VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT B Veurne, 1-4 September. -i 't naar Alcuport. 11-55 4-20 0-00 .J 2-20 8-35 V 1 1 I 1 Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. De priHtoi'H-IjelikHlingen. De kwestie der vermeerdering van be lasting door de pastors, voor 51 augusli gedaan, om op de kiezerslijsten te kunnen blijven, wordt zeer veel besproken. Volgens de eenen zijn de verklaringen wettelijk en geldig en volgens anderen zijn zij het niet. Er zijn talrijke pastors die voor den 51 augusti, maar 500 of 500 Ir. meubels had den verklaard, en nu in eens een mobilier van 5000 lï. hebben aangegeven. Het is ongelooflijk hoe hardnekkig die mannen aan het kiesbedrog vastklelsen. Men heeft nauwelijks hel eene bedrog verijdeld of zij komen met een ander, nog grooler bedrog, af; steekt ze langs de deur builen, zij komen langs hel venster of de schouw weêr binnen. Meest al de pastors, die geen eigen dommen bezitten, hebben voor dry duizend franken meubels verklaard, als zij daar den taks bijvoegen voor eene dienstmeid, maakt dit juist de som, die zij noodig hebben om op de kiezerslijsten te worden gebracht als algemeene kiezer. Maar hier biedt zich de kwestie aan weerde hebben die verklaringen? Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stail: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch lielgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. wat De nieuwe wet zegt daar niets van of lost de kwestie niet op. Men moet die zaak beoordeelen volgens de princiepen, die onder de vorige wetgeving in zwang waren. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idchtervelde en Dixnnule Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 53 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 11- 05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 f 12- 06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 De verklaringen, zegt de Echo du Parle ment, zijn volgens die grondregels nul en zonder waarde. De verklaringen die kon den gedaan worden op 51 oogst, hebben alleen betrek op niet belaste grondslagen. Aldus een koophandelaar is niet belast geweest voor den handel die hij uitoefent; een nijveraar heeft hel getal werklieden dat hij bezigt, niet nauwkeurig opgegeven; of wel een belastingschuldige is gewaar geworden dal hij meer vuren had dan degene voor welke hij belast was. Bijge voegde verklaringen konden gedaan wor den lot 51 oogst om die vergissingen te herstellen. De verklaringen door pastors, voor den 51 oogst,aan de ontvangers der belastingen gedaan, hebben eene andere beleekenis zij hebben lot doel de aangenomen en be laste grondslagen te doen herzien. Gij hebt bij voorbeeld een mobilier op 200 fr. ge schat, en volgens die schatting belast, de i.js pegelmalig vastgesleld en op dien grondslag geheven. daarop terug komen? De ver- r‘ i van heljaar gedaan is door hel bestuur der belastingen, na konlrool en toezicht goedgekeurd; er is eene overeenkomst gesloten lusschen den belastingschuldige en de fisk en die over eenkomst kan door een der partijen niet gebroken worden. De fisk, nadat de rollen zijn vastgesleld en uitvoerbaar verklaard, kan, onder voor wendsel dal de experlen zich bedrogen hebben, geene nieuwe schatting bevelen. De rechten van den belastingschuldige, even als die van de fisk zijn uitgeput; beiden moeten tol hel aanslaande jaar wachten om de aangenomen grondslagen te wijzigen. Dus de mobilier van de pastors is voor de fisk niet meer waard dan hel ge schat is bij het samensteller! der rollen van dit jaar; de gedrukte verklaringen die de pastors aan de ontvangers der belastingen hebben gezonden, zullen niet aanvaard worden; zij lellen voor niets. Veronderstellende dal, wal onmogelijk schijnt, die verklaringen geldig zijn, het is dan nog volgens de wet van 1822, heeft de belastingschuldige maar keus lusschen de expertise of het vervijfvoudigen der huurwaarde. Indien nu deze wollige regelen, slipt gevolgd worden, zal de kieskuiperij der pastors, om ten prijze van geld hei kies recht ie bekomen, geheel en al mislukt zijn. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1878. A.r 142 Politiek Overzicht. De opening van ’l duilsch Parlement is voor de eerste maal met eene buitenge wone eenvoudigheid geschied. Noch de keizer, noch zijn lijdelijke vei vanger, de kroonprins, woonden die bij; zelfs prins von Bismarck heeft het noodig geoordeeld voor die gelegenheid zijn vertrek naai’ Bel lijn te moeien bespoedigen en heeft de opening laten doen door graaf von Stol berg-Wernigerode. Men is over die afwe zigheid van alle plechtigheid des te meer verwonderd geweest, daar de politieke gebeurtenissen zoo builenlandsche als binnenlandsche, die zich in de laatste tijd opdeden, een uitzonderlijk belang ople veren. Echter is de openingsz.it ling, in strijd met wal verzekerd was geworden, met eene troonrede geopend, waarvan graaf von Stolberg lezing hield. Zooals wij reeds gezegd hebben bepaalt die tr oonrede zich uilsluitelijk nrel te spreken over het wetsontwerp tegen hel socialismus, wets ontwerp dal door de oude vergadering verworpen werd en het gouvernement thans onder oenen nieuwen vorm weder doel voordragen. Hel gouvernement zou eene woeling willen uitroeien, die de grondslagen zelve van den slaat en van de beschaving be dreigt; hei gelooft dal de mandatarissen der natie hel de middelen niet zullen wei geren om de vreedzame ontwikkeling van hel keizerrijk le beschermen tegen de aan landingen, zoo builenlandsche als binnen landsche. De troonrede eindigt met het vertrouwen uil te drukken, dat men er in slagen zal de verdwaalden op den rechten weg lenig le brengen, van zoodra rncn de voorplanting dier noodlottige woelingen zal belet hebben, en zij dringt vooral op dit punt aan, derwijze om alle gedachte van toegevingen te verwerpen, aan de natio naal liberalen te verleunen. Men zal zoo veel mogelijk de openbare vrijheden in hei algemeen onaangeroer d laten, doch voor alles moet er een einde gesteld worden aan de openbare propaganda der socia listen. Dit wil zeggen, dal ei’ voor deze geene vr ijheid van drukpers, geene vrij heid van vereening meer zal zijn, en dal, om hen te treffen, men zich niet zal laten tegenhouden door eene overdrevene vrees om eenige bijzondere vrijheden te besnoeien. Daarbij komt het gouverne ment er voor uil, dat fret de wet, eens gestemd, in al hare strengheid zal toe passen. 52/ JAAR. Wij zullen weldra welen, hoe hel nieuw duilsch Parlement de verklaringen van hel gouvernement onthalen zal en welk oordeel de openbare denkwijze erover zal strijker). De fransche ministers, de heeren Frey- cinet en Leon Say, zetten hunne reis in het Noorderdepartemenl voor t. Zij hebben een banket le Galais bijgewoond, hun door de koophandelkamer dier stad aangebo den, en zij hebben op nieuw die gelegen heid le baal genomen om le spi eken over den zedelijken, staatkundigen en finan- cieelen toestand des lands. Er is te Gonslanlinopel nog geen ant woord locgekomen op den zendbr ief van hel lurksch gouvernement rakende Grie kenland. De moord van Mehemed-Ali heeft aldaar eene diepe ontroering veroorzaakt. Hij heeft zes wonden bekomen. De Bussen hebben Servie aangeraden niet le ontwapenen en beloofd er aan voor tdurend de overeen gekomen toelagen I belasting le betalen. I dien mor Kan men klaring in het begin E-BL ^^8

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1