politieke ambtenaren, die samenspannen met de geestelijken, en, gelijk dozen, de voornaamste vrijheden onzer grondwet bestrijden als eene pest en eene kwaal en levens de overtuiging laten blijken dal alle boeken, schriften en gazetten, dat alle onderwijs, dal alle bijeenkomsten, dal alle godsdienstige oefeningen aan de goedkeuring der geestelijkheid zouden dienen onderworpen te wor den, alle zulke ambtenaren, zeggen wij, voor standers der pauslijke voorschriften in den Sylla bus verval, zullen moeten de gevolgen dragen van hunnen opstand tegen onze zoo duurbare vrijzin nige wetten. Belgio is gedurende acht jaar, bij middel van tusschen geplaatste personen, door de geestelijken bestuurd geweest; maar, hunne heerschappij is ten einde: men vergele hel niet. Heden zijn hel de ware belgische burgers die aan hel hoofd zijn, en die burgers en hunne ministers hebben onbe wimpeld hunne inzichten te kennen gegeven en uitspraak gedaan. En die uitspraak is, dal alwiede geestelijkheid, alwie Home boven het vaderland plaatst, als een revolulionnair, als een vijand van hel vaderland zal worden behandeld. Schreeuwt dus maar, klerikale», al uw ge schreeuw' zal niet baten. De paslorsgazetten beweeren, dat do liberalen willen zielen aan de kerk ontrukken Wat leggen die heilige gazellen niet ten laste van de liberalen Gelukkiglijk dal zij eenen broeden en kloeken rug hebben. Neen, de liberalen willen geenc zielen ontrukken noch aan de katholieke kerk, noch aan de protes- taUlsche kerk, noch aan de joodsche kerk, noch aan geenc kerk hoegenaamd, maar de liberalen willen, dal België uil de klauwen zou blijven hel is gelijk van welke lijranen, of overheerschers, maar bijzonderlijk uil de klerikale klauwen, die ons landeken nogmaals, gelijk in de XVI eeuw, zouden nijpen en pluimen, en ten gronde ver pletteren. Niemand mag hel aan de liberalen kwalijk ne men, dal zij niet gaarne genepen, gepluimd en verpletterd worden. En indien zij krachtdadige pogingen aanwenden om eenige hunner mede burgers aan de klerikale klauwen le ontrukken, waarin zij zich onwetend hebben laten vangen, hel is omdat zij klaar zien, inenschlievend zijn, voor oogen hebben wal er vroeger gebeurd is, en welen hoe venijnig en gevaarlijk die klauwen zijn. Niels hoegenaamd is dil lief feestje komen sloren hel weder was schoon, de uitvoering der muziekstukken was allerbest, de toehoorders wa ren aandachlig, de vo’doening, de vriendelijkheid en blijgeestigheid waren algemeen. Dank aan ons gemeente bestuur, welk eenigzins onverwachts dil feestje heeft ingericht, dank aan de hoeren kominissarissen, die zooveel bijge dragen hebben om hel le doen gelukken, dank aan de vreemde muziekmaatschappijen, die er zoo wel willend hebben deel aan genomen. Het is prijsbaar dat de kiezers niet vreemd blijven aan de politiek, maar zich integendeel ernstig met de openbare zaken bemoeien. Hel grool huishouden van den Staal, van de Provincie, van de Gemeente, maakt immers deel van hun eigen huishouden, van hunne cigeue zaken. "liet verheugt ons te zien, dat, in de gemeenten, hel politiek leven veld wint, dal men daar ook begint te onderzoeken hoe de bestuurders, hoe burgemeesters, schepenen en raadsliceren zich van hunne plichten kwijlen, dal er daar ook man nen gevonden worden, die openlijk de berispbare bestuurders durven aanklagen en pogingen aan-- wenden om dezelve door bekwame en gewetens volle mannen le vervangen. Hel is dus met een ware genoegen, dal wij ver nomen hebben, dat de kiesstrijd in de gemeente Bulscamp voor de gemeente verkiezing van 29 October aanstaande, reeds begonnen is, en dal er aldaar zal gestreden worden mei eene volledige lijst liberalen legen eene volledige lijsl klerikalen. De gemeenteraad van Bulscamp is samengesteld uil zeven leden. Drie leden maken deel van de blijvende serie, le welen: P. Sarrazijn, schepen, E. de Crop en E. Vandewoude-Bruynooghe. De vier leden waarvan het mandaat moei vernieuwd worden zijn de volgende: E. Detollenaerc, burge meester, P. Engels, schepen, Ph. Decortc en 11. Matsaert. Vier liberale kandidaten namelijk, Th. Baelden, P. Degomme, E. Schipman en P. Duron hebben, ten gevolge van twee bijeenkomsten, de hun aan gebodene kandidatuur aanvaard, en stellen zich in oppositie tegen de vier uittredende leden. De liberalen van Bulscamp hebben de gegronde hoop te zullen zegepralen. De wcnsch van