur benoemd derprovintie Wcslvlaanderen. Hravo voor liet liberaal Ministerie M. Vrambout is weerdiglijk vervangen! M. HEYVAERT is eenen waren Vlaming Hij is de zoon van M. Heyvaert-De Busschere, overleden burgemeester en notaris te Ghislel; hij heeft in onze provintie veel familie en andere betrekkingen. Wal meer is, de verdiensten, de bekwaamheden en het talent van M. T. Heyvaert, hebben hem sedert lang weerdig gemaakt van de hooge plaats tol welken Z. M. hem komt te roepen! Hij zal op zijne plaats zijn te Brugge, want het was hoog lijd dat er een prokureur des konings kwam, om de handelwijze te bewaken der zeer klerikale permanente Deputatie van Westvlaan- deren. Het ministerie toont zich krachtdadig, en het heeft gelijk. De liberalen hebben Ruzelle afgesteld en zij hebben hunnen plicht gekweten, wat de klerikalen ook tieren of huilen mogen Joris, even als de prijskamp van Lijnvisschers en de Gaaibolling der Vereenigde Ambachtslieden, die des namiddags plaats hadden, zijn met eenen vol ledigen goeden uitslag bekroond geweest. Vele vreemdelingen en wandelaars der stad hebben zij uitgelokt. ’s Avonds om 8 ure, werd een groot ballon los gelaten, wal later nog een ander, met bengaalsche vlammen verlicht, hetgeen een schoon uitzicht gal. Beide deze opstijgingen zijn in de beste voor waarden geschiedt. Om 9 1/2 ure, nam het vuurwerk plaats. Hetzelve was prachtig en is waardiglijk onze kermis komen sluiten. Eene massa volks was op de markt ver gaderd, die de schoone voorstellingen luidruchtig toejuichten. Na het vuurwerk werd het Stadhuis met de gaz verlicht, hetwelk een allerschoonste zicht oplc- vcrdc. Kortom, onze kermis is ten besten afgeloopen en er heelt veel vrolijkheid gehcerscht. Heeft men zich wal minder dan in vorige jaren op de wandel plaatsen en groole markt kunnen vermaken, toch heeft men gelukkige stonden in vriendengezclschap- pen doorgebracht en menigeen zal er hel beste aandenken van blijven behouden. BENOEMING VAN EEN NIEUWE GOUVERNEUR. De Moniteur van donderdag behelst de volgende koninklijke besluiten Bij koninklijk besluit van 7 oogst 1878, M. ridder Ruzette (L.-E.-M.-G.) is ontslagen van zijne be dieningen van Gouverneur van Weslvlaanderen. Onze Kermiw. Zoo als naar gewoonte is onze Kermis allerbest afgeloopen. Hel ongunstig weder noglans, die wij gedurende die dagen hebben gehad, is de oorzaak geweest dal er een weinig min levendigheid was en dat de feesten en volksvermaken niet zijn kun nen uitgevoerd worden zooals zij op hel program ma waren aangekondigd. Niettegenstaande, zullen wij hier een kortbondig verslag doen, over de talrijke feesten die gegeven zijn geweest. Op kermisavond, om 8 1/2 ure, had de plechtige inhuldiging der Gaz plaats. Deze plechtigheid werd gedaan door den heer burgemeester De Prey, aan wiens bezorgdheid en krachtdadige aanhoudend heid, wij die groote verbetering en schoone ver fraaiing in onze stad te danken hebben, bijgestaan door de heeren schepenen Ollcvier en De Gae en in de tegenwoordigheid der heeren Leden van den Gemeenteraad. Bij liet ontsteken der triomfboog van inhuldiging, speelde hel muziek S.