ure ure I 1 Wij hebben in een vorig nummer gemeld, dat de uitgever ccner klerikale gazet van Deudermonde, namelijk de katholieke Belg, door hel hof'van be roep van Gent tot hel betalen eener schadeloos stelling van 12,000 frank is veroordeeld geworden, om eene wereldlijke onderwijzeres der voor noemde stad op de schandelijkste wijze gelasterd te hebben. Denkt gij, lezers, dat die uitgever zijne schuld heeft betaald? Wel verre van te betalen, hij spot met het vonnis van hel gerechtshof en lieett: zich in faillite verklaard, beweerende dat zelfs zijne winkelwaren, zooals paternosters, kerk boeken en papier hem niet loebehooren. Hoe treffelijk wijs, dal van het middelbaar en dal van hel lager onderwijs. De heeren Sauvcur en Grcyson zijn algemcene bestuurders, de eerste van hel hoogcr onderwijs en de tweede van hel middelbaar onderwijs. De heer Germain, provinciale inspecteur van het lager onderwijs voor Weslvlaanderen, is alge- meene bestuurder benoemd van het lager ouder wijs. Het doel ons genoegen, dal de zoo bekwame als volkslievehde heer Germain tol die hooge bedie ning is verheven geworden, want zijn vast karakter en zijne edelmoedige gevoelens zijn eene waarborg, dal hij het officieel lager onderwijs, met kracht dadigheid, en enkel met het oog op hel algemeen welzijn, zal weten te besturen. De Patrie van Brugge moedigt zijne lezers en alle klerikalen aan, geen deel te nemen aan de nationale feesten, die in 1880, ter gelegenheid van het vijftigste verjaarfeest der belgische onafhan kelijkheid, zullen plaats hebben. En waarom predikt de Palrie de onthouding aan Zij bekent hel openlijk: «omdat, zegt zij, deze feesten zullen gegeven worden onder de leiding van het geuzenministerie en de klerikalen met de geuzen geen gemeens moeten hebben. Gij ziet hel, lezers, overal de zelfde onverdraag zaamheid van wegc de geestelijkende klerikalen mogen geen gemeens hebben met de liberalen en al wat door deze laatsten wordt ontworpen of in gericht moeten de eersten tegenkanten. Is zulke onverdraagzaamheid niet rechtstreeks tegenstrijdig met den vrede en voorspoed in het land, in de gemeenten, in de huisgezinnen’ Leidt zulk stelsel niet rechtstreeks lot den burgeroorlog? Helaas ja. En zeggen dat hel de politieke priesters zijn, welke het ontstaan van zulke vreeslijke ramp, als de burgeroorlog, in de hand werken. Hel Leugenaartje onderscheidt zich boven alh* andere modderbladjes der kleirikale drukpers, en oien ziet dat hei Veurnesche prieslergazetje er zich .op toelegt om piimus te worden inhel schelden en schimpen. Niemand onder de liberalen beklaagt er zich over, wel integendeel. Want hoe grover de perso naliteiten, die de klerikale schrijvers tegen per sonen en familiën uitbrengen, hoe eerder hun politiek gezag, dat ras verflauwt, zal ten einde zijn. De inzichten van hel Leugenaartje laten zich raden: men wil aan zekere bestuurders vrees aan jagen. Vruchlelooze poging, want wij zijn overtuigd dat deze heeren liet algemeen belang al te hoog schallen, om zich door de aanvallen van het christelijk papiertje te laten afschrikken. Meer nog, wij gelooven vast dat de lage personaliteiten, lol de welke zekere Godgewijde personen zoo gaarne alhoewel hel hun toch zoo weinig past hunne toevlucht nemen, voor onze bestuurders een spoorslag zullen zijn om zich met meer vlijt van hunne taak te kwijten. Dal men niet denke dal de liberalen zich zullen sloren aan hel ijdel gebabbel en gesnap van een Leugenaartje, of van een duim zullen achteruit wijken; neen, maar zij zullen trachten in volle'ge weten de algemeene belangen der stad voor ie staan, zonder aanzien van personen, zonder vrees voor kwaadwillige aanvallen, zich uilsluilelijk ge dragende naar de spreuk DOE WEL EN ZIE NIET OM. Wij lezen in het laatste nummer van het Leuge naartje de volgende beschuldiging: Het schijnt dal sommige mannen zouden willen aan onze weezen aardappelsmeus op hunne boterhammen geven in plaats van boter. Voor iedereen is hel duidelijk en klaar, dat die beschuldiging tegen de liberale meerderheid der Commissie der godshuizen is