f l I 'e l I Wij hebben liet reeds vastgesleld, de liberalen bezitten van de negen hoofdplaatsen der provinlien er acht. In de negentien hoofd plaatsen van arrondisse menten, waar er strijd is geweest, hebben wij geen enkel verloren; integendeel hebben wij er iliie gewonnen, Mechelen, Tongeren en Marche, waar de klerikalen in meerderheid waren. De steden zijn overal getrouw gebleven aan hel liberalism en wij hebben Meenen, Lokeren eu Bouillon terug gewonnen. Nog onwetender dan de vledermuizen in den winter. Wij beklagen de menschen die niets anders lezen mogen dan klerikale gazellen. Die ongelukkige dompelaars blijven niet alleen blind voor de waarheid, maar men vult daaren boven nog Jwn hoofd op met prullen en leugens. Menschen, bij voorbeeld, die alleenlijk het Leu genaartje lezen, verkeeren tegenwoordig in het geloof, dal de klerikale partij in de gemeenlc- kiezingen heeft gezegevierd, en dal men de dag van 29 October als eenc nederlaag voor hel minis terie inoct aanzien. Vijanden der religie! Wij liberalen, vijanden der religie! Gij gelooft zelf niet wal gij schrijft. Willen wij u in twee woorden zeggen welk hel doel der liberalen is? De liberalen willen de onafhankelijkheid van hel wereldlijk bestuur. Elk zijne zaken, zeggen zij. Gij priester, in uwe kerk, en wij op hel stadhuis. De liberaal bemoeit zich met geen religie. Elk denkt daarover zooals hij wil. Maar zoo gij, priesters, van de religie gebruik maakt om ons te bestrijden; zoo gij volgelingen van den God van vrede en eendracht ouder de menschen, ons ver vloekt en ons builen drijft, dan zijn wij het niet meer, die aan de voorschriften der religie te kort blijven, maar gij zelven, gij die maar al te vaak de leering van Christus gebruikt om uw gezag over de wereldscbe zaken ie vestigen. Zoo de roomsche religie lijdt, zoo zij langzamer hand inde harten van sommige menschen uitdooft, dan is het niet onze maar uwe schuld. Dan is het <le schuld der uooit verzaadhare geestelijkheid, die, wij herhalen hel, in alles en over alles den meester wil spelen. Maar dit zal niet zijn! Wat nederlaag voor die fiere ultramontane» Dat zij maar eemge kleine gemeenten opsommen, waar bet klerikaal bestuur gebleven is, dal brengt weinig in de weegschaal. Al de. plaatsen van eeuig belang, overal waar handel en nijverheid wordt uitgeoefend en eenige onafhankelijkheid bestaal, is liberaal. Het ministerie weel nu waaraan zich houden over de de denkwijze van het land; het mag onbe kommerd de hervormingen invoeren die hel libe ralism sinds lange jajen eisclil. ’t zijn vijanden <lcr religie. Sedert de liberalen aan hel bewind zijn is het wederom, bij de klerikalen, het zelfde liedje; De liberalen zijn vijanden der religie Dat kon niet anders! Arme religie, wal hebt gij te lijden van de man nen die u verdedigen willen Wie zijn dan volgens u, heilige mannen, de ver dedigers der religie en wie hare vijanden Volgens u zijn de voorstanders der religie die genen die in alles uwen wil volgen; Voorstanders der religie zijn degenen die knik ken als de priester iets gebiedt Voorstanders der religie zijn dezulken die noch eigen wil noch eigen gedacht hebl ea, maar zich gedwee door mijnbeer de pastoor laten geleiden; Voorstanders der religie zijn degenen die mee nen dal hel volk al genoeg ouderwezen is, en hel beter zou zijn indien het wat dommer en onnoo- zeler ware; Voorstanders der religie zijn zij, die niets an ders doen dan in alles en voor alles de geestelijk heid de hand Iconen, om voor goed haar gezag te vestigen. Dal zijn de voorstanders, de verdedigers der religie! Mannen zonder eigen wil, onderworpen aan de bevelen hunner meestersde geestelijken. En wie zijn nu de vijanden der religie! De liberalen, dat is natuurlijk! De mannen die willen dat het stadhuis aan den burgemeester en niet aan den pastoor zij; De mannen die willen dat het onderwijs inge richt worde gelijk hel zijn moet; die hunne kinde ren niet alleen tot deugdzame, brave menschen willen opleiden, maar ze daarbij een goed en grondig onderwijs willen doen geven; Do mannen die willen dal de pastoor meester zij in de kerk, maar de wet niet koine geven in allc- mans huis, waar hij maar al te dikwijls