TOEWIJZING ZONDER UITSTEL, Dinsdag 5 November 1878, ten 9 ure ’s morgens, in de estaminel la Vigne te Pervijse, van eene zeer goede K E K EK DUA KIK GEK. X. X. Ramskappelle bij Nieuport is in jubilalie. De liberale kandidaat M. Verslraete is gekozen met 26 stemmen meerderheid op zijnen tegenstrever. Alle mogelijke pogingen waren ingespannen om den klerikaleh kandidaat te doen gelukken; uilnoo- digingen, tot op den dag der kiezing toe, werden niet gespaard en helaas! T was al verloren moeite. De naam van Verslraete is zegepralend uil de stem bus gekomen, en is zeker, als God den nieuwen kandidaat leven gunt, hij zal langen lijd in den gemeenteraad zetelen. den 22. Leonie Coppens, dochter van Serafin en van Amelia Dejaegher, Vestenstraat. den 24. Juliana en Henri Debaenst, dochter en zoon van Leopold en van Romanic Devloo, Bewes- terpoort. Diezelfde liberale princiepen staan in onze Grond wet van 1830 geschreven. Wie randt die princie pen gedurende aan; wie leert dat zij door de kris- telijke wetten van den ouden tijd moeten vervan gen worden? Wie schrijft dat zij eene kar vuilnis sen, dat zij eene ware pest zijn? Wie anders dan de heele klerikale drukpers. Belgiezou zijne vrij heden moeten verloochenen en onder de voelen vertrappen! Reeds lang zou dit gebeurd zijn door de wer kingen der klerikale partij, waren de liberalen niet daar, om ze met medehulp van hel volk, zoo werk man als burger, te verdedigen. Ziedaar den rampzaligen toestand waarin bet volk zich alsdan bevond. Dit kan niet bewisl wor den, ’i is de geschiedenis. Wie heeft een einde gesteld aan die ellende, aan dat onrecht? Wie heeft de gelijkheid voor de wet tussschen alle standen uitgeroepen? Wie beeft de privilegiën afgeschafl en de rechten van den mensch afgekondigd? Wie? Waren het misschien de edelen en de geestelijkheid, dat zijn de voorloo- pers van de hedendaagsche klerikale kliek?... Neen! het waren de liberalen van 1789, de ver tegenwoordigers van het volk, van den derden stand; zij hebben de grondbeginselen van 1789 doen zegepralen: de liberale princiepen, zoo als men algemeen weet, hebben alle onderscheid tus schen de kinderen van hetzelfde land verbroken. Doedelen en de geestelijkheid hebben zich daar tegen verzet uit al de krachten hunner ziel. Bloed, veel bloed heeft hel volk vergoten eer de heer- schende klassen van hunne menigvuldige voor rechten wilden afstand doen. W’nt <le goHchiedcniH leert. Als ’t past eens van de geschiedenis te spreken, dat kan geen kwaan, integendeel! En wel voorna melijk hedendaags, nu de klerikale gazetten eeuwig vol staan over zoogezegde religievervolging en angstkreten uitbulderen als waren de liberalen van zin een schrikbewind in te richten en al de pries ters naar Guatemala te verbannen, die oude bel- gische kolonie van mislukte gedachtenis. Laat de onweèrkraaiers praten, burgers en landslieden, luister daar niet na, want de goede oude tijd, die zij ophemelen, was u in geenen deele gunstig; hel was voor u een ellendige tijd. ingezonden M.r de Uitgever van het Advertentje-blad. Dinsdag, nadat de kiezing te Veurne geëindigd was, heb ik mijn derde uitstapje naar Adinkerke gedaan; ’k heb er eenig nieuws vernomen, dal ik mij haast op hel papier te brengen. Adinkerke is gekarcld en Soiie is kontent, maar Voor 1789 waren er in de samenleving drij stan den: de adeldom, de geestelijkheid en hel volk. De twee eersten waren in hel bezit van alle rechten en ontslagen van alle lasten; de derde, welke bijna de gansche natie uilmaakte, dat is de werkende klas, en daarin zijn begrepen niet alleen de werklieden maar ook de burgers en de land bouwers zoo groole en kleine, die derde stand was van alle rechten ontbloot. Inarmoede en ellen de zwoegde zij onder het zwaar juk der heer- schende edelen en geestelijken. Lasten van allen aard, karweien, tienden enz., ontroofden het arme volk van het weinige dat hel door aanhoudend arbeiden