ZeepblaasJeB. Ta la la; T Veurnaartje is daar nu ook om zich met de afstelling van 31.r Ruzelle Ie bemoeien.Wat kan dat kaboutermanneken nog zeggen wal zijne Dinsdag lest heeft er cene ondervraging plaats gehad in de Kamer der volksvertegenwoordigers, bëlrekkelijk de afzetting der gouverneurs van Henegouwen en Westvlaandercn. Het was M.r Visart, burgemeester van Brugge, die zich hier mede gelast heeft en de minister Rolin, niettegenstaande deze enkel gebruik ge maakt heeft van een recht, over de gemelde afzet ting hevig heeft durven beknibbelen en afkeuren. Zoo zijn de klerikalende rechten en vrijheden willen zij alleen voor hen zelven maar geenszins voor anderen. 31/Visart heeft geen vertrouwen iiïM.r Pecsteen, Verleden woensdag is M.r Heyvaerl als Gouver neur van Westvlaandercn geïnstalleerd geworden. Hel is de aarlsklerikalen schepen House van Brugge die den Gouverneur bij zijne aankomst in de statie heefl gecomplimenteerd. De Gouverneur is vervolgens onder de geleide der burgerwacht in open rijtuig naar zijn hotel gereden. De Brugscbe oproermakers zijn zeer voorzichtig geweest. Slechts een klein getal tjeefkens hebben zich aan eenige droevejongenslrekken plichtig ge maakt, maar wierden welhaast op hunne plaats gesteld. Van wege de deftige bevolking integendeel, heefl de heer Heyvaerl de vleiendste bewijzen van eer bied en genegenheid ontvangen. Onder de personen die hulde gaan zijn bewijzen aan den nieuwen Gouverneur bevond zich ook 31.r de Bisschep omringd van zijne vicarissen. Men heeft bemerkt dal M.' Heyvaerl zeer op zijn gemak was, en dal hij mei veel gepastheid en waardigheid al de i edevoeringen heefl beant woord. raad (geheel voltallig), door de leden van het besturend bureel builen den raad, door den heer volksvertegenwoordiger L. Visarl endoor den heer Bieswal-Bril, arrondissemtnls-kommissaris. Ja, door den heer Bieswal-Bril! De man heeft tegenwoordig veel werk’s morgens had men hem in de processie gezien (de ecnigsle onder de nota bele klerikalenmet cene groote flambeeuw’, tusschen de twee grootste kwezelaars der stad, en 's namiddags zag men hem, hij, de overtuigde ullramontaan en gedecoreerde van den Paus voor zijne werkende deugd hij, lid van alle mogelijke kwezelconfreriën, hij, oud-voorzitter van den katholieken kringde prijsdeeling bijwoonen van eene GEUZENSCHOOL! Wat een rijke heer al doel om een bedieningsken te be houden. Welke vernedering! Welke plalzakkerij De eigenlijke prijsdeeling was voorafgegaan door eenige lieve deklamaties, door twee schoone kooren, welke door de leerlingen des geslichts uitmuntend gezongen werden, en door eene puike redevoering ovet de opvoeding der jeugd, uitge sproken door den heer professor Nihoul. In de inleidingdezer redevoering werd er hulde gebracht aan den lieer De Prey, onzen nieuwen burgemeester en zoon van den stichter der middelbare school, als ook aan hel Staatsbestuur, dal door het in richten van een ministerie van onderwijs blijken laat ernstig lot de zedelijke opbeuring van het volk te zullen medewerken. Dit deel der redevoe ring van den heer Nihoul werd luidruchtig toe- gejuichd. De leerlingen die zich in de verschillige klassen het meest hebben onderscheiden zijn de volgende: Terlinck Herman, van Veurne; Rabaey Jéröine, van Adinkerke; Seru Leopold, van Veurne; Collon Auguste, van Bei gen; Pinte Arthur, van Veurne; Delauoeye Arthur, van Veurne; Suber Edmond, van Coxyde; Gesquiere Arthur, van Veurne; Van- gaver Jules, van Mouscron en Verheist Charles, van Ryssel. Verleden donderdag had alhier de plechtige prijsdeeling plaats aan de leerlingen onzer Staats middelbare school. Deze plechtigheid was bijge woond dooreen schoon en talrijk publiek, het werd opgeluisterd door de koninklijke harmonie S.le Cecilia en was voorgezeten door den gemeente- zijnen eersten schepen, en hij onttrekt hem bet ambt van dienstdoende burgemeester gedurende zijne afwezigheid. M.r Visarl en de klerikalen vin den dit goed. De minister Rolin heeft geen vertrouwen in 31.r Ruzelle, zijnen gouverneur, en hij ontslaat hem van hel ambt dal hij bekleedde. .Maar ziel, 31.’ Visarl en de klerikalen vinden dit zeer slecht. Hoe logick M.' Rolin heeft M.' Visarl bedankt over zijne ondervraging en gezegd, dat hij gelukkig was cene gelegenheid te vinden om aan de Kamer en aan de Belgische bevolking over zijn gedrag en zijne in zichten uitleggingen te geven. Hij heelt bekend gemaakt, dal hij liet als eenen plicht aanzag de politieke bedieningen te onttrekken aan alle man nen die samenspannen mei de vijanden onzer vrije instellingen, die onbewimpeld streven en werken om de belgische burgerij onder bet slavenjuk, van Paus, Bisschoppen en priesters te doen gebukt gaan. Al uw oproerig geschreeuw zal niet balen, zegde minister Rolin tot de klerikalen, wij zullen onzen plicht volbrengen tot hei uiterste en van ons recht gebruik maken, niet zoo als gij het ver staat, maarzoo als wij hel verstaan. Advies aan de gouverneurs en arrondissements commissarissen, die de bisschoppen boven de ministers en de pauslijke brieven (encijclieken en syllabus) boven de grondwet plaatsen. steld, ol de ullramontanen huilen over verdruk king en hitsen onderduimsch lol den koningmoord aan Ziehier inderdaad, wat een Anlwerpsch kleri kaal blad, het orgaan der volks vertegenwoor digers Jan Delact en Coremans, dat met cene lang uit alle deftige huizen is aan de deur gesmeten, durft schrijven: De koning Leopold, alvorens die gevaarlijke en geweldige baan in te slaan (goedkeuren der nieuwe kieswet) zou wel doen eerst en vooral den ouden keizer van Duitschland te raadplegen; deze zou hem zeggen wal er gebeurt wanneer men den godsdienstigen volksgeest vervolgt en doodt en wanneer men hel volk in den weg der goddeloosheid en veronlzedelijking voort- duwt. Ziedaar lezers, tol welke laffe en schandalige middelen onze klerikalen toevlucht nemen. Niet alleen verfoeien en bespuwen zij openlijk onze grondwet, maar ook willen zij op hel gemoed van den koning drukken en hem laten hooren dal er wellicht een klerikale fanatieke zou gevonden worden om lot den koningsmoord over te gaan! En dal alles omdat de bezitters der valsche mixtepaarden geen kiezer meer zullen zijn en ook ■omdat 31. Ruzelle als gouverneur afgesteld is. Ja, daar stellen de klerikalen zich zelf in hun ware daglicht! De Grondwet verdragen zij, voor zooveel er hunne vrijheden door gewaarborgd worden'! Voor het overige is hunne grondwet de Syllabus van Rome. Ons belgische vaderland dulden zij, zoolang zij er meester kunnen spelen ende velbetaaldepostjes onder hen kunnen verdeden. Zoo niet worden zij roomsclic slaven. Onze koning Leopold (Icemen zij om zooveel mogelijk kerkelijke giften van hem los te maken Maar is die koning, op staatkundig gebied, grond- wellelijk, dan bedreigen zij hem met den sluip moord en roepen: Leve de Paus-Koning. Dat is het ware portret onzer belgische klerikalen Pompiers. Onze pompiers onlangs op een broederfeest ver- eenigd, hielden de volgende aanspraak aan hunnen kommandanl, den heer De Prey, op hel feest uil- genoodigd, die, meenden zij, uil hoofde zijner benoeming als Burgemeester, zijn ontslag als be velhebber zou hebben moeten geven. Volgens ons, beslaat er niets die den heer De Prey kan beletten bevelhebber der pompiers te blijven. Wij uitten dus den wensch dal hij hunne vraag aanlioore en nog lange jaren aan hel hoofd dier edele harten, dier brave burgers blijve die hem zoo vele blijken van genegenheid en van erkentenis geven. Zier hier nu hunne aanspraak. Wanneer men de geschiedenis van ons klein Veurne overleest, vindt men in hel verleden de geest dezer inwoners bezielt naar kennis en weien schappen. Zelfs in bloedige lijden van omwenteling en oorlog, bleef de geest wakker en werkzaam, en trachle men de goede werken en schoone kunsten in stand te houden. Onze voorvaders waren dus beminnaars van hel goede en hel schoone, en waar de onwetendheid, of liet dwaas vooroordeel, hunne pogingen trachle legen te houden, stonden zij altoos manmoedig op de bres om hunne rechten te verdedigen. De heer 11. De Prey, geboren Vcurnaar, erfde van dit edelaardig bloed en ten allen lijde toont hij zich zijne voorvaderen waardig. Immers, hij bezit den ijver voor nuttige werkzaamheden en heeft door zijn eigen kracht den weg gebaand, waar door wij hem heden achting en eerbied verschul digd zijn. Doch niet alleen is hij vlijtig en werkzaam voor zich zelven, maar ook voor zijne medeburgers en spaan geene moeite om hen nuttig te zijn. Wel is waar, er zijn nog andere mannen aan de welke hel korps pompiers dank verschuldigd is, maar nooil is er iemand gevonden geweest, die aan ons korps zooveel lijd en rust heefl