Loenljcns van Wij vernemen dat de klerikalen, die gevoelen dat de schoen spant, in de aanstaande gemeente- kiezingen van zin zouden zijn de takliek toe te passen van al de kiezers, waarvan zij de tegenstem moeten vreezen en op dewelke zij eenigen invloed vermeenen te kunnen uitoefenen, te doen thuis blijven. Dat zij oppassen!!! kennen zij de wet niet? weten zij niet dat de wel strenge straffen toepast tegen al degenen die er legen misdoen? Men zegt ons dat dit doen thuis blijven bijzon derlijk zou plaats hebben op de landelijke gemeen ten; wij willen die mannen de oogen openen en laten zien, met de wel in de hand, waaraan zich bloot stellen, degenen die legen haar miskomen. Ziel hier, leest en oordeelt Art. 170. Zal gestraft worden met eene boet van 26 tol 200 fr.’ degene, die zal gegeven, aan geboden of beloofd hebben aan kiezers eene geld som of welkdanige weerden. Dezelfde boel zal toe gepast worden aan degenen, die ter gelegenheid eener kiezing, en builen den dag op welken zij zal plaats hebben, eten ol drinken zullen gegeven, aangeboden of beloofd hebben. In dezelfde boet zal vervallen den kiezer die de gitten, aanboden of beloften zal aanveerd hebben. Art. 171. Zal gestraft worden met eene boel van 50 tol 500 franks, en tol de ontzegging van kiesbaarheid en stemrecht, gedurende 5 jaar ten minsten, al u>ie geld zal gegeven, aangeboden of be loofd hebben, of weerden of welkdanige voordeelt», OM EENE STEM TE BEKOMEN ÓF TE DOEN THUIS BLIJVEN. Degene die zich laten omkoopen hebben, zullen met dezelfde straffen geslagen worden. Art. 173. Zal gestraft worden met eene boet van 26 tol 200 franks en met een gevang van 8 dagen tot eene maand, of tot eene dier straffen, alwie, om eenen kiezer te beletten van te kiezen, of om op zijne stem te drukken, tegen dezen kiezer gewei dadigheden of dreigementen zal gebruikt hebben, of, hem zal doen vreezen hebben zijn bedrijf of plaats te doen verliezen, of zijnen persoon, zijne familie of zijne fortuin aan eenige schade zal blootgesteld hebben. Art. 174. Zullen gestraft worden met dezelfde straffen degenen die geldsommen zullen ver schoten hebben, wetende tol welke bestemming die moesten dienen, of die bemachtiging zullen gegeven hebben om die sommen, aanboden of drei gementen in hunnen naam te doen. Indien de schuldige openbare fonctionnaris is, de hoogste boete zal konnen uitgesproken worden, en boete en gevangenschap dubbel wezen. Zoo als men ziel, er is daar niet mede te lachen; de klerikalen zullen er tweemaal aan denken voor aleer zij DOEN THUIS BLIJVEN. Elk is vrij in ons vrij land. Den dag van de kie zing is elke kiezer een souverein. Dal niemand zich late omkoopen noch bedreigen! en waren er sloutcriks die hel waagden bedreigingen uil te brengen,dal men ze aanklage inden zetel der libe rale associatie, in Veurne, en dddr zullen de be dreigden verdedigers vinden. Er zijn menschcn die hoog in hunne eigene achting slaan en die een groot gedacht hebben van henzelvcn. Zulke menschcn denken gewoonlijk, dat iedereen hen bewonderd, dal zij de genegenheid van de kiezers genieten en dal niets gemakkelijker is dan gekozen te worden. Maar, omdat men eene hooge plaats bekleed, ofwel, eenen schoonen naain heeft, en eene bel aan zijne deur, ofwel, gevleid en gestreeld wordt door kwezels en kwezelaars, ofwel, zijn hoofd draagt gelijk een heilig Sacrament daarom is men nochtans niet zeker van gekozen te worden. De kiezers vergenoegen zich niet met schijn, ge maaktheid en beslag; neen, maar zij vragen meer van de kandidaten: zij vragen naarde bewijzen van hunne bekwaamheid, van hunne gedienstigheid en van hunne oprechte liefde niet voor hun eigen persoontje en voor hunne eigene beurs inaar voor hunne medeburgers en voor dc alge meens belangen. Als een boer naar eenen winkel gaat om eenen besten frak en broek te koopen, het is hem niet genoeg dat hel laken blinkt, maar hij koopt laken dal deugt. Zoo doen tegenwoordig ook dc kiezers zij stemmen niet voor kandidaten die blinken van verre, doch die men van bij niet kent, maar zij stemmen voor kandidaten die men aan het werk heeft gezien, die diensten hebben bewezen en die hebben laten blijken, dat zij hunne medeburgers en dc openbare' belangen waarlijk genegen zijn. Indien het voldoende ware, om gekozen te wor den, van eene hooge plaats te bekleeden, van eenen schoonen naam te dragen, van een groot gedacht te hebben van zich zelven, van