Merkt van Veurne, per liters. een en van 50 Oei. 24 00 h 32 00 00 00 5 00 00 20 00 ’i 23 00 19 00 li 22 00 12 00 a 14 00 25 00 5 28 00 26 00 30 00 00 00 i. 00 00 20 00 :*i 23 00 18 00 h 22 59 12 00 14 00 24 00 h 28 00 i 26 00 i 29 00 j I Algemcene Tijdingen. Vrijdag aanslaande, 15 november, viert den Koorzangerskring «<te Vereenigde Vrienden,-» onzer slad, den 12" verjaardag van zijn beslaan. Tc dezer gelegenheid zullen de volgende feesten, in hel lokaal, plaats hebben: Vrijdag 15, om 7 i/e ure ’s avonds. Concert, ge volgd door Bal. Zaterdag, om 5 1/2 ure’s avonds, boiling voor de vrouwen. En Dinsdag 19, om 6 ure’s avonds, worslen- bolling voor de mans. Hel is nu vastgesleld, dat op 23 dezer voor den heer gouverneur der provincie, de aanbeste ding zal plaats hebben der werken ter voltooiing van den spoorweg van Thielt naar Lichtervelde. Het bestek is 268,900 fr. Er is nogmaals kwestie van een projekt van eenen ijzerenweg van Oostende naar Veurne, door Nieuport. Deze spoorbaan zou door de maatschap pij Dubois-Nihoul gelegd en door den Slaat geëx ploiteerd worden. De werken van het IJpersas te Nieuport gaan goed vooruit. Men verzekert dat na verloop van eenige weken, hel sas voor de scheepvaart zal open wezen. Bij koninklijk besluit van 5 november, ishet ontslag aanvaard van den lieer C. Jacoh, als sche pen van Noordscbote, arrondissement Dixtnude. De ministers zijn maandag avond bijeen ge weest voor het opstellen der troonrede. Men ver zekert dal er besloten is de bestuurders der drie normaalscholen van den staat te vervangen. Dezen winter zal het bestuur der staatspoor- wegen de rijtuigen de 3* klassen doen verwarmen. Den 25 October, rond 10 ure ’s avonds, is een brand uitgeborsten in eenen chicoreiast, behoo- rende J. Lagron, te Hooglede, en werd gansch in asch gelegd. Het verlies bedraagt 1500 Ir. Alles was verzekerd. Ongeluk op den Ijzer. Donderdag 31 Octo ber, rond 4 ure namiddag, is eene echte ramp op de rivier den User gebeurd. De landbouwer Lod. Vanslechelman, te Caeskerke, gebruikt een klein bootje ten dienste zijner melkerij in de Reemis, en dien dag was het vaartuigje bezet met vrouw Vanslechelman, haar jongste zoontje, de hoeve knecht en de dienstmeid. Ten gevolge van het slecht weder heerschte eene hevige tij, het was moeilijk de boot te besturen en de schipboom brak in de handen van den hoeveknecht. Daardoor kan telde de boot onder te boven om en vier menschen lagen in het water. Gelukkiglijk kwam daar juist de oudste zoon Vanslechelman die nog in lijds zijn broeder eene pers kon toereiken, waardoor hij gered kon worden, alsook zijne moeder die zich aan zijne kleederen vastgeklemd had. Intusschen dreef de omgekantelde boot snel voort, de knecht er onder en de meid zich aan de kiel vasthoudende, hel vaartuigje ging tegen de ijzeren brug stooten waar de dienstmeid gered werd door den brugge- draaier Emerick; wat de knecht betreft, zijn lijk werd nabij de Suikerfabriek door den schipper Engel Ego uit het water gehaald. De verongelukte heet Alois Demeulenaere en is 43 jaren oud. Langs den Grand-Central Beige worden groole bezendingen versch vleesch in ijswagens van Weenen op Antwerpen en vervolgens per stoomboot over Harwich naar Londen vervoerd. Dit vleesch wordt op de markt aldaar verkocht en moet uitmuntend voldoen. Meer dan alle andere verdient de zegepraal der liberalen van Nieuport de aandacht te vestigen. Aan welke oorzaak is deze zoo onverwachte overwinning toe te schrijven? Op deze vraag zal eenieder te Nieuport antwoor den aan liet Willemsfonds Ja, door het slichten eener afdeeling van hel Willemsfonds binnen Nieuport heelt hel liberalism in die slad eene groote uitbreiding gekregen steu nende op stevige grondvesten: de overtuiging. En hoe kan hel anders? De voordrachten van het Nieuporische Willemsfonds worden bijgewoond door geheel de Nieuporische bevolking, zij worden gegeven door welsprekende redenaars, die de aan hoorders aan hun woord welen te boeien en die, door de welgekozene onderwerpen welke zij be handelen, edele gevoelens doen ontstaan, zoo als liefde voor den