hel Bulscampsvolk is, dal de gemeente zou bestuurd worden dOor mannen, en niet door onbevoegden, die onder de voogdij slaan van langgeroklen van alle soort. Wij prijzen de liberalen van Bulscamp voor hunnen moed en hebben het vast vertrouwen dat hunne pogingen met den besten uitslag zullen be kroond worden. De heeren Baelden, Degomme, Schipman en Duron verdienen onder alle opzichten deel te maken van hel gemeente bestuur: hel zijn bekwame mannen die de genegenheid genieten van hunne medeburgers, die altijd zullen zorgen voor het algemeen welzijn, en die karakter genoeg heb- Hel festival voor fanfaren en harmonie», dal verleden zondag in onze stad heeft plaats geluid, is een zeer schoon feestje geweest. Jammer maar dal het on weder, welk zondag morgend in onze streek heelt geheerschl, een grool getal personen der omliggende gemeente» en sleden wederhouden heeft dil muziekaal feestje le komen bijwonen. Negen vreemde maatschappijen hadden zich voor hel festival laten inschrijven, te welenAdinkerkc, Beersl, Bovckerke, Eessen, Handzaeme, Isenber- ghc, Eoo, Nieuporl en Wulvcriiighem. Alle deze maatschappijen ter uitzondering van Nieuporl en van Bovckerke, welke laatste per telegram had bekend gemaakt, dat overvloedige stortvlagen haar niet toelieten de reis te onder nemen bevonden zich ten drie ure aan de Stalieplaats, waar zij door onze maatschappij S.w Cecilia met talrijke kominissarissen, alsmede door ons korps pompiers, in groole houding, stoets gewijze langs eenige schoon bevlagde stralen dor stad naar hel stadhuis werden geleid. Daar werden de overheden der verschillige maatschappijen door hel schepen kollegie ontvangen, en voor hun vriendelijk bezoek, onder hel aanbieden van den eere-wijn, gulhartig bedankt. Het festival werd ingesield door S." Cecilia van Veurne, en de andere maatschappijen speelden opvolgelijk elk drie stukken, die alle zeer goed werden uilgevoerd. ’s Avonds was de groole merkt, waar de plech tigheid plaats had, schitterend verlicht. Ten 9 t/2 ure was hel festival geëindigd en onmiddelijk daar na werd er een zeer lieve fakkeltocht ingericht. Al de maatschappijen, beurtelings spelende, namen er deel aan en doorwandeldcn de voornaamste straten der stad onder de onophoudende toejuichingen der menigte. Iedere deelnemende maatschappij heeft eene schoonc herinneringsmedalie ontvangen. Daarenboven werd er aan Handzaeme eene medalie geschonken, als verst afgelegene maat schappij, en eene andere aan Loo, als hebbende hel grootste getal spelende leden. De premie» zij» gewonnen geworden als volgt: 100 Ir. door Eessen, 75 fr. door Adinkerkc en 50 fr. door Beersl ben om nooit te gedoogen dal, onder hun bestuur, de langgeroklen in Bulscamp den baas zullen spelen. Wij wenschen uil ganschcr harte, dat onze vrienden van andere landelijke gemeenten hel lofftelijk voorbeeld der liberalen van Bulscamp mochten volgen en overal te velde trokken tegen de bemoeiing der priesters in zake van wereldlijk bestuur. De burgemeester in hel gemeentehuis, de pastor in de kerk. Algeineene Tijdingen. De Monileur kondigt de wel af, wijzigingen toebrengende op de personele belasting en aan de kieswet. Zij is door den koning den 26 augusli onderleekend geworden. Een koninklijk besluit van 23 augusli luidt als volgt Aar. 1. Kwijtschelding wordt verleend van alle hoofdzakelijke straf van gevangenzetting die de maand niet overtreft; van alle boelen beneden de 100 fr. en van de subsidiaire gevangenisstraf die deze boete vervangt, uitgesproken hetzij te gelijk, hetzij afzonderlijk, door de hoven en rechtbanken of tuchtraden voor den 23 augusli 1878. Aht. 2. Dezelfde kwijtschelding wordt verleend voor al de straften, verminderd op diegene bepaald bij art. 1 krachtens genadebesluitcn van vroegere dagteekening. Worden insgelijks kwijtgescholden de boeten, zelfs boven 100 fr., waarin zouden ver anderd zijn, geheel of gedeeltelijk alle gevange nisstraffen die de maand niet te boven gingen. Art. 3. In geval van samenvoeging van straften hetzij van gevangenzetting, hetzij van boelen voor verscheidene overtredingen, zullen de straften samengevoegd door hetzelfde vonnis, aanzien worden, voor de toepassing van het tegenwoordig besluit, als eene enkele straf uitmakende. Aht. 4 Hel tegenwoordig besluit zal niet toe passelijk zijn op de veroordeelden, die vluchtig zijn of ontbreken op hel oogenblik