opge- oflerd als M’De Prey, en aan hem is hel te danken, dal de pompiers van Veurne onder de beste inge richte der provincie mogen gerekend worden. Ecre aan u, hooggeachte Commandant, en zijn uwe werkzaamheden niet stoffelijk beloond ge worden, wij beloonen die mot een dankbaar hart en mol eene warme erkentenis die ons allen bezielt. Daarom is het, dat wij u ootmoedig komen vragen, dal gij uwe plaats van bevelhebber, welke gij sedert acht jaren zoo getrouwig bedient, zoudet blijven behouden, want wij welen dal het eene plaats is die moeilijk door een ander kan vervuld worden. Wij vinden het niet noodig u meer lof loc te zwaaien, want ue achting en dankbaarheid uwer medeburgers hebt gij reeds gewonnen waar over wij fier zijn door u in branden aan ge varen bloot te stellen, door de verbeterde inrich ting van ons korps welk gij in uwe vaderstad De betooging lerccre van M.’ Ruzelle, afgestelde gouverneur, heefl verleden zondag te Brugge plaatsgehad. Om die betooging te doen gelukken, had men, bij middel der klerikale gazetten en van plakbrieven, de klerikalen van al de steden en groote gemeenten der provincie bij een geroepen, en, och arme, er waren nog geeue duizend menschen Welk verschil met de laatste liberale betooging te Gent Aan het hoofd der vereerders van den gewezen pastorsgouverneur bevonden zich de kanunnik Andries en 31.’ De Cock, het is te zeggen, een zendeling van den bisschop en de voorzitter van den provincialenraad. Ware de betooging enkel ondernomen geweest om een bewijs van genegenheid te geven aan eenen trouwen onderdaan der priesterpartij, wij zouden er niets tegen te zeggen hebben; maar neen, men moest protesteeren tegen eene wettige akte van hel ministerie, men moest hel volk tol oproer op wekken, men moest roepen weg met hel minis terie, weg met Rolin, Bara, l'rère! Dit werd ook gedaan; M.’ de kanunnik Andries, M.r de voorzitter van den provincialen raad De Cock, 31.’ de burgemeester Visarl namen deel aan de oproerige beweging van de Brugsche tjeefkens- bende, en dil sïrekl hun weinig tol eer. Overigens waartoe heeft de kinderachtige mani festatie ter cere van M.’ Ruzelle gediend? Vol strekt tol niets: het. was oen tempeest zonder uit werksel, een tempeest in een glas water. 31/ Ruzelle die, als beiooiiing voor zijne slaafsche on derdanigheid aan de geestelijkheid, alhoewel zon der doordragende titels en zoo jong nog, gouver neur is geworden, is afgezet en blijft afgezel. Sic transit gloria mundi. moeder Patrie niet al gezegd heeft? Ons dunkt dal I het moêrken nog al wel op baren poot gespeeld heefl, om ontslagen te mogen zijn van den armen zeever van T jongentje. Zij zegde dat het eene schande, driedubbele schande is, alzoo eenen fraaien heere, gelijk Mijnheer Ruzette afleslellen; dat de katholieken het niet zouden willen lijden hebben; dal zij moesten protesteeren met alle mogelijke kracht; dat zij ci en lii gingen doen; dat hel eens te zien zou zijnen meer andere bela chelijke bedreigingen uil den inktpot van Piero Neut. Met een woordeene kaltcnkolerie die voor een tijdje zal méégaan. Die kaltcnkolerie zal echter niet beletten dat het stalleken van Augias zal gevaagd en gesteperd worden. Zij zijn er wel meê, de klerikaalkenser slaan nog ten minste eene dozijn nieuwe berken bezems gereed, die allen moeten verbruikt worden, zoodanig is de grond van dien stal van Augias ver vuil!. En als de grond zal zuiver zijn, dan moeten al de koppespinnen, muizen- en rallennesten ver dwijnen. Gevolgcnllijk zal er nog al wat werk vallen; maar de mannen die aangesteld zijn, hebben hair boven de tanden en kloeke armen, en met goede berken bezems, hel zal het wel gaan, en het moet wel gaan. Moeder Patrie, Bien public, en andere vriende- kens van Loyola, en achternaloopcrtjc,’l Veur naartje en andere bassertjes, zien nog liet einde van hunne ellende niet; zij zullen nog al dikwijls mogen schreeuwen en jeremias klachten aan hellen, maar dil alles zal niet baten. De klerikalen hebben het vrije België onder het priesterjuk willen brengen, doch hunne plannen zijn verijdeld. Nu hitsen zij hel volk op tol oproer, tot ongehoorzaamheid aan de wetten. De liberalen zijn echter ddarzij zullen waken en strijden, zij zullen de revolutionairen overwinnen en hel wereldlijk gezag doen zegepralen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2