gericht. Door iedereen ook, die zich door partijdige kwaadwilligheid niet laat misleiden, zal de grove betichting, door de schaamlelooze schrijvers van hel Leugenaartje vooruitgezet, als laster worden aanzien. Is het wel aanneemelijk inderdaad, dal de heeren der Commissie der godshuizen, zij die welen dal hel inkomen van hel weezengestichl ruim grool genoeg is om in al de behoeften der weezen te voorzien, aan jonge kinderen, die in hunne groei- jaren zijn, en veel en kloek voedsel noodig heb ben, een stukje boter op hun brood zouden ontzeggen Hel is te denken dal hel Leugenaartje voor zijne 1 boosaardigheid op zijne duimen zal worden geklopt. Deze belangrijke zaak is eindelijk ten einde. Dinsdag avond heelt de ontknooping plaats gehad. Men zou in de rechterlijke jaarboeken wellicht te vergeefs eene zaak zoeken, die zooveel belang stelling heeft opgewekt als diegene waarin l’Kinl en Fortamps de rol hebben gespeeld die men kent. De toestand van die beide mannen in de samen leving, voornamelijk van laalstgemelde, de ontzag lijkheid der gestolen sommen, de hevigheid lusschen de verdedigers en den openbaren beschuldiger, al deze omstandigheden hebben aan deze zaak een uilzonderlijk belang gegeven. Nooit werd le Brussel en zeker in geheel hel land, (want overal wonen er slachtoffers van de gepleegde diefien), eene uitspraak inclineer on geduld afgewacht. De zitting, om 11 ure 's morgens geheven voor de beraadslagingen van den jury, wordt om 9 ure ’s avonds hernomen. Na eene beraadslaging die niet min dan 10 uren heeft geduurd, heetl de jury zijn verdict uilge- braacht. De heer Doize, hoofd van den jury, antwoordt op de vragen betrekkelijk l’Kinl; op de huisdief- leuJa. Op de ontvreemdingen der actiën Monceau- Bayemonl: Neen. Op de valsche hordereden Ja. Op de ontvreemdingen in de loópende rekenin gen Ja. Op de scbriflvcrvalschingen bij nalating: Neen. Op de schrillvervalsching door restitutie: Neen. Op de valsche volledige rekeningen en de fic tieve afstanden van titels: Ja. Op hel gebruik van schrillvervalsching; Neen. Op de schrillvervalsching der rekening syndi caat Neen. Wat Fortamps betreftOp de kwestie belrek- kelijk de aankoopen van actiën der Bank van België voor rekening der Bank Ja. Op de vraag der stortingen gedaan op de actiën scripts: Neen. Om 9 uur 50 minuten verlaat het hol de ver- hoorzaal om te beraadslagen of hel zich aansluit bij de meerderlieid van den jury op de vragen die beantwoord werden met 7 stemmen tegen 5. Eenigc minuten nadien treedt hel hof weer in de verhoorzaal en verklaart zich bij de meerder heid aan te sluiten. De beschuldigde l’Kinl en de verdachte Fortamps worden binnengeleid. De greflier doel mededeeling van de antwoorden van den jury. Hel hof spreekt om 11 1/4 uur hel vonnis uit: Eugeen l’Kinl de Roodenbeke wordt veroordeeld tot 15 jaar opsluiting en eene boete van 500 fr. of in geval van niet betaling 3 maanden gevang meer. De veroordeelde laat geene ontroering blijken. Fortamps wordt veroordeeld tol 1 jaar gevan genisstraf en 10,000 Ir. boete. Fortamps is gelijk door een eleklrieken schok getroffen, als hij zijn vonnis hoort. De kosten van hel proces moeten gedragen worden voor zes tienden door l’Kinl de Hooden beke, voor drie tienden door Fortamps. De duur der lijfstraf voor de betaling der proceskosten is op zes maanden bepaald. De heer Voorzitter zegt lol de veroordeelden dat zij drie dagen hebben om zich in verbreking te voorzien. De voorzitter sluit vervolgens met een woord van dank aan den jury den zittijd der groole assisen van Brabant. Als l’Kint om 11 1/2 uur buiten komt, om in het celrijtuig le stappen dat hem naar de gevangenis moei voeren, wordt hij onthaald op geschuifel en kreten van verachting. Itech ter lijke Kronljk. ASSISENHOF VAN BRABANT. Zaak t'Kint en Fortanlps. Drie-en-twintig millioen gestolen ten nadeele der Bank van Belgie. Schrij'tvervalsching en gebruik van valsche schrif ten. Ontvreemdingen. Handelingen in strijd 1 met de statuten der Bank en met de wel. Algemeene Tijdingen. TOONEELNIEL'WS. Met genoegen melden wij dat onze