“ Cecilia de Brabanconne, en een hevig en langdurig handge klap en bravogeroep brak onder de menigte los, wel een bewijs dal deze zoo nuttige instelling met Ingezonden Artikel. Alveringhem, 8 Augusli 1878. Mijnheer de Uitgever, De kiezers van ons dorp hebben, in uw geëerd blad van zaterdag lest, de vraag gelezen waarom den doctordclver (alsmoorcn), hel rondzenden der inschrijvingslijsl voor het feest van 25 jaren huwelijk onzer beminde Vorsten, niet ter hart hpeft genomen. T is waarschijnlijk om te boffen met zijne uit stekende beleefdheid. Waarlijk het is een groote kop die vol wel sprekendheid zit, en reeds vele titels heeft want gedurende de omtrent zes jaren dal hij hoofdman is, heeft hij vele vermaarde en grrrroole werken gedaan: Een carillon doen maken, die dag en nacht rultelt; een zoo schoonen toren op bet doi p- huis doen zetten; omtrent een kwart uurs kalsijde doen leggen naar Isenberghe, waarvoor de ge meente acht duizend franken beeft moeten in leuning nemen; eenen uitweg verzand in den klijt- hoek. Verders, moet hij nog de zaken die voor bel Beroepshof van Gent moeten komen, met zijne beleefde spreuken wel doen eindigen. O, M.' de Uitgever, is ’nen wijzen admini strateur, zoo wol per pen als per long. Zijne onbeleefdheid met groot en klein, schijnt zijnen grondregel te zijn van opvoeding en zijne beste redevoering isge moet zwijgen ol ’k ga u in kol doen steken. de grootste blijkens van tevredenheid door onze inwoners wordt aangenomen. Daarna begon hel Volksconcert door de konink- 1 lijke harmonie. Dit feest was overheerlijk en gc- lukte opperbest. De menigvuldige en herhaalde toejuichingen die ieder uitgevoerd stuk begroetten, hebben klaar genoeg doen zien hoe ons schoon muziek door het menigvuldig publiek wordt ge waardeerd. Den zondag, om 11 ure, gaf dezelfde maat schappij een overheerlijk Concert op hel Stadhuis, door hel ongunstig weder belet hel concert in den hof van M.r Despot-Vcrwacrdc te geven. De uitvoering liel hier nogmaals mets te weïischen over en heeft de bewondering van het uitgelezen gezelschap opgewekt. Alle de stukken werden uit muntend gespeeld en zekerlijk mag men vast zeggen, dal voorlaat! onze harmonie S.1 Cecilia voor geene andere groole maatschappijen moet achteruit wijken. Eer zij dus aan bestuurders en aan muziekanten. Om 4 ure namiddag, deed de vermaarde pro- cessie der Sodalileil haren gewooiien ommegang, zoo als vorige jaren, had deze plechtigheid eene massa volks in stad gelokt. Hel doet ons genoegen te bestaligen dat deze processie, van jaar lot jaar, 1 merkelijk verbeteringen en versieringen onder gaat. Maandag voormiddag, om 11 ure, gal de Koor- zangerskring de Vereenigde Vrienden, een luister rijk zangfeest. Hel onzeker weder belette nogmaals hetzelve in den hof te geven. Dit feest gelukte uitermate wel. De verschillige kooien werden met veel zwier en samenhang uitgevoerd en hebben de toejuichingen van het publiek verworven. Om 4 ure namiddag had, ter stalieplaats, de yuurvogelschieling, door het korps Pompiers ge geven, plaats. Vele nieuwsgierigen en wandelaars waren te been, doch een overvloedige regen heeft hun-hel hazenpad doen kiezen en hel wel inge richte feest komen onderbreken. De prijzen zijn moeten verlot worden. Dinsdag, ten 11 ure ’s morgens, had in de Stads schouwburgzaal, de prijsdeeling plaats aan de leerlingen onzer Tceken- en Nijverheidsscholen. Deze plechtigheid was voorgezeten door de heeren Burgemeester en Schepenen en bijgewoond dooi de heeren Gemeente-raadsleden en de Leden der Besturende Commissie der school. De zaal was bezet door een talrijk publiek en hel feest werd door de muziekmaatschappij S.