JM. ilen pastor. J Tijdgebrek verplicht ons bet verslag over de feesten in den Koorzangerskring,gevierd, lot ons volgend nummer te verschuiven. Zou het Leugenaartje in zijn aanstaande numm'er stiel bekend maken, dat de klerikalen ook te llainscappclle hebben gezegevierd Rkiii*gei*Mtand dor nlnd Veurne. GEBOOIt l EN. den 18. Hilaire Decroo, zoon van Henri en van Marie Vermout, Zuidslraal. den 16 Anna-Thcresia Durijieu, bijzondere, jaren, geboren en wonende te Veurne, wed' van Eugeen Cógge. den 19. Anna-Maria Devroe, herbergierster, 73 en wonende te In een voorgaande nummer hebben wij gezegd, dal de liberalen van Pervyse in de laatste ge- meenlekiezingen hebben gezegevierd. Het Leugenaartje beweert, dal wij dit nieuws uil onzen duim hebben gezogen. Zoo haastig niet confrater. Wij zullen in wei nige woorden vertellen wat er te Pervyse ge beurd is, en onze lezers zullen oordeelen wie er al daar in de kiesworsleiing de overhand hebben ge had, ofwel de geestelijken, of wel hunne tegen strevers. Voorde kiezing van 29 October 11. was er in de gemelde gemeente alleenlijk strijd tusschen twee kandidaten, te weten: tusschen den beer Kelders, landbouwer, en den heer Derudder rentenier. De heer Derudder werd openlijk ondersteund door de geestelijken; de heer Kelders, integen deel, door voorname ingezetenen der gemeente, die vrij en vrank de geestelijkheid durven bestrij den. Wie der beide kandidaten heeft er nu gezege praald, en wie heeft de huize moeten slepen? De zegepraal was voor den heer Kelders, en de buize voor den heer Derudder en voor de geeste lijken van Pervyse. Wij hadden dus wel gelijk van te zeggen, dat hel de liberalen zijn, die le Pervyse hebben ge zegevierd. Hel Leugenaartje dal gedurende een langen lijd ons sledelijk bestuur in rust en in vrede hel, en zoo stil was al een muisje, begint zich le verroeren. Moge bel heilig bladje geheel wakker worden, en wekelijks een gepeperd sermoen mededeelen over de beslissingen en handelwijze van «onze onpar tijdige bazen zoo als hel beleefd papiertje onze gemeenteraadsleden noemt. Wij vreezen geenszins, dal de beoordeelingen van het Leugenaartje over de besluiten van ons gemeentebestuur aan de liberale partij van Veurne zullen nadeelig zijn, wel integendeel; want, onze confrater niet alleen zal oordeelen, maar de bur gers onzer stad zullen ook oordeelen, en deze zullen zich gemakkelijk kunnen overtuigen, dat -ons stedelijk bestuur niets anders dan hel alge meen welzijn betracht. Laat hel heilig bladje onze raadsheeren maar grove woorden toesturen, lasteren en hunne in zichten verdraaien. Dit valt immers in zijne rol, want die raadsheeren zijn liberalen. De verstan dige burgers zijn echter zoo lichtelijk niet te mis leiden: vooraleer uitspraak te doen overdo be schuldigingen van hel klerikaal gazelje zullen zij wikken en wegen, en uit het oog niet verliezen, dat de algemeene belangen boven de bijzondere belangen altijd den voorrang moeten hebben. Hef nu maar, Leugenaartje, uweJeremias klach ten, spreek nu maar van «onpartijdige bazen» van «koordendansers» van «Clowns» en van wal weien wij al,wij zullen u koelbloedig aan- hooren. Woensdag 20 dezer, overleed hier mijnheer Leo Beuoil Groensteen, na weinige dagen ziekte in den ouderdom van 75 jaren. Zijn overlijden wordt door vele inwoners diep betreurd en niet zonder redens. De afgestorvene heeft gedurende 42 onafgebroken jaren burgemeester dezer gemeente geweest, en zijn bestuur is door de overgroole meerderheid der ingezetenen immer zeer gewaardeerd geweest, om zijne rechtvaardigheid voor een ieder, om de veel vuldige diensten die hij als burgervader aan zijne parochianen heeft bewezen; voor eenieder was hij voorkomend, beleefd en vriéndelijk; wanneer Inj iemand uil eene moeilijkheid kon helpen, eenen dienst bewijzen, dat was hem eene vreugd, een genoegen aan hel harte. De armen hadden in hem eenen zorger, eenen bewaker, eenen trooster, tanen vader; toen, na hct42’1' jaar zijns bostuurs, hij aftrad, en vervangen werd door een ander in de bestuurzaken, was hij geen burgemeester meer met de daad en titel, toen is