i Eenen kermisgast. I Een kiezer. Als dit zoo is, zullen do Wijiloogmannen to spartelen hebben, want wij hoorden zeggen van eenen onafhankelijke!) kiezer die hem nooit met gene kiezingen bemoeit, dal die namen bijna zonder twijfel zegepralend uit de stembus zullen komen. Heb dan moed kiezers van Alveringliem, laat u gene vodden meer wijs maken, werkt van nu af en stemt op 29°“ October voor de boven staande blauwe lijst, maar voor gene simpel en kuisschende personnagien. Het banket ter eere van Ruzette. Het banket welk verleden zondag ter eere van den afgestelden Gouverneur heeft plaats gehad, heeft /iasco gemaakt, het is te zeggen, dat hel geenszins noch aan de verwachting, noch aan de inzichten der inrichters heeft beantwoord. Men had gehoopt dat dit banket eene groole bc- toogingzou geweest zijn tegen hel liberaal minis terie, men had gedacht dal de voornaamste poli tieke mannender klerikale partij, dat al de deftigste katholieken der steden er zouden deel aangenomen hebben, maar hunne verwachting is bitter te leur gesteld geweest. Prins de Caraman was er niet, er bevond zich niet één oud-minisler, klerikale volks vertegenwoordigers en senateurs, welke in de Kamers als de hoofden aanzien worden hunner partij, waren er ook niet te zien, en, lei- uitzon dering der provinciale raadsleden, volksvertegen woordigers en senateurs der provincie, alsmede van eenige groote eigenaren van Brugge, waren ook de deftige klerikalen der weslvlaamsche steden l'huis gebleven. En lol wie is men verplicht geweest zijne toe vlucht te nemen om tegen het liberaal ministerie te protesieeren? lol mannen van aanzien en gezag? neen, tot de kazakkeerders De Cock, De Vos, Ker- vijn, en tot den draaier Ruzette, die bereid was zijne kazak te koeren. Men had gedacht dal dit banket zeer gewichtige gevolgen zou hebben gehad, maar, och arme! hoe bedriegt men zich. Zal het wel eenigen invloed uitoefenen op de inzichten van hel ministerie, op de beslissingen dor Kamers, op de aanstaande gemeenlekiezing te Brugge, op het gezag en eer bied die de achtbare Gouverneur Heyvaerl overal geniet? Neenhet banket Ruzette zal niets anders hebben voorlgebrachl dan heèsche kelen en verkoudheden. Alle klerikale politieke feesten mislukken, en moeten mislukken, omdat de klerikale partij niet populair is. En indien de hoofden dezer partij, namelijk de geestelijken, aan deze politieke feesten moesten deel nemen, zij zouden nog tienmaal meer mislukken. Officieel bezoek binnen Veurne van den acht baren heer T. Heyvaert, Gouverneur van Westvlaanderen. Gelijk wij hel in ons nummer van verleden zater dag hebben aangekondigd, zal de heer Gouverneur der Provincie, op Maandag aanstaande, onze stad met een oflicieel bezoek verceren. Hel programma der feesten, die te dezer gele genheid zullen gegeven worden, zal men verder in ons blad aantreffen. Indien hel weder gunstig is zullen deze feesten niets te wenschen laten, want onze maatschappijen Men schrijft ons uil Alveringliem Wij hebben uil Alveringliem vernomen, dat de kandidaten der blauwe lijst, alreeds bekend zijn en dat de hoeren Henri DeCae, Seraphin Morlion, Petrus Verhaeghc, Eduard Bruynooghc en Emile Dezillie er deel zullen van maken. dal zal ons tol niets dienen. Daar waar de vrouw of de dochterdoor haren pastoor opgestokt zelve onze gazetten naar de pastorij niet zullen dragen, zal de pastoor of koster dezelve ten huize komen afhalen. Want wie kent den invloed der geestelijkheid op den buiten niet? Wie weel niet dat, opden buiten, den pastoor wederstreven,zich- zelven stoffelijk of zedelijk ten onder brengen is? Wat moet er dus gedaan worden om den nood- lottigen invloed der geestelijkheid te bestrijden, om de boeren te overtuigen dal zij door hunnen pastoor bedrogen worden en de liberalen geene communards noch rcligievervolgers zijn? Eenvoudig het volgende: Het ontvangen en behouden der liberale bladen verplichtend maken.» Dat de liberalen die land bezitten, hetzelve ver huren onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat zij de herbergzaamheid zuilen verleenen aan een blad welk zij kosteloos zullen bekomen. Op die wijze zou er op elke gemeente een groot getal libe rale gazetten kunnen geplaatst worden. Men werpe ons niet tegen dal, om tot ons doel te geraken, de liberale gazetten moeten gelezen worden, en de pachter ze misschien zal ontvangen, maar niet lezen. In begin misschien zullen er zijn, die aan hunnen pastoor zullen gehoorzamen; maar die lijdelijke gehoorzaamheid zal voor de nieuwsgierigheid