Klccoratlën. Ilct l.eugenaartje beknibbelt de decoration die door het libera::! ministerie worden loegekend, en zegt dat er Op de verdiensten der personen, welke niet deze onderscheidingen vereerd worden, geens zins wordt gelet. De heilige opstellers van het kwaadwillig bladje zijn wel onvoorzichtig, want dal wij hun naar de verdiensten moesten vragen van zekere personen, die door hel klerikaal ministerie zijn gedecoreerd geworden, wal zouden zij in verlegenheid zitten! En zij zouden verplicht zijn te zwijgen en te blijven zwijgen. A propos nog een raad aan hel VeurnaaitjeHij beweert dat het geloof ten onder gaal en dat daar juist de schuld var. alle rampen zit. Haar waarom predikt hij dan hel evangelie niet in plaats van zoo dikwijls de eerlijksle menschee te samen met de Patrie en de Gazette van Dixmude met modder ie begooien. Wie met modder gooit maakt zijne handen vuil. Jammer dat de zwijns geene handen hebben, de katholieken zouden ze in hun in de gemeenten van minder dan 3000 inwoners moeten de voorstellingen der kandidaten ondcr- teekend worden door drie kiezers, onderdo welke de kandidaten zelve mogen gerekend worden. De voorstellingen, behoorlijk gedaglcekcnd en onderleekend, met opgave der namen, woonst en beroep der kandidaten en der kiezers, die de voor stelling doen, worden ten minste vijl volle dagen voorden dag der kiezing, door 3 onderleekcnaars, aan den voorzitter van het hoofdbureel ter hand gesteld,die er sc'. r.ftelijk verklaring van ontvangst van geven moet. De voorgestelde kandidaten moeten ingeschreven worden op de lijst van voorstelling in alphabelische volgorde; evenwel moeten zij afzonderlijk gerang schikt worden indien zij voorgesteld zijn voor verscheidene reeksen van den raad. De wel verbiedt niet dal een zelfde kandidaat geldig gebracht zij op verschillende mededingende lijsten, indien voor hel overige deze lijsten behoor lijk onderleekend zijn door allen die er opstaan. De voorgestelde kandidaten aanvaarden bij schrif telijke en omlerleekende verklaring, die den voor zitter van hel hoofdbureel wordt overgemaakt. Indien zij zich gezamenllijk aanbieden en eene vol ledige lijst vormen, maakt de verklaring daar melding van, en, in dit geval, mogen zij vragen dal een ondcrscheidingsleekcn bovenaan hunne lijst worde geplaatst. De verschillige lijsten zijn in den stembrief ge schikt volgens de alphabelische orde der eerste namen van elke dezer: zoo dat indiende eerste naam van eene lijst begint met liet letter B en de eerste naam van eene tweede lijst met hel letter C, zal de eerste lijst in de kolom links van den stem brief staan met eene ster voor kenteeken indien zij volledig is en het kenteeken gevraagd is geweest, en de tweede lijst zal, in de zelfde gevallen, op de tweede kolom slaan met een rond voor kenteeken. Er volgt daaruit dat de toekenning van het onder- scheidingsleeken maar kan geschieden na verloop van hel tijdbestek vaslgesleld voor hel voorstellen en aanvaarden der kandidaturen, en dat hetzelfde toeken niet kan loegekend worden aan twee mede dingende lijsten. Gezamenllijk met de verklaring van aanvaarding kan de aanduiding worden gedaan der getuigen en plaatsvervangende getuigen der kandidaten. Deze aanvaarding en aanduiding kunnen door eene en dezelfde akte gebeuren welke ook onder de akte van voorstelling mag geschreven worden. De kan didaten zelven kunnen tol getuigen of plaatsver vangers aangewezen worden. Hel recht van de getuigen aan te duiden is ge regeld als volgt Indien er maar óen lid ie kiezen is, wijst elke kandidaat zooveel getuigen en zooveel plaatsver vangers aan als er kiesbureelen zijn. Indien er meer leden moeien gekozen worden, wijzen de kandidaten die zich gezamenllijk aan bieden, of zij eene volledige lijstvormen of net, oenen getuige en eenen plaatsvervanger per bureel aan; zij die zich afzonderling aanbieden hebben hel zelfde recht. IV. Werkzaamheden van het hoofdbureel vóór den dag der kiezing. Na verloop der door de wel bepaalde tijdsbesleks voor het aanbieden der kandidaturen stelt hel hoofdbureel vast, ouder ander werkzaamheden: 1. " De officiële lijst der kandidaten. 2. ® Den iuhoud van den plakbrief dal in de ge meente zal aangeplakl worden. 