VAN VEURNE I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT If I L-’.P Si ZATERDAG 25 NOVEMBER 1878. 8-20 1 liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansch Belyie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Men telegrafeert uit Rome dal er een i moordaanslag werd gepleegd le Napels, op den persoon van den koning. De moorde naar werd onmiddelijk aangehouden. Hel oogenldik dal hij gekozen had, was dit waarop verscheidene personen petities aan den koning overhandigden. Een kerel onlbloole op dal oogenldik eenen dolk, sprong op den koning loc en verwondde den souverein aan den linker arm. Minister Caïroli werd gewond aan den linker bil. De senaleurs en de afgevaardigden heb ben den koning een adres loegezonden. Te Napels en in verscheidene steden heb ben er beloogingen plaats gehad. Veurne, 33 November. De beraadslaging in de Kamer der Volks vertegenwoordigers ter gelegenheid van bel adres aan den Koning, in antwoord op de troonrede, neemt eene zeer goede wen ding, die alle ware liberalen moet verheu gen. De redevoeringen inderdaad, die tot alsnu in de Kamer zijn uitgesproken, laten duidelijk blijken, dal hel ministerie vast beraden is de gewichtige verbeteringen in de troonrede aangekondigd, niettegen staande al hel geschreeuw der klerikalen, lol stand te brengen, en dat er onder de liberale vertegenwoordigers de besle eens gezindheid bestaal. Als wij spreken van eensgezindheid, wij w illen hier door niet zeggen, dal deze Vertegenwoordigers allen van hel zelfde advies zijn voor wat betreft, bij voorbeeld, de veranderingen aan de wetten op het onderwijs, de versterking van het leger bij middel der garde civiek, enz. maar wel dal er eenheid beslaat in hunne gedragslijn, dal allen zijn bereid lol toegevingen, dat allen begrijpen, dat in den gewichligen strijd legen de ullra- monlanen ondernomen, er geene grondige verdeeldheid onder de liberalen mag be staan, dal zij, integendeel, hand in hand moeten vooruitrukken om aan den vijand duchtige slagen toe te brengen, en, ware het mogelijk, hem voor oenen langen lijd onmachtig te maken. En die eenheid van gedragslijn, welke bestaal onder de liberale representanten, bemerkt men ook in de liberale associa ties, alsmede in de voorname liberale dag bladen. Er worden daar wel verschillige en zelfs eenigzins tegenstrijdige gedachten vooruilgezcl, maar overal is men het eens, dal men inschikkelijk dient te zijn, en dal men het ministerie, dal rekening houdt Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondertcekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van tien ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Liclitervelde en Dlxmude naar Nieuport. 6-15 11-05 3-40 5-00 Liclitervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 .0-00 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 Van de publieke opinie, van het oordeel en denkwijze der drukpers, met krachtdadig heid moet ondersteunen. De Belgische liberalen gaan heden le werk met de verstandige* voorzichtigheid der fransche republikeinen sedert de be ruchte tuimeling van Mac Mahon, en zulke welberadene handelwijze voorspelt voor ons land oneindig veel goeds. Zoozeer de liberalen v'ereeiiigd zijn zoo zeer zijn de klerikalen verdeeld. De redé- I voering inderdaad van den heerThonissen, een der hoofden'der klerikale partij, was eerder eene beschuldigingsakle tegen de ullramonlaansche gazetten de i’ien public, de Courrier de liruxelles en alle hunne na- basserljes opgesteld door pastors, kape laans en professors van geestelijke colle- gien, dan een aanval legen bel liberaal mi nisterie. De heer Thunissen legde er zich op toe om le bew ijzen, dal zij, klerikale volksvertegenwoordigers, al de vrijheden in de grondwet geschreven eerbiedigen en beminnen en nooit, waar het ook zij, deze vrijheden zouden willen onderdrukken. En wat ziel men overal