den boer gelijk eiken sterve ling eigen moeten wijken. Wel is waar, zal de man of de vader, door zijne verkwezelde vrouw of dochter, bewaakt worden; maar die bewaking zal Joch niet altijd beletten dat hij zijn blad leze. En men vreeze niet dat de pachter zich aan die voorwaarde, hem door zijnen eigenaar opgelegd, niet zal onderwerpen. De pastoor zal voorzeker, meer dan ooit, tegen de liberale gazetten uitvallen, godsdienst en ziele zaligheid huichelen; maar de boer’die zeker veel houdt aan zijnen pastoor, houdt nog veel meer aan zijn land. Wij zullen ons heden bij de vorenstaande be merkingen bepalen. In afwachting dat wij hierop zullen terug keeren, bieden wij onze gedachten ter ernstige overweging onzer politieke vrienden aan. Belooningen voor daden van moed en zelfopoflei'ing. Jaarlijks worden er te Brussel, binst de septem berfeesten, belooningen uitgedecld aan personen, die zich door daden van moed en zelfopoffering onderscheiden hebben. Dit jaar zijn er acht belooningen aan inwoners van Veurne ten deele gevallen, te weten drie eermetalen van eerste klas, aan de heeren 1. De Cae, A. Liégcois en aan Marie Bossaerl w.' De Stoop; twee eermetalen van tweede klas, aan Jules Van de Woudc en aan karei Van der Straele; twee eerme talen van derde klas aan vrouw Luyssen en aan K. De Sloop, en eene eervolle melding aan Louis De Rycke. 'Ziehier hoe de Moniteur zich over deze daden van moed en zelfopoffering uildrukt. DeGae, Ildeeons, gemeenle-secrelaris, te Veurne, een eermetaal van l.,u klas. Op 4“ januari 1877, te Veurne, om tien ure ’s avonds, liet madame Quartier, den trap afda- lende van haren kelder, de petroollamp vallen, die zij in de hand hield. Welhaast vatten hare kleedc- ren en de houllcn trap vuur. Op het geroep van hel slachtoffer, snelde de heer De Cae toe, ver haastte zich de vlammen uil te dooven cn redde aldus M.'“r Quartier van eene vreeslijke dood! Op 2u" September daar op volgende, hield de heer De Cae, een vluchtend paard legen dal aan eenen wagen was gespannen. Hel paard werd tegen gehouden juist op hel oogenblik dat de voerman ging ten gronde geworpen worden cn door de wielen ging verpletterd zijn. Liéceois Alglste, statieoverste te Veurne, een eermetaal van eerste klas. Op 16 September 1877, op het oogenblik dat de treinen, wederzijdig uil Duinkcrke en uit Lichtcr- vclde komende, zich in de statie te Veurne gingen kruissen, liep eene vrouw over de sporen en viel. De heer Liégeois, het gevaar ziende waarin zij Alveringliem, 26 September 1878. M.' de Uitgever van 't Advehteniie-blad. Wil een plaalseken bezorgen, in uw blad, aan dit vertellinkje. Was avond. Een jongen ging langs den een zamen weg. Hij was door vrees bevangen, om dal hel donker was. Zijn hart klopte. Hij fiool een deuntje om zich zelve moed te geven. Wal is dal, wat heb ik daar gehoord? dacht hij bij zich zelven, want spreken dorst hij niet. Een koud zweet borst hem uil hel voorhoofd; hij wipte zijn lang hair achterover; deed een slap achteruit; draait zich eensklaps om, en zijne lange beenen bijcen- zamelende, stelt het op een loopen, dal eenen haas moeite zoude gehad hebben hem voorbij te snellen. Ademloos tehuis komende, vertelt hij dat hij niet durven voortgaan heeft, dal er boosdoeners op zijnen weg liggen en patati en patata. De suk kelaar was schrik aangejaagd geweest door eenige bladeren in welke men den avondwind hoorde ruischen. Dit is het evenbeeld van den Alveringhemscben korrespondent van den Veurnaar. Uitgedaagd om zijne tjeevenoogen te laten zien, dien liayard che valier sans peur et saus reproches, zoo als bij zich noemen durll (sic) maar hij heeft zich bedrogen; bij heeft voorzeker poesjncl van l’ier-Jan-Klaas willen zeggen, schuift zijn gordijntje nog dichter, en zegt: neen, neen, ik blijf liever hier; hier, achter mijn gordijntje, kunt ge mij niet be reiken, want ik heb geen goesting om eene borsleling te krijgen. Er zijn lieden die heel hun leven eenen jongen blijven; de korrespondent van den Veurnaar is van dal slach. Welnu, dubbele jongen die gij zijl, blijf bij moeders papkelel, roert hem; schilt palaten en blijf keukenmol; maar noem u niet meer eenen liayard, want de onverschrokkenheid van dien Franschen Ridder en uwe blooliarlighcid, thans klaar bewezen, zijn twee zielen die huilen van zich aaneengekoppeld te zien; bemoei u ook niet meer met gazetschrijven, of anders, kunneti wij ecus hel tipken van uwen neus bespeuren door de spiert van uw gordijntje, hel ware mogelijk dal gij er geene zoudi