3 0 Den vorm en den tekst van den stemblief. De voorzitter van hel boof.lbureel deelt, op aan vraag der kandidaten of der kiezers welke ze voor gesteld hebben, hun de oflicieële lijst mede der kandidaten, te rekenen van den vierden dag vóór de kiezing. Deze oflicieële lijst moet oogenhlikkelijk aange plakl worden, ter gewone plaatse der bestuurlijke bekendmakingen. Het plakschrift herhaalt de na men der kandidaten in groote letteren, in zwarten inkt, onder den vorm van den stembriefhet moet ook op den dag der kiezing aangeplakl worden: builen, aan elk kiesburcel, in de wacht zaal en in elk afsluilsel. V. Form en tekst der stembrieven. Wanneer er mededingende lijsten zich voordoen, wordt de stembrief in zooveel kolommen verdeeld als er lijsten bestaan. Elke dezer lijst is in eene bijzondere kolom gesteld en de namen der kandi daten, van iedere lijst, worden, de eene onder de andere in de alphabelische orde dier namen ge plaatst. Ter rechterzijde van eiken dezer namen is een vakje open waarin de kiezer hel kruis zal stellen die zijne stemming voor de kandidaat uitmaakt wiens naam tegenover slaat. Ook bovenaan ieder volledige lijst is een ander vakje uitgespaard. Het kruis dat de kiezer in dit vakje stelt, beleekend dat bij voor de kandidaten van de gansche lijst stemt. Gemeentekiezingen van 29 October aanstaande. De wel van 1 juli 1877 is gestemd geweest om hel geheim der kiezingen voor de wetgevende kamers te verzekeren. Mits zekere wijzigingen, heeft de wet van 1G mei 1878 de nieuwe grondbeginselen ook toegepasl op de gemeentekiezingen. De pleegvormen welke de nieuwe wel voor schrijft, de wijze van stemmen, de voorwaarden van voorstellen der kandidaturen verschillen in vele gevallen met hel oud stelsel, volgens hetwelk er lot heden overgegaan is geworden tol de kiezing voor de gemeenteraden. Om allen twijfel te voorkomen van wegens de kiezers in hel uitoefenen van hun kiesrecht, oor- deelen wij nuttig eenige uitleggingen hier neer te schrijven voor al wal den gang der werkzaamhe den betreft. 1. Vorming der kiescolleges. Indien hel kiescollege meer dan 400 kiezers lelt, wordt hel gesplitst in afdeelingen die niet meer dan 400, nog min dan 200 kiezers bevallen. In elke afdecling, worden de kieswerkzaamheden geleid door een bureel samengesteld uit eenen voorzitter, vier slemopnemers en eenen sekretaris. Een dezer bureelen, dal den titel draagt van hoofdbureel is bijzonderlijk gelast met de werk zaamheden en pleegvormen die moeten gebeuren vóór den dag der kiezing; de andere bureelen, afdeelingsbureelen genaamd, zijn eerst op den dag der kiezing zelven werkzaam. Indien het kiescollege niet meer dan 400 kiezers telt, vergadert het zich in een enkel bureel. Het hoofdbureel of hel enkel bureel moeten ten minste vijf volle dagen vóór do kiezing samen gesteld zijn. II. Eerste pleegvormen. Ten minste acht dagen vóór den dag dor kiezing, roept bel college van burgemeester en schepenen de gcmeenlekiezcrs schriftelijk en ter hunner woning bijeen; de bijeenroepingsbrieve'n duiden aan: den dag, uur en lokaal wanneer en waar de kiezing plaats heeft, de benoemingen welke te doen zijn en de namen der te vervangen leden, alsook den dag dor gebeurtelijke balloteering. Tusschen de eerste stemming en de stemming van ballolee- ring moet een tijdverloop gelaten worden van ten minste zes volle dagen. Ten minste tien dagen vóór de kiezing moet de voorzitter van het hoofdbureel een bericht uitgeven dat de dagen, plaatsen emuren opgeeft op welke hij de voorstellingen en de aanvaarding der kandi daten, alsmede de aanduiding der getuigen zal ontvangen, alsook de dagen, plaatsen, uren op welke de ofliciëelc lijst der kandidaten zal mede gedeeld worden. III. Kandidaturen. Ten minste vijf volle dagen vóór de kiezing 1. ® Moeten de kandidaten voorgesteld worden. 2. ® Moetende kandidatenschriftelijkaanveerden. 3. ® Hebben zij hel recht, wanneer zij zich gc- zameutlijk aanbieden en eene volledige lijst vor men, een ondcrscheidingsleekcn te vragen dat bovenaan hunne lijst zal geplaatst worden. 