Ad. Beernaert. Dal Jan Delaet nog wal zal moeten wachten, kan men denken, al won hij 100,000 's jaars, hij zal nog geene dekoratie krijgen Ingezonden Arlikel. Alvcringhem, 12 September 1878. Mijnheer de Opsteller, Een in den Veurnaar van gisteren verschonen brief, uit Alvcringhem, bespreekt een artikel in uw blad ingelijfd over acht dagen, waarin de kor- respondent van den Veurnaar zegt: dat M.r Sim- pelaere geene redens heet! om bevreesd te zijn, dal ik ondergeteekende zou burgmeester wor- 1 den, een I zoo als hij schrijll haring niet braadt bij de kiezers. Nieuwe out werpen. De Eloile Beige zegt dat de voltooiing der kies- hevvorming door liet invoeren der stemming bij alphabelische naamlijst en andere bijkomende maatregels vast besloten is, en dat hel Kabinet hel ook eens is over de grondslagen der herzien- ning van de wel van 1842, welke men thans aan herzien is in hel departement van hel openbaar onderwijs. Daarbij verzekert men zelfs dal, als gevolg van de volledigde kieslicrvorming de ministers en hunne vrienden, met eene volkomena gerustheid van geest, de gebeurlijkheid beschouwen van eene ontbinding der beide Kamers, als eenewensche- lijkc uitzuivering, daarin volgende hel voorbeeld van M. Malou die, zonder iemand daarover ge- raaadpleegd te hebben, die ontbindig reeds als redelijk gevolg aankondigde, toen hij, zonder be paald ontwerp, bij deepening der zitting van 1876, zich gelastte de wel over hel geheim der stem ming op te maken. Zij beslaan zoo, de liberale ministers dal zij, aan hel bewind, niet terug deinzen voor de toepas sing hunner princiepen van de oppositie, daarin van hunne tegenstanders verschillende, die aan het bewind geraakt zijnde hunne princiepen in hunne tcsch slaken. Ziedaar, onz.es dunkens, stof genoeg om de hevigheid der katholijke drukpers te ontsteken, welke zich zwaarmoedig maakt in kinderachtige betwistingen. EEei*Hlelling. Men weet dat hel klerikaal ministerie geweigerd heeft, tijdens de Rubens-feeslen, de liberalen die zich onderscheiden hadden te dekoreren, omdat zij sieur Jan Delaet niet konden dekoreren. Heden heeft hel liberaal ministerie die fout hersteld en de hoeren Pécher, beeldhouwer, De Geyter, letterkundige, die de woorden gemaakt 1 I» 1 1 m - van's', allen te Antwerpen, ridders der Leópolds- I)e militnïre lowest ie. Sedert het liberaal ministerie aan het bewind is, houden de klcrikalen zich mol de militaire kwestie bezig en zoeken alle soorten van logen en listen Uit, om aan hunne lezers te doen gclooven dal het liberaal ministerie bezig is met ontwerpen te maken, om geheel België te verpruisen iedereen soldaat te maken, de oorlogslasten met miljoenen en miljoenen te verhoogen, de burgerwacht te doen oprukken en eene menigte builenspoorig- heden, waardoor zij trachten de populariteit van hel liberaal bestuur te verminderen. Dal er ontwerpen in studie gelegd en moeten gelegd worden, dal weel iedereen. Het klerikaal bestuur lieejl alles zoo veronachtzaamd, dat de liberalen zich terstond aan ’l werk moeten stellen om order in de zaken te stellen. De heeren Malou en generaal Thiebauld, hebben meer dan ééns in de Kamer verklaard dal er eene reserve noodig was van 30,000 man. Dal hel libe raal ministerie dal ontwerp zal onderzoeken en aanbieden is cenen nationale» plicht en niemand zal er zich legen verzetten, als er kwestie is om daardoor ons nationaal beslaan en zelfstandigheid te verzekeren. Maar wal het pruisisch stelsel betreft, welke de klerikale bladen zeggen dal zou toegepast worden, wij hebben hel reeds gezegd, het voorgaande der ministers is daarmede in strijd. De leden van hel tegenwoordig kabinet hebben voor 11 juni de af- schalling van de plaatsvervanging en den per soonlijk verplichtenden dienst bestreden en zullen het nu nog doen. Wij mogen gerust de ontwerpen afwachten, die hel ministerie zal aanbieden en overtuigd wezen, dal zij niet ten nadecle der burgers zullen zijn. kiiH iw loeg gelnt Wij lezen in den Westvlaming Volgens goed ingelichte personen, hebben de klerikale ministers, die den 11 juni hun congé hebben gekregen, de staatskas in cenen zeer erbarmlijken toestand gelaten. Men weel dal dit de gewoonte is van de klerikale gouvernementen, als zij het bestuur verlaten dan is de kas leeg, en men laat hel aan de liberalen over om dc schulden te betalen en alles regelmatig te maken. Daarbij leveren de ontvangsten der zes eerste maanden van het jaar 1878 een aanzienlijk tekort op de