I leil daaromtrent die spaart, meest altijd een man is van orde, die cenc bijzondere plaats, door den aangroei der i schikt om I te verzachten. en wijs gehandeld: vooreerstde hoop .<1.- sommen te zullen winnen is om1 aaiiprikk- iing. die de leden bijeen houdt en hun getal vergroot; ten tweede, deze wijze van de geiden uit te zetten i of ttllramoniaan. Misschien ook, omdat een man i - - I geregeld leeft volgens zijne middelen, die op tijd Mijn gouvernement zal terzelfdertijd, alle pogin- oogen mag zien, die vrij is, volkomen vrij. gen aanwenden, om hem, even als eertijds, voor Wat er ook van zij, de Spaarzaamheidskring (■emeente*klezingen. Ten gevolge der laatste kiezingen in de vier en tachtig sleden van hel land, hebben de liberalen de meerderheid in zeven en vijftig gemeenteraden, en de klerikalen alleenlijk in zeven en twintig. Journal de Bruges welke ik heb aangeraakt, bevelen verscheidene wetsontwerpen, die reeds in vorige zittijden werden neêrgelcgd, zich eveneens in uwe aan dacht; de herziening der wetboeken, door de grondwet voorgeschreven, zou niet kunnen onder broken worden. De wettige bescherming, verschuldigd aan de aan de schrijvers van letterkundige werken, vervaardigers van kunststukken, modellen of nijverheidsleekeningen, fabriek-en handelsmerken, zal zooveel mogelijk moeten verzekerd en volledigd worden. De kiezingen, welke onlangs plaatshadden voor de vernieuwing der helft van de Wetgevende Kamers en der gemeenteraden, hebben over hel algemeen op eene regelmatige wijze plaats gehad. Zij hebben de noodzakelijkheid doen uitschijnen der wetten, die onlangs gestemd zijn, ten einde het geheim der stemming te verzekeren en hel kiesbedrog ló beletten. Het is echter gebleken dat die wetgeving nog vatbaar wast voor verdere verbeteringen; mijn gouvernement zal u met dit doel voorstellen doen. Gedurende de kiesperiode, welke heeft plaats gehad, heeft Belgie in hoogen graad de beweging ondervonden, welke onafscheidbaar is van liet politieke leven der vrije volkeren; nogtans werd de orde geen oogenblik op ernstige wijze gestoord. Hel land beeft onophoudelijk getoond, dal het op de hoogte 'is der instellingen, waardoor hel wordt beheerd. Wanneer Belgie den vijftigsteu verjaardag vieren zal der afkondiging zijner nationale onafhankelijk heid, zal bel die grondwet ongeschonden vinden, welke zijne macht en zijnen voorspoed heelt uit gemaakt. Deze grootc gebeurtenis zou de gemoederen niet te vroeg kunnen bezig houden. Er zullen u voor stellen worden gedaan, in den loop van den zittijd, ten einde die plechtigheid al den luister bij te zeilen en haar gansch de verhevene beleekenis te geven, welke dergelijke feesten behoeven. Er zal met dit doel een oproep worden gedaan tol medehulp onzer schrijvers, kunstenaars, ge leerden on nijveraars, om aan de gansche wereld te doen zien, welken prijs wij hechten aan die zeldzame en onschatbare weldaad eener halve eeuw vrede, en vrijheid. Gij ziet, Mijnhecren, hel werk dal in onzen zittijd te behandelen is, zal ten hoogslen uitgebreid en lastig zijn; mijn gouvernement rekent ter vol tooiing van hel zelve, op uwe trouwhartige en vad eiland sell) ievende medewerking. het goed vinden, vrij zijn liberaal of klerikaal te huishoudelijke verbetering des lands. Dit is eene wezen, koningsgezind of pausgezind, ware Belg der bestendige bekommeringen van hel bestuur. j De Staatsspoorweg bekleedt onder dit opzicht cenc bijzondere plaats, door den aangroei der i diensten, welken hij dagelijks aan de bevolking bewijst. Mijn gouvernement zal terzelfdertijd, alle pogin- g een groot gedeelte te doqn bijdragen middelen der openbare schatkist. De financieels toestand vereischt eene grondige herziening; het evenwicht der ontvangsten en uit gaven heeft opgehouden verzekerd te zijn. Het budjet van-1877 sloot met een tekort en dat van het loopende jaar belooft niet gunstiger te zullen zijn. De schatkist beeft daarenboven aanzienlijke ver bintenissen aangegaan; men zal middelen moeten beramen om daarin te voorzien. langrijke lakken van de menschel ijke bedrijvigheid, en in de meeste dezer, bijdragen tot den vooruit gang der beschaving. De verstandelijke ontwikkeling van een volk is, meer dan ooit, in onzen lijd, de wezenlijke bron van voorspoed. Toen mijn gouvernement een bij zonder ministerie van openbaar onderwijs vormde, heeft het voldoende bewezen dal hel met eene bij zondere zorg waakt over dat edel en groot belang. Het onderwijs, gegeven ten koste van den Slaat, moet geplaatst worden onder het bestuur en hel uitsluitend toezicht van liet burgerlijk gezag. Hel zal voor zending hebben