4. ® Zij wijzen de getuigen aan. De voorstelling moet gedaan zijn In de gemeenten van meer den 10,000 inwoners door 20 kiezers ten minste. In de gemeenten van 3,000 tot 10,000 inwoners door 10 kiezers ten minste. In de gemeenten van 3,000 tol 5,000 inwoners door kiezers ten minste. nen dienst kunnen nemen. Dal zijn er die geen modder vrcez.cn, par exempel. Nu ze zijn daarin j ook vrij. Leve de vrijheid I En daarmee zullen wij, vlaamsche burgers, rustig slapen onder ons liberaal ministerie en liberaal bestuur, en de brandstapels zullen alleen nog dienen lol groot vermaak der parijsche broêr- kensjongens en der vlaamsche koeiwachters. Een zot die men I vergeel hel niet als Veurnaaitje verschijnt; i eerlijke vlaming die houdt van goede rede en ge jond verstand. hel de klerikalen ol’ de liberalen? Slechts zestien dagen scheiden ons al' van gewichtige gemeente kiezingen; de Jibe- j talen hebben sedert twaalf dagen hunne kandidaten laten kennen, zij zijn vol moed en leven, en de beste eendracht heerschl onder hen. De klerikalen integendeel heb ben nog geene kandidaten, zij zijn on- machtig eene volledige lijst samen te stellen, hunne beste mannen wijken ach teruit, zij zijn ontmoedigd en verdeeld, en zij zwijgen zelfs bel kwaadwillig en las terend Leugenaartje gelijk de visschen. Dal men oordeelc. Klerikale gazetsclirijverij. T is gelijk, dewijl het nu eenmaal zoo is dat er schurft en klerikale gazetten beslaan, ik hoor liever plompe leugens en grove scheldwoorden dan som mige redeneeringskens over onzen maalscbappe- lijken toestand. Als ge de klerikale bladen hoort vertellen waar we naartoe gaan, dan zoudt ge er kiekenvleesch van krijgen en wellicht lust gevoelen u een strop te koopen om zoohaast mogelijk die afschuwelijke wereld te ontvluchten. Het liberalism is niets anders dan eene soort van Baekclandsbende die den ondergang van het gansche menschdom gezworen heeft. Rusland wordt door ’t nihilisme verwoest,... T zijn de libe ralen. De keizer van Duilschland en Bismarck, de godvergeten Bismarck zelfs, vreezen voor hun leven,... zijn de liberalen. In Parijs staal de com mune weer om los te barsten, want reeds begin nen de straatjongens zich te vermaken met kleine brandstapels aan te leggen.... Verschrikkelijk voor- teeken! Dal doen ook hier de koeiwachters, en onder onze vlaamsche bocrcknapen schuilen er wellicht communards. Broeslaap niet meer waak, beste lezer Doch wie weel of die kleine Parijzenaars geene leerlingen zijn der broérkens- scholen, die naar hel schijnt zulke schitterende uitslagen leveren in Frankrijk (verschillige lijdin gen, Veurnaar 9 October). Ja wellicht zijn T kwee- kelingen van Rome die zich een gedacht willen vormen van de manier waarop men destijds ket ters en geuzen verbrandde. Wat er ook van zij, als het zoo slecht staal in Parijs, waarbij duizenden broederkens en zusler- kens van liefde hunne reine gedachten verspreiden, dan zijn er voor ons, om de schrikwekkende kwaal die de grondzuilen der samenleving ondermijnt tegen te houden maar twee eenvoudige middelen: of wel, driemaal zooveel paters en nonnen kweeken om onze kinderen te onderwijzen. Eu dan zijn we zeker dal ze ons landje met hair en huid zullen opeten. Ofwel, onze Staatsscholen ondersteunen. We kunnen door onze middelbare school met eigen oogen zien welke de vruchten zijn van hel officieel onderwijs. Veel eerlijke en verstandige burgers heeft het reeds aan ons land geleverd; terwijl het onderwijs der priesters slechts drie soorten van menschelijke wezens kan opleveren oproerige kapelaantjes, onnoozele boeren en verwaande bot- terikken. Zie rond in Veurne en omstreken, er zijn er niet min dan elders. ilct is dus uitgemaakt en bewezende samen leving gaal om zeep. De Veurnaar zelf bekent het, hij die nooit liegt, die nooit iets zegt dal hij weet. Waarom? Omdat het geloof uil de wereld ver dwijnt. Geen nood! Hel geloof aan den politieke» en onwaardigen priester zal verdwijnen; inaarde liefde voor elk rechtschapen man des Heeren en geloof aan God zal niet vergaan. Men zal den kinderen geene gebedekens loeren tot den onder gang van liberaal gespuis, maar men zal ze leeren dal goede daden meer waard zijn dan kwezela- rijen en Lourdes-waler. En dan zullen ook al die schrikbeelden, de stokpaardjes der katholieken socialisme, commune, materialisme, enz. enz. ver dwijnen. Beter dan kelens en boeien, zal de vrij heid alle valsche gedachten dooden. Een zot die men lot zwijgen dwingt Gelijkt nog soms een wijze man. Maar ieder ziet zijn domheid klaar Zoohaast hij maar wat spreken kan. Ge zult u dit versje herinneren eiken woensdag bij het verschijnen van VERVOLG

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2