moeten koopeti, gij zoudt ze voor niet kunnen krijgen. liayard, sans cceur, die ge zijl, ga Ad. Beernaert. cn onze ingezetenen zullen wedijveren om aan een kind van Westvlaanderen, uit den burgerstand ge sproten en heden den hoogsten ambtenaar der Provincie, alle mogclijke eer te bewijzen. Wij hebben het vertrouwen dat de heer Gou verneur in zijn bezoek aan de openbare gestichten, onzer stad, hij die zoo veel prijs hecht aan ge leerdheid en bezorgde opvoeding, zijne bijzondere aandacht op onze gestichten van openbaar onder wijs zal vestigen, en zich overtuigen zaldat, ter uit zondering onzer staatsmiddelbare school, alle onze andere scholen te wenschen laten onder opzicht van localen en van ameublement, en dal hij later zijnen doorslaanden invloed zal willen gebruiken, om aan onze stad, voor het herinrichten dezer j scholen, milde hulpgelden te doen toekennen. Hel moet gezegd worden: ons stadsbestuur doet veel voor hel onderwijs; het begrijpt dal hel beste wat men aan burgerskinderen kan nalaten eene goede geleerdheid is, cn met dit inzicht heefi het scholen ingericht van allen aard. Doch ongeluk kiglijk, die scholen zijn nog niet wal zij moeten zijn, en wal er eerst en vooraf dient aan hervormt te worden zijn de lokalen en hel ameublement. In eene arrondissements hoofdplaats zouden al de scholen modelscholen moeten zijn. Hopen wij dal de heer Gouverneur en hel hoogere bestuur deze meening declen zullen, in aanmerking zullen ne men, dat Veurne zich reeds groole opofferingen voor hel openbaar onderwijs getroost, en kracht dadig zullen bijdragen om dit onderwijs in stand te houden en hel naar behooren te verbeteren. Wij wenschen ook, dal de heer Gouverneur op merkzaam worde gemaakt op de herstellingen van onze openbare monumentale gebouwen, herstel lingen die toch zoo bitter traag vooruitgaan. Onze openbare gebouwen zijn duurbare gedenkleekenen, die de Veurnaars in eerbied wenschen behouden te zien, maar voor de onderhoudskosten der welke zij recht hebben op grootere subsidiën van wege den Staat en de Provincie dan het tegenwoordig het geval is. Mocht hel officieel bezoek van den heer Gouver neur hem liet bewijs leveren dal de Veurnaars hem rechtzinnig genegen zijn, dal zij hunne stad, zoo w’el als onze vaderlandsche vrijzinnige instellingen, uit ganscher hert beminnen, en mocht dit bezoek ook strekken om aan onze stad hulpgelden te doen bekomen welke aan andere sleden, zooals IJpere, Kortrijk, Brugge, niet geweigerd zijn geworden. Ingezonden /krtilcelB. Alveringliem, 25 September 1878. Mijnheer de Uitgever van 't Advertentieblad. Gedurende de dagen der kermis heeft er nog al veel gesproken geweest over de aanslaande kie- zing. Iedereen is nieuwsgierig de kandidaten te kennen die van gedacht zijn hun op rang te stellen; I Alveringliem wil eene verandering in de ge meenteraad brengen, het meeste getal der inge zetenen willen van jeeven’s heerschappij en zijne bende niet meer; omdeze reden zullen zij met de kiezing allen medehulpen om de mannen der kliek van kant te stellen die in den hoven van 'l Zonne lokaal gebakken zijn cn voornemens zijn hun aan kiezerskorps voorledragcn. Zij willen van gene personen meer die de intresten der ge meente niet durven verdedigen cn die maar deel maken van den raad om ja te nikken en de voor stellen te aanveerden van eenen partijdigen, hoog- moedigen cn onbelcefden persoon die in de ver gaderingen luid op durft schreeuwen; hij is van ons koleur niet, cn bij gevolg kan ik hem niet aan aannemen. Zij willen ook van den teslamenl- sebrijver van Pietje n’oom niet als ook van gene meting mannen die vroeger om aan hoofd der gemeente te geraken met alle slach van bedrog cn leugens te voorschijn kwamen, en luidkeels uit riepen dal er gene stiel of neiringdoende personen mochten van de gemeenteraad dcelmaken. De kiezers zullen dees keer hun bij do neus niet meer laten leiden cn zullen het anders oordeelcn, zij welen dal zij mogen vrij stemmen, dat er nie mand hoegenaamd hunne slem kan kennen, de kenbriefjes bestaan niet meer, de dreigingen lellen niet meer, de liberalen hebben de vrijheid van stemmen aan burger en landman gegeven en zij willen laten zien dat zij van deze vrijheid gebruik zullen maken op 29“'“ October toekomende. Laat ons dan allen vrienden der vrijheid, malkaar de hand geven, en werken om ons gemeente die de schoonste en bijzonderste van ons arrondisse ment zoude moeten zijn te doen bloeien cn voor uitgaan. I t r i I I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2