op alle graden, aan de jonge geslachten, de liefde en den eerbied in te boezemen der beginselen, op welke onze vrije instellingen berusten. Mijn gouvernement zal uwe medehulp vragen om dit onderwerp uil te breiden en te versterken. Eene enkele sessie zal niet voldoende zijn om dit werk van hervorming en ontwikkeling te volvoe ren, maar de ontwerpen die u binnen zeer kort zullen voorgelegd worden, zullen duidelijk den weg afleekenen, welken mijn gouvernement denkt de vertegenwoordigers des lands te moeten ver zoeken met hem te betreden. Als het algemeene onderwijs den geest des volks verheft en versterkt, dan ook begunstigt hel bij zonder onderwijs de uitbreiding der Sclioone Kunsten, en doel de stielen bloeien, die zich ver binden aan den landbouw, aan de nijverheid, aan den handel. Mijn gouvernement houdt zich meer en meer bezig, aan de belgische jeugd de middelen te geven om hare kennissen te vermeerderen, waarvan ten allen tijde, onze bevolking bewijs gaf in alle vakken. Onze krijgsinrichting is onafgewerkt gebleven. De gouvernementen die elkander in de laatste ja- ren hebben opgevolgd, hebben allen de noodzake lijkheid en de gepastheid erkend, voor T inricliten eener nationale reserve. Er zullen u voorstellen gedaan worden, met in zicht om die ledigle aan te vullen, en aan liet leger die vollediging te geven, welke door de onder vinding aangewezen is als onmisbaar. De burgerwacht onzer voornaamste sleden beeft in de laatste dagen eene verdubbeling van vader- landschen iever getoond. De nationale schijf- schieling is eene populaire instelling geworden, waardig om ernstig te worden aangemoedigik Gij zult zonder twijfel, hierin eensgezind‘met mijn gouvernement, denken dal hel tijd is aan onze burgerlijke milicie eene voldoende wapening te geven, en op haar cenc inrichting toe te passen, die haar in staat stelt, nuttig bij te dragen tol de verdediging van hel land. De nijverheidscrisis die sedert cenige jaren bij alle natiën heerscht, heeft ook in Belgie zijne nadeelige gevolgen laten voelen. Ik heb echter de vaste hoop dal dank aan den geest van initiatief en krachtdadigheid der nijverheidsbazen, alsmede aan den geest van orde en voorzienigheid der werk lieden, die dag niet verwijderd is, waarop wij een einde zullen vinden aan eene beproeving, door allen met moed gedragen. De cijfers der handeïsbeweging van dit jaar, ver geleken met die van hel voorgaande, bewijzen eene verbetering die wij als een goed voorteeken kunnen beschouwen. De overvloed van den laatstee oogst schijnt daarenboven den prijs der levens middelen te zullen behouden aan eenen taks, die in zeker opzicht, de algemeene vermindering van het dagloon vergoedt. Al de bezorgdheid van mijn gouvernement is 1 balije, enz. De Veurnesche Spaarzaamheidskring heeft voor zinspreuk aangenomen de vrije Burgers». Waar om'.'... Waarschijnlijk, omdat de leden van dezen kring vrij zijn te denken en te, handelen zoo als zi| Ingezonden Artikel. Men schrijft uil Alveringhem. M.’ de Opsteller, Hoe toch een -enkel artikel de gevoelige snaar van onze clericaalkens kan kittelen! Zij willen niet gedoogen dal wij hunne overwinning een oudewijfs kerkgang noemen! Daarop te peerde, en nog met twee artikelen, als 'l u belieft, den eenen doorspekt met verzen die juist op de gelegenheid passen als eenen aap op eenen Arkadischen nachte gaal. Stout en hoogmoedig zijn zij genoeg; over winnaars willen zij genoeg heelen; ja maar, wij hebben hen toch eersi moeten wakker schudden en toeroepen: heila! waar blijft ge dan verslagers van de liberalen en ziel! als met een tooverslag komen zij uilgesprongen met twee schermmeesters die de laak op zich moesten laden om de liberalen den genadeslag toelebrengenmaar van hunne 20 sloopen bier, van hunne 0-60, geen wooid! daar welen zij niet van daar willen zijniet van hooren; en om de aandacht van die treffelijke uilkoope- rijijes atlewciiden spreken zij van 1000 sigaren neen, gij zult er niet in gelukken; uwe mannen, die deze beloften, deze woorden, deze middelen* gebruikt hebben zijn gekend, en dit kan door ge tuigenissen bewezen worden. Een der schermmeesters zegt in zijn factum, dal de uitslag der kiezing bekend is gemaakt geweest in den Veurnaar; ja, met cijffers, niets anders dan met cijffers; maar geen houra daarbij, geen vivat, niets, niets, dan vezelen in 't Zonlocaal, dól wil den wij zeggen, om le bewijzen dal gij beschaamd waart m uwe viclotie mei uwe eerlijke middelen; De liberalen zijn vei pletterd zegt eenen uwer schermmeeslvis; wij loochenen dal; wij zijn over wonnen door zij' die hunnen invloed, hunne macht gebruiken, om