twist en tweedracht zaait; De mannen, die willen dat de neringdoende menschen leven kunnen, dal hel dan niet verboden worde een treffelijk Bal te openen, een goed loo- neelsluk voor te dragen al zaken waar de pastor volstrekt niets in te zien heeft De mannen, die willen dal iedereen meester zij over zich zelven en.niet kunne gedwongen zijn iels te doen dat hij niet wil. Dal zijn de vijanden der religie, niet waar? Dat zijn wij, liberalen, franc-macons of geuzen, zooals gij ze noemen wilt; maar dat doel niets aan ter zake. Wij zijn er fier op, op zulke manier vijanden der religie te zijn. Ja wij willen de vrijheid van den mcnsch! Wij willen dat niemand hij moge roomsche pastor of prolestansche dominé of wie hij ook zij ons de wel kome geven. Gij, roomsche priester, in uwe kerk,en gij,prolestansche dominé, inuwen tempel. Wij burgers, wij alleen meenen het recht te heb ben de stad te besturen, zonder de tusscheukomsl van wie het ook zij. U»e gemeen te-klcxingon. Zoo wij het reeds heslaligd hebben, de dag van 29 October zal met gulden letters in de jaarboeken van hel liberalism geschreven staan? De gemeente kiezers hebben het werk voortgezet welke de wet gevende kiezers in juni laatst hadden begonnen, T is te zeggen hel doen verdwijnen der ultra- montaansche partij als overheid uil onze steden en gemeenten. De overwinning door de liberalen, niet alleen in al de hoofdplaatsen van de provinlien, behalve. Brugge, maar in talrijke kleine steden en gemeen ten behaald, is ecu bewijs dat het liberalism levendig is en vooruit wil en hel slechts eenc kwestie van lijd is, om de klerikalen overal in hel land met onmacht te slaan. En voor deze gemcente-kiezingen kan men niet inroepen dat er enkel kwestie was van plaatselijke belangen, neen; overal, van de grootste steden tot de kleinste gemeenten, hebben de geestelijken de kiezing op politiek en godsdienstig terrein ge plaatst. Overal, waar er oppositie was legende kleri kale besturen, werden hunne tegenstrevers met den naam van geuzen bestempeld; het waren ver volgers van religie en van de geestelijken, in een woord, slechte menschen en vijanden van bel katholijk onderwijs, enz., enz. De klerikalen hebben daar een gevaarlijk spel gespeeld, dat zij zich zullen beklagen; zij hebben de kiezers, om zoo te zeggen, gedwongen te stemmen op kwestie», dal zij geheele dagen in hunne bladen bespreken en voor welke zij be weerden de groote meerderheid van hel kind te hebben. Hel antwoord der kiezers is verpletterend ge weest voor de geestelijken en klerikalen, want de uitslag der kiezingen bewijst dal de meerderheid der burgers niets gelooft van walde geestelijkheid en de klerikale gazellen van de liberalen zeggen en het is een spoorslag voor het ministerie, zonder omzien voort te gaan, op den weg dal hel sedert zijne aankomst is ingeslagen. In menige steden, zoo als hier te Veurne, zijn de klerikalen in In t kiesworstelperk niet durven treden; zij beleedigen wel geheele dagen de libe ralen, maar als hel er op aankomt moed te loonei) om hunne gezegden goed te maken, dan kruipen zij aks verachtelijke en laffe lasteraars, die zij zijn, in hunne krochten en durven hel daglicht niet aanschouwen. Op hel papier, oh! oh! daar op durven zij alles zeggen, maar als men hen uitnoodigl op eerlijke wijze hunne grieven slaande te houden, dan roepen zij, van verre; wij zouden wel kunnen, maar wij willen nietTarltiffen zijn zij lol in de ziel. Als men nu nagaat met welke kleine meerderheid de klerikalen te Brugge, te Korlrijk, te Audenarde, te Dendermonde, te Deinze, te Eeclooen in andere plaatsen gewonnen hebben, dan mag men uit roepen dal hel liberalism een grooten slap gedaan heeft in ons land, zoowel in de groote steden als in de kleine gemeenten en hel alleenlijk van die plaatsen afhangt, als zij goed en standvastig willen werken, om binnen drij jaren overal te zegepralen. Onderwijn. Volgens het Leugenaartje, maakt een liberale korrespondent van een liberaal blad bekend, dat men te Brussel geweldig in de moeilijkheid zit met de nieuwe wet op hel onderwijs, en dal wij zien zullen datazoodra het lager onderwijs aan den invloed der geestelijkheid is onttrokken, de bis