moedige rederijkers, ten volle aan hel werk zijn voor hunne tweede verlooning, die zal plaats hebben op zondag 29 dezer. Zij zullen hel schoon dramaa de dochter van den Muxiekant van den beroemden duilschen schrijver SCHILLER, ten tooneele voeren. Hel voortreffelijke blijspel de l iolier zal deze belangrijke verlooning sluiten. De maatschappij Vereenigde Westvlamin- gen le Gent, dié verleden jaar reeds de broeder hand gereikt had aan de moedige ooslendsche maatschappij o Altoos met korazieis heden op vasleron voel ingericht, en dagelijks groeil hei ge tal harer leden aan. Men weel dal de maatschappij voor doel heeft het liberaal onderwijs in Weslvlaanderen le on dersteunen. Zie hier de opsomming van eenige openbare aanbestedingen die weldra zullen [duals hebben. 1. ” Zaterdag 14 December 1878, 11 ure, provin ciaal gouvernement Brugge. Soumissie bij aangeteekende brief in den post be steld tol 11 december. Uitlevoeren werken ter verzanding van verschillige deden van den trekweg der vaart van Gent naar Oostende. Lengte 5742 meters. Begrooling fr. 2,500. Borg 1200 fr. 2. ° Dinsdag 17 December 1878, om 11 ’s morgens, in 'l Gemeentehuis, le Caaskerkc. Bij soumissiën en afbod. Steenweg van de kasseide van Lettenburg naar Stuyvekenskerke langs de Kwadestraat naar den Userdijk. Begrooling fr. 45,675. Borg 2000. 3. ® Donderdag 19 December 1878, om 10 's morgens, stadhuis tol IJ per. Soumissiën, volgens model, worden ontvangen lol 18 december ’s middags. Vergrovtingswerken der hostelooze lagere meisjes school. Bestek fr. 65,861-61. Binnen kort de aanbesteding van de crdel- vings- verdiepings- en verdijkingswerken van de LoOvaarl, van hel nieuwe Sas der steengraebt naai de brug van den ijzeren weg te Veurne. Uil Luik wordt gemeldHel wassen der Maas dreigt eene vei schrikkelijke overstroomiug le zul len worden. Rondom de stad slaan de velden reeds bijna allen onder waler. Vrijdag nacht der verleden week kwam de wagen van heer Sabbe Masselis, te Roeselare, ge laden mei eene vracht van rond de 5000 kilos, en bespannen met iwee paarden, van Dixmude naar Roeselare af, toen gekomen nabij de gemeente Sladen, er eene baal goed dreigd van zijnen wagen te storten. De geleider willende du beletten, sprong van zijnen wagen, en in eene lange kapooi geduffeld, haperde deze aan hel een of ander, mei hel ongelukkig gevolg dal hij onder de wielen viel en een been letterlijk vermorzeld werd. Iniusschen gingen de paarden hunnen gang voort, en kwamen zonder geleider lusschen 12 en 1 uur IcmiMt- en Lettcrniciiwaï. Goedkoopc uitgave dor volledige werken van H. Conscience, De uitgevers Van Dieren en Comp. te Antwer pen hebben den herdruk hernomen der volledige werken van den wereldberoemde!) en volkslieven- den vlaamschen romanschrijver Henri Conscience. De uitgaaf geschiedt in octavo-formaal, op goed papier met duidelijke letter. Elke aflevering zal een compleet verhaal inhouden. Elk verhaal zal in een prachtig omslag in kleurendruk gebrocheerd zijn. Om de 14 dagen zal den inschrijver eene aflevering of compleet verhaal ontvangen, gerekend legen den prijs van 1 centiem per bladzijde. Een boek dat vroeger 2 franken kostte, zal nu voor minder dan de helft van dien prijs verkrijgbaar zijn. De verzending in de provinciën geschiedt franco per post, legen verhooging van een centiem per blad druks van 16 bladzijden. Voor de inschrijvers in de provinciën wordt over hel bedrag bij de 10 afleveringen per kwitan tie beschikt. De uitgave der volledige werken zal in ongeveer 3 jaren compleet zijn. Men ver bindt zich voor de gcheele uitgaaf. PREMIE, leder inschrijver bekomt kosteloos twee oleographien, in vergulde lijsten gezel. Hel eerste tafereel, getrokken uil de Loteling, wordt afgeleverd na de verschijning van het verhaal de Kerels van Vlaanderen; hel tweede getrokken uil Baas Gansendonck, als de uitgaaf geheel volledig is. Deze twee kunstwerken worden, buiten de inteekening, legen den prijs van 30 Iranken te koop gesteld. Men schrijft in ten burecle van dit blad. ---

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2