I R. I i A I l>e Wet van 1S41^« De Etoile, die in slaat is om goed ingelicht to wezen, bericht dal in hel Ministerie van binnen- landschczaken gewerkt wordt, aan hel wijzigen der wel van 1842 op hel lager onderwijs, en dal hel herzieningsontwerp dier wet in den aanstaanden zittijd door de Troonrede aangekondigd en door de Kamers aangenomen zal worden. Wij hebben er nooit aan getwijfeld, want anders zouden wij niet begrijpen waarom een ministerie van onderwijs noodig was als hel niet daar mede zijne werkzaamheden inhuldigde. Het is overigens hoog tijd dal deze noodlottige wet, die reeds zooveel kwaad berokkend heelt, verdwijnc. De geestelijkheid kan in de school geen hoege naamd nul stichtenen als zij les wi! geven in den catechismus en in het godsdienstonderwijs, heelt zij alle dagen ledige uren genoeg over, om dal onderl icht te geven aan degenen die dal verlan gen, in de kerk zelve Zijn gezag over de andere leergangen, over de boeken, zelfs over de onderwijzers, moet een einde nemen. De burgerlijke overheid alleen, die de scholen daarstell, de onderwijzers benoemt en betaalt, mag toezicht uitoefenen. Lang reeds werd dit door de openbare meening gevraagd en eindelijk zal haar onder dit oogpunt voldoening gegeven worden. Dal verwachten wij dan ook van het nieuw liberaal ministerie. embouchure sloppen, wilde 't lioovccrdig vendtje niet aanstonds aan de deur gezel worden. Droomde’! hansworstje misschien dal bij in de mulders kamer zal alwaar hij sedert langen lijd een jong vogeltje leert schuifelen? 'l Is wel mogelijk. Een liefhebber van ‘t liedje van Jan Delaet. De rechtzinnige Veurnaar vindt zich gelukkig van te konnen melden, dat er geen enkel leerling onzer middelbare school aan te treffen is in de lange lijst der bekroonde leerlingen in den alge- meenen prijskamp van dees jaar. Volgens onze inlichtingen is onze .Staatsschool alleenelijk melltcee leerlingen ten strijde geweest, één nieuwe die, in T geheel genomen, omtrent twee maanden door ziekte aan de lessen te kort is gebleven, en één oude die eenige dagen voor ’t kon- koers van felle koortsen aangedaan is geweest, op den welken men nogtans sterk inogl rekenen, aangezien het eene goede leerling is, die hel ver- ledene jaar hel 19d0 accessil bekwam, mei 71 punten op 100, maar die ditmaal mislukt heek. En daarop omslaat de groooole blijdschap van T liellallig VeurnarljeMaar het vergeel erbij te voegen dal er insgelijks in die laatje lijsl geen enkel leer ling te vinden is van al de gepatronneerde bis schoppelijke kollegien van T geheel rijk, die ook aan den zeilden prijskamp deelgenomen hebben, en dal al de prijzen en accessils door de Staats- en sommige gemeente middelbare scholen behaald zijn geworden. Wat moei men van zulke rechtzin nigheid zeggen? Hei is wel le denken dat onze middelbare school de pretentie niet heek van jaarlijks evenwel te ge lukken, alhoewel zij van dees jaar nog lier mag zijn over één barer leerlingen die in juni laalsleden zijn examen van landmeter niet onderscheiding af gelegd heek. Zouden de leeraars van ons bis schoppelijk kollegie dus de eenigste zijn die zich nooit in hunne hoop te leur gesteld zien? Hebben zij zich altijd te beloven over den uitslag der zoo gezegde konkoersendie ook plaatshebben lusschen al de bisschoppelijke gestichten? Zou de professor van Khctorika en Poësis ons daar over niet kun nen inlichten, hij die sedert twee jaren geeneen zijner leerlingen heek zien benamen Zeker is hel dal onze middelbare school zoo veel niet cischl als hel bisschoppelijk kollegie, dat alleen de pretentie heeft van brave, slimme, be leefde, matige, gemanierde, tlinksche en onder alle opzichten voorbeeldige jongelingen te konnen op brengen, zoo wij reeds alhier menig slaalken be zitten. Indien onze bisschoppelijke mannen daar mede te vrede zijn, wij wenschen er hun geluk over en laten alle weldenkende en onpartijdige lieden oordeelen over de weerde der beide ge stichten. Bulseamp, 19 September 1878. Mijnheer de Uitgever van het Advertextie-blad. Ik schrijf u eenige woorden over onze aan staande kiezing. De partij der langgeroklen spaart geen geweld en de leugens die kwezels en kwezelaars uit kramen zijn zoo grof dal zij belachelijk zijn. Maar hoe meer geweld zij gebruiken hoe beter: Bulseamp wordt tegenwoordig bestuurd in hel donker, en onze kwezels en kwezelaars trachten dat onze prochic in hel donker zou blijven be stuurd worden; het is dus wel een iceken