schoppen aan de geloovigcn verbieden zullen de oflicieele scholen door hunne kinderen te laten bezoeken. Hel is dus wel vei slaan: men bedreigt ons dat de gemeente scholen, zoohaast als de pastor er den baas niet meer zal kunnen spelen, met den naam van slechte scholen, goddelooze scholen zullen bestempeld worden, en dat de kinderen, die zulke scholen volgen, hunne eerste Communie niet meer zullen mogen doen. Eh wel, dal is geen nieuws; zulke buitensporig heden van onverdraagzame en haatdragende gees telijken zag men reeds over dertig en veertig jaar en men ziel hel nog alle dagen. Als men in de buitengemeenten op eene liberale gazel geabon neerd is, of zijne kinderen naar eene school zendt die aan den pastor niet bevalt, hel eerste wal hij u zal toesnauwen zal zijnUwe hinderen zullen hunne eerste Communie niet mogen doen. En uog- tans, ten allen tijde, heeft men in den builen, zoo wel als in de sleden, liberale gazetten gelezen, alsook de kinderen naar wereldlijke scholen ge zonden, en niettemin is het nu zomer en winter gelijk vroeger en de wereld staal nog altijd op dezelfde plaats. Verleden jaar ging er te Doornik ook zoo eene bedreiging uit, en dal nog wel van wegc den bisschop Gij moet weten, lezers, dat het stedelijk bestuur De schitterende zegepraal der liberalen te Ant werpen, stad, die nog zes klerikale representanten naar de Kamer zendt, te Leuven, waar de katho lieke universilcil met haar leger ijverige professors gevestigd is, te Mechelen, zetelplaats van den aartsbisschop, wordt enkel door hel bladje ver meld met de woordende liberalen zijn gebleven te Antwerpen on te Leuven, en hebben te Meche len ééne slem gewonnen. Alzoo schrijven de Veurnescbe heilige gazetliers de historie! Weel gij, lezers, hoe hel Leugenaartje zich over de kiezingen in onze provintie uildrukl? Wij zullen het u bekend maken, en dit kan dienen als een staaltje van klerikale waarheidsliefde. Bijna overal, zegt hel rechtzinnig bladje, zijn de liberalen, te Korlrijk, te Bousselare, enz. waar de klerikalen meestel' waren, met groote meer- I derheid verslagen. Te IJperen en te Dixmude heb- I ben de klerikalen niet gelukt, maar zij hebben er I nochtans eenen slap vooruit gedaan Te Meenen hebben de katholieken verloren, doch dit verlies is vergoed door de overwinning te Thourout En met wat, vraagt het heilig papiertje, zal het liberalism van Weslvlaanderen de verpletterende nederlaag van Brugge vergoeden Dit is al wal hel Leugenaartje over de gemeente- kiezingen van Weslvlaanderen zegt. Verpletterende nederlaag van Brugge roepen juichend de heilige schijvers, doch zij vergeten te melden, dat de gemeenteraad van Brugge, samen gesteld uil 25 leden, vroeger ook klerikaal was ter uitzondering van vier of vijf leden. Wij bekennen dat de liberalen te Brugge eenc nederlaag hebben ondergaan, maar mag men wel eene meerderheid van 150 stemmen in eene stad van 45,000 zielen, waar een bisschop woont met oenen grooten aanhang van rijke priesters, waar men daarenboven een geheel legioen edellieden vindt, die met de geestelijken legen de burgerij samenspannen, mag men wel zulke meerderheid eene schitterende zegepraal noemen? Voorzeker, neen. Het bladje maakt ook geen gewag van de kie zingen van Blankenberge, Oostende, Veurne, waai de klerikalen zelfs geene lijst hebben kunnen samenstellen. Hel zwijgt over de gevoelige klop ping zijner partij te Nieuport. En hoe durft het zeggen dat de klerikalen te IJpere en te Dixmude eenen stap vooruit hebben gedaan, als hel gekend is, dal zij in de eerste stad op 1000 kiezers eene minderheid hebben gehad van 300 stemmen, en dat zij te Dixmude hunne vier voornaamste hoofd mannen. waaronder twee provinciale raadsleden, op hel slagveld hebben zien bezwijken. Wal Kortrijk betreft en eenige andere groote gemeenten, zoo als Wervicq, Mouschroen, Wyn- ghene, de liberalen hadden er maar eenige stem men te kort, en wij gelooven zelfs dal zij te Mouschroen hebben gezegepraald. Gij ziet het, lezers, de sukkelaars die maar alleenlijk klerikale gazetten mogen of durven lezen, zijn nog onwetender dan de vledermuizen in den winter. I 0 I I i' r

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2