VAN VEURNE GEMEENTEKIEZING ER IJ NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT B achten li KAPITALEN 0 of 30 jaren, gemak van opleg bezet op huizen, tieren. KANDIDATEN DER LIBERALE ASSOCIATIE, I A E El T, JAAR. Verté, al Veurne, IS October. 5OEN. ill 1878, 1 het Molenhuis, iners, openbare LEHXT groot 3 gelegen in Adin ’s David. d. OU DEWEEL, te van 29 October 1878. .dame Moreeuw s van liet publiek appelle, aan de >en gelegd heeli; ooi cn liij houdt en. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen la centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. 1 te begeven met l'H, Noordbrug, lat hij zijne reis tm Parijs te baal •ornaamste maga- aan ie schaffen maakte kostumen Isook eene groote nde ongelooflijke turnen compleet; dessus. met akkoord op hopende de gunst a te winnen. erkende op stuk en. its, te Dixmude, e 6 cent'1 Erve, -ontvanger, zoo 330 fr. ’s jaars, vomiHt met 1 voor Winkel en at n.” 36 en 38, 400 fr., boven le. iris Vorté, le nheid; overtene- eden. nragen bij d’beer 4, ie Veurne. EL, woont thans voorzien van een uie’s, en tout-cas en smaak. Zij ge- i aanveerdt oude nieuwe. Gena- >g- iOV^È °l)vo^el Ie te Veurne. n te laten weten, orzien van aller- e Winslersloffen trouwen geniet. De lijst Brijcx-Bernolel zal dus door niet een verstandig mensch worden aan gevallen. Wel is waar, met deze lijst aan de welke wij heden, zoowel als over acht dagen, eene volledige zegepraal voorspel len blijft de gemeenteraad liberaal, het is le zeggen, vrij en onafhankelijk van alle drukking der geestelijken. Men denke echter niet, dal dit aan de Veurnaars on aangenaam is, wel integendeel. De welden kende Veurnesche burgers zijn tegen de bemoeiing der geestelijken in de bestuur lijke zaken der stad en hebben het altijd geweest. Nooit, inderdaad, was in Veurne de meerderheid des gemeenteraads kleri kaal; nooit heeft er de geestelijkheid in het stadhuis eenen doorslaanden invloed uit geoefend. En omdat onze gemeenteraad altijd libe raal is geweest, zijn de stedelijke belangen daarom le slechter bestuurd geworden? Het is hel tegenovergestelde dal waar is, want het is juist aan die omstandigheid le danken, dat de stads penningen met ge- spaarzaaamheid zijn gebruikt geworden, dal men zoowel gezorgd heeft voor het verbeteren der gerneenschapswegen van allen aard, dat de stad gestadig verfraai ingen ondergaat, dat de bevolking ver meerdert, en dal het grondig ouderwijs der jeugd de gestadige aandacht vestigt onzer ijverige gemeente bestuurders. Wij overdrijven niet, want hel is maaralle wel gekend, dat de geestelijken, waar zij meester zijn, eerst en vooral zorgen voor hunne eigene belangen, en alle andere belangen over het hoofd zien. Dal onze stad slecht bestuurd ware, hoe hevig en onophoudelijk zouden de kleii- kalen tegen hel schepen collegie en legen den gemeenteraad niet uitvallen? Maar neen, zij beknibbelen bijna zelden of nooit de beslissingen van hel gemeentebestuur, een duidelijk bewijs dat zij goed, dal zij onberispelijk zijn. Dat de liberalen zoo slecht waren als dal men het wel in de priestersgazetjesschrijft, zouden al de klerikalen niet opstaan, ge lijk één man, om aan die liberalen allen invloed le onttrekken? Maar wel verre dat zij dit doen, is er niet een enkel klerikaal van bekwaamheid en ondervinding, die zich op eene klerikale lijst wil laten plaatsen. Nogmaals een bewijs, dat men van de liberalen geenszins le klagen heeft. Men zegde eens: de Veurnesche libe ralen zijn plat. Wie zijn er nu plat? Zijn Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. foor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. 