medeburger, liefde voor den ge boortegrond, eerbied voor zich zelvcn, terwijl zij tevens eenen sluier wegnemen, die den geest in bekrompenheid hield. Dal Nieuport voortga met zijn Willemsfonds, de keus der voordrachten meer en meer verzorge, en wij voorspellen haar eene schoone toekomst, want een volk met eenen verhevenen geest en een warm hart kan nooit vergaan. Dal de gemeentebestuurders van Nieuport ook zonder aarzelen voortgaan met hel stichten eener wereldlijke middelbare school voor meisjes. Wel verre van hierdoor in ongunsl bij de kiezers te komen zullen hunne medeburgers integendeel hen hiervoor hoogst dankbaar zijn, want mets is duur baarder aan de ouders dan aan hunne meisjes een goed onderwijs, zonder dezelve naar kostelijke pensionaten te moeten zenden, te kunnen ver schaffen. En indien een volledig onderwijs voor kinderen van alle standen kostelijk is, gaarne zullen de burgers van Nieuport, voor dien onwaardeerbaren schal, zich eene kleine opoffering geslrooslen. Onze beste heiiwcnschen voor de moedige libe rale Nieuportenaren. Met eene ware voldoening zwaaien wij onzen besten lof toe aan de liberalen van Adinkerke, Bulscamp, Houlhem, Pervijse, Ramscappelle In deze gemeenten hebben zij de macht der gees telijken overwonnen en dit wil veel zeggen. De nieuwgekozene liberalen, die in den builen, onder hel oog van hunnen pastor, zoo moedig durven strijden, zijn mannen van wilskracht en volherding op de welke de liberale partij rekenen mag. en die in den gemeenteraad eene eervolle plaats verdienen te bekleedcn. Gcene normaal scholen meer, waar de geestelij- lijken voor hel wereldlijk onderwijs onderwijzers vormen, naar hunne beeltenis en gelijkenis, bereid om in de openbare scholen de kinderen te ver- kwezelen die men hun toevertrouwd. Geene aangename scholen meer, dit bedriegelijk stelsel, dat gelooven doel aan een onderwijs dal niet be staal, en tevens een afstand is der rechten van hel burgerlijk gezag ten voordeele van het bisdom. Journal de Bruges in die slad eene nieuwe meisjesschool had gesticht met puike onderwijzeressen, die een zeer goed onderwijs geven. Van den beginne af, werd die school zeer goed gevolgd, tol groot nadeel van de nonnenscholen. Hier over was monseigneur Du mont spijtig en gram, en bij liet plechtig en met veel rumoer weten, dat de meisjes die de wereld lijke school volgden hunne eerste Communie niet mochten doen. Maar, de mensch wikt en God be schikt want wal gebeurde er? De jezuielen, die slimme vossen zijn, en die zagen dat de menschen zich aan hel verbod van M. Dumont niet stoorden, en voorzagen dat er een baatje te doen was met aan zoo veel meisjes van welhebbende familiën de eerste communie te bezorgen, begaven zich bij zijne Eminentie den kardinaal Dechamps, aartsbisschop van Mechelen, en daar bekwamen zij wat zij wenschlen: de leer lingen der geuzinnenschool mochten hunne eerste Communie doen. Dat is de gewone historie van den tegenstand aller geestelijken: biedt aan die mannen het hoofd, en zij zullen toegeven. Avec le del il g a des accommodements. Wij hebben het vertrouwen dat de wet op hel lager onderwijs zal gewijzigd worden in der maniere, dal de rechten en het gezag der burger lijke overheid ongeschonden zullen blijven. Wij vreezen den onredelijken tegenstand niet der gees telijken, wel integendeel: hoe meer buitensporig heden zij begaan, hoe eerder hun politiek rijk, hunne politieke pretenties zullen ten einde zijn, en dit zal een groot geluk wezen, en tevens eene waarborg van rust en van vrede, voor gansch hel menschdom. K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAR VEDRNE. ZITTING VAN 7 NOVEMBER. Karel-Louis Demarel, werkman te Crombeke, 15 dagen gevaeg en 26 fr. boete, over slagen. Philomena Vynck, huisvrouw Louis Vanhille, werkster, 8 dagen gevang en 26 fr. boete, Francis Dalle, werkman 13 fr. boete en Livin Labyt, werkman, 26 fr. boete, al over slagen te Lombart- zijde. Adolf Rosscy, werkman te Veurne, 20 fr. boete, over slagen. Henri Deburchgrave, werkman te Veurne, 10 fr. boete, over slagen. Francis Ruikebusch, werkman te Walou, maand