dal het niet puik is, en de kiezers verslaan dal. De roep is, dat de liberalen zullen winnen, omdat zij de liefde hebben van hel volk en zij rechtzinnig en openherlig le werk gaan, daar integendeel de klerikalen altijd in T duikertje werken. De Bulscampnaars zijn, in hel algemeen, vrank en recht voor de vuist; zij zijn vijand van kweze laars en valscliaards, en zij kunnen niet lijden dal tegenwoordig al de zaken der gemeente- en arm besturen moeten beslist worden door eene vrouw en door eenen vreemdeling. Als de liberalen winnen zal de burgemeester Dotollenaere zijn'ontslag geven en hij laat verstaan dat het voor hem een gelukkige dag zal zijn. De man ZOU willen, in vriendschap met eenieder, gerust en gemakkelijk leven, en hij is moe van gedurig gezaagd te zijn, en van gedurig te moeten handelen legen zijn gemoed on tegen zijnen zin. Als het blauw kruis in ons Bulseamp zegepraalt zal cr hier' groote vreugde zijn. Ik hoop dal alles naar wensch zal uitvallen, en groet u, Mijnheer, zeer vriendelijk. Verleden zondag, maandag en dinsdag heeft te Brugge hel jaarlijks Onderwijters-congres plaats gehad. Tot heden hebben de gemeentebesturen der steden, waar zulke congressen plaats grepen, zich toegelegt om de onderwijzers op eene hoffe lijke en minzame wijze te ontvangen en feesten ter hunnereere in te lichten. Te Brugge was de ont vangst der onderwijzers, van wege de stedelijke overheid, zeer koe), zelfs cenigzins kwetsend, en aan feesten, ten koste der stad, had men zelfs niet gedacht. Dii bewijst eens te meer, dat de klerikale ge meentebesturen slechts de slaafsche uitvoerders zijn van den wil der geestelijken. Te Brugge is er maar eene zaak die mag be- voordeeligd worden, namelijk de kloosterin- richlingen. Hel is dus maar al te waar, gelijk wij het Ingezonden Alveringhem, 19 September 1878. Mijnheer de Uitgever van 'l Auvertextiebi.ad. De korrespondent van den Veurnaar is vinnig; hij gevoelt wie ik beduid als ik, in mijn antwoord van over acht dagen, gesproken heb van kazak- gekcerden en rechtzinnige mannen; hij weel dal de bevolking van Alveringhem verslaan heeft wie ik heb willen bedoelen, dal hunnen naam mondsge- meeu en luidop uitgesproken werd en ouder deze namen ook densynr/i. Hij heeft die pil niet kunnen slikken; zij is hem in T keelgat blijven haperen, en om-ze doorleSpoelmi heeft hij gemeend zich te moeten verweren met een nieuw artikel, als ant woord op het mijn. Zijn antwoord isgeen antwoord; niets weel hij bijlebrengen om te bewijzen dal hij geen kazakkeerder is geweest; men noemt dal: de verdediging ontwijken en voortloopen al bedekte verpersooniijkheden en zinspelingen uilbrakende! Zulke doenwijs verraadt van wal oorsprong men komt en hoe zeer de genoten opvoeding le wen schen laatdroeve jongenstrekken met een woord Wij zullen hem niet navolgen; maar als hij er de moed voor heeft, dat hij doe als ik zijn naam schrijven, in volle letters, onder zijn artikel; en als hij van achter zijn venstergordijnlje zal le voorschijn gekomen zijn en dat hij de klep zijner klak wal naar achter zal geschoven hebben en ik hem in zijne tjeeven-oogen zal kunnen bekijken, dan zullen wij zien of hel heerschap mij der moeite waard zal wezen om, in ’t openbaar, hem te antwoorden en eens over politiek gedrag, prin- cipen en van T een en ander te spreken dal daarmede in verband staal; maar ik verwittig hem dal ik geen strooien man voor tegenstander zal aanveerden; hijzelf, moet van achter zijnen schuil hoek le voorschijn komen; durft hij niet, of zend hij een huurling, dan zou ik gerechtigd zijn hem eenen anderen naam op den neus te duwen, en zou ik mijne pen in den inktpot laten zitten; want het is mij onmogelijk om tegen eene schaduw of een uitgezonden soldenier le velde le trekken. Zou hij durven? Ik geloof hel niet, want ik aanzie hem voor geen afstammeling van den dap peren Godfried van Bouillon. In alle geval, veroorlcf ik mij dien man voor raad te geven, voortaai) niet meer te vergelen dal woord van hel heilige 'schriftlaai de dooden in rust. Ad. Beernaert. Algemcene 'F ij dingen. Wij hebben vernomen dal de heer Heyvaei t, Gouverneur der Provincie, op maandag, 30'“ dezer, onze stad mei een aflicieel bezoek zal vereeren. Zaterdag nacht zijn uil eene weide te Per- vijse, een paarden een muilezel gestolen geworden, ten nadeele van den landbouwer Zwaencpoel. De balie der weide was juist dien nacht niet ge sloten geweest, hetgeen van hel geheel jaar