bijeenschaarde. Wie de werken van Erckmann-Chartrian en Lamborel gelezen heeft (in de volksbibliotheken zijn zij te krijgen) zal het met ons zijn om te bevestigen dat voor de omwenteling van 1789, het lot des volks niet beter was dan onze lastdieren. Ongelukkige vrouwen trokken den ploeg onder Lodewijk den veertienden, terwijl de edelen en de kloosters in ’t goud zwommen; men verteerde miljoenen in braspartijen te Versailles en elders, terwijl duizende arme lieden uil honger hel gras langs de wegen aten. Neen! het zal de klerikale partij niet gelukken de rechten en de vrijheden van ons volk al te snij den. Gij zijl acht jaren meester geweest, kleri- kalen; gij hebt de natie in slaap willen wiegen, om over een lijk te heerschen. ’t Is u niet gehikt. Want het volk is plotseling opgestaan en heeft, gelijk eene oinstuiinige zee, uwe macht verbroken als glas. Ziedaar hel gezag der liberale grondbeginselen op princiepen, die bij het volk dóórgedrongen zijn. Mocht gij het weleens vergelen, klerikalen, dan moet de de 11 juni dit u eeuwig herinneren. half uur later reeds een lijk! Dit is eene nieuwe en schrikkelijke les, voor die groole eters en drinkers, welke pochen op hunne gulzigheid en loeren dan waartoe zij in slaat is. Men schrijft uit Poelcapelle, 24 October: Over eenige dagen was de herberg het Boschkasteel, bijna het tooneel van een bloedig drama. De ge naamde D. Descampes, boschwachter was in ge noemde herberg, waarvan de hospes zijn collega is, en trotsch schijnende te zijn, over het bezit van eenen revolver, waarmede hij gewapend was, richtte hij allerhande streken uit; onder anderen, zich houdende alsof hij wilde schieten, richtte hij zijn wapen naar den genaamden E. Knockaert, zeggende: Eli, vriendje, gij wilt zooveel zijn en gij kunt mijnen revolver niet hanteeren, gij moet niet verlegen zijn, hij is niet geladen. Knockaert antwoordde dal dergelijke oefeningen reeds meer dan een menschenleven hadden gekost, en hij wel kon mis zijn, denkende dat zijn wapen niet geladen was. Daar hij door de dagbladen over zulke speel tuigen was bang gemaakt, raadde hij Descampes aan, wal voorzichtiger er mede om te gaan. De boschwachter overhandigde nu het wapen aan M. Xmaar nauwelijks had deze het in handen, of een knal liet zich hooren, die den grond onder de voeten daveren deed. De kogel vloog tusschen twee hoofden, namelijk tusschen den hospes en zijn broeder Karei en kwam weldra in den wand des muurs terecht. Onnoodig te zeggen, hoe den bezitter des revolvers ontstelde.... Hieruit kan men eens te meer nagaan, hoe ge vaarlijk het is dergelijke vuurwapens zonder voor afgaande onderzoek te behandelen. VETTEWE1DEN EN LANDEN, groot H. 19-83-46 TE PERVYSE. OOST BIJ HET DOR?; In pachte lol 1'" Oktober 1881, bij sieur Louis lleyjidrickx, mits 4000 fr. ’s jaars boven de lasten. Ingesteld 125.000 (ranks, Studiën der Notarissen Wanden Berghe, te Pervijse en Tennotc, te Brugge. Algenieene Tijdingen. Het muziek der grenadiers is zaterdag avond van Engeland te Brussel teruggekeerd. Het uit stekend muziekkorps heelt te Londen zeer veel bijval ingeoogsl. Men heeft zich afgevraagd wat men te Parijs met den vistgehechlen luchlbal zal doen na de sluiting der wereldtentoonstelling. De opstijgingen zullen in november worden voortgezet en dan zal men den luchlbal van de gaz ontlasten. De heer Gillard zal de plaats blijven huren die hij nu heell in den koer der Tuileries, zal den luchtbal bergen onder een afdak en heel hel toestel waarmede hij de waterstolgaz maakt tegen het slecht weder be schermen. In de aanstaan Ie lente zal de luchtbal w eder opgeblazen worden en de opstijgingen zul len dan maar 10 fr. per persoon meer kosten. Het volgende jaar zal de luchlbal ter beschikking wor den gesteld van de geleerde genootschappen. Men leest in een dagblad van RijselEen pak kendrager, die als een groolen eter bekend stond, verwedde zondag laatst, dal hij zou binnenspelen