f I I t meer vermoord te zijn! (Ontroering). voor onze Grondwet. j welke politieke gedachten, met de gedachten van alle middels vervolgt, indien zij er in gelukte, de geloovigen aan haar juk te onderwerpen, van dan al zouden onze vrijheden en onze instellingen op gehouden hebben te bestaan. De redevoering van minister Frère-Orbnn. De beraadslaging over het adres in antwoord op ■de Troonrede heelt aan M. Frère-Orban, minister van buitenlandsche zaken en ka biuets-o verste, de gelegenheid gegeven van eene dier redevoeringen uit te spreken, welke in al de geesten eenen diepen en duurzamen indruk laten. In breede trekken den politieken toestand van België afschilderende, heelt de befaamde redenaar een treffend tafereel opge hangen van de groole gevaren, waaraan de ultra- montaansche leerstelsels ons land blootstellen. moord te spelen; de ullramonlaansche drukpers is tol dat punt van schande en oneer gekomen van den spot te drijven, van te lachen met do koningen a die min of meer vermoord worden. Zich steu nende op ik weel niet welken laster tegen den I. heeft een dagblad der hoofdstad, hel meest gezaghebbende onder de Ons vertegenwoordigend Staatsbeheer wordt. 1 in zijne natuur zelve aangerand. Inlerdaad, de I gron Islag van dit beheer is de kiezing. Indicn de kiezing mei vrij is, indicn hare rechtzinnigheid niet gewaarborgd is, dan is het vertegenwoordigend beheer volkomen vervalscbl. Welnu, men onder wijst, men verklaart opentlijk dat het eene dood zonde is, dat men voor eeuwig verdoemd is, als men zijne stem aan liberalen geelt, T is te zeggen aan hen, die de oprechte verdedigers der groud- wellelijke vrijheden zijn. En dezen zoo ernsligen toestand veinst men, langs de rechter zijde, niet te ontdekken. Men gaat zelfs zoo verre dien te loochenen, om niet verplicht te zijn er al de ge volgen van te berekenen. Hunne klaarblijkelijkheid moet nochtans in aller oogen schijnen. Indicn de geestelijkheid tot Daarna, sprekende van die klerikale drukpers, enkel bezorgd om de waarheid te ontaarden, en de slechtste driften met eene echt onbegrijpelijke schaamteloosheid te exploiteeren, schandvlekt de redenaar die drukpers in deze bewoordingen: Buiten deze zaal bedient men zich van het socialismus en van onlangs gepleegde afschuwe lijke aanslagen, om, ten voordeele van ik weet niet Men bepaalt zich daar niet bij, gaat spreker voort! Men daalt nog dieper. Met hel inzicht om beter het doel te bereiken dat men beoogt, klaagt men, in de klerikale drukpers, de troonrede aan, en zich lol hel volk wendende, dal men dweepzuch tige gevoelens tracht in te boezemen, roept men uit: Is het dan noodig dal eene ponjaardsteek of een pistoolschot de oogen des konimjs eindelijk opent! (Lange ontroering). Ziedaar de eerloosheden, die zich inuwe druk pers bevinden! Ziedaar nog «publicisten» die uwe gewone verdedigers zijn! Deze ophitsingen kun nen niets dan den diepsten afkeer aan deftige lie den inboezemen. T Is aldus niet, hoop ik, dal men er zal in gelukken den goesl der bevolking in doling te brengen nopens hel politiek van hel kabinet. Liegen, nltijd liegen!.... Hel Leugenaartje doel zijn besi om le liegen. Hel is de eerste maal, zegl liet heilig bladje, dat er in de troonrede noch in hel antwoord geenc de minste melding van God wordt gemaakt. De eerste maal! En de beer L. Hymans bewijst, met de annalen der Kamers in de hand, dal dit zeer dikwijls is gebeurd, zelfs ouder een klerikaal ministerie. Verder beweert hel Leugenaartje, dat de heer Janson geweigerd heeft de commissie te verge zellen, die gelast was het adres op de troonrede aan den Koning le overhandigen, en het schaamt zich niet de achtbare volksvertegenwoordiger van Brussel een socialist en een vijand van den Koning le noemen. Ehwcl! lezers, MrJanson maakte geen deel van deze commissie en dit werd openlijk in de Kamer door den President, die de commissie had samengesteld, verklaard. Zal hel Leugenaartje nu bekend maken, dat het in dwaling werd gebracht? Neen, het priester- bladje zal liever in zijne rol blijven en zal voort gaan met zijne lezers te bedriegen. Er beslaat, zegde de spreker, in het Land eene ontzachlijke partij, de machtigste, die men beden ken, de sterkst gewapende, de best geoefende, de verstandigst ingