VAN VEURNE GEfflEENTEKIEZIMG NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 A V u KANDIDATEN DER LIBERALE ASSOCIATIE, d de vrijheid, W3 Ecnafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men sclirijll in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag tóe te zenden. Zij zijn plat. Tijdens de laatste provinciale kiezing, in dewelke onze partij zich heeft onthouden, zegde een klerikaal kopstuk, sprekende van de liberalen onzer stad, ze zijn plat De gemelde onthouding hebben wij be treurd, gelijk wij altijd alle onthouding zullen betreuren, maar zij was het gevolg, niet van ontmoediging noch van krachte loosheid van wege de liberalen, maar van een zeker gevoel van kieschheid, van be leefdheid, waarvan nochtans de klerikalen nooit rekening hebben gebonden. Wel is waar, de liberale partij heeft in Veurne aanzienlijke en onherstelbare ver liezen ondergaan. Zij verloor in het voor jaar haren geleider en levens haren steun, en vóór en na het afsterven van dezen zoo invloedhebbenden man, weiden ons rrfe- nige onzer moedigste kampers ontrukt. Doch de liberalen verloren daaVom geen vertrouwen, want zij welen dal de kracht eener partij niet alleenlijk te vinden is in de waarde der personen, die er deel van maken, maar bijzonderlijk in de deugde lijkheid der princiepen, welke deze partij tracht te doen zegepralen. De liberale partij strijdt voor voor de verlichting en vooruitgang onder Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idchtervelde en Dixmude naar IV’ieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 van 29 October 1878. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijkfr. |6-50 *s jaars. BIM. lirycx, Oeetens-Vilet, lie Prey-Van Soveren, I»e Smet-Questroy, Olieviei--Van Wouinen, Van Cromlirugge, Bernolet. l*OLrriKk O vehzicht. De dagbladen van Parijs behelzen breed voerige bijzonderheden over de plechtig heden en feesten, die bij gelegenheid van de uildeeling der prijzen aan de lenloon- slellers van de wereldtentoonstelling heb ben plaats gehad. Vooral de republiekein- sche dagbladen spreken er mol ophef over en doen uitschijnen dat daardoor de fran- sche republiek eene nieuwe bevestiging heeft verkregen. De keizerlijke bekrachtiging der wet tegen de socialisten, reeds door den duit- schen Bondsraad aangenomen, heeft zich niet lang laten wachten. Reeds werd de wet uitgevaardigd en door het staatsblad afgekondigd. Zij is dus reeds in voege ge bracht. Te Constanlinopel gelooft men, dat de werkzaamheden der commissie voor Oosl- Rumelie zonder uitslag zullen blijven. Men vreerst voor tegenstand, zoowel van de zijde van Rusland en van Turkije als van de zijde der bulgaarsche bevolking. De Russen kunnen er niet toe besuilen om hel beheer in handen le stellen van den christen gouverneur, door Turkije be noemd, zoolang zij die provincie bezitten. Rusland beweert dal hel verdrag van Ber lijn den datum niet bepaalt, waarop die gouverneur in bediening treedt. Turkije vraagt om hel financieel beheer van Ru- melie in handen le krijgen, en dal daaren boven de conlroolcommissie van het voor nemen zou afzien, dal zij heeft om de lurk- sche Bank te gelasten melde invordering der belastingen en de bestuurlijke beta lingen. In Engeland wordt aan den oorlog met Afghanistan niet meer getwijfeld. Een nieuw geval heeft zich nu echter opge daan, dal op den laleren gang der gebeur tenissen oenen ernstigen invloed zou kun nen uitoefenen. De keizer van Rusland 51.JAAR. heeft geweigerd om le Livadia den bijzon deren gezant van den emir te ontvangen, die onlangs te Tashkend met den russi- schen generaal Sloljetoff* is aangekomen. De tijding is den Morning-Post loegezon- deu door zijnen berichtgever uit Berlijn, die er bijvoogt dat Sheri-Ali vol wantrou wen is jegens de dubbelzinnige staatkunde van Rusland. Hij zou zelfs zijnen minister van binnenlandscbe zaken naar Petersburg gezonden hebben om van het russisch gou vernement eene geschrevene bekrachti ging le bekomen der woordelijke beloften, hem door generaal Stobeloff in naam van Rusland gegeven. Prins Lobanofï heeft het lurksch gou vernement laten weten, dal de Russen maar hunne tegenwoordige standplaatsen zullen verlaten, wanneer er maatregelen genomen zijn, rakende de christene uit wijkelingen, die het russisch leger volgen. Eene groole beweging van russische troepen heel t met bet Zuiden plaats gehad, er bevinden zich tachtig duizend man zuidwaarts de Balkans. Er blijven zeer weinig troepen in Bulgarie. Veurne, 2(5 October. N.r 14G. ZATERDAG 2G OCTOBER 1878. 9-08 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 UUBBIBIMBBIB Ill LllWlfW mil alle standen; en vrijheid en verlichting en vooruitgang zullen altijd bemind worden en voorstanders vinden, want de tnensch is geschapen om vrij te zijn, om zich te volmaken en zich le verhellen. Zij zijn plat Wie zijn er plat? Antwoordt klerikalen? Maar gij hebt er noch den moed, noch de kracht toe; want,gij zijl meer dan plat,gij zijt verpletterd! Nooit scheen er voor de klerikalen een gunstiger tijdstip te zijn, om meester te worden van hel stadhuis, dan heden: hun strijdplan was gemaakt en zij hebben in onze stad een talrijk leger. Zij hebben hier inderdaad eene congregatie, eenen geeste lijken lap, een geestelijk muziek, een katholiek leesgenootschap en een bisschop pelijk collegie; zij tellen in hunne rangen eenen president van bel tribunaal, eenen inslruclierechtereenen arrondissements commissaris, een lid der permanente de putatie, een provincialen raadsheer, een schatrijke baron, drie a vier advocaten, een invloedhebbende bureelkrabber, eenen gerechtsbode of deurwaarder die zich in beeldt veel, zeer veel le zeggen te heb ben, eene halve dozijn groole winkeliers, verscheide rijke rentiers, rijke weduwen, en onghuwde kwezels, en om deze reeds tamelijke optelling le eindigen meer.dan tien priesters en meer dan veertig non nen Maar, op hel oogenblik van te velde le trekken, voor de verovering van het stede lijk bestuur, van hel onderwijs en van al de diensten die van de stad afhangen, op hel oogenblik van eenen allergewichtigste!) kiesstrijd, die hun al op eens de meer derheid in den gemeenteraad geven kan, kunnen de klerikalen nog geene zeven kandidaten vinden; wal zeggen wij Zij vinden er zelfs geene drie!Ai hunne kapiteins, al hunne in schijn zoo gewich tige mannen trekken zich achteruit, allen vluchten voor het kruis, gelijk den duivel met al zijn bedrijf. Ja, al die klerikale windmannen die schenen le willen sterven voor 'l geloove, en die zich, bij hel overlijden van wijlen den heer Behaeghel, reeds de plaatsen op het stadhuis hadden verdeeld, zijn gaan loopen. En dat zij niet zeggen, dat hel hun niet paste van gemeenteraadslid te zijn, neen, het was dat niet wat hen weêrhield, maar wat hun niet paste was de buis die hen bedreigde. En eene buis, eene gboote lange buis I xr. •.""’jl lir niwwwil IHIMIII IM UIJIBB IB ■■UI IllHClifijviiig bel as* I 9»cm i’ VOOI’OJ):

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1