straft, men hem met den slok, met langdurige op sluiting, met uithongering, met... de gloeiende pan. Hel lezen is uitdrukkelijk verboden; geen boek, stipt en billijk te doen in cere te houden, zonder onderscheid van gezindheid en zonder zwakheid. Het is u niet onbekend, Mijne Heeren, dal mijne is rondborstig, eenvoudig, loyaal, waardig en ter zelver tijd krachtdadig. Tliant* 1b liet uit niet liewpietlen en dwingen Wetgevende lefezing van Z» September. Het kiescollegie van het arrondissemet Brussel, was bijeengeroepen qp 5 September lest, ten einde een volksvertegenwoordiger te kiezen in vervan ging van wijlen den heer Ernest Allard. Óp 18,000 ingeschreven kiezers zijn er 2970 stemmers geweest. Het getal wille en vernietigde briefjes beloopt 8B2. De heer Washer heeft 2118 stemmen bekomen en is dus lid der Kamer van Volksvertegenwoor digers uitgeroepen. Onze Illietorika. Woensdag laatst waren de leden onzer Rhetorika- gild op eene belangrijke bijeenkomst geroepen. Na de opening van het loonceljaar geregeld te hebben, die vastgeslehl is op zondag 13 October toeko mende, moest er worden overgegaan lol de kiezing van eenen Voorzitter. Alle de leden waren aan de vergadering tegen woordig en, met algemeene stemmen, is de lieer A. Houtsaeger-Merlevede, als Voorzitter uitgeroe pen geweest. Geestdriftiglijk werd deze schoone uitslag onthaald. Dadelijk is eene afvaardiging den heer Houlsaeger gaan geluk wenschen die, zeer gevleid over de eer welk men hem aandeed, met bereidwilligheid hel hem aangeboden ambt heeft aanvaard. Wij wenschen onze Rederijkers geluk over hunnen Voorzitter; voortreffelijker keus konden zij niet doen. Wij hebben de volle overtuiging dat de heer Houlsaeger met kracht de Rhelorika zal voorenstaan en verdedigen en, met alle de con fraters, zijne vrienden, altoos zal medewerken tol den vooruitgang der steeds bloeiende loonccl- maatschappij. lieer Gouverneur Heyvaert. Zie hier den omzendbrief welken den heer Gou verneur aan de beambten der provinlie heeft toegestuurd. De Gouverneur der provinlie Westvlaanderen. Aan de heeren Burgemeesters en Schepenen der steden en gemeenten, aan de heeren Arrondisse mentscommissarissen en andere bestuurambtenaren in de Provincie. Mijne Heeren, Min om te gehoorzamen aan een oud gebruik, dan om te voldoen aan mijn verlangen van dadelijk in rcchtslrcekschc betrekking mol iedereen van n te treden, heb ik de eer u kenbaar te maken dal ik van hel bestuur van Westvlaanderen bezit heb genomen. Ik ben in deze Provincie geboren en zoo goed als onder u opgebracht door een’ vader die zijn leven lang de treffendste bewijzen beeft gegeven van zijne verkleefdheid aan bet zedelijk en stoffe lijk welzijn van ons schoon Westvlaanderen. Ook kan ik niel nalaten u, van eerst af aan, al mijn geluk uil te drukken mij weer in u midden te be vinden, met de zending van u dienstig te zijn. Ik heb al de kracht van dit gevoel moeten onder vinden om hel besluit te kunnen nemen'eene be diening te verlaten die mij nauw aan het hart lag. In die zoo geëerbiedigde magistratuur, tot welke het voor mij altijd de grootste eer zal zijn behoord te hebben, leerde ik boven alles de zucht plaatsen om nooit af te wijken van de baan des plichts. Dit zal mijn gedragsregel zijn, in de nieuwe en hooge bediening welke de Koning mij wel heefl willen toevertrouwen. Is op dit plichtgevoel dat ik een beroep maak, Mijne Heeren, met u le verzoeken mij uwe trouwe en verlichte medewerking te verleenen. Wees verzekerd dat ik, van mijnen kant, geenc moeiten ontzien zal om u te helpen onze provincie op den rang te houden die haar loekomt in ons vrij en voorspoedig Belgie. be wet van het land zal mijn eenig richtsnoer zijn. Al mijne pogingen zullen voor doel hebben baar K.,e Cccilta. Maandag laatst hebben de leden onzer koninklijke harmonie-maalschappij S.l,‘ Cecilia, overgegaan tol de kiezing van oenen kapitein. De heer August Niboul, een der oudste en verdienslelijkste leden der maatschappij, is als dusdanig uitgeroepen ge weest. Luidruchtige toejuichingen hebben den uit slag der stemming begroet, wel een 1 ewijs dal de heer Niboul de genegenheid geniet zijner confra ters. Nog den zelfden avond is de nieuw gekozenen