it E KEN DMA KING EN. HET VOLLEDIG KIESWETBOEK, bevallende l.°de in zwanggebleven schikkingen des Welhoeks, van 18 mei 1872 en de wel van 9 juli 1877, geordend met diegene der wet van 16 mei 1878 en 2." de wel van 26 augusti 1878, welke zekere schikkingen wijzigt der wet van 1822 op de personneelc belastingen en van het kieswetboek, vertaal door Gustaaf Coryn, Burcelhoofd bij hel provinciaal bestuur van Oostvlaandcren. Selioone Venciitie van allerhande gezaagde en ongezaagdc HOUTWAREN TE VEURNE, ter herberg den Hert, bewoond door llenri Bailleul, OP WOENSDAG 25 OCTOBER 1878, om 2 ure namiddag. Door ’l ambt van den Deurwaarder Pierrot, thans wonende Nieuwstraat n.° 2, te gemelde Veurne. Alveringhem, 8 October 1878. Mijnheer de Opsteller, Er zijn personen die peinzen dal er hier nog een proces zoude kunnen plaats hebben, voor hel vullen van zekeren wal en dat de walvulder en degene die hel laten gebeuren heeft, niel al teveel op hun gemak zijn. Processen zijn erge dingen. Men zegt dat de liberalen, als zij gekozen wor den, daar eens een oogje zullen naar slaan. Nu, elk moet zijne plichten doen; elk moet het zijne hebben, en moest het gebeuren dal zij de zaak niet bevonden, zoo als het behoort, ehik weet precies niel wat er daaruit zou kunnen voort komen. In alle geval, dat komt van raadsmannen te hebben die pretenderen alles te kennen, alles le durven doen zonder omtezien; die van krom meenen te konnen recht maken; die denken dal niemand hen kan deeren. En alzoo gebeurt hel dal de slimmerikken, die naar zulke mannen luisteren, somtijds in eenen pul vallen, waar dat de raad gevers hen later niet meer kunnen uithalen. Waar lijk, men is kwalijk met zulke vrienden; want in stonden van nood, schuiven zij achteruit, als Pilatus, wasschen zij zich de handen, en trekken er stillekens van door, lafhartig zeggende’k en trek er mij nie van aan liberaal voorkomen, en voor de nieuwe kandidatuur zou een roode Karei tegenover een blauwe Karei slaan. Ik hoorde nog spreken van een ouden Jan, maar, ’k had geen tijd om le luisteren ’k moest weg naar de statie. De naaste week ga ik nog een toertje doen, en als ik iels verneem, 'k zal T even als vandaag u melden. Een Veurnsche snuisteraar. genoegen weergezien en kwam hier opperbest te pas. Om de waarde der uitvoering le laten kennen, zij het genoeg hier te doen opmerken dal de twee broeders, Stien en Jan Pekmans, voor de beste uitvoering, eene eervolle melding bekwamen, le Gent, in eenen prijskamp uitgeschreven door Broedermin en Taalijver, en waaraan een 20lal tooneelkringen deel namen. Sedert dien lijd hebben de heeren 1). en P. de zaak niet laten verflauwen en de voorstelling van zondag lest gaf er de tref fendste bewijzen van. Frans, de schoenmakersgast, voldeed goed aan zijne rol en Lotje beantwoordde meesterlijk, en zoo liet den goeden samenhang van het stuk niets te wenschen over. De verlooning werd gesloten door een Misgreep, geestig blijspel, die oneindig veel vermaak heeft verschaft. Zonder iemands roem le kort te doen, want allen, zoo uitvoerders als figuranten, hebben zich opperbest van hunne taak gekweten, moeten morgend aangehouden in eene kantien bij de Mag dalena kerk. Den 15 november aanstaande, feestdag des konings, zullen er burgerkruisen van eerste en tweede klas uitgedeeld worden aan provincie raadsleden, magistraten, gemeentebedienden, offi cieren en onderofficieren van de burgerwacht, enz., enz. Den zelfden dag zullen er bevorderingen z en benoemingen in de Leopoldsorde gedaan wor den. De heer minister van binnenlandsche zaken heeft aan de onderteekening des konings besluiten onderworpen, die de officieren der burgerwacht die meer dan 50 jaar oud zijn en wier bedieningen den 5 augusti geëindigd zijn, machtigen den eerc- tilel le blijven dragen van den graad dien zij be kleed hebben. De vastgejegde luchtbal (ballon captif) te Pa rijs is lol dusver in ’t geheel 748 maal opgestegen. Hel aantal betalende reizigers bedroeg 21,604 en de bezoekers binnen den afgesloten kring 250,300. De ondernemers hebben van deze en van de reizigers gezamenlijk eene som ontvangen van fr. 