hij voor geheel de gemeente hel gebleven met den naam; burgers, landbouwers, ambachtslieden, iiecringdoeiiers van alle slaeh, werklieden, schoolkinderen, vreemde lingen, allen, allen, noemden hem bij voortduring: burgemeester; voor velen der ingezetenen is hij den beschermer, den raadgever, den dienstbewijzen gebleven lol op de laatste dagen zijns levens. Zijne dood zal in langen lijd zijne diensten in hel geheu gen dergeue die ze mochten genieten, niet kunnen uitvagen, wam is hel hedendaags eene wereld van zelfzucht en eigenbaat, toch zijn er en blijven er dankbare harten leven. Mijnheer Groensteen, werd, om zijne bewezen diensten, over eeuige jaren door zijne Majisleil, onze Koning, lol Ridder zijner orde benoemd; ook werd hij na zijn aftreden. in eene eerstvolgende kiezing, wederom in den raad der gemeente her kozen, plaats, die hij met den ouden ijver van vroeger dagen, lol op den dag zijner dood ver vulde. Heden is hij ter aarde besteld met de eer ver schuldigd aan zijnen naam en zijnen rang; eene ontelbare menigte inwoners, vrienden, kennissen en vreemdelingen zijn hem de laatste eer komen bewijzen. Thans slaapt en rust hij op hel veld der dooden. j diil zult ge niet; Jvt.M,vu, is uwen fort, hé, kaboutermanneken? lartufTe- en jezuiele streken dat Wij, deden dal anders; wij spraken van onze sigaren en van ons bier in onzen estaminet,'saxonds onder ons, aan onze latei, toen wij, vrienden allen van gelijk gedacht, vergaderd waren, onder lachen en scherts; want de vrienden hadden geene sigaren noch pinten bier noodig om ons hunne sttininen legeven; zij zijn voor ons en hebben ons hunne stemmen gegeven, daar zijn wij zeker van; dus, kan uw kaïiemiauw dal voor geene uilkoo- perij doen doorgaandat werd dus aan geene kie zers individuelijk gezegd, om hunne slem te beko men; daar is juist nel verschil tusschen u en ons! gij, bij uwe individueele bezoeken bij kiezers, be- loofdet hen 20 stoopen bier ol 9 fr. 60 ceiilimen, voor nunne stem, zij mochten kiezengeld ol bier; en die woorden hem gij aan zeer velen uitgespro ken, en hel zijn die uilkooperijtjes, en nog andere, van al zoo gewichligen aard, die wij in slaat zijn te bewijzen; die van eenen anderen aard, zullen wij onder liet deksel laten, tol op den stond dal wij hel zullen oplichlen voor wie hel behoort. De korrespondenl van den Veurnaar speelt ook de geesligaard met hel woord sneeuw lawinen, hetwelk voor hem liebreeuwsch schijnt te wezen; wij zullen ons de moeite niet geven hem den uit leg le doen van dal woord, en hem liever in zijne beperkte bekrompenheid laten, de spreuk op hem toepassend zalig zijn zo die eenvoudig van geest zijn, want zij zullen hel rijk der dommei ikken be wonen. Van letterkunde, willen wij enkel spreken met konfraiers es-arts, maar met geene klucht spelers uil de Academie der poesjenellen. iigenieene 1 ijuiiigen.. Men schrijft uit Staden, 16 dezer: In den nacht van 15 lol 16 dezer, om 12 uur, is een brand uitgeborsteii op hel hofstedeken bewoond door Bernard Vercruysse. De man en vrouw, twee ouderlingen van rond de 65 jaar, zijn in de vlam- oingekoinen alsook eene koe en twee zwijnen. .Men kent de oorzaak die droevige brandramp niet. Hel schijnt dal de gewezene fabriek Du Jar- din, een voorbereidend fabricaal van papiermakerij, builende Gentpoorl le Brugge, kans van gelukken heeft, want talrijke werklieden zijn thans ijverig bezig met hel leggen der gaz, die hare richiing hebben moet van uil de Hoogstraat lol builen de Gentpoorl. Hel is een belangrijk werk, waarbij men groole hinderpalen ontmoet, doch die me.i overwinnen zal. Zondag avond, rond 10 1/2 uur, gebeurde een erg ongeluk in de Schouwvagersirdal, le Brugge, langs den kant der Nieuwe Wandeling, nabij de statie. De heer Fr. Van Hollebcke, oud 66 jaar, verificateur der maten en gewichten, wandelde op den platform van zijne woning; hij is er afgesluikl en ten gronde gevallen. Om 11 1,2 uur was hij reeds een lijk. De genaamde Losewijckx, die onlangs te Brugge zijne vrouw vermoord heelt, is in tic ge vangenis overleden. Ook zijn jongste kind is ge storven. KORREKTIDNJIELE