zijner afkondiging. De Kieslijsten. De minister van binnen- landsclie zaken heeft den volgenden omzendbrief lol de gouverneurs gericht: De wel van 26 augusli 1878, die wijzigingen brengt aan eenige schikkingen der wel van 1822, over de pcrsoneele belasting en hel kieswelbok, beval eene overgangschikking, luidende als volgt De kieslijsten zullen herzien worden volgens de tegenwoordige wel. Zij zullen eerst den 15" dag na de afkondiging dezer wet bepaald worden, gesloten en de overige formaliteiten en tijdbepa- lingen door hel kieswelboek aangeduid, zullen worden in acht gegenomen voor de latere akten welke betrekking hebben op de herziening dier lijsten. Daar de wet op 27 augusli is afgekondigd, wordt de datum voor de sluiting, die bepaald is op 3 september, door art. 26 der kieswetten, ver schoven krachtens deze overgangschikking op 11 september, deze laatste datum wordt hel uitgangs punt der tijdstippen, welke door het kieswelboek bepaald worden voor de latere acten, die betrek king hebben op de herziening der kiezerslijsten. Dam uil volgt: Dal de datums 12 en 20 septem ber, in de plaats zijn gesteld dergenen, bepaald bij art. 28, waarin gezegd wordt.: De namen der burgers welke ingeschreven of afgeschrabt zijn, bij de laatste sluiting der lijsten, worden aange plakt te rekenen van 4 sepl. tol den 12 derzellde maand. Dal hel tijdverloop, binnen hetwelk, volgens art. 37 de reklamen legen de opmaking der lijsten moeten gedaan zijn, of ovei handigd ter provinciale grillie, op straf van ongeldigheid, in plaats van te eindigen op 25 september, duurt lol 30 October. Eindelijk, dal de datum van 8 december door art. 42 bepaald, waarin gezegd wordt: De depu tatie moet uitspraak doen, over alle betwistingen voor 30 november. De beer Washer, nijveraar, is door do liberale Kiesvcrccniging van Brussel kandidaat uitgeroepen, voor de kiezing van een lid der Kamer, die den 5 september aanslaande plaats giijpt- K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEDRNE. Louis Huyghe, koewachter te Bovckerke, acht dagen gevang, over slagen. Richard Besmet, bakkersknecht te Bevcrcn, 26 fr. boete, over slagen. Sophie Gorney, huisvrouw Ghyselcn, Leonie Dewaele, huisvrouw Vanclslanóe, elk 26 fr. boete, over rooving van vruchten, beide werkvrouwen le Hoogslaede. Leopold Evcracrt, werkman zonder vaste woon plaats, 24 dagen gevang, over aftroggelarij, ver breking van afsluiting en smaad. De feesten welke te Brussel, ter gelegenheid der zilveren bruiloft van den Koning en van de Koningin hebban plaats gehad, zijn schitterend geweest, alhoewel eenigzins verhinderd door hel slecht weder. De voornaamste dezer feesten, namelijk hel groot banket aan de koninklijke familie door de negen provincieraden, de aanbieding van hel ge schenk aan de Koningin door de belgische vrou wen, de revue van de garde civiek en de scholen revue zijn allerbest afgeloopen en hebben den grootste» geestdrift doen ontstaan. Hel is gelukkig dat deze feesten plaats hebben gehad onder een liberaal ministerie, want het koninklijkhuis is legen hel ullramonlanism, en, zonder anti-kalholiek te zijn, laat hel openlijk blijken dal de liberale partij gansch zijne genegen heid bezit. Er bestond dus de beste overeenkomst van gedachten tusschen de inrichters der feesten en de soevereinen ter wier eere zij werden ge vierd, en dit was de ware oorzaak dal al de plech tigheden zoo gulhartig, zoo aandoénlijk, zoo geest driftig waren. De klerikale revolutionairen hebben wel ge tracht, door onthoudingen en tegenkantingen, de genomene schikkingen te doen mislukken, maar hunne pogingen hebben fiasco gemaakt. Zoo zijn er klerikale burgemeesters geweest, die de inschrijvingslijstcii voor het geschenk aan de Koningin niet hebben laten ronddragen; zoo hebben invloedhebbende klerikalen, als ook hunne gazet ten, al gedaan wal mogelijk was om de school revue te verhinderen; zoo hebben eenige provinciale raadsleden, waaronder bijzonderlijk de Wcst- vlaamsche, geweigerd het groot banket ter cere onzer vorsten bij le wonen. Maar, och arme, waar toe heelt hel gediend? Het heeft gediend om die pausgezinde», die vijanden van ons stamhuis en van onze grondwet, belachelijk le maken, en om te doen uilschijnen wat zij zijn: ware revolutionairen. I FcHtivul. ZITTING VAN AUGUSTI. Xilvercii bruIloH.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2