643,131. K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAR TEDRHE. Jacobus Folens, werkman, te Woumen, 1 maand gevang en 26 fr. boete, over eerroof. llenri Plein, landbouwer te Nieuport, 26 fr. boete, over slagen. David Beschuyt, metser te Alveringhem, 26 fr. boete, over vernieling van afsluiting. Jacobus Baelen, visscher te Adinkei'ke 24 dagen gevang, over wederstand, slagen en beledigingen. Jacobus Marteel en Karel Marteel, elk tOO fr. boete, over jagt met stroppen, beide visschers te Ghyvelde. Jacobus Marteel, visscher te Ghyvelde, 100 fr. boete, over jagt met stroppen. August Desnyder, werkman te Zarren, 26 fr. boete, over slagen. llenri Gheldof en Isidoor Debruyne, elk 13 dagen gevang, overslagen, beide werklieden teClercken. Robert Riviere, werkman te Vladsloo, 100 fr. boete, over jagt. den 8. Valerie Desmet, dochter van Eduard en van Philomena Croigny, Statiestraat. den 12. Marguerila Parel, dochter van Gustaaf en van Rosalia Dehollander, Ooststraat. den 12. Ilypolitus Caylan, zoon van Seraphinus en van Sidonia Vandecasteele, Noordstraat. den 13. Octavie Dupon, dochter van TheoJoor en van Eugenia Dumon, Bewesterpoort. den 13. Romania Albrecht, dochter van Francis en van Francisca Goossen, Bewesterpoort. den 15. Amand Rau, zoon van Gesar en van Theresia Dubois, Statiestraat. den 16. Gelina Ternier, dochter van Karei en van Zenobia Verpoorte, Nieupoortstraat. STERFGEVALLEN. den 14. Dedeurwaerder, dienstmeid, 38 jaren en 4 maanden, geboren en wonende te Alveringhem. den 15. Eduard Couteele, 6 dagen. den 16. Urbanie Sarrazyn, 7 maanden. Eggcwaertscappclle, 17 October 1878. M.r de Opstelder van het Advertentie-blad. ik laat u welen dat men hier al zal doen wat mogelijk is om de klerikalen te bevechten, die den wil van den pastor in alles volbrengen. Men is hier bijzonderlijk ontevreden over de magere policie, die alles zou willen beletten op de parochie; die uitwegen doet loemetselen, herber gen ontzegt en zelfs hel lezen van liberalen bladen T Advertentie blad onder andere) verbiedt waar liet mogelijk is. Hel gaat hier in onze parochie gelijk in den ouden tijdeen klein getal meesters en veel slaven. Hel ware te wenschen dal die onverdragelijke overheersching haast kwam te eindigen. Tol wederziens, Mijnheer de Uitgever, en vrien delijke groeten. Het eerste winterfeest, zondag lest, door onze maatschappij van Rbctorika gegeven, is allerbest afgeloopen en een talrijk publiek woonde de voor treffelijke verlooning, op Stadsschouwburg, bij. Onze koninklijke harmonie-maatschappij Ste Cecilia heeft nogmaals, hare welwillende medewerking verleend lot hel opluisleren van het leest. Kunstschilder en Kleermaker, hel eerste stuk van hel programma, werd wel uilgevoerd. De rente nier, zijn zoon Adolf en Maria, zijne dochter, waren goed in hunne rollen en hebben hel publiek veel genoegen verschaft; Valentin, een débutant, ver beelde welden dooven kleermaker: nog eenigen lijd praliek, en hij zal al gauw met de planken kennis gemaakt hebben, want zijne aanleiding be looft. August, de kunstschilder, heeft hel zijne bij gebracht om hel welgelukken van bet stuk le bewerken. Het twee nummer van het programma, de twee Broeders, een schoon tooneelspel, werd met veel veldwachter goed ter zijde. Hunne verwarring bij de misgreep die zij begingen was zeer nat uurlijk, en dit tooneel, benevens vele andere waarin zij i voorkwamen, hebben zij goed vertolkt. Tonnelaar was een goede, een oprechte lijpe van ’nen her bergier Kortom, dit gewrocht heeft hel aan wezig publiek hartelijk doen lachen. Wij zouden onrechtvaardig zijn zoo wij hier onzen dank niet betuigden aan Mev. Apers, voor de meesterlijke wijze waarmede zij, in alle de stukken, de spelers ondersteunde. Wij kunnen niel nalaten eenen bijzonderen lof toe le zwaaijen aan den looneelbestuurder, de heer L. P., over zijnen ijver en de voortreffelijke wijze waarmede hij de stukken, in zoo korten lijd, zijne kunstbroeders heeft aangeleerd. Niemand, gelooven wij, zal zijne opofferingen loochen en zich bij ons niel aansluiten om hem eene welverdiende hulde aan te bieden en met ons te zeggen gelukkig de kringen die zulke mannen aanlrelfcn. De boiling