ecu kilo tarwe brood met drie kilos pensen en drie pinten bier, daarna nog vijf honderd mossels met drie borrels franschen De wedding werd ongeluk kiglijk aangenomen, maar de helft der mossels was nog niet geëlen, wanneer reeds de onvoorzichtige wedderzooonpasselijk werd, dat er een geneesheer moest gehaald worden, doch te laat. De pakken drager kon niet meer gered worden on was een ten is Sofie alleene niet die kontent is: van klein tot groot, arm en rijk, ze zijn schier allemale kontent. Inderdaad, kiezers en andere burgers hebben hunnen wensch. De heereu Desire Van- I onmatigheid en de maag meer willen doen ver- houlte, Karei Bossant, die de liberale Karei is, Verbrigghe, Borlier en Mercy zijn gekozen. Louis Ryckcboer, die 26 jaar burgemeesterschap lelt, is niet herkozen: hij heeft 26 stemmen bekomen, dus voor elk jaar ëéne slem, hetwelk bewijst dat ze goed rekenen kunnen te Adinkerke en dal zij deze die hun niet goed meer bevallen, buitencijferen. Karei Vandenberghe heeft niet gelukt, maar hij wanhoopt niet, en ook hij mag niet wanhopen. In 1862, bekwam bij slechts 17 stemmen, en nu heeft hij er 27. Een sprongsken nog, en hij is er, wel te verstaan, als hij juiste springt, en bijzon derlijk niet te kort, of’l is weeral pion! pion! ’K heb nog hooren zeggen, dat er bij drie jaar geene tegenkanting zal zijn. Immers de heereu Rabaey, Schipman-Lanoeye, Luyssen en Jonck- heere zijn gewoon al de stemmen te hebben, het geen bewijst dal liet vruchteloos zou zijn legen hun op te komen. Niettegenstaande zal ik toch tegen dien tijd gaan loeren, en zoo ik iels verneem zal ik het u van de naald lol den draad vertellen, waarmede ik d’eer heb u te groeten Met handen en de voelen. Een Veurnesche snuisleraar. K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. Henri Strubbe, werkman te Glercken, 26 fr. boete, over slagen. Colette Lommez, werkvrouw te Walou, 10 fr. boete, over laster. Benoit Halloo, metser te Bergen, 7 maanden ge vang, over aanslag legen de eerbaarheid. Glemence Walcke, huisvrouw’ August Decorte, i werkvrouw te Pollinchove, 26 fr. boete, over diefle. Francis. Lobbeslael, werkman, 36 fr. boete, Francis Dufour, rondleurder, 8 dagen gevang en 10 fr. boete, beide over slagen en nachtgedruis, te Veurne. Jules Dcmeersseman, metser te Veurne, 26 fr. boete, over slagen. den 26. Amand-Basile Rudolf, werkman, 49 ja ren, geboren te Adinkerke en wonende te Veurne, wedr van Joanna Lerooy, met Pharailde-Sophie Lauwaert, dienstmeid, 29 jaren, geboren te Lam- pernisse en wonende te Veurne. STERFGEVALLEN. den 26. Amelia Demeester, herbergierster, 56 jaren, geboren te Wulpen en wonende te Veurne, wed" van Etienne Gazon en vrouw van Louis Lahaye. den 27. Marie Vereecke, 1 m. en 14 d. den 28. Virginia Woutlers, huishoudster, 61 ja ren, geboren en wonende te Veurne, vrouw van Ferdinand Baraitre. Mijnheer de Uitgever van ’t Advertentieblad, te Veurne. Gelief aan het onderslaande een klein plaatsken te gunnen «Maandag, 2P' oktober laatst, had te Dixmude de uitreiking plaats der cerlilikaten van bekwaam heid aan de leerlingen der lagere scholen van hel 3' schoolgebied, die in den laatslen prijskamp deel genomen hebben. Ik besialig dal een schoone eer hel 3” schoolgebied len deele valt: van de 6 schoolgebieden waaruit onze provincie bestaat, heell hel 3' hel meeste gelal certifikaien (44) be komen en drie leerlingen Thersseu Emiel van Merckem met 159,3 punten, Joseph Gustaaf van i Handzame met 151 punten en Willaerl Napoleon i van Dixmude met 149,3 punten, op 170, komen aan het hoofd der bekroonde leerlingen van geheel de porvincie. Aanvaard, mijnheer de Uitgever, met mijnen dank, de uitdrukking der gevoelens van tevre denheid van Eenen voorstaander van 't openbaar onderwijs. Vil Ilainskn ppeile. i 7 Burgerstand der stad Veurne. GEBOORTEN. - -JMl.-ii»' -■- ZITTING VAN 24 OCTOBER. HUWELIJKEN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 3