de eenvoudige lieden langs hunnen kant te houden, door middelen, die onderzint® I heelen als lerhjk; wal deedt gij den dag vóór de eene circulaire drukken, waarin gij de liberale kandidaten van Alveringhem uitscholdl voor Irancmapons! Dit zeggende, dit drukkende, wist gij dat dit leugens zijne schulden belaahl, die onder nivinanus be- oogen mag zien, die vrij is, volkomen vrij. Wat er ook van zij, de Spaarzaamheidskring lot de hulp- i heeft eene allerschoonste en rechl vlaamsche zin spreuk; hopen wij, dat bare leden zich immers als vrije, burgers zullen gedragen. De Spaarzaamheidskring koopt, met de geld- waarover hij beschikt, actiën met premiën t-r nominale waarde van honderd frank Dil i> goed 1 kiezing Gij deedt den zondag Behalve de ernstige en menigvuldige kwestie», I levert liet gewichtig voordeel op, dal, bij de liqui datie, het aandeel der leden betaald wordt, niet in gëhl, dat zoo dikwijls als sneeuw voor de zon verdwijnt, maar in actiën, die. op weinige uitzon deringen na, als kapitaal zullen behouden worden. Deze maatschappij bestaal reeds sedert vijfjaar, zij heelt onlangs geliquideerd en aan ieder barer leden een aandeel betaald van daaromtrent twee honderd en zeven frank, waaronder twee actiën of obligaliën. Ehwel, bij dOze vereffening beeft men gezien dat er bijna geene actiën zijn verkocht geworden en dal meest al de leden van den Spaarzaamheids kring hunne actiën, die zij met hunne spaaroordjes gewonnen hebben, en die misschien de oorsprong van hun geluk zullen zijn, met liefde in bewaring houden. De maatschappij «de vrije Bui gors» is op nieuw voor een tijdverloop van vijfjaar ingericht, het getal barer leden groeit aan, en deze ver- eeniging, die men vroeger met eenen spotnaam betitelde, heeft nu in onze stad, in hooge mate, den eerbied verworven die haar toekomt, want zij sticht oneindig veel goeds. Eere en lol aan de personen die deze maat schappij hebben lol stand gebracht. Onze lezers en onze Veurnesche lezers en lezeressen bijzonderlijk zullen nu wel gelieven op le merken, welk oneindig verschil er bestaat tusschen maatschappijen ingerichl door de wereld lijken en maatschappijen ingerichl door de gees telijken. De eerste hebben altijd voor doel de verbroedering en het algemeen welzijn; de andere, integendeel, de verdeeldheid en hel welzijn slechts van eenigen. In den katholieken kring, bij voorbeeld, geeft men concerten en vermakelijkheden alleenlijk voor de klerikalen, en dil meest altijd op dagen dal er openbare vertooningen door Rhelorika, of con certen door Cecilia gegeven worden, om aldus deze feesten te doen mislukken. In den geestelijken lap, is hel nogmaals maar één slag van menschen dat er aanvaard wordt; en wel verre van er de verbroedering en den geest van verdraagzaamheid en overeenkomst aan te prediken zoo als men hel zeer lofllijk bij de vrije Burgers» doel onderhoudt men er de leden in gevoelens van afgunst en haal tegen de liberalen, men moedigt ze zelfs aan het gezel schap der liberalen te vluchten, en opdat zij des zondags er geene zouden ontmoeten, sluit men ze op in den geestelijken lap, juist als of alle andere herbergen slechte huizen zouden zijn. Onnoodig hier verder op uit te weiden: de Veurnesche burgers weten genoeg door ondervin ding wie hunne vrienden en wie hunne vijanden zijn. t$panr7.nninIici<lHkriii£ «de vrije IlurgerH. Het is aan onze lezers bekend, dat er in onze stad, onder den hierboven geplaatsten titel, eene maatschappij bestaal, die enkel hel sparen voor doel heelt. Zij is samengesteld uit lieden van den burger- i stand en werkende klasen lelt daaromtrent honderd vijftig deelnemers. Maandelijks brengen de leden van dil genootschap verzekerd aan liet opzoeken van middelen, ge- een klein peiiningje bijeen drie franken dat het lijden van dien uitzonderlijken crisis I verondersteld wordt de vrucht te zijn van spaar- lea. oordjes, vim spaarzaamheden op uitgaven zonder De ondervinding hoeft bewezen dal de aangroei noodzakelijkheid, zoo als het dagelijks druppeltje, van den nationale» rijkdom nauw in verband staal I hel laatste pintje bier een overtollig kolfij- mel dien der gemeenschapswcgen. De reeds gedecreteerde openbare werken zullen met spoed worden voorlgezel. Hoe aanzienlijk desaangaande de pogingen van den Staal en die der bijzonderen dan ook geweest zijn, blijft er evenwel nog veel te doen, voor de huishoudelijke verbetering des lands. Dit is eene der bestendige bekommeringen van hel bestuur. - - - - bewijst. dwang staal, die iedereen zonder blozen in de i i ncf—OB————afc

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2