voorde vrouwen, van den woensdag, was schilferend en liet bal dat daarop volgde was allei levendigst en plezierig en heeft tot laat in den nacht geduurd. Kortom, onze Rhetorika belooft en liet getal leden groeit meer en meer aan. Algenieene '1'ij dingen- Men deelt ons mede dat de laslkohiers van onder nemingen van openbare werken, die voor rekening van het gouvernement moeten uilgevoerd worden, aan de belanghebbenden nog steeds uilsluilelijk in de fransche taal worden gezonden. Dergelijke stuk ken zouden dienen in de beide talen opgesteld te zijn, ten minste diegenen welke aan ondernemers i i de vleamsche provinciën worden gestuurd. De spoorwegmaatschappij Lichiervelde naar Veurne (in likwidalie) is de eerste der door den staat overgenomen spoorwegen van bet vlaamsche net, die hare actioimarissen de goede lijding brengt der uitwisseling van de actiën legen titelen vier ten honderd der Belgische openbaie schuld. De uitwisseling geschiedt te rekenen van maandag, 21 October. De aflevering der titelen grijpt plaats tien dagen na de ncderlegging der actiën. Iedere actie heeft recht: 1" op 450 fr. in titels der open bare schuld; 2" op 6 fr. in geld, voor intresten van 1 januari tol 1 mei; 3" op likwidaliebons, recht ge vende op latere verdeelingen. Met de uitwisseling der titels is gelastte Gent, de Bank van Vlaanderen, en te Brugge hel Bank huis Vanderhofsladt, Devos en Gic. Zondag nacht is ie Brugge eene ongehoord wreede moord gepleegd, eene moord, waaraan men slechts met afgrijzen kan denken. Op het Bouverie-kwaïlier, staan nog eene reeks van acht huizen, genaamd de Molenpul, die men voornemens is te doen verdwijnen. Een dezer huizen is bewoond door den genaamde J. Lowyckx, oud 28 jaar en zijne vrouw Leonie Gillebertus, oud 25 jaar, benevens hunne twee kinderen, het eene oud 3 jaar en hel andere 6 maanden. In de zelfde reeks huizen woont ook de moeder van Leonie Gillebertus. Jozef Lowyckx was een lediggangen die niets won en zijne vrouw mishandelde, terwijl deze laatste zelf met het spellewerk in het onderhoud van haar huisgezin moest voorzien. Zondag nacht kwam vrouw Lowyckx bij hare moeder bimiengeloopen, hare twee kinderen in de armen houdende en gansch met bloed overdekt. Zij slaakte een gil en stortte ten gonde. Men oor- deele ovei den schrik der arme moeder, die gebrek kig isenliaar bed niet kon verlaten om haredochler hulp le bieden. Op hel geschreeuw der kinderen, zijn eindelijk de geburen en ook de policie toege sneld; doch men vond nog slechts hel lijk van Leonie Gillebertus. Zij was in haren slaap verrast en door haren echtgenoot den bals doorsneden. De lafhartige moordenaar is nog den zelfden ’t Zijn twee Kareis, en zij hebben elk eene Sofic; de Adinkerkenaren mogen van nu af zeggen: Karei zal winnen en Sofie gaat kontent zijn of het de liberale Karei of de klerikale Karei zal zijn, dal zal de tijd uitwijzen, altijd is het zeker dat Adinkerke zal gekareld zijn. God gave dal 't op zijn Alverin- ghemsche niet ware! Dat is over de nieuwe kandi daten, maar ’k heb ook nog iets geboord over de oude, die de eene liberaal en de andere klerikaal zijn. Ik heb er gehoord dat de gekende klerikaal het rood kleur niet durft aannemen; er is een kan didaat die onpartijdig is, en zich om de kleuren niet bekreunt; en een boer die nog al rijke is maar toch gekeerde kazakken draagt, durft hel blauw niet aannemen, want hel strijdt tegen zijne voor gaande handelingen en kniebuigingen voor M. den Pastoor, dus zouden wij, zeggen de menschen, kunnen zwarte kandidaten hebben, uitgenomen M. Bortier, dien wij zeker zijn in hel blauw kader- tje te zien. Zoo ten slotte, zouden er te Adinkerke i w*j ^pn palm v:111 het stukje aan Meest et Koolbak drij oude kandidaten als onafhankelijk, en één als toewijzen. De moedige kapmans, stond hem als voMitionhlAH rmnJ fni» mtflO IllinilO VOi'IVff 1 It CT nil I X. Een burger. A. Te bekomen ten bui*eele van «lit bind Prijs Fr. I-»*». ZITTING VAN 17 OCTOBER. ZITTING VAN 18 OCTOBER. Itin*gei*stnnd der stad Veurne. GEBOORTEN. -Kka-Jt - Rhetorika. Tooneelverlooning. - «L-iLSgx&^-a

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 3