vooruitzichten die de budjel bevatten. De klcrikalen vonden in de kas als de liberalen het bewind verlieten, 80 miljoen en geene schuld. De liberalen vinden nu de kas ledig en zeer vele schulden. Dal zijn de gevolgen van hel priesler-besluur, dat niets gedaan heelt dan zijne politieke vrienden bevoordeel igd. achter haag en kant en overal is de dool tocht voor hel publiek verboden. Nu en dan weerklinkl hel (Jui vive! En wie hel wachtwoord niet kent of geen vrijgeleide heelt, zij burger of soldaat, wordt onverbiddelijk terug gedreven. Alle maat regelen om ongevallen te voorkomen, zijn geno men en alle bevelen worden streng nageleefd. De vijand drijft de jagers achteruit. De schild wachten en scherpschutters voegen zich bij het gros van hel bataillon, dal na een krachldadigen wederstand dc ruiterij tol de vlucht noopt; doch de vijand herneemt den aanval en komt botsen op de kolom, die in twee carrés geschaard een aan houdend vuur lost en eindelijk den zegepraal behaalt. Merkwaardig zijn de verschillige bewegingen. Nu ecus vereenigd, dan uilgespreid vuurden do jagers; hier achter eene haag verscholen, daar in eene gracht; daar staande, ginder plat hr aarde liggende. Duizenden geweerschoten weergalmen langs alle kanten; de buskruitrook omzwachteld de troepen, waarvan men nog enkel de vuurbliksems ziet. Bel schouwspel is bewonderenswaardig en geeft een gedacht van wal een oorlog moet zijn. Met belangstelling volgt de menigte ai de bewe gingen der troepen, die nu ecus vooruitrukken of achieruilrukken, dan eens rechts oi links snellen, waar hunne hulp door de klaroenen of door de estafetten ingeroepen wordt. De policic en de gen darmen hebben dc grootste moeite om hel volk builen de aangeduide palen te houden. Eindelijk blijft de zegepraal aan de jagers, die de ruiterij totaal verslagen, maar hel moei gezegd worden dal deze laatste hare bewegingen ook be wonderenswaardig heeft uiigevoerd. Hare aan vallen werden mei vastberadenheid uiigevoerd en met zekerheid afgeweerd. Volgens men zegt werden niet minder dan 30 a 35 duizend geweerschoten gelost. De Brabanfonne laat zich hoorei); hel Leve de honing! weergalml over bet ruime plein; de vijand is totaal verslagen, en de troepen’ komen zich vereenigen voor dc herberg la Belle Alliance, waar de heer kolonel David, omgeven door de ledcu van zijnen staf, dc troepen geluk wenscht en lot toezwaait. Leve David! Leve de Wuelant woorden de jagers die er nog zoo krachtig en vluguilzien, als moesten zij nog beginnen. Op dit oogenblik hebben zij een echt krijgshaftig voor komen Ten 5 1/2 uur defileerden zij voorbij den staf en maakten zij zich marschvaardig om terug de stad in te trekken, altijd gevolgd en vergezeld door dui zenden burgers, die de jagers en dc ruiterij luid ruchtig toejuichen. Zondag laats is dc wei eldtcntoonslelling van Parijs door 156,079 personen bezocht geworden. De vastgehechte Itichlbal is dien dag twaalf maal opgegaan; 356 betalende personen, tegen twintig frank hel hoofd, zijn er mede opgestegen; dit maakt eene ontvangst van 7120 personen. Daarbij komt nog voor 4001) fr. van inkomgelden aan I. Ir. per persoon, om binnen de omheining de opstij ging te mogen bijwonen. Een achtbaar handelaar van I.yon bevond zich te Parijs. Omtrent de tentoonstelling kwam hem een persoon le gemoet die mei lachend ge laat en tcekens van vreugde hem toenaderde. Weldra viel die onbekende hem om den hals. Ah, mijn beste Colmance! Wal ben ik gelukkig u le zien, riep hij uil. De tentoonstelling is hel die mij hel gehik verschaft u weer te zien, na zooveel jaron scheiding! Laat mij u nogmaals omhelzen en hoe stelt het die goede mevrouw Colmance en de kinderen, uwe lieve dochters Vertel mij spoe dig veel van Bauvais; hoe maken hel er al dc vrienden Maar ik ben Colmance niet, zegde de hande laar, ik ben Dutroux, van Lyon. Waarlijk! gij zijl Colmance niet. Oh mijn God, is het mogelijk zoo goed iemand te gelijken? Twee druppels water, mijnheer... Duizendmaal ver- schooning. En met die woorden was hij weg. Dutroux voelde in zijnen zak en zijn uurwerk en portemopnaie waren er uit. Hij gaf dadelijk hel signalement van den vreem- Algcmcene Onder de jurëen voor de i" serie van hel vierde kwartaal 1878, van hel hof van assisen dezer pro vincie, waarvan de opening zal plaats hebben den 4 November, onder hel voorzitterschap van M. Mechelynck, raadsheer bij hel hof van beroep le Gent, bemerken wij MM. Er. llyckeboer, eigenaar. Veurne; j’. De