VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Veurne, August!. maken, willen de klerikalen het volk lol oproer brengen, zouden zij met groot ge noegen stroomen bloeds zien vloeien!.... JAAR. Do sluipmoordenaars. Toen er, eenigen tijd geleden, tot twee maal toe, op hel leven van den keizer van Duilschland werd aangeslagen, bleek het klaar dal de moord- plegers mannen waren loehoorende aan de ultra- klerikale partij en die van hare verderfelijke leer stelsels doordrongen waren. En nogtans, wal had de duitsche grijsaard hun misdaan' Niels! minder dan niets! Maar die fanatieke schoelien bekreunden zich daarnietorn! Zij waren slechts werktuigen in de banden van de klerikale partij die, door haat en nijd aangedreven, zich wilde wreken over de geestelijke wetten die door groote meerderheid der nalie tegen de Jesuieten waren gestemd geworden. Wat zien wij vandaag in Belgie gebeuren. Diezelfde klerikale partij, zegt de Westvlaming, na acht jaren lang het door list, bedrog, geeste lijken dwang en valsche kiezers onder zijn dooden juk te hebben doen bukken, wordt eindelijk door het deftige en verlichte deel der natie omverge- worpen! En nietzoodra heeft de grondwettelijke liberale partij maatregels genomen, eene behoed- wet tegen den terugkeer van dit bedrog voorge- en allen Woensdag in Sup- A 9- 08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 10- 15 2-39 8-56 Dixinude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-35 Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Blieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrleekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. te werken ten voordeele der monarchisti sche kandidaturen bij de aanstaande se- naalskiezingen in Frankrijk. Hel is samen gesteld uit de heeren Adnet, Aniel, de Lareinty, de la Rochefoucaul, de Mon- laignac, de Parlz, Porriquet, de Preissac en Tailhaud. Welnu, hel ministerie en de liberale meerderheid in de Kamers zullen voor al die woede, voor al die bedreigingen niet achteruit trekken; de voorgestelde wetten zullen gestemd worden. Wij dagen dus de klerikalen uit eene be weging in het land te verwekken, om de stemming dezer wetten te verijdelen; wij dagen hen uit de openbare verontwaar diging des volks te doen uilbarslen, om hel ministerie te doen terugkeeren, zoo als wij het zoo menigmaal hebben gedwongen te doen aan T Malou-ministerie. Komt dan, klerikalen, beproeft hel; toont nu eens dal het volk mei U, en niet mei ons is, gelijk gij altijd schrijft. Dal kunt ge niet; al uw tieren en bulken is niets dan lawijt van kinderen, die willen toonen dal zij moed en kracht hebben, maar in den grond zwak en laf zijn. Beproefd het, wij dagen er u toe uit; maar gij zult het niet, omdat gij wel weet dal het grof geschut, welk gij vooruit schijnt te stooten, van karton is gemaakt en op een sisser zou uitbranden als gij T moest afschieten. Uw lijd is voorbij, heeren klerikalen! Gij weet wel wat M. d’Anelhan u sinds een jaar voorspeld heeft, namelijk dat hel Minislerie-Malou het laatste kler ikaal be stuur was dal in Belgie kon bestaan. Dit was alreeds een teeken des tijds! De klerikale partij is eene zeer zonder linge partij. Nooit is zij slaande kunnen blijven dan door alle middelen die slecht zijn, en zeker mag men wezen haar altijd te vinden waar eene slechte zaak te ver dedigen is. De groote razernij der bedriegers, die men belet te bedriegen, is zoo vermakelijk als die der moedwillige beenhouwers, die men verhinderen wil zieke dieren te slachten. Bedorven vleesch en valsche kiezers, zijn twee koopwaren die malkander waard zijn. En omdat zij geen verrol vleesch mogen verkoopen en geene valsche kiezers mogen Teekenen des tijds. Wal