VAN VEURNE 8 jf 1 I 8 I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I Z3 ZATEBDAG 31 ALGUSTI 1878. JAAP.. 31 Augusti. die Eenafzonderlijk numm’er 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn in bij den drukker-uitgever, Ooslstraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels ol’ brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. J •W X' Wanneer de heer Caraman zijn verplichtend ontslag indiende, als Gouverneur van Henegouwen, schreef hij brieven in de gazellen. Nu dat M.r Ruzette al'gezel is, schrijft hij brieven in de gazet ten, en al de kleine pastorsbladjes, tot het I'eur- naartje toe, drukken die brieven over. Moeten de klerikalcn zoo voortgaan, zij zullen werk vinden. Wal zullen zij, bij voorbeeld, niet te schrijven hebben als al de geestelijke schoolopzieners hun congé zullen krijgen? Wal zal er alsdan geklaagd, vervloekt en bedreigd worden? Men denke echter niet dal men er zal in geluk ken, door al dal gewold en geschreeuw, het minis terie vrees aan te jagen en het te doen achteruit deinzen; neen, het liberaal ministerie heeft eene gewichtige zending le volbrengen, en aan die zen ding zal hel volkomen. Hel liberaal ministerie moet het burgerlijk gezag en onze vrijzinnige in stellingen doen eerbiedigen, of het zou geeue reden hebben van bestaan. Bijgevolg moeten alle bedienden, die ultramon- tanen zijn en de bevelen van paus en bisschoppen boven de burgerlijke wetten plaatsen, onschadelijk worden gemaakt, ja, alle afzetbare en eenigzins Waar Bilijvcn <ie klerikalcn Wij hebben aangekondigd dat de kleri kale dagbladen en al de klerikale kringen van hel land eenen oproep gedaan hebben lol hunne pai lijgenoolen, om zich te ver zeilen legen de stemming der wel die het kiesbedrog moei afschaffen. Wij hebben in al hunne dagbladen den kreet gelezen, in groole lettors gedrukt OP! KATHOLIEKEN, OP! wij mogen der gelijke wetten niet laten stemmen. En daarna Wal is er daarvan geworden, waar is die volksbeweging, die de klerikale» in hel leven gingen roepen om de liberalen le dwingen die wel in le trekken? (dit hebben zij geschreven). Wij hebben al de dagbladen, zoowel liberalen als katholieken, doorloopen en nergens zien wij het minste leeken van be weging, niemand beantwoordt den oproep der klerikale kopstukken; de wel is ge stemd en lot hiertoe zijn de liberalen nog altijd rustig op hunne zetels. Bewijst dit niet duidelijk dal de klerikale partij geheel onmachtig is, dal zij door het volk gehaat wordt, en geene voorstanders heeft dan eenige fanatieke edelmans, mis lukte diplomaten of die op hel een of an der eereplaatsken wachtten. Als wij zeggen dal zij niets gedaan heb ben dal is in den waren zin des woords niet juist, zij hebben eene petitie opgesleld Het Blad verschijnt allen Zaterdag; cn allen Woensdag in Sup plement. Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch België: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Poor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. moeien hebben, geen uur in dienst hel liberaal bestuur le willen blijven. Nu, dal is maar een begin en hel is noodig dat er eene zuivering gebeure in de verschillige besturen, die zoo vol steken met klerikale onbekwame mannen, dal de regelmatige dienst zulks vcreischt. Elk zijne beurt liet schijnt dat Turkije aan Engeland een voorstel heeft gedaan om onder engel- sche waarborg eene leening le kunnen sluiten. De Times zegl nu, dal Engeland nooit eene turksche leening zou kunnen waai borgen, noch lol hare uitgifte bijdra gen. liet engelsch gouvernement zou er niet kunnen in toestemmen om de finan- cieele bezwaren van Turkije te vermengen melde cngelsch-lurksche overeenkomst. Hel russisch gouvernement, ongerust door de opeenvolgende aanslagen op het leven van hoogamblenaren, zoekt naar middelen om zich tegen de geheime maat schappijen te verdedigen, die ten zelfden tijde de staalkundige cn maatschappelijke orde bedreigen. Eene keizeilijke ukase van 9 augusli, den 24 dezer afgekondigd, besluit dal voortaan alle aanslagen, ge wapenderhand gedaan, aan hel gewone gerecht zullen onttrokken worden, gelijk vormig de wellen, bij oorlogstijd inzwang. Veurne, 52/ N.r 140. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde cn Dixmudc naar IVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-35 Poli iiek Ove<:i&xiceit. De fransche minister de Marcère heeft in hel departement der Orne, alwaar hij op een bankei was uilgenoodigd, eene politieke redevoering uitgesproken. Hij zegde er in dal hij volle vertrouwen stelde in de republic keiusche instellingen en hunnen duur en Frankrijk gerust in dil vertrouwen mocht deelen. llij haalde ter slaving van zijn gezegde twee bewijzen aan: De schitterende welgelukking der wereldtentoonstelling en de spoedige be- daring, zonder bloedstorting, der laatste werkstakingen in hetNoordcrdepai tement. Niettegenstaande hel lijden van eenige nij verheden is, zegde hij, de tentoonstelling hel klaarbjijkcndsle bewijs van den stof felijke» voorspoed van Frankrijk de vreedzame onlknooping der werkstakin gen is een niet min stellig bewijs van den zedelijken vooruitgang der volksklassen, van hare verbeterde politieke opvoeding, van haar vertrouwen in de uitmuntend heid der instellingen, die hel gezag uil den wil zelf van hel volk voorlspruil en gestadig onderworpen blijft aa» de aan drijving en hel toezicht van allen. Men kent thans den tekst van hel wets ontwerp legen de socialisten, zooals het uil de beraadslagingen is gekomen der commissie van juslicie van den duilschen Bondsraad. Het eerste ontwerp heefl ver scheidene wijzigingen ondergaan, waar van de belangrijkste deze is. Hel zijn nu de plaatselijke policie-overheden en niet de middenoverheden der Bondsstaten zooals hel eerste ontwerp medebracht, die zullen bevoegd zijn om de socialistische vergaderingen te verbieden. Hel keizerlijk office, door Pruisen als laatste rechtsver- volg voorgesteld en dal voornamelijk moest samengesteld zijn uil leden, lot de magistratuur behoorende, is van de hand gewezen. Hel is de Bondsraad, die het laatste rechlsvervolg zal uitmaken, en zijne volmachten zal overdragen aan eene com missie, uit zeven zijner leden samenge steld. Deze laatste zullen door geene on derrichtingen van den bondsraad verbon den zijn. De bondsraad heefl de voorstellen der juslice commissie aangenomen. Een telegram uit Berlijn meldt dat woensdag, in hel paleis van den rijkskan- selicr, de wisseling heeft plaats gehad der bekrachtigingen van hel vredeverdrag van Berlijn tusschen de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden en van Turkije. om den koning le vragen de verandering aan de wet op het kiesbedrog niet goed te keuren en le Brugge hebben zij eenige schoeliën uitgekocht om den nieuwen gou verneur bij zijne plechtige intrede te be- leedigen. En dat is al Ehwel, hoeren klerikale», wij hebben de eer u te zeggen, dal gij u niet moet he- briegen over hetgeen de liberalen voorne mens zijn le doen. U komediespel in de Kamer heefl gemaakt dal de linkerzijde meer dan ooit vereenigd en beraden is vooruit legaan. liet ministerie heefl door de stemming der wel op hel kiesbedrog eene stemming van vertrouwen bekomen van geheel de liberale partij, en wij zijn zeker dal het ministerie nu meer dan ooit vooruit zal gaan en zonder omzien de misbruiken zal uitroeien en de onrechlveerdigheden her stellen, welke door hel achtjarig klerikaal, bestuur zijn gepleegd. Gij d reeft den spot met ons als wij u zegden dal uw onrechtvaardig bestuur niet lang zou duren, en nu dat gij in minder heid zijl beklaagt gij u over de afzetting een paar ambtenaren, die voor hun fana- tism gekend, de wellevendheid hadden van •I I I v T I 3?' IiiHcIiri jving bctruill>n:ir vooi-op;

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1