VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT S c JAAR. 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke Veurne, lï> November. zullen zijn. Deze wel, zoo als is wel de slechtste die nen uitdenken, heeft men de wel A Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop s Voor Stad: 6 maanden, Cr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Ilelyie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. -1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 <1-55 2 23 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 I derbroken. Sinds heeft men zich niet meer 1 mol den emir in gemeenschap gesteld. Volgens con telegram uil Petersburg heerschl de volkomendste rust in het ge deelte van Rumelic, door de Russen be zet en gedragen de Russen er zich voor beeldig. De lurksche berichten spreken in oenen geheel anderen zin. Eenafzohderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. ‘‘j*1.!" b.ij dei\druk.ljie‘’-üiigever, Óoststraat, 6, le Veurne, en op allo postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend alsook bekendmakingen uitci lijk tegen Vrijdag middag loc le Sem Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar IAchtervelde - Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 POLITIEK OV'KKSKICIIT. De fransche kamer der afgevaardigden heeft zich maandag vereenigd, om het na zicht der kiezingen van 1877 voort te zet ten. Het is de kiezing van Al. Ernest Ie Roux, in de Vendée, die gediscuteerd werd. De kiezing is verbroken met 515 stemmen legen 174. De bonaparlisi Paul de Cassagnac, wiens kiezing ook betwist wordt, beeft nog eens eene schoone daad uitgestoken. Wal lawijt willende maken, heelt hij uitgeroepen dat de bonapar listen, niets meer gemeens heb ben met Mac-Mahon, sinds hij mineedig is geworden. Die kwetsende woorden hebben voor Paul de Cassagnac eene tol orde roeping ten gevolge gehad. Hel is le denken dal die dolle bonaparlisi in de Kamer zijn congé zal krijgen en de kiezers zoo verstandig zullen zijn hem niet meer le herkiezen. Dinsdag had de fransche Kamer aan hare dagorde bel onderzoek der kiezing van dien gekenden bonaparlisi, te Con dom. De heer de Cassagnac heeft zijn eigen advocaat willen zijn en hij heeft de gansche zitting gesproken, zonder zijn on derwerp te kunnen uitputten. Het fransch Staatsblad meldt, dat de ge volmachtigden van Frankrijk, Belgie, Grie kenland, Italië en Zwitserland dinsdag de nitinlovereen komst onderteekend hebben, waarbij de geldeenheid lusschen die lan den behouden blijft en aan de overeen komst van 1865 de wijzigingen toegebracht worden, dooi' de omstandigheden ver- eischt. De Globe behelst de volgende inlichtin gen over den oorsprong der moeielijkhe- den, lusschen Engeland en Afghanistan ontstaan: Gedurende de conferencie van Peshawur, die in het begin van 1877 plaats greep, bood Engeland den emir een ver bond aan, om hem legen allen aanval te verdedigen, om de toelage le herstellen, aan zijnen broeder betaald, en om hem de troonsopvolging voor zijnen zoon Ab dulla te waarborgen. Engeland vroeg en kel om vertegenwoordigers le Herat, Balkh en Kandaliar te hebben. Het drong niet aan lot het verkrijgen van oenen gezant le Caboul, omdat de emir hiertegen opmer kingen maakte. De emir was onhandelbaar en antwoordde dat hij in geene betrekkin gen met de Engelschen wilde komen; hij had er grieven tegen in te brengen, voor al sedert de bezetting van Quetlah. De on- dCrhandclingcn werden in april 1877 on- ZATEBDAG 9 NOVEMBER 1878. De aanstaande sessie of zitting der kamer der volksvertegenwoordigers, die door den Koning zal geopend worden, wordt met de grootste belangstelling le gemoet gezien. Wat bijzonderlijk deze belangstelling gaande maakt, is de troonrede en de poli tieke beraadslagingen ter gelegenheid van hel adres aan den Koning in antwoord op zijne rede; hel zijn de ondervragingen die door de leden der oppositie zullen gedaan worden, vooreerst, nopens het vernietigen der beslissing des gemeenleraads van Rud- dervoorde, die zich hel recht had toege ëigend, in tegenstrijdigheid met de voor schriften onzer grondwet, het kerkhof in gezegende en in verdoemde perken te ver deden, ten tweede, nopens hel afzellen der propere hroerkens, die, in het ver- beleringshuis van S.