gevang en 26 fr. boete, over diefte. Alois Beauprez, werkman te Clercken, 26 fr. boete, over slagen. Itui*gei*Htnn<i der «dad Veurne. GEBOORTEN. den 29. Elodia Vandenbussche, dochter van Pieter en van Mathilde Debrock, Bewcslerpoort. den 2 nov. Rachel Driesens, dochter van Camicl en van Eugenia Dousselaere, Statieplaats. den 6. David Danze, zoon van Henri en van Joanna Quartier, Bewesterpoort. den 6. Karei Verbrugghc, zoon van August en van Marie Ryckewaert, Duinkerkstraat. den 7. Maria Poupeye, dochter van Karei Anna D’haenen, Vestenstraat. den 6. Jan-Baptisle Allewerelt, werkman, 33 ja ren, geboren en wonende te Avecappelle, met Rosalia-Isabella Banden, werkvrouw, 30 jaren, geboren en wonende te Veurne. den 6. Jan-Frans Degroote, werkman, 39 jaren, met Maria-Rosalia Torrelle, werkvrouw, 38 jaren, beide geboren en wonende te Veurne. den 29. Benedictus Candacle, kuiper, 38 jaren. geboren te Slavele en wonende te Veurne, man van Hortensia Beyen. den 3 nov. Juliana-Amelia Geva, naaister, 66 jaren, geboren en wonende te Veurne. den 4. Allons Vcrmeesch, 2 m. en 5 d. den 7. Carolus-Ignaas Walrave, sloeldraaijer, 64 jaren, geboren en wonende te Veurne, man van Joanna-Thercsia Hellevoet. den 7. Cyriel Decroo, 2 m. en 4 d. G A’ov. Nieuwe tarwe fr. 24 00 A 33 00 Oude tarwe, Rogge, Sucrioen, Haver, Boonen, Erweten, Ingezonden /LrtiRel. Men schrijft uit Alveringhein. JJ.' de Opsteller, De Veurnaar van woensdag lest zingt, naar oude gewoonte, gloria in excelsis over den uit slag der gemeentekiezingen. Laten wij hem in zijne juhilatie; zij neemt noch en geeft; de kiezingen zijn, hier klerikaal ginds liberaal; zij zijn wat zij zijn, met een woord. Maar hebt gij niet opgemerkt dal zij geene enkele lettergreep reppen van den uitslag van Alveringhcm? Van Alveringhem, de bevolkrijkste buitengemeente van ons arrondisse ment Waarom durven onze klerikalen hunne victorie niet kraaien gelijk overal elders? Waarom doen zij gelijk de struisvol, hun bek onder de pluimen houden? Ha! van hier is klaarblijkelijk een ordewoord uitgegaan; dal ordewoord is zwij gen, zwijgen dat ze er van zweeten! En nochtans, wal moet het eene erge opoffering zijn voor onze klerikalen, le zwijgen, en de victorie behaald hebbenwal moet dal moeite kosten geen enkelen hoera te laten opgaan, niet eenen vivat, niet eenen bravo! Hel moet zijn dat zij hiervoor hunne gewichtige redenen hebben; want zege be halen en geen woord van blijdschap durven lucht geven, dal is onnatuurlijk; doch, er zijn van die omstandigheden dal zwijgen beter is dan victorie vieren, en het begint hier algemeen bekend le zijn dat onze overwinnaars zich in dezen toestand be vinden. Sedert den dag van de kiezing ioopen er hier zonderlinge geruchten rond; men spreekt van drukking van allen aard; van twintig stoopen bier alhier, van 9 franks 60 centiemen aldaar, van be loften, enz, enz. Wat uil die schoone dingen zal voortkomen, welen wij niet, maar wat wij weten, is dal er kennis is gegeven aan de hooge overheid van die gebruikte middelen. Zouden de overwinnaars misschien lonte gerie- ken van wal er gedaan en gezegd wordt? Is hel daarom dat zij zoo stil zijn als de visschen? Zoo ja, dan begrijpen wij hunne doenwijze. Neen, eene partij die zulke middelen gebruikt mag geene vic torie roepen; zulke middelen zijn geen eerlijke middelen; dal is geen kiezen meer, dat heeft eenen anderen naain; en als wij voor tegenstrever ont moeten een man gelijk mijnheer de volksverlegen- woordig Visart, die hier in achting is, wij willen hel bekennen, en geholpen door de vier priesters der gemeentedie noch slappen, noch moeite spaarden om de gemeente in hare uitgestrektheid te doorloopen, dan is het niet zeer moeilijk ge weest om de andere medekandidaten boven te i halen; het gaal van zelfs, wanneer men beneden den dijk slaat, als de chefs u loeroepenToe Benoit, weer-jc, nog een sprongje, kom, wij «zullen uw hand pakken» om boven te geraken. Alzoo gaal dal gemakkelijk en zonder moeite. iiïüi i ZITTING VAN 8 NOVEMBER. HUWELIJKEN. STERFGEVALLEN. X.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 3