Doo, notaris, Oosivleleren. De gouverneur van Wcsi-Vlaanderen heefl aan hel comileil der Oudheidskundige Maatschappij verklaard dal hij al wal in zijn vermogen is doen zal om hel nieuw gouvernemeiitsholel op de Markt in middeiieeuwschen trant te doen bouwen. Het schijnt bovendien, dal le gelijkertijd ol daar omtrent, een der vleugels van de markt zal ontei gend worden, om daar nog een ander golhiek ge bouw le stellen dal voor postkantoor zal dienen. Den 7“ dezer, ten 12 1/2 ’s nachts, is dc ge naamde C. Vanden Bussche, van Beveren, oud 13 jaar, die een bad nam in de IJzervaart, te Rous- brugge, er in verdronken. oBij koninklijk besluit van 7 september, is het heeft der kantate Rubens, alsook M. Genard, archi- ontslag aanvaard van den heer baron E. de Crom- varis*, allen te Antwerpen, ridders der Leopolds- brugghe, van zijn ambt van burgemeester der order benoemd. gemeente Vladsloo, arrondissement Dixmude. Dc anlwerpsche dagbladen zijn vervuld met de beschrijving der ontvangst, der banketten en wapenoefeningen van de jagers-verkenners des lauds, (lie zondag laatst plaats grepen. Zie er hier het bijzonderste van, handelende over hel spiegel gevecht: Ten 2 1/2 uur wordt dc kolom op nieuw in rang gesteld, om de groole strijdoefeningen te beginnen, die wij in een vorig nummer hebben beschreven. De ruiterij onzer burgerwacht, die den vijand moet verbeelden, heefl zich naar de Biest, te Wilrijk, begeven.-De schildwachten wor den overal aan hoeken en kanten uitgezet; de groole en kleine wachten geplaatst, en mannen op verkenning uitgezonden, nel als in vollen oorlog. Weldra hoort men in de verte geweerschoten, burgmeester a la Rolin-Jacquemyns, TZijn deschildwachlen, dioden naderenden vijand shrijll veel eere! om dal mijn aankondigen. De scherpschutters leggen zich Mijn antwoord daarop is zeer eenvoudig nim mer, ten geenen tijde, is bij mij de hoogmoed komen opdagen om burgmeester te zijn, hoe ver- eerend ook die plaats moge wezen. Ik ben notaris, tracht de plichten van mijn ambt, naar belmoren te vervullen; en als ik tijd over vind, zoek in dien tijd naar mijne goesting overlebiengen; dal is mij genoeg. Dus, in dc veronderstelling dal onze tegenwoor dige regentin door den uitslag van den couloir niet over boord geworpen werd, hetgeen niet te verwonderen zoude zijn, gebeurde dit niet, gezien hel getal ligt door beloften te overhalen lieden, gezien hel getal fanalizeerders, kazakgekeerden en oSiuuiziqoa.t mannen van alle gehalte waarvan wij op onze gemeente cenige specimens bezitten, dus, herhalen wij, zullen wij onze haring op den rooster niet le braden leggen stijl korres- pondcnl Veurnaar want moest dien haring toch tegen de goesting en tegen den wil en dank der klcrikalen gebraad! geraken, en moesten wij aan die mannen dien kost voorzetten, zou kunnen gebeuren dat zij hem te veel gezoul en gepeperd zouden vinden. Maar dal zij gerust wezen, wij zullen onze haring niet op hel komfoor leggen, in rechtslreeksche woorden gezegd, M.r Simpe'aerc moei het niet laten zijne goesting te doen; als hij zich van de slof gevoeld waaruit men de gemeente- regeerders snijdt, hij late zich maar op de tjeel- kens lijsl aanleekenen, o neen, jaloersch zal ik ervan nooit wezen of worden. Wij zullen dan, dien, door de korrespondent van den Veurnaar genaamden haring en, voeg ik erbij dien hutsepot, laten opsmullen, door deze die denzelven zuilen bereid gemaakt en ge kookt hebben. Dat echter, door deze verklaringen, mijne poli tieke vrienden niets verkeerd opvallen en denken dat ik aan allen strijd vaarwel zeg! neen, ik behoor lot eene partij, die in hare gelederen lelt, al wie ware vadei hinder is en liet goed meent met volks belang en vooruitgang; wie er van deel maakt heefl zijne verplichtingen, en zoo lang, mij wil en gezondheid zal gegund .zijn, zal ik mijne liberale plichten volbrengen in de maal mijner krachten. Wees dan gerust, mijne vrienden, ik ken maar ééne leus: één hart, één wooid, ééne denkwijs Van in mijne jongelingsjaren, was ik wal ik nu ben, en neen, nooit heb ik mij te schamen gehad, dien open weg bewandeld ie hebben. Dal de kazakgekeerden en rechtzinniger!, waarvan ik hier boven zegde, dal Alvcringhem eenige specimens bezat, hunne tegenwoordige politieke woorden en houding vergelijken met die van over aantal jaren, en zien als zij, onbeschaamd en in der waarheid, ook zoo veel mogen zeggen. I i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2