nog niet gebeurd was. Men heelt hel slap der dieren kunnen vervolgen tol in Dixmude. Naderhand ver nam men van eenen koopman dezer stad dal hij de beide dieren, begeleid door twee mannen op l Jonckershove had ontmoet, zoodat men alle reden had te denken dal deze voornemens waren de richting naar Frankrijk in te slaan. De opzoe kingen werden dadelijk voortgezet, en, naar men heden meldt, zou men op heispoor der dieren zijn gekomen, dewelke zouden onldekl zijn in een dorp op de fransche grenzen. De dieven zouden ze aldaar op stal gezel hebben, daar zij het geld niet bezaten om de rechten le betalen. De booswichten hadden echter lont geroken en zich bij lijds uil de voelen weten te maken. De groote premie van 25,000 fr. der leening van Antwerpen (1874), is den 14 dezer gewonnen mei hel n.' 568,003 door de maatschappij de Hoop, le Dixmude. Deze maatschappij die ingericht is den 1“ april 1877, om mei gemeenschappelijk kapitaal, premie- obligalien le koopen, lelt ongeveer 50 leden, en is gevestigd in d’estainiuel St-Arnold, bij Pieter Decock. Een schrikkelijk tempeest is gedurende den naclil van maandag lol dinsdag laatst, op onze kustenen bijzonderlijk in de streken van Middel- kerke losgeborsten. Tusschen middernacht en een uur 's morgends wei den drie kanonschoten ge hoord, die waarschijnlijk voortkwamen van een schip dal in gevaar was en waardoor de inwoners van die badplaats gewekt werden, ’s Morgends heelt men op hel strand verscheidene verkoolde stukken van een schip gevonden, ook fokinas- ten, enz. Wij vernemen het overlijden van den heer Van der Donckl, deken van ouderdom der Kamer van volksvertegenwoordigers. De heer Van der Donckl, die afgevaardigde was van Oudenaarde, is op zijn buitenverblijf le Kruishouten!, m den ouderdom van 80 jaar overleden. Gisteren werd om 1 uur’s namiddags in de Chrisluszzal ten stadhuize van Brussel, tegenwoor dig de trouwzaal, een huwelijk gesloten gelijk er waarschijnlijk nog nooit heefl plaats gehad in dit oud gemeentehuis. Een eenvoudig rijtuig had van hel arresthuis naar hel stadhuis eenen wissel- agent gevoerd, met name A. M. preventief gevan gen als beschuldigd van schrilvervalsching. Een onderofficier der gendarmerie in burgei kleeding, vergezelde hem. De bruid en twee dames van hare familie wachtten hem in de trouwzaal af, waar zich eenige toeschouwers en de getuigen bevon den. De getuigen waren bedienden van hel ge meentebestuur. De plechtigheid werd voltrokken. Hel tooneel dal liet publiek onder beloog bad, was hel hoofd] unl van een smartelijk drama. De eclil- genooten omhelsden elkander snikkend. De brui degom werd vervolgens naar de gevang) nis terug gevoerd. Maandag avond, omstreeks 11 uur, werd de Spuisstraal te Antwerpen, 1’ wijk, in rep en roer gebracht door de kielen: dieven, dieven, policie, policie! De bewoners van hel huis ur 18, beweer den dal er dieven op hunnen zolder gedrongen waren en allen kwamen verschrikt op de straal gevlucht; een der bewoners van dit huis verze kerde dal hij de dieven gezien had: Hel zijn twee groote mannen mei baarden, zegde hij, en zij heb ben bijlen bij zich. Men kan licht begrijpen dal heel hel kwartier weldra overhoop stond. De die ven werden reeds mei naam en toenaam genoemd, locn de policie der eerste wijk ter plaatse kwam. Twee agenten trokken den sabel en klommen moe dig naar den zolder, opgevolgd door een aantal burgers, gewapen met stokken, rieken, enz., en die post vatten op den trap. De agenten hoorden inderdaad gerucht op den zolder, en na driemaal te vergeefs op de deur te hebben geklopt, riep ren hunner tot de zoogezegde dieven: «Opent de deur, en er zal u geen kwaad geschieden!» Er werd echter niet geantwoord. Alle man op zijnen post! riepen nu de agenten lot de gewapende burgers, die den trap bezetten. Op Alveringhem kermis heefl er dees jaar klei nen toeloop en weinig vermaak geweest alleen- I lijks vond men in eenige herbergen zangers die i het publiek met geestige liedjes wat verzette. I In eene dezer herbergen heeft cr een hansworst, dien men meester Gustaaf noemt, zich doen onder scheiden mei de zangers te schuifelen terwijl zij bezig waren een kluchtig liedje van Jan Delaet te zingen. Zijne schuifeling beviel niet straf aan 1 eenige aanhoorders en Stalije moest seffens zijne menigmaal hebben gezegd, dat de klerikalen onze sleden en dorpen in groote kloosters willen ver anderen. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2