VAN VEURNE fa NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ft Eg .v.r 155. 5 2.'' .SAAB. 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 2-39 deeligen ten nadeele I Veurne, I'i December. In de Kamer der Volksvertegenwoor digers is men bezig niet de discussie van den budjel van justitie. Het debat is be gonnen op de circulaire van den heer mi nister van justitie, in den loop der maand september aan de beeren gouverneurs der provintie gezonden, meldende dat in het toekomende, de prijs der missen, gelezen krachtens eene fondalie, zullen geregeld worden volgens de diocesane tarieven, vastgesteld ingevolge de wel van germinal jaar X. In het jaar 1870 had M. Bara reeds eene dergelijke beslissing genomen, inge volge de wel; maar de klerikalen erkennen geene wetten als hel hunne belangen geldt, en toen zij aan hel bewind kwamen, heb ben zij geene rekening gehouden van den waren zin door hel liberaal ministerie aan de wel van hel jaar X gegeven. Volgens de bisschoppen zou een pries ter mogen 100,000 franken trekken voor het lezen eener mis. Men ziel wat mis bruik daarvan zou kunnen gemaakt wor den en de gewezen ministers Cornesse en Delantsheere, hebben zelfs dat stelsel niet durven aannemen en stelden tijdens hun bestuur, zelven de prijzen der missen vast. M. Cornesse heefl niettemin de rechts leer van M. Bara op geweldige wijze aan gevallen en riep uit dat M. Bara de wet scheut, dal hij de. lagere geestelijkheid be steelt, en andere grove uitvallen. I)c hoer Bara, minister van justitie, heeft op die uitvallen met veel duidelijk heid geantwoord en heefl de meest onbe twistbare rechtsbewijzen, tegenover het stelsel van M. Cornesse gesteld. Wat de lagere geestelijkheid betreft, zij zal eerder beschermd dan beroofd worden door de aangenomene rechtsleer. Zoo als M. Goblet het zegde, is de han del in missen eene echte ergernis gewor den, even als den verkoop van aflaten in de middel-eeuw. Die missen worden, in strijd met de inzichten van den bezitter, op bevel der bisschoppen, in de kloosters gelezen, om die kloosterlingen te bevoor- Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Politiek Oveuzichj. Men verwacht er zich in Frankrijk aan, dal na den 5 januari, wanneer ook de iransche Senaat eene republiekeinsche meerderheid zal bezitten, er eene gewich tige wijziging in het diplomatisch perso neel gebeuren zal. Verscheidene gezanten, Sermoenen. Gedurende een tiental dagen, hebben wij hier te Veurne, de uitmuntende en voortreffelijke kans gehad, eenen pater jezuiet, gezonden om de Veurnaren eens duchtig op de duimen te kloppen, in ons midden te bezitten. Jaarlijks hebben wij dat oneindig geluk. Jaarlijks, in de maand december, zien wij het treurig schouwspel van eenen pater die, onder den dek mantel der religie, doch betaald om, in den zoo gezegden stoel der waarheid, de menschen uil te schelden en aan te vallen, zich overlevert aan laffe aanrandingen, aan eérloozen laster. Maar voorzeker, nooit zijn de aanvallen stouter en grover geweest dan dezen jarc. En inderdaad, de onbeschoftheden, de laagheden, de persoonlijke beleedigingen, de onredelijke lastertaal die men uilgebraakt heeft, gaan waarlijk alle grenzen te boven. Hel is bijzonderlijk tegen de liberalen, die men GEUZEN noemde, tegen de schrijvers eu uitgevers van liberale bladeren dat de aanvallen gericht waren. Ja, men boeit hel zoo ver gedreven de deftige Veurnaars als slecht volk, ja als zwijus uit te schilderen; men heeft de liberalen aan moor denaars, aan Tropmans vergeleken; men heefl het onderwijs aangevallen, de staatsscholen voor apenscholen doen doorgaan; men heeft durven uit kramen dat de schrijvers en uitgevers van liberale bladen slecht volk is, die beter zouden gaan bede len dan liberale schriften en bladeren uit te geven. Bedelen!Neen, lasteraar, neen, zij zullen niet gaan bedelen. Zij willen uws gelijken niet zijn. Zij willen niet, gelijk gij, van schooierijen en af persingen bestaan, gij die uw leven in weelde en rijkdom slijt, gij die gedurig bedelt en schooit voor S.