VAN VEURNE w s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT g t 51/ JAAR. S IVovemiuer. id. id. id. id. id. id. 462 51!) 29 56 I de liberalen I Gemeentekiezhig van 29 October 1878. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. yen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteckend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Veurne, 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 wisselen daarover hunne denkbeelden, en hel is waarschijnlijk dat die twee mogend heden zich hij Frankrijk en Engeland zul len aansluiten, om de volledige uitvoering van het verdiag van Bei lijn te vragen. De reis van den heer Menabrea zou daaraan niet vreemd zijn. Volgens een telegram uil Darjeeling, verwacht men er zich aan. dal dezer dagen officieel de oorlogsverklaring van En- gelsch-lndie legen Afghanistan door hel Slaanlsblad zal afgekondigd worden, met de redenen die het gouvernement dwingen eenen inval op hel afghaansche grondge bied te doen. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor i/ansch Itelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. De beide fransche Kamers hebben maan dag, den zittijd aangevangen. In den Se naat bracht de heer d’Audriflpt-Pasquier hulde aan de nagedachtenis der senaleurs, sedert den laatsten zittijd overleden, na melijk aan Mgr. Dupanloup en aan den heer Benouard, de oud procureur-generaal van het vei brekingshof. Hierna werd de zitting geheven en verschoven tol donder dag. In de kayier der afgevaardigden legde de minister van openbaar onderwijs, on der de toejuichingen der linkerzijde, de lijst neder der gemachtigde geestelijke congregatiën. De Kamer verdaagde zich hierna lot maandag, voor het onderzoek der kiezingvan den heer Paul de Cassagnac. Volgens m,en uil Weenen schrijft be staat er stellig eene depechc van hel kabi net van Londen aan dat van Petersburg, rakende de hinderpalen, die de uitvoering van hel verdrag van Berlijn door de schuld van Rusland ontmoet. Hel duitsch Staatsblad kondigt verschil lende berichten al der plaatselijke over heden, rakende de toepassing der wel legen de socialisten, volgens welke zijn ontbon den geworden: eene maatschappij inliet hertogdom Baden, twee in Bronswijk, vier in Westfalen en vijl’ in Saksen. Daarenbo ven werden afgeschafl: een dagblad in Meclilenburg, twee in Saksen, en een in het hertogdom Baden. De laatste lijdingen, rakende den bul- gaarschen opstand in Macedonië, zijn van aard om ernstige onrust in te boezemen. Hij breidt zich mei snelheid uil en weer staat reeds met goeden uitslag de gewa pende macht. De opstandelingen rukken op Seres. Het doel van den opstand is de wezenlijking van hel denkbeeld van een Bulgarie, dal zich zou uitbreiden lol aan de Egeesche zee, zooals het voorloopig vredesverdrag van Stefano hel wilde. Die opstand zou dus de palen eener plaatse lijke crisis overschreiden en wel een euro- peesch vraagstuk kunnen worden. De Fanfulla van Rome zegt, dal ten ge volge der houding van Rusland er eene zeer bedrijvige wisseling van mededeelin gen plaats gehad heeft tusschen de mo gendheden, die hel verdrag van Berlijn onderteekend hebben. Van Engeland gaat hel voorstel uit eener prolestalie, door al de europeesche mogendheden te doen, legen hel uitstellen van Rusland om het verdrag van Berlijn uil te voeren. Frank rijk zou het volkomen met Engeland eens zijn. De kabinetten van Rome en Weenen De zegepraal de Veurnesche liberale partij heeft onze verwachting overtroffen. Indien men rekening houdt van de brief- kens, die men len gevolge van slechte aan tekeningen aan onwetendheid der kiezers toe te schrijven heeft moeien vernietigen, komt men lol hel resultaat, dat ten minste 275 op 462 ingeschrevene, vrijwillig en uit eigen beweging voor de liberale kandidaten zijn komen stemmen. Wij zeggen vrijwillig en uil eigen beweging, want, in tegenwoordigheid der onthouding der klerikale partij, hebben onze kandi daten bij de kiezers geene bezoeken ge daan, en heeft men hoegenaamd geene pogingen aangewend om dezelve te doen kommen stemmen. Dit resultaat heeft eene zeer groole be- teekeniswanneer men ziel dal in eene stad, waar eene middelbare school bestaat, die gestadig door de geesteli jken als slechte en goddelooze school wordl aangevallen, Kiezingen van SO October 1878. De algemeene uitslag der gemeenlekie- zingen van 29 October II. is zeer gunstig aan de liberale partij. Overal waar de libe ralen meester waren zijn zij meester ge bleven, en zij hebben aan de klerikalen de meesterschap ontnomen te Meenen, te Mechelen, te Lokeren Waes), leTongeren, te Hasselt, enz. In veel groole steden waar hel strijd was hebben de liberalen eene schitterende zegepaal behaald, zoo als te Antwerpen, te Leuven, te Luik, te Bergen, te Doornik, te Charleroi enz. Acht hoofd plaatsen van provinciën zijn nu liberaal als ook menigvuldige arrondissemi nis hoofd plaatsen. In veel gemeenten, waar de lihe- ralen noch nooit gestreden hadden, zijn zij tegen de klerikale dwinglandij opgestaan en hebben er zeer aanmoedigende uitslagen bekomen. Hadden onze vrienden te Brugge geene gewichtige nederlaag ondergaan, wij bad- Al/ 147. Vertrekuren van den ijzeren weg van öuinkerke, Veurne naar Liehtervelde en Oixmu.le naar IMeuport. ir p r i'i na a ZO *1-00 I I iebtervelde nnnr Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 I Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 W 8-36'iDixmLde-Nieuporl 9-30 00-00 »-20 8-33 er niettemin op de onder steuning van bijna de twee derden der kiezers mogen rekenen, dan komt men tot het besluit, dal de meerderheid der kiezers het bestaan der wereldlijke scholen goed keurt, en dat er niet te aarzelen valt op hel ingeslagen pad vooruit te stappen. Onze liberalen hebben op eene zeer l ustige wijze hunne schitterende zegepraal gevierd. Een maaltijd in drie herbergen voor de buitenkiezers, een maaltijd in liet hotel de Noble voor de bureelen en de nieuwgekozenen, eene serenade ter eere dezer laatsten,een koppel aanspraken onder hel ledigen van eenige glazen champagne wijn inde liberale Associatie, ’s avonds, in de herbergen, wal muziek en gezang door de jonge liberale fanfaren, en dal was al. Hel fransche voorschrift calme dans la vicloire kwam hier ook te pas. Wij wenschen onze achtbare burgemees ter, eerste schepen en nieuwgekozene raadsheeren vuriglijk geluk over hunne be noeming en hebben het volle vertrouwen, dat onze gemeenteraad, heden voltallig en uit elf leden der liberale Associatie samen gesteld, de gunstige omstandigheden in de welke wij verkeeren zal le baat nemen, om menigvuldige gewichtige verbeteringen tot stand brengen. Wij bedanken ook de Veurnesche kiezers omdat zij in zoo groot getal hulde zijn komen bewijzen aan de kandidaten der liberale Associatie en hopen dat zij aan de liberale partij hunne genegenheid en hun vertrouwen zullen blijven schenken. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1878. UITSLAG. Ingeschreven stemmers Tegenwoordige id. Nietige briefkens Wille id. MM. Brycx 247 stemmen. Deelens 245 De Prey 247 De Smet 248 Ollevier 244 Van Crombrugge 245 Bernolel 241 II *y u w I»OLÏ TIEK OVERZICHT. ZEGEPRAAL. HEBBEN BEKOMEN I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1