thans in ons land, en wel vooral in het klerikale kamp gebeurt, bewijst ten overvloede dat die partij geen gezag, geen wortel in het volk heeft. In al de klerikale bladen, zegt de Koop handel, wordt een oproep gedaan om op te staan legen de wetten door het liberaal ministerie voorgesteld, en wel bijzonder degene waarbij aanzienlijke wijzigingen worden toegebracht aan de kieswet. Zij roepen moord en brand! Zij smeeken dal het volk zou te wapen loopen en be dreigen met eene nieuwe revolutie als in ’t jaar 30. Helaas! het volk aanhoort hen niet: het blijft roerloos en koud; erger nog, het lacht die klerikale sukkelaars vierkant uit en trekt medelijdend, zoo niet verachtelijk de schouders op voor al dit hanenge-, schreeuw en alarmgeroep. Hel laat die aanhitsers tot revolutie in de woestijn prediken en schaart zich langs den kant der liberalen, om te verklaren dat het de voorgestelde wellen volkomen goedkeurt. Teeken des tijds, maar ook blijk der eerlijkheid en deftigheid van ’t belgisch volk, dat men enkel door vervalsching en bedrog zoolang onder het klerikaal juk heeft kunnen houden. 52.e POLITIEK OVEItZlCIIT. De laatste tijdingen uit Bosnië zijn niet zeer gunstig voor de Oostenrijkcrs. Wel wordt er aangekondigd, dat de vereeniging der hoofdkolom met de zevende afdeeling, komende van Traverick, maandag nabij Irteg heeft plaatsgehad, doch de twintigste afdeeling kan den tocht naar Zwornick nog niet uitvoeren. Bij haar voorwaarlsrukken heeft zij den 4 dezer verschillende voor postgevechten nabij Gracianlico te leveren gehad, en den 8 nabij Koupirkovic. Den 9 en den 10 had die zelfde afdeeling ge vechten bij Tusla te leveren gehad. Bijna al de lastdieren waren aan de vermoienis van den tocht bezweken, en ten gevolge der onoverwinbare moeilijkheden, die de bevoorrading aanbiedt, beeft de bevelheb ber Izapazy gelooft naar Granchanilza te moeten aftrekken; hij was hiertoe door den vijand niet gedwongen, maar deed het enkel om zijn gemeenschapslijnen te kun nen behouden. De verliezen zijn nog on bekend. Een telegram uit Constanlinopel meldt dat Mehemed-Ali commissaris van het turksch gouvernement voor Bosnië is be noemd geworden. Die benoeming zou ge daan zijn met hel doel om de bevolkingen te bevredigen. Hij zal zich aanstonds naar zijnen post begeven. Ook komt uit de turksche hoofdstad het bericht toe, dat Engeland pogingen aanwendt ter verkrij ging van het recht om de forten in de Dardanellen te mogen bezetten. De groot vizier, Savfel pacha, verzet zich niet geheel en al legen die vraag van Engeland, doch de sultan wil er niet hooren van spreken. De Norddeulsche Allgemeine Zeilung be richt, dat men zich op dit oogenblik onle dig houdt met de samenstelling der euro- pecsche commissien, door de artikelen 2 en 18 van het vredesverdrag van Berlijn voorzien. De eerste dier commissien is gelast om gelijkvormig de voorschriften van het verdrag, de inrichting van Bulgarie te regelen, en de andere die van Oost Rumelie. Deze laatste zal zich ook moeten onledig houden met de maatregelen van bestuur door hel turksch gouvernement op Creta en andere christene provinciën van Turkije loc te passen, liet duitsch gou vernement zal in die commissien enkel vertegenwoordigd zijn door ambtenaren, die grondig met de ooslersche aangele genheden bekend zijn. De fransche monarchistische senateurs hebben thans een comiteit ingericht, om ZATERDAG 17 AUGUST! 1878. A'.r 158. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. ■Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixinudc naar Xleuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 ADVERTENTIE-BLA Inschrijving belnalbnnr voorop:

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1