‘ Hubert, de jonge ge vangenen volgens hunne gekende wijze verzedelijklen; hel is de oplossing die zal gegeven worden aan de ontwerpen van wijziging der wet van 1842 op het lagere onderwijs. Konden onze wenschen verwezenllijkl worden, hel ministerie zou met groole krachtdadigheid le werk gaan, en zonder omwegen een kloek vrijzinnig programma vooruitzetten. Alle inwendige en huilenlandsche moei lijkheden in de bestuurlijke zaken zijn door hel idlramonlanism of klerikalism veroorzaakt, alle onlusten, alle vijandlijk- hedén, alle stremmingen in handel en nijverheid vinden in hel klerikalism hun nen oorsprong; het klerikalism is de grootc vijand der samenleving en het is het klerikalism dal onverpoosd en krachtvol dooreen liberaal ministerie moet bestreden worden, of zulk een ministerie heeft geene reden van bestaan. Wij hopen bijzonderlijk, dat er geene toegevingen zullen gedaan worden in zake van hel lager onderwijs, en dat de veran deringen, die men aan de wet van 1842 zal toebrengen, wezenlijke verbeteringen .V.r 148. Dixinude naar Kienport. 11-55 4-20 0-00 „J 2-20 8-35 zij uitgevoerd wordt, !‘:o men ooit heeft kun- En inderdaad waarom van 1842 gemaakt? Om I de onwetendheid der lagere standen te keer le gaan. En wat heeft men daar toe gedaan? Men heeft de meesterschap ge geven, inde schooien over de onderwij zers, juist aan die personen die hel grootste belang hebben de lagere standen in onwe tendheid le houden, en die ook alle om standigheden le haal nemen om aan de kinderen en aan de lichlgeloovige men schel) verkeerde denkbeelden in te planten. Ja, hel is maar al le waar, dal, in meest alle onze buitengemeenten, de geestelijken zich toeleggen om alle nuttig uitwerksel van het onderwijs le dwarsboomen, dal degemeentebesluurders en de onderwijzers zich gedragen naar den wil van den pastor of van de geestelijke schoolopzieners, en dat de wereldlijke schoolopzieners ofwel met de geestelijken samenspannen, ofwel veel door de vingers zien om zich geene moeielijkheden op den hals te halen. De invloed der geestelijken op het we reldlijk onderwijs moet eindigen. De on derwijzer in zijne school en de pastor in zijne kerk. Het onderwijs moet ernstig zijn, hel moet vruchten vóórtbrengen; het moet van de kinderen menschen maken die deugen, die hand aan ’t werk kunnen slaan; hel moet de jongelingen opleiden tol het belgische maatschappelijk leven, waar werkzame, vrije en verstandige burgers maar geenszins ledigloopers en onver draagzame kwezelaars alleen op hunne plaats zijn. Wil men dezen uitslag bekomen men moet aan de geestelijken alle gezag in de wereldlijke scholen onttrekken en men moet van de onderwijzers welbetaalde be dienden maken van den Slaat, bedienden die zich uitsluilelijk aan het onderwijs der jeugd zouden toewijden, die zouden ver plaatsbaar zijn en traktementen zouden ge nieten gcevenredigd aan hunne bekwaam heid en aan hunne bewezene diensten. Hopen wij dat het ministerie en de li berale volksvertegenwoordigers aan de verwachting der vrijzinnige belgische be volking zullen beantwoorden, dal zij zich door geene bedreigingen zullen laten af schrikken, en indachtig zullen zijn, dalai de bedreigingen der geestelijken zonder gevolg blijven, wanneer men maar den moed heeft hun hel hoofd te bieden. o A &s A V en

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1