‘ Pieterspenning, voor Lourdes, Salelle en andere winstgevende speculation van dien aard. Neen, maar zij zullen voortgaan u te bestrijden, u tegen te kanten, en paal en perk trachten te stellen aan uwen hoogmoed, aan uwe nooit verzadigde heerschzucht. Zoo ver is het gekomen, dal men, in de zalige kuip, tot schandalen moet overgaan, om de men schen tot zich te trekken. Van religie, geen woord meer. Liberalen en slechte gazetten (de liberale), zie daar geheel de thema der sermoenen van eene godsdienstige novene. Dat alléén is kwaad, dat alléén is zonde. Treurig!.... Treurig!! En waarom, lieve lezers, worden de liberalen en hunne aanhangers zoo hevig aangevallen. Waar om?Omdat zij trachten te beletten dat de geestelijken het wereldlijk gezag overmeesteren, en hunne heerschappij zich over landen en volke ren strekke. Daarom roept men op alle loonende liberalen zijn slecht volk; de liberalen zijn tegen •|y als vurige monarchisten of bonaparlisten bekend, zonden door diplomaten vervan gen worden, die de republiekeinsche be ginselen zijn toegedaan. Ouder anderen zou de heer de Chaudordy terug geroepen en als gezant te Madrid vervangen women door graaf Horace de Cboiseul. De beraadslaging over de zaak van den Afghanistan is in de engelsche Lordska- titer geëindigd door de verwerping van hel amendement van lord Halifax en de aan vaarding van het voorstel van hel gouver nement, strekkende om het te machtigen bij middel van het indisch budjel den aan- geganen oorlog te bekostigen. De minis- I leriecle meerderheid was van 201 stem men legen 65. De oppositie heeft geene groole pogingen aangewend om lord Hali fax te ondersteunen en de zitting werd ge heel ingenomen door de redevoeringen der twee voornaamste ministers. Beiden hebben hel vraagstuk behandeld, vooral onder hel opzicht der betrekkingen van Engeland met Rusland, Lord Salisbury verklaarde zeer duidelijk, dat Engeland nooit zou kunnen gedoogeh dal Rusland aeeltgen ten nadeele van de lagere geeste lijkheid. De heer Bara heeft aldus een feil aange haald van een geestelijke die 86,000 fr. in drij maanden heelt gewonnen mei missen te doen lezen van fondalien voortkomen de. De beer minister zal dus de uitvoering der testamenten streng doen nakomen ten voordeele der lagere geestelijkheid. Afghanistan tol bazis nemen zou van eenen oorlog als die tegen Turkije gevoerd, voor uitgangspunt Bulgarie en Bosnië nemende. Hel is om een dergelijk gevaar voor het engelsch rijk van Indie af te weren, dal het gouvernement eenen bestendigen ge- i zant bij don emir wilde. Lord Beaconfield gaf van zijnen kant aan de Lordskamer de verzekering dat Rusland, sedert de herstelling van den vrede, gepoogd heeft aan Engeland alle verlangbare genoegdoeningen te geven. De eerste minister voegde er overigens bij, I dal de betrekkingen tusschen de kabinet ten van Petersburg en van Sint James op dit oogenblik geheel vriendschappelijk waren. De pruisische Kamer der afgevaardigden heelt eenparig, behalve hel center en de oud conservateurs, besloten tol de zuivere en eenvoudige dagorde over te gaan,ra kende een voorstel van den heer Wind horst over de wijziging der wetten, die de j geestelijke orden en congregatiën hebben J afgeschaft.In den loop (Ier beraadslaging had de heer Windhorst doen opmerken, ZATERDAG 14 DECEMBER 1878. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idchtervelde en Dixinude naar IVicuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 nt in uii imii i ininimm nll■^1n i dat in den brief van den kroonprins aan i den paus er spraak was van een verdrag tusschen den staal en de romeinsche curie. De minister der eerediensten verklaarde hierop dat hel eene volledige dwaling zou zijn, indien men gelooven moest dal hij, minister der eerediensten, aan een con cordaat zou gedacht hebben. L i L II

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1