bebofl en gevleid te worden door kwezels, pastors en kapelaans, M.r Bieswal-Bril, hoog geroemd in de klerikale wereld voor zijne werkende deugd zou nooit in de kiezingen eene BUIS hebben gekregen. En nochtans de man sleept TWEE BUIZEN en hij sleept ze met moeite, men ziel het aan zijnen gang. Want hoe hooger men geplaatst is, hoe langer de buizen, en hoe zwaarder zij wegen. Dit is eene les voor jonge en oude klerikale kandidaten. Een welverdiende knnkulag. De Moniteur van donderdag, 10 dezer, behelsde een besluit bij welk den Koning eene beslissing der Bestendige Deputatie van Wcstvlaanderen ver nietigd heeft, die zich in openlijken opstand legen de wel gesteld had. Dit is een welverdiende kaak slag, en die eens te meer aantoont dal de klerikalen noch de wel, noch eerbied voor overheid, noch betamelijkheid kennen als hel hunne politieke driften geldt. Men weet dal de benoeming van den heer gou verneur lleyvaerl te Brugge, de klerikalen en vooral de heilige Bestendige Deputatie van den Provinlialen raad, in eene groote woede heeft gebracht. Tijdens het bezoek des Konings te Brugge, was, volgens hel bevel van Z. M. de ontvangst geregeld als volgt: de heeren voorzitter en leden van den Provinlialen raad, de Gouverneur der provintie, de Bestendige deputatie, de provintiale grellier, de arrondissemenls-commissarissen, enz. De gouverneur had die schikkingen bekend ge maakt aan wien het behoort, en hel was hij, gouverneur, die als voorzitter der Bestendige depu tatie, dal korps den Koning moest voorstellen. De heer Gouverneur de Bestendige deputatie uilgenoodigd hebbende, hem in de ontvangstzaal te vergezellen, weigerden deze heeren dit te doen. Dit gedrag was het gevolg van de houding welke M. De Cock, het vermaard Haantje Toupet, geno men had, die in zijne hoedanigheid van voorzitter van den Provinlialen raad, zich ook gemachtigd gemeend had, niet alleen in naam van den Baad, maar ook in naam der Bestendige deputatie en van haren voorzitter te spreken. Dc heer Gouverneur kon natuurlijk eene zoo onbeschofte inbreuk op de wellen en dc bevelen des Konings niet laten voorbij gaan, zonder te protesteren. De hoer lleyvaerl heeft in zitting van de Besten dige deputatie van 13 september, hel voorstel ge daan, aan den voorzitter van den Provinlialen raad eene geschrevene opmerking te doen nopens hel incident in kwestie. Dal voorstel was wettelijk en in zeer betamelijke bevoording opgesteld. Maar de klerikale leden der Deputatie beslisten dal er geene reden bestond om daarover te beraadslagen, onder voorwendsel dal het voorste) eene blaam voor haar en voor den voorzitter van den Provinlialen raad inhield. De Gouverneur, van die fanatieken geen recht kunnende bekomen, daar zij hun ongelijk niet wilden bekennen, heeft zich tot den Koning ge wend, cn bij koninklijk besluit van 9 October, tegengetcckeüd door den heer minister Rolin- Jacqucmyns, is het beroep van d'heer gouverneur van Westvlaanderen aangenomen en de beslissing van de Bestendige deputatie van den provinlialen raad, die zegde dal er geene rekening van de reklamalie van den heer gouverneur moest ge houden worden, verbroken. Dal is een rechtveerdig en hoogst noodzakelijk besluit. Hel was noodig aan die heeren klerikalen van de Bestendige deputatie te bewijzen, dat zij wel mogen pronken legen den liberalen Gouver neur, maar toch gehouden zijn de wellen en de bevelen des Konings na te komen en ten minste beleefd te zijn. Wij zeggen bravo voor het liberaal gouver nement, dal zijne beambten alzoo krachtdadig verdedigt Wal Haantje Toupet betreft, hel is mogelijk dat Ingezonden Artikel». Veurne, 15 October 1878. Mijnheer de Uitgever van 't Advertentieblad. Gij hebt de goedheid gehad uwe lozers mededee- liugen te geven over de aanslaande gemeenle- k'iezJng te Alvcringhem, Bulscamp en Houlhem, maar over onze naburige gemeente Adinkerke hebt gij nog niets gezegd. Dewijl hel maar ongemakke lijk is, uiemendalle te welen wal er zoo nabij ge beurt, heb ik vcrlodene week een toertje naar Adinkerke gedaan en cenig nieuws vernomen dat ik u laat welen op dal gij hel ter kennis uwer lezers brengen zoudt. Weinig wordt er in deze gemeente over de kie zing gesproken, niel dal de kiezers er onvcrschilig zijn, neen, maar ze schijnen nog al genegen voor de oude, lladde de onverbiddelijke dood den heer Guilleman niet uil hel leven gerukt, ibleef er alge lijk en iu orde cn rust. Er moei