VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT T u '■Sb. I jaar. 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 Veurne, HG November. i 52/ Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor tjanseh llelgie: 6 maanden, fr. 3-75Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Uen schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden’ Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idchtervelde en Dixinude naar Mieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Veurne naar Lichlervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15- 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 1»OLI TIEK OVEHZICIIT. De rechterzijden van den franschen Se naat hebben reeds hun manifest aan de senaalskiezers in de wereld gezonden. Dit manifest doet oenen oproep lol de een dracht van alle conservaleurs en monar chisten om te kunnen wederslaan, zegt het, aan degenen die de geweldadige en onmiddellijke vernieling der samenleving willen, en aan degenen, even zoo gevaar lijk, die de langzame, doch zekere omver werping willen. Uit Betlijn bericht men, dat men niet weel hoe lang prins von Bismarck zal af wezig zijn, doch stellig is het, dal hij de eerste werkzaamheden van den pruisischen landdag niet zal bijwonen. Op eene ver gadering, maandag gehouden, die door al de ministers werd bijgewoond en door den kroonprins werd voorgezeten, heeft de rijkskanselier overigens kennis geno men van de redevoering, door den onder voorzitter van bet staatsminislerie bij de opening van den zittijd uil te spreken, en van de wetsontwerpen, die het pruisisch gouvernement voornemens is aan de be raadslagingen der Kamers te onderwerpen. De linkerzijde der tweede hongaarsche Kamer wendt voortdurend pogingen aan, doch lot hier toe te vergeefs, om van het gouvernement uitleggingen over den bui- lenlandschen toestand te bekomen. De heer Iranyi heeft mededeeling gevraagd der briefwisseling lusschen hel kabinet van Weenen en Turkije over de bezetting van Bosnië. Er weid hem door den heer Tisxa geantwoord, dat de buitenlandsche staatkunde tol de uilsluilelijkc bevoegd heid behoort van graaf Andrassy, die maar tegenover de delegation van Oostenrijk en llongarie verantwoordelijk is en ook dat de onderhandelingen met Turkije nog niet afgeloopen zijn. Lord Derby heeft aan den secretaris eener meeting, die onlangs te Bristol ge houden werd, eenen brief geschreven, waarin hij de overtuiging uildrukt, dat het ónmogelijk is zich juist een denkbeeld te vormen van het geschil, lusschen Enge land en Afghanistan beslaande. Men zou hiertoe vollediger inlichtingen behoeven dan die, welke tot hiertoe werden afgekon- digd over de onderhandelingen, lusschen het gouvernement jvan Indie en dat van Engeland over het vraagstuk gevoerd. Ook de Times beklaagt zich over de onwetend heid, waarin hel cngelsch gouvernement het land ten dien opzichte laat. het moet de rechten en de vrijheden van den mensch doen beminnen als het duur baarste wal den mensch bezitten kan. Men mag zich dus verwachten eene gansche omkeering in het wereldlijk onder wijs te zien plaats grijpen, en de oorlog op dit terrein, lusschen de ultramonlanen en de ware vaderlanders, grooter en grooter te zien worden. Wij verheugen ons hierin, want in allen zedelijken strijd zal altijd de zegepraal aan de partij van recht en goede reden toebehooren en die partij is de onze. Men had gehoopt, dat de troonrede zou gehandeld hebben over eene te maken wet op de kerkhoven, alsook over het afschaf fen van onze diplomatische betrekkingen met den paus, doch men is hier in teleur gesteld geweest. Integendeel heeft men met vreugde vernomen, vooreerst dal het Gouvernement besloten is de Gardeciviek, op vasten voet ingericht, van goede wapens te voorzien, en ten tweede, dat de kieswet nieuwe verbeteringen zal ondergaan. De Koning heeft de troonrede met na druk en kracht uitgesproken als sprak hij met hart en ziel en werd geestdriftig toegejuichd. De plechtige opening der Kamers heeft een bewijs te meer geleverd, dal België liberaal is, en vast besloten blijft de ullra- montanen of de mannen die ons onder het slavenjuk der geestelijken zouden willen doen gebukt gaan met alle mogelijke krachtdadigheid te bestrijden. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1878. Troonrede uitgesproken door den Koning, bij het openen der Kamer. Mijnheeren, Ik wensch mij geluk bij liet openen van dezen parlementairen zittijd, ie kunnen vaststellen, dat op geen enkel tijdstip de betrekkingen lusschen Belgie en de andere Stalen, zoo zeer en op een hoogeren graad, het karakter droegen van wederkeerig ver trouwen. De feesten, waarvan de hoofstad bet initiatief nam ter gelegenheid van den 25” verjaardag van mijn huwelijk, hebben op nieuw de nauwe verbin tenis doen uiischijnen, die er beslaat lusschen de natie en de dynastie. De koningin en ik zijn diep getroffen geweest over de plotseling opgewelde bewijzen van gene genheid, ons gegeven door de bevolking van alle provinciën, zoo als ook van alle gemeenten en met welke de jeugd zelf zich vereenigd heeft, op eene wijze die ons diep heeft ontroerd. Onze kunsten en onze nijverheid hebben een schitterend deel genomen aan de algemeene ten toonstelling van Parijs. De talrijke belooningen die Belgie bekwam in dien onlzagwekkenden wedstrijd, bewijzen dat zijne nalionalen, zoowel als de openbare besturen, niet vreemd zijn gebleven aan een enkel der be^ A’.r 149 De Kamers zijn verleden dinsdag, in tegenwoordigheid der Koningin, der Graaf en Gravin van Vlaanderen, der ambassa deurs en gevolmagligden van vreemde landen, der dignitarissen van bet hof, tn van een talrijk en uitgelezen publiek, door den Koning met de gewone plechtigheid geopend geworden. De troonrede, die men verder in ons blad zal aantrelfen, beeft voldoening ge geven aan de liberalen en tevens hunne goedkeuring verworven, omdat de groote zaak, de zaak die lieden den voorrang heeft op alle andere, namelijk hel onderwijs, er in eene voorname plaats bekleedt; en hoop volle en duidelijke verklaringen bevat. Er wordt inderdaad, in deze redevoering, door den Koning gezegd De verstandelijke ontwikkeling eens volks is, thans meer dan ooit, de wezen- lijke bron van zijnen voorspoed. Door hel inl ichten van een bijzonder Ministerie „van Openbaar Onderwijs, beeft mijn Gouvernement genoegzaam hel voorne- uren doen kennen, om met eene bijzon- der-e zorg over die edele en groote be- langen te waken. Hel onderwijs ten koste van den Staal gegeven, moet onder de uitdrukkelijke leiding en bewaking slaan der burgerlijke overheid. Het zal in alle graden voor doel hebben aan de jongere geslachten de liefde en den eerbied in te boezemen voor de grondslelsels, waarop onze vrije instellingen gevestigd zijn. Men ziel het, hel ouderwijs wordt in de troonrede van een hoog standpunt be schouwd; men noemt hel de wezenlijke bron des voorspoeds van een volk; men zegt dat het Gouvernement over de verstandelijke ontwikkeling der jeugd, zaak van een zoo groot en edel belang, met eene bijzondere zorg waken zal; men ver klaart dal hel onderwijs ten koste van den Staal gegeven, onder de uilsluitelijke leiding zal slaan der burgerlijke overheid, het is te zeggen, onafhankelijk zal zijn van allen ullramonlaanschen invloed die onze vrije instellingen ondermijnt, en men doet voorzien, dat men zich onver poosd toeleggen zal, om voor deze instel lingen liefde en eerbied in te boezemen. Bravo zoo moet het zijn. Ja, het onder wijs is de bron van allen voorspoed; ja, hel is hel edelste, hel belangrijkste, waar mede een vader des huisgezins, waar mede een bestuur zich heeft bezig te houden; ja hel onderwijs moet vaderlandsch zijn, en s U?'-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1