‘“ Cecilia opgeluis- lerd. Om 4 ure namiddag, had liet belangrijk concert plaats der jonge muziekliefhebbers, onder het be stuur van V011 Gevelgbem. Jammer dat het weder zich niet wal fatsoenlijkér heeft getoond, doch, in weerwil dezer kleine hindernis, is bet feest opper best afgeloopen en werden er vele korketrekkers geledigd. Onnoodig hier te zeggen dat de Volksspelen voor mans en vrouwen wel gelukten en vele mededin gers lelden. De ringsteking die den woensdag namiddag plaats had, was allerbest ingeiicht en telde vele liefhebbers. Een schoone stoel, voorafgegaan door het fraaie muziek van Von Gevclghem, heeft de bijzonderste straten van stad doorloopen en de talrijke ruiters ter dreef geleid alwaar de ringste king moest geschieden. Alles is in de beste orde afgeloopen. Wij kunnen hier niet nalaten hulde te bewijzen aan de heeren Leden der Commissie dezer Ringsteking: hunne ervarenheid in hel vak, hunne bedrijvigheid en dienstwilligheid zijn prij zenswaard if? en verdienen allen lof. ’s Avonds, om 8 ure. had op Stadsschouwburg de voortreffelijke verlooning plaats onzer tooneel- kundige maatschappij van Rhetorika. De deftige stukken die er opgevoerd werden, zijn op eene kundige wijze voorgedragen geworden, en hel zwierig spel onzer bekwame akteurs heeft de be wondering enden lachlust verwekt van de massa volks die de schouwburgzaal bezette. Wij vinden het immers overbodig hier verder den luf onzer tooneellislen te bezingen, die zoo moedig werken om de vertooningen onzer aloude Rhetorika zoo aangenaam als aantrekkelijk te maken, want wij hebben niets anders dan meer en meer verbetering i en kunde aan te slippen. Wij wenschen er hun geluk over en koesteren de hoop dal zij zullen volharden en steeds blijven medewei ken tol den i bloei en den roem van ons schoon Veurne. i Als naar gewoonte had de Panne, den donder dag, eene massa wandelaars uilgelokt. De Gaaibolling, der Maatschappij Mild- en 1 Gespnarzaam gelukte wel, maar is nogmaals door 1 hel slecht weder onderbroken geweest. 1 Op Koekczondag, om t l ure ’s morgens, gaf onze koninklijke maatschappij Slr Cecilia, een Concert op het stadhuis. Nogmaals speelden onze onvermoeibare muziekanten op eene keurige wijze en werden hevig toegejuicht. De schiftingen van S.‘ Sebastiaan en van S.‘ De prijsdeeling aan de leerlingen der middel bare Staatsschool, onzer stad, zal plaats hebben donderdag toekomende, 15 augusli, om 3 ure namiddag. Dinsdag heeft te Rousclaere de kiezing plaats gehad van ecu lid der Kamer in vervanging van M. Dumorlier, overleden. De katholieke kandidaat M. de burggraaf de Jonghe d’Ardoye, is gekozen met 846 stemmen, op 1249 i 1 igeschrevenen M. K. De Brouckele, liberale kandidaat, bekwam 350 stemmen. De heer Oswald de Kerchovc deDcnlcrghem, de nieuwe gouverneur van Henegouwen, heeft maandag te Oostende in handen des konings den eed afgelegd. Men verzekert dal de Kamer haren zittijd zal verlengen lot 24 augusli en officieel zal deel nemen aan de feesten, iugerichl lei- gelegenheid der zil veren bruiloft van den koning en de koningin. La Gazette deelt de volgende nieuwe bijzon derheden mede over de feesten der zilveren brui loft van den koning en de koningin: lu de laatste vergadering, welke op het stadhuis

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2