52/ Overzicu t. De Iransche ministerraad, onder voor zitterschap van maarschalk Mac Mahon ge houden, heeft besloten dal de gemeente raden hunne afgevaardigden voor de se- naalskiezingen den 27 October zullen kie zen, en dal de vernieuwing van hel derde der senaatsleden den 5 januari aanslaande zal plaats grijpen. De president der fran- sche republiek heeft, na uitleggingen van den heer Dufaure, die beslissingen goed gekeurd en de decreten onderleekend, die er de uitvoering van verzekeren. Een telegram uit Grenoble meldt dal de heer Gambetta woensdag aldaar is aange komen. Antwoordende aan den meier zeg de hij: Ik keer vergenoegd terug, want wal wij vragen en waarheen wij streven, dwars door de duisternissen der samen- zweering, is reeds gedeeltelijk bereikt; wat overblijlï zal weldra verwezenlijkt worden. Er blijven nog «.-enige hervormin gen le doen, doch met goeden wil, vast beradenheid, aanhoudendheid, en bij mid del der wel is er aan hel fransche volk niets onmogelijk wat billijk en edelmoe dig is. Hel vervuil mij met eene vader* landsche vreugd, dal ik na zes jaren be proeving, mij le midden u bevind. Ik ben gelukkig eene bevolking terug le zien, die zich te midden barer vurige begeerten altijd wijs gedroeg, en altijd bereid was om, evenals bij den dageraad der omwen teling, de eerste plaats le bonden. Het dnilsch Parlement is overgegaan lol de tweede lezing van hel wetsontwerp tegen de socialisten. De heer Frankèn- slein hield lezing eener verklaring, lui dende dat het cc (er, alhoewel de gevaren der socialistische beweging erkennende, nel in beraadslaging zijnde ontwerp be schouwt als niet geschikt zijnde om die be weging te bestrijden. De afgevaardigden N’J' 146. ZATERDAG 12 OCTOBER 1878. De lijst Brycx-Bernolet wordt door de Veurnesche kiezers algemeen goedgekeurd Dit was le voorzien. Deze lijst, inder daad, is samengesteld uil deftige kandida ten uil mannen met ondervinding en bekwaamheid, die de achting en genegen heid genieten hunner medeburgers, en bewezen hebben in menige omstandig heden. dal zij de belangen der stad ijverig ter harte nemen. Als wij zeggen dat de lijst Brycx-Bernolet de algemeene goedkeuring onzer ingezetenen verworven beeft, wij bedoelen alleenlijk de goedkeuring der verstandige lieden, aan welke denkwijze zij ook toebehooren. Van de klerikale heethoofden en van de jonge topmannen, spreken wij niet, want hunne goedkeuring verdient in zulke ge wichtige zaken niet in aanmerking te komen. Onder de verstandige lieden wij mo gen hel zeggen in vollen ernst is er niemand die beweeren zal, dal de zeven kandidaten door de liberale associatie voorgesteld niet waardig zijn in den ge meenteraad te zetelen. Er is ook niemand, hoe klerikaal hij ook weze, aan wien de inzichten en handelwijze dezer kandidaten de minste vrees inboezemt, want zes der zeven zijn geene vreemdelingen in het stad huis en hebben er zich, zonder de minste opspraak, van hunne plichten gekweten, en M.' Bernolel, die nog geen gemeente raadslid is geweest, is een man die hoog in aanzien staal en bij een ieder volle ver- Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Liclitervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 NieUport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Vemne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-35 van het center zullen gevolgenlijk het out- werp niet stemmen. Uit Constanlinopel bericht men, dat de markies de Salisbury aan de engelscbe consuls verslagen gevraagd heeft over het beheer der financiën en der douanen van Turkije. Hei tegenontwerp van Turkije voor de hervormingen, in Azië toe le pas sen, behelst lichte wijzigingen. Men ge looft dal Engeland die aannemen zal, wan neer hel olïicieele mededeeling van het ontwerp bekomen zal. Een telegram uil die zelfde stad meldt, dal de Russen maar Andrinopel zullen verlaten, wanneer de bepalingen van het vredesverdrag van Parijs zullen uilgevoerd zijn. Bulgarie zal eene vergadering van notabelen hebben, gelast met de bestuurlijke zaken en met de vaststelling der belastingen. I 1 i. - d.'i XKIV'. I I R ■'.V M.M. ïli’yex, I>eetens>Pilet, !‘rey-Van Severen, E»<‘ Sinel-Quchtroy, OSleviei*-Vim Woumen, Van Crombrugge, ISernolet. Itrugge, 21, Vooilht. Inschrijving betaalbaar voorop: Gemeente Rïezingen. Verti'fkui’en van tien ijzeren weg van Duinkerke, "Veurne naar lAciitervelde en lAixniude naar IVieuport.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1