RECHTBANK VAK VEfJEKE. Sebasliaan Devos, werkman te Proven, 100 fr. boete, over jagt met stroppen. Leonard Vervaecke, werkman le Merckem, 100 frank boete, over jagl met stroppen. Scraphin Masson, werkman te Woeslen, Henri Melsu, landbouwerszoon le Elverdiiighe, elk 15 dagen gevang en 10 Ir. boete, over slagen. Edouard Billiouw, steenbakker le Proven, 1 maand gevang en 26 fr. boete, over diefte. Auguste Tuylteii, kleermaker le Merckem, 5 Ir. boete, over slagen. Modeste Peelaerl, werkman le Dixinude, 1 maand gevang, over slagen. De heilige schrijvers van hel Leugenaartje kun nen moeilijk hunnen spijl verduiken, omdat de liberalen overal, lot in de klerikaalslc gemeenten toe hel hoofd opriehien. Wie had er ooit gedacht, dal men in Pervyse openlijk de geestelijkheid had durven bestrijden? In dal zalig Pervyse waar men allijd aan de zwarte .mannen in alles gehoorzaamd beeft, waar, over een iwiuliglal jaren, de gemeenteraadsleden zoo- danig de ootmoedige dienaren waren van M. den ipaslor, dal zij, om hem aangenaam le zijn, den .ijzeren weg van Dixinude op Veurne, met eene malie le Pervyse, met algemeene stemmen ver wierpen, niettegenstaande er voor dezen weg igeene hulpgelden werden gevraagd! Maar de lijden zijn veranderd In den gemeente raad van Pervyse vindt men nu mannen, die meer versland weten te gebruiken, die den pastor als 1 lij zich mei zaken zou willen bemoeien die hem i luiet aangaan op zijne plaats zouden stellen, en die .le dommigheid niet meer zouden begaan van zich te verzeilen tegen hel leggen van eenen ijzeren i weg, alleenlijk omdat zulks gevraagd wordt door jaren, geboren te Boilshoucke en vvonenue i Veurne, wed' van Henri Kessels. den 22. Leonic-Octavie Dewaege, werkster, 20 i jaren, geboren en wonende le Veurne. Ingezonden Artikels. Alveringhem, 23 november 1878. Dood van mijnheer Groensteen, OUOBCIICEMEESTER VAX ALVERINGHEM. Een inwooner van Alveringhem. Men schrijft uit Alveringhem. W.' de Opsteller, De korrespondenl van den Veurnaar heeft zijne vocatie gemist. Dal heerschap moest koopliande- laur geworden zijn, want hij munt uil in T beroep van knullen voor citroenen te verkoopen; bij bezit een gesnater van den weerlicht om zijne koop waar aan den man le brengen; maar wij kennen zijnen truc en anderen mei ons; daarom mogen wij hem dezelve niel laten verventen, wanl zij is vmwalscht, zonder tot onze gebuuren le roepen: past op! hij gaal u bedriegen! dal doen wij nu ook en staan hem in den weg als hij zijne aan hoorders will doe" geloven, met larlufestrckeii, dal hij niet gcschre'cti zoude hebben dal de libe rale kandidaten va" Alveringhem franemapons zijn. Halte la, manneken, niel verder! hebt gij vergelen wal uw beroerd brein uil uwe pen heeft laten vloeien Wij gaan u hel geheugen verver schee. Zie hier, wal gij, onder andere lieftallige dingen, schreef! in uwe dollemans-circulaire van 26 October lest Geachte medeburgers, /Vu dat de kiezing aan de deur staal enz. Vergeet niet dat de liberalen van Alveringhem de ootmoedige dienaars zijn van de liberalen van Brussel en andere groole steden: dat is van de [ranemafons logien, waaruit het liberalism voort- i spruit. Welnu! wal wil dat zeggen? Wat wildel gij i daarmede anders bedoelen dan dal de liberalen van Alveringhem, bevriend zijnde mei de franemapons der groole sleden, ook francinacons zijn, alzoo bet spreekwoord toepassende mei wie ge verkeert wordt ge vereerd of meenl ge misschien dal wij geen vlaamsch meer verslaan TOfaanziet'gij ons voor een schooljongen wien gij nog het kruisken A, B, 1 C moei lecren?En daarom in uwen overmoed, durft ge eene som van 500 tranks uitloven! oolijkaard, dien gij poogt te zijn, stort ze vrij in de beurs der armen van Alveringhem, wanl gij hebt ze degelijk verloren! Maar daar zult gij u van i wachten, dal weten wij voorop; gij deed toch maar die uitloving van 500 franks mei liel vooruil- zicht ze niet te geven; uw eigen vonnis strijken, ’Wu-Mrewrra STERFGEVALLEN. Tr~TT--|Timnr«H» ■»in»inim X. ZITTING VAN SI NOVEMBER. ZITTING VAN 22 NOVEMBER. - -- - - --

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2