R. I. P. I. id- Raadsleden De correspondentie van den Veurneschen Snuis- teraar, belrekkelijk de kiezing van Adinkcrke, vinden wij w,it te geweldig en beval le vele per- sonalitelien om In ons blad te kunnen opgenomen worden. Redactie Er zal dinsdag aanstaande strijd zijn tusschcn liberale en klerikale kandidaten in de zes volgende omliggende gemeentenAdinkcrke, Bulscamp, Houlhem, Alveringhem, Pervijse en Ramscappelle. Zoohaast de uitslagen der kiezingen in deze ge- i meenten zullen gekend zijn zullen wij dezelve aan onze lezers mededeelen. Wij moedigen onze vrienden van den buiten aan ijverig te werken lol op hel laatste oogenblik, en wij wensehen dat hunne prijsbare pogingen mei den besten uitslag mochten bekroond worden. Woensdag werd er den ganschcn morgend op onze groole markt getrommeld. In den beginne wist niemand wal dit beleekendc. Maar welhaast vernam men, dat men appel sloeg voorde klerikale kandidaten. Hel werd elf, en niemand kwam op. Angstig keek men rond, men slak het hoofd in alle straten en men trommelde dat het ruischle, want het beslissend uur naderde, maargeene kleri kale kandidaten. Twaalf uren sloeg de klok, de voorzitter van hel hoofdbureel rolde zijne matten op, de liberalen bleven zonder strijd meester van hel slagveld, en veel werd er gevloekt en geknarsetand bij de Veurnesche tjeefkens. ooo r ii» - Ingezonden Veurne, 25 October 1878. Mijnheer de Uitgever, liet volgende nieuws is mij bekend gemaakt door eenen tapman, die zeker niet zou durven liegen, en aangezien hel kurieus nieuws is verzoek ik u vriendelijk hetzelve aan uwe lezers te willen mede deelen. Als woensdag lest de tapmannen vernamen dal ingelichl te zijn, de drij stelsels, waarover het De dagbladen bespreken die kwestie, welke zeer belangrijk is, en natuurlijk tot groole discussien Volgens de Etoile zou het beste stelsel zijn dal men den leergang van den godsdienst, in hel lokaal der scholen, buiten de uren der klassen, door de dienaars van alle eerediensten, zonder voorrecht voor iemand, zou laten geven. Als de godsdienst geen deel meer maakt van het onderwijs, zegt dal blad, bestaal er geen ongemak dat hel godsdienstig onderwijs in hel shoollokaal wordt gegeven en het zou een groot voordeel op- leveren voor de kinderen, die de school bezoeken en dan niet dezen naar gene kerk, genen naar dien tempel zouden moeten loopen om het godsdienst onderwijs le ontvangen, die hunne ouders be- gecren. De Gazette bespreekt breedvoerig de drij stelsels en vindt dal de volledige afscheiding hel beste zou zijn, ofschoon de radikalsle en de moeilijkste. Hel is reeds langen tijd dal wijlen de heer Ver hangen zegde: de onderwijzer in zijne school en de priester in de kerk. Maar het valt niet te ontkennen, voegt de Gazette er hij, dal die formuul groole moeilijkheden moet aanbieden en wij willen het minsterie hel niet ten kwade duiden, als hel cenigen afkeer gevoelt om ze in de wel te brengen. Maar wij denken dat zij de eenigsle is die aan de liberale denkwijze ernstige waarborgen kan aanbieden, door Jicl Staal» onderwijs, in de mate der mogelijkheid, te beschermen legen den terug keer der overweldigde klerikale politiek. Men ziet dat die dagbladen zich bepalen mol groole voorzichtigheid hunne denkwijze te doen kennen en iedereen aan le sporen door de druk pers zijn gevoelen te doen kennen, ten einde degenen in le lichten, die gelast zijn hel ontwerp over die kwestie op te maken. Wij stippen hier voor alsnu de denkwijze van die twee dagbladen aan, vaslstellende dal zij even als geheel de liberale partij het eens zijn, dat alle inmenging der geestelijkheid in het onderwijs moet ophouden. Blijft nu nog de kwestie om het beste middel te vinden en daartoe zal iedereen mcdehelpen. de chefs van de klerikale partij geene kandidatcur hadden willen aanveerden zij waren gram. Er kwamen er ccne dozijn bijeen, en zij zegden dal zij zich voor den aap niet wilden laten houden en dat zij zich op rang gingen stellen. Welhaast waren hunne kandidaten gekozen die allen verklaarden le