met eene schitterende serenade vereerd geweest. De tjeeven zijn te goed gekend op ons Alveringhem, boeren en burgers hebben genoeg van die zotte, onbeleefde en partijdige trekken van de kliek, liet is al voor de lieve kinders en niel voor een ander die liet verdient. De liberalen moeten hunne lijste maken ten spoedigslen. Wij zullen alle mcdehelpen en Simpelaerc mag dansen.gelijk of hij wil, op zijne leenen of op zijne hielen, .dal zijn zijne affairens, maar niel de onze. Een kiezer van Alveringhem. door de meerderheid der belgische kiezers eene zoo schitterende hulde gebracht werd. In mijne overtuiging, zoowel als in die van ’s Konings landbestuur, dat ik hier vertegenwoor dig, moet de rechtzinnige toepassing dezer denk wijze aan alle vrijheden, eene waarborg, aan al de ware belangen, eene bescherming, en aan het gansche land den sloffelijken vooruitgang en de zedelijke grootheid verzekeren. Brugge, den 27 Augusti 1878. De Gouverneur, T. HEYVAERT. De taal welke onzen Gouverneur voert verdient Aan onze vrienden van den buiten. Is ’t waarheid, o Boeren I dat ZIJ u doen drillen, Als meesters bun slaven, de zweep in de hand Dat GIJ niet le zien hebt, le denken, te willen, Dal ZIJ voor u spreken en heerschen in ’t land’ Is ’l waarheid, o Boeren! verfoeit gij de steden’ Vertrappen w’uw recht, en vergallen w’ uw lol’ Zijn steden een poel voor uw eer en uw zeden’ Wordt God er gehaat, en getergd, en bespot’ Zij welen het wel, dat zij liegen, ja liegen, Zij allen die zeggen op zuchtenden toon. Zij weten hel wel, maar zij MOETEN bedriegen, Of uit is bun rijk, en hun rijk is zoo schoon Slaat, Boeren! het bock der Geschiedenis open: Elk recht, elk geluk, elke vrijheid, elk goed. Men heefl hel ontrukt en met bloed moeten koopen, Ja, tienmaal ontrukt en bezegeld met bloed! Ontrukt aan kasteden, ontrukt aan abtdijen, Ontrukt aan wie thans durven spreken van recht. En WIE, rukte u los uit den smaad en het lijen* De sleden, de sleden, al zijn ze zoo slecht! Ze waren bevolkt toen, de Steden, met slaven, De dorpen ontvlucht met den halsband nog aan. En sinds, als men nog uwe rechten moet staven, Zijn ’t Steden alleen die in T harrenas slaan Den dag als hij kiest is de Burger een Koning; En U dreef men immer ter stembus als vee.... Wel bloedde n het hart, en hel smeekte om ver- schooning. Toch moest gij gebogen en wrokkende mee. Zij hadden genaadloos uw lot in hun handen, Uw vrouw, en uw kroost, en uw eer en uw rust. Geen handel, geen neering, geen hoeve, geen landen Geen brood, zoo gij vrij waarten koost naar uw lust! Maar thans is het uit met bespieden en dwingen! Zij stonden niet af, dan hel mes op de keel. Geen oog nu dat achter het schutsel kan dringen; Geen list, geen verraad meer, geen mensch in T gareel Komt op dus, o Boeren! en lacht, en zingt liekcns! Komi op met pastoors en barons aan uw zij Drinkt tneè van hun wijn, en eet meè van hun kic- kens Ge zet achter T schutsel uw kruisken toch vrij Ingezonden Artikel. Wij ontvangen den volgenden brief, waaraan wij eene plaats verleenen Alveringhem, 3 September 1878. Aan den Opstelder van het Advertentieblad. Hel schijnt dat het niel alleen lot Bulscamp is dal de liberalen gaan strijden. Alveringhem will ook niet achter blijven. Zij hebben goesting van de kliek Moldcr-Boedts-Ruyscher af le stellen. De tjeefkens zullen er tegen spartelen en bun best doen om hunne verstandige mannen boven l’houden, dal is zeker. De geestelijke, mijnbeeren Leo Visarl doctor Geurts notaris Simpelaerc, met ecu woord de groole tjeefs zullen de ronde doen. Men vertelt t zelfs dal deze 3 laatste bun op rang zullen stellen. Simpelaerc wil cn moet in de raad zijn, hij zal geen moeite sparen, cn zegt hij het zal cens te zien zijn wie dat er meer stemmen zal hebben, hij of M.'Beernaerl. Het manneken heeft het bijzonder gemikt op zijnen colega, en dal al uil vrees dat M.r Beernaerl zou burgemeester zijn. De tjeefkens mogen al doen wal zij kouuen hel zal niet helpen. Algemeene 'S’ijcSingen. Verledene week hebben w ij bijna gedurig onweders gehad. .Op vele plaatsen zijn hoornen door den bliksem stuk geslagen. Te Nieucappeile is eene hooischelf, loebehoorende aan den heer Louis Messelyn door