in zijne plaats een vervanger gekozen zijn; men spreekt er van eenen brouwer, die volgens de verklaring van politieke tegenstrevers zelve, een nog al fijne muis is; tegen over dezen zou zich een onafhankelijke landbouwer stellen, die over T kleine bosch bij ’t zand woont. Waar gaan wij naar toe*? Dit vragen de klerikalen. Ziehier ons antwoord. Met mannen aan hel roer der staatszaken, zoo als wij er tegenwoordig hebben, gaan wij met rasse schreden naar een tijdstip van onlslaving, van gelijkheid, van individueele vrijheid; wij gaan de burgerlijke wetten, die onder hel beheer der kle rikalen, eene doode letter waren, zien toegepast worden in alles en voor allen; wij gaan de perso- nelijkhijid zien verdwijnen, om alleen de principen te zien zegevieren van onze grondwet; wij gaan al die baatzuchligen, al die valsche aangezichten, die zich jaren lang met het masker der religie bedek ten, om de eenvoudige lieden te konnen bedriegen, zien verdwijnen, om plaats te maken voor mannen die waarlijk volkslievend zijn en die voor de ware belangen van burger, nceringdoener cn landbou wer zullen zorgen; wij gaan het onderwijs op eenen voel zien brengen, die van kinderen en jon gelingen, burgers zullen maken in eenen vrijen staal, burgers, die hun land zullen beminnen, die het zullen verdedigen met arm, hart en ziel, met al het vermogen van hunne bekwaamheid en geleerd heid, tegen de aanmatigingen, de dolle aanvallen eener vcrfoeielijke partij, die, had zij hel mees terschap behouden, België, ons duurbaar vader land, in eenen afgrond van verslaving, van verne dering, van verval had geslingerd. Aan deze verheugende vooruitzichten is er reeds een begin gekomen: Door de toegebrachte veranderingen aan dc kieswetten, zijn de priesters en grondeigenaren onmachtig gemaakt; zij kunnen niel meer weten hoe een kiezer gestemd heeft, cn gevolgentlijk kunnen zij geene wraak meer uit oefenen op degenen, die zij voortijds met bedrei gingen, dwongen te kiezen naar hunnen zin. Ha zij weten het wel, wat machtig wapen hun ontno men is door de nieuwe kieswet! Het is daarom dat hunne dagbladen vuur en vlam spuwen tegen liet liberaal Gouvernement! hel is daarom dal zij uit vallen als kaaiboeven op onze ministers! En zou den zij waarlijk denken dal hunne uitvallen het liberaal Gouvernement hunnen onthutsen? O die onnoozele dollemans, die zij zijn! Maar hel zijn juist die wo.edekrclen, waarmede zij hunne dag en weekbladen, vervullen, die ons, liberalen, ver heugen! Want als een Uien public, eene Patrie, cn hun sleept van nabasserkens, gelijk hel Veurnaartje en tutti quanti, te vreden zijn met den staal van zaken, hel is juist als dan, liberale broeders, dat liet niel wel gaat. Klerikale gazetsclirijverij. Wij hadden vergeten te zeggen dat onbeschaamd heid de eerste deugd is bij de klerikale dagblad schrijvers. Een artikel getiteld Inkwisilie levert er iiel bewijs van. Zie Veurnaar 16 October. Wal de inkwisilie voor een menschenslachlerij was, dal moet men in de geschiedenis leeren. Daarover preekt de pastor niel. Maar ik raad een ieder die houdt van lachen, hel artikeltje van den Rwrnaar aan. Benevens andere oimoozelheden zegt hijM.r Bara heeft den prijs der missen ver minderd. Dal zou heel goed gezeid zijn als hij zich niet wéér door zijn haal liet mcêslepcn om uil te roepen: Het liberalism vervolgt (T is te zeg gen Bara de zielen lot in de verborgenheid der eeuwigheid met hardnekkigheid. Is wel ge zeid Wal aakliglieid De prijs der missen is verminderd, dank zij M.’ Bara. Begrepen! Voor eene zekere som die ik be steden wil aan iemands zaligheid kou ik bijvoor beeld tien missen laten doen voortijds en nu krijg ik er vijftien voor T zelfde geld. Maar me dunkt dat is in T belang der zielen, man. foor ’l zelve geld meer missen! Nog ecus dal is in T belang der zielen. MaarMaarde pastors winnen daar niets bij. Dat is waar: ze moeten wal meer werken. Pater, ge preekt voor uw kappelle! liij zeer te vreden is geweest met de lofzangen van Piero Neut in de Patrie, maar die zullen toch de schandvlek niel uitwasschcn dal den Koning op Haantje geworpen heeft Ziet hier de namen der geschandvlekte helden der permanente deputatie Haantje De Cock, van Assebrouck (bij Brugge), Soudan en Liebaert, van Kortrijk, Vanhec, van Veurne, I I Thicll cn Verhaghe van Comcn. I X IkOCll tlllllM Itlijvoil. SLOT EN BOUQUET

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2