aanveerden. Op de geleerdheid van de kandidaten had men niet veel acht gegeven, want zij beweerden dal er niet veel geleerdheid noodig is om in den ge meenteraad te zijn gelijkerwijs de sekrelaris al het schrijfwerk doelmaar zij bekenden dal de kandidaten veel gezond versland moesten hebben, en gezond versland hadden zij ruim genoeg. Er werd niet aan getwijfeld of zij gingen ge kozen zijn, want al de menschen zijn onze vrienden zegden zij, en daar de tapmannen de meerderheid gingen hebben in den raad werd er goed gevonden onmiddelijk den burgemeester en de twee sche- pens aan te wijzen. Zie hier nu de lijst der zeven kandidaten van den heiligen tap. MM. Jan Dikkcman, (burgemeester), Baron van Riekeghem, schepen), Ko de melkboer, (2de Monsieur Charles-Louis, Manen S, Van Gaaighem-Oliekop, Jan Gareel. Morgen moeten wij onze lijst indienen, zei Dik- keman, chinq jours avant l’elecchion. ’S anderendaags begaven zij zich met hunne lijst naar hel stadhuis en gij kunt begrijpen, heer Uit gever, boe zij er ontvangen wierdeu. 't Is jammer, zei Dikkeman, dat wij ’nen dag te laat zijn gekomen. Maar ’k geloof ik dal die fieskens van stadhuis de wet niet wel verstaan donderdag, vrijdag, zaterdag, zondag en maan- dag, c’est ben chinq jours avant l’elecchion. Nu, patience, zeiden zij alle zeven le gelijk, wij zijn toch gekozen geweest in de choseteit van den tap voor ons gezond versland en dat is een pluimlje op ons hoedje. Het is inderdaad spijtig dal onze tapmannen te laat zijn gekomen, wal zouden wij leute gehad hebben Vriendelijke groeten. Eene goede kennis van eenen Tapman. Het is ongelukkig tjeefken te zijn le Veurne. Zij mogen maar ja of neen zeggen, als de kapiteins ja of neen gezegd hebben; zij moeten betalen en hunnen lijd ten beste geven; zij moeien onbeleefd zijn jegens de liberalen en aldus kalanten ver liezen; en ergste van ai nog, als er eenen strijd le leveren is, waaruit zij zouden kunnen voordeel trekken, de kapiteins vluchten en laten de tjeven blootgesteld aan geschut van den vijand. Hel zal dus niemand verwonderen dal er veel tjeven hunne kazak keeren, en dal zij, gelijk hel Leugenaartje, aan hel klerikaal boeltje hunne hielen vagen. Uit Alveringhem. Aan de kiezers der gemeente Alveringhem. Tweejnaamlijsten zijn aangeboden, aan den voor zitter van T kiesbureel, en doorhem aanveerd ge weest, zoo als het bij de kieswet vereischt wordt. Nu dan, kiezers van Alveringhem, is hel uwe plicht zich goed le overdenken, welke raadsleden gij oordeelt en bekwaam vindt, om in den gemeen teraad le zetelen. Eene lijst is zamengeslcld door aftredende en nieuwe bestemde leden, de voorgedragen mannen, zullen zij uwó zaken ter hart nemen en uwe belan gen verdedigen? Overdenkt wel, en gij kiezers, na rijpelijk over dacht te hebben,algemeenlijk zult overtuigd wezen, dat gij nog eens zal bestiert wezen zoo als vorig. Eenszijdigheid, zal nog eens boven heerschen, en gij moet er niet aan twijfelen, want onder die mannen zijn er die bunnen eigen wil niet mogen uitvoeren, tij zullen dienen allecnlijks voor speel tuig en hun moeten ondergeven aan de bevelen die hun zullen voorgedragen worden. De bewijzen alreeds zijn er van gegeven, hunne handelwijs is- gekend, zoo als Vel is geschied, in de bijeenvergadering, die ten huize van den heer volksvertegenwoordiger, plants heeft gehad Den aristocraat van Eorlhem, eigent zich toe, dat hij de bemachtiging beeft, een der trefl'elijksle burgers van ’t gemeente aantegaan, hem verplich ten zijn geloof bel ij fsd te doen zweeren, voor aleer hij word aangenomen, hem met zijn eigen bloed verwanten willen in twist brengen, en dal noemt men loffelijk. Het is een eerste bewijs, hoe men ons nog eens wil bestieren, maar voorzeker zullen de kiezers hunne oogen open en aan zulke mannen hunne stemmen niet geven. Eene andere lijst is ook voorgedragen, door mannen van vooruitgang, en die hun gelasten, de belangen van allen ter harte te nemen, geen onder- schiding van personen van welke rang zij toebe- hooren te plegen, niets zullen verwaarloozen