builen de Kamer, onder den invloed der klerikalen, gebeu ren? Juist bel tegenstrijdige van hetgene de beer Tbonissen zegt. Ja overal wordt «Je vrijheid van denkwijze, van drukpers, van vereeniging, van onderwijs, van gods dienst door de geestelijken in hunne ga zellen aangevallen, zij kennen geene an dere vrijheid dan voor hun zelven, en waar hel mogelijk is, vervolgen en verdrukken zij de liberalen op de schandelijkste w ijze. De kleraikalen zijn verdeeld in twee partijen de grondwettelijke klerikalen en de ultramonlanen en hel schisma of scheu ring, die tusscllcn hen bestaal, zal grooter en grooter worden. De politieke beraadslaging waartoe hel adres aanleiding geeft, is dinsdag begon nen, zij is hoogst belangrijk en vestigt in hel land de grootste aandacht. Hopen wij nochtans, dal zij niet le lang duren zal, en dat de Kamer zich welhaast met nuttige ontwerpen van wetten zal onledig bonden. De klerikalen zullen trachten liet stem men van wellen zooveel als het mogelijk is te dwarsboornen, zij zullen alle slag van ongerijmde tegenwerpingen voor den dag brengen, zij zullen doen petilionecrcn en misschien woelingen doen ontstaan, doch wij hebben het vast betrouwen, dal dit ijdele pogingen zullen zijn om hel goede le beletten, en dal het ministerie en de liberale kamerleden moedig en zonder omzien zullen blijven vooruitgaan. 52.r JAAR. Duinkerke naar Veurne Veurne naar Liclitervelde 7-17 POLITIEK OVEIIZICHT. In de zifting van maandag van de fran sche Kamer der afgevaardigden is de be raadslaging aangevangen over de kiezing van den oud minister, den heer de Eour- lou, te Ribérac. De heer de Fourtou heeft zijne kiezing zelf verdedigd en zegde dal hij geheel de verantwoordelijkheid op zich nam der daden van den 16 mei. Hij be treurde het dal hij voor hel heil van Erank rijk niet meer heelt kunnen doen. De heer Dufaure, voorzitter van den franschen ministerraad, heelt na den heel de Fourtou hel woord genomen om de be- wceringen van den oud minister van den 16 mei te wederleggen, waarna de kiezing van dezen laatste werd ongeldig verklaard. Volgens men uil Parijs meldt ziel men in de parlementaire kringen van Versailles, in de redevoering door den heer Dufaure, in de Kamer uitgesproken, en die dooi de linkerzijde zeer werd toegejuicht, de voor bode der beslissing van de meerderheid om hel tegenwoordig kabinet na du senaat- kiezingen le blijven ondersteunen. De troonrede, waarmede de zittijd der Pruisische Kamers is aangevangen, heelt liet publiek nog al onverschillig gelaten. De wetsontwerpen, die er in aangekon digd worden, zijn nog al talrijk, doch van ondergeschikt belang; hel voornaamste punt is het le kort op het budjel en de leu ning om dit le bestrijden. Waldegroole organieke wellen betrek, sinds lang aan gekondigd en voorbereid, men moet die afwacblen. De twee Kamers hebben hare bureelen ingerichl en zullen nu waar- schijnelijk trachten bare laak zoo spoedig mogelijk ten einde le brengen. Wal de openbare denkwijze bel meest aanbelangt, is de boodschap, door den rijkskanselieraan den Bondsraad gestuurd, en waarbij deze uilgenoodigd wordt lot liet benoemen eener commissie, om bet vraagstuk der tarieven le onderzoeken en des noods maatregelen le nemen om die le overzien. In het verloog der beweegrede nen, die dit voorstel voorafgaat, heeft de kanselier zich openlijk ten voordeele der beschermende rechten venklaard. Uit bet Oosten leveren de laatste tijdin gen niel veel belang op. Men spreekt nog altijd van samentrekking van rtissische troepen in de nabuurschap van Burgas, doch niel meer om er onrustbarende ge volgtrekkingen uil op te maken. Zij wor den integendeel uitgelegd als het inzicht van wege Rusland aanduidende om een gedeelte van Rumelie te ontruimen. A.' 150. ;V ADVERTENTIES i i I HBrwT—ww ii f —c—gwttgTavwnj—i fcr-;

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1