het hemelsch vuur vernield. Dank aan de spoedig locgebrachte hulp dor ge- buren, heefl men eene tweede nabij slaande hooi schelf en eene larwemijt kunnen bevrijd houden. Alles was legen brandgevaar verzekerd, te Ghislel is een molen door den donder de hekkens af geslagen. Binnen korte dagen zal de aanbesteding plaats hebben van de werken die nog uil le voeren zijn, om den ijzeren weg van Lichtcrvelde opThiell gebruikbaar te maken; de laatste stukken waren de verledene week in het ministerie verwacht. Men schat hel op twee maanden, den tijd die zal noodig zijn om die werken te voltrekken, zoodanig dat men met reden mag verhopen, van reeds in 1878 often laatste in hel begin van 1879, de zoo lang verwachte linie uitgevoerd te zien. Is hel spel in Belgie niel afgescliafl’ Men zou denken van neen, wanneer wij in eene correspon- dendic uil Oostende lezen dal de roulette, afge- schafl le Spa, le Oostende vervangen werdt door hel baccarat. Hel baccarat was lol nu toe onbekend le Oostende, men vergenoegde zich in de beperkte kringen van liefhebbers, met hel meer geleerde écarté, dal, indien hel soms slachtoffers maakte, deze ten minste zeer beleefd en volgens de regels der kunst ten gronde bracht. Nu heeft hel écarté al zijne aantrekkelijkheid verloren, sedert hel in voege brengen van het nieuwe spel. De kursaal heeft ter beschikking der spelers, twee bijzondere zalen gesteld, met groene tapijten, croupiers, enz. Van negen uur ’s avonds lot zes uur ’s morgends, ik zeg weltol zes uur ’s morgends speelt men i zonder ophouden. Eene talrijke menigte verdringt zich rond de speeltafels; le beginnen van elf uur ’s avonds, wordt er eene boete gegeven van 1 fr. per uur en per persoon. Dit alles brengt veel op, gevoegd bij hetgeen de spelers moeten betalen voor de taille cn het overige. Ook is hei eene uit muntende zaak voor den pachter want er is een pachter; bij heeft daarvoor dit jaar 5000 fr. aan de slad betaalt, en van nu af biedt men voor het aan slaande seizoen, dertig duizend fr. voor die pacht. Hel lol bevoordeelt cn benadeelt beurtelings de stoutmoedige spelers; men noemt een duitschen bankier die in weinige dagen 10,000 fr. had ge wonnen; daarentegen heeft ceu zijner landgenoo- ondersebeid van gezindheid en zonder zwakheid. Hel is u niel onbekend, Mijne Heeren, dal mijne dal het k’ind iels goeds loeren kan, krijgt hel in j politieke denkwijze diegene is aan welke onlangs handen. A~ 1 Sijmpalhic gevoelen voor zijn cveninensch wordt hem aangerekend als een erg kwaad; integendeel prijst men de verklikkers, begunstigt men zooveel mogelijk hel overbrengen, de verraderij in den volsten zin des woords, en zoo groeien er van zulke kinderen, in den regel, niets anders ais valschaards, bespieders, die er gedurig op uil zijn een anders fouten voor den dag te brengen om bun eigen kwaad verhollen te houden. Verlaging, vernietiging, vernedering van al wat waar, goed en edel is, dal zijn de biltere vruchten van hel zoogenoemd katholiek onderwijs. Dat onderwijs verbiedt vlakaf andere welen- „UU)VI.w. schappen le rade le gaan, dan die welke de broer- I j00I. ;1| wie rechtzinnig is geprezen te worden; zij kens (met permissie) voorhouden. Geen ernstige, onpartijdige geschriften mag men lezen, want ze zijn bang, de lafaards, dat do mensch vrijelijk denkt, wikt cn overweegt en zoo tot het besluit zou geraken dat valschheid en bedrog, list en schijnheiligheid hunne eenigc wapens zijn. Een menschelijk wezen dus, dal zijnen geest ontwikkelen, hart cn ziel veredelen wil, zoo’n wezen wordt in zijne begeerten, in zijn natuurlijk streven gebreideld, vernederd, teruggeslooten, miskend; zoo’n wezen mag niel denken, mag niel willen, mag, in een woord,- die vermogens niel benuttigen, welke de Schepper hem tol zijne vorming, lot zijne volmaking geschonken heeft. En dat alles is nochtans het doel van het zooge noemd katholiek ondenvijs', dat alles is de wensch, de wil der lang- en kortgerokte jezuïeten. Hel rationeel, aanschouwelijk, wereldlijk onder wijs waartegen de pastoors zoo woedend uit vallen dat onderwijs brengt juist het tegendeel voort Den geest ontwikkelen cn het harte vormen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2