om hunne medeingezeten ten dienste te wezen, in alle omstandigheden. Als er volksvermaken of kermis plaats hebben, zouden zij gekregen hebben. Want in ge heel hunne klerikale bende is er niemand, die waarlijk populair is, die waarlijk de genegenheid heeft van de buigerij en van het volk. Onze neringdoeners weten daar enboven maar al le wel, dat er van de priesters en kloosters, alsook van hel gees telijk collegia weinige voordoden le ver wachten zijn. De spreuk zij zijn plat mag nu met volle recht eenieder zal het met ons be kennen op de klerikalen van Veurne loegepast worden: hunne kapiteins hebben hel strijdperk ontvlucht en, lot overmaat van vernedering, him voorvechter hel Leugenaartje, zegt niet een enkel woord meer Ier hunner verdediging, als scheen hel aan geheel hel Veurnesche klerikaal boeltje zijne hielen te vagen. Anne klerikalen ZIJ ZIJN PLAT! ZIJ ZIJN PLAT Ze «lurven niet. En de kraaien vlogen met schor gekras de stad rond en volgden hel voorschrift des evangelies, zoekt en gij zult vinden En ze zochten en ze vonden niet, want de haan van T kol wilde niet vooruitkomen. En ook de valk hield zich op zijn nest En ze hielden nochtans vergadering op verga dering, en er werd meer getreurd en geweend als gesproken, want tranen als knikkers rolden uil aller oogen als waren ze sedert uren bezig met ajuins te pellen. En een uit de bende sprak«wc wilden de libe rale vogels bespotten en de stad bespotten en eenen vallen. En een tweede: T is waar, we zijn bitter kaal Jauw zei een derde, we r..„ maakt». En de stoutste riepen nochtans: mis, u, als blooteuaarsche boeren, te laten af schrikken door het geschreeuw der geuzen. We moeten strijden. Rali zei de slimste vogel uil den hoop, men zou geenen bril noodig heb ben om onze buizen te ziende liberalen blijven meester 't is waar, laat ons heen gaan. En ze gingen heen, en ze zagen er bleek uil als gepelde ajuinen. En de kraaien verborgen zich me, maar zij waren gram, en men hoorde hun schor gekras tol aan Brugge, en dit gekras beleekendclafaards LAFAARDS LAFAARDS 1 Hadden zij gedurven zegden zij, bet was nog lijd genoeg zes dagen vóór de kiezing, want hoe min onze vogels gekend zijn hoe beter. Wat zouden wij gewerkt hebben in den donkere Wal zouden wij gelogen en gelasterd hebben En hoe zouden, onder onze bedreigingen van eeuwige verdoemenis, de eenvoudige kiezers ge- vreest! hebben ons met hel kruis hel heilig kruis! te bedriegen. Maar helaas! Het is gedaan, het is gedaan, De klerikalen hebben er gestaan En zekere spotvogels zegden aan de kraaien, om ze le troosten: hebt maar goede hoop, gij zult in Veurne boven liggen zoohaast den Imogen blek- ker naar het Gaaiplein overwaait. En dien seboonen lijd afwachtende, te midden hunner zeer populaire en beleefde vogelkens, be merken zij dat de liefhebbers van buizen in Veurne zoo raar worden als de menschen die nog gelooven dal de wereldlijke scholen slechte en goddelooze scholen zijn, alhoewel men hel onophoudelijk zegt en hcrzcgl in den stoel der waarheid. I>e wet van 194L9. De dagbladen houden zich van lijd lol lijd bezig mot te spreken van T lol dal aan de wel van 1842, op hel lager onderwijs, is voorbehouden. Er wordt gezegd dat er drij voorstellen, zijn waarmede het ministerie zich bezig houdt. Het eerste stelsel zou zijn dal men de priesters geheel en al uil de school zou sluiten. Volgens hel tweede, zou de priester in de school mogen komen op zekere uren, om er liet godsdienstig onderwijs le geven, maar zonder dat hij iets te zeggen heeft aangaande hel ouder wijs, en het derde stelsel zou zijn, dal de wel van 1842 zou behouden worden zooals zij is, met dit verschil, dat de gemeenten vrij zouden zijn den priester ja of neen in hunne scholen toe le laten. Dit zijn, volgens personen die beweeren goed ministerie nu beraadslaagd. aanleiding zal geven. liggen plat,... plat gelijk blik waarvan men buizen 't is 1 V.» 11 i I1 r» I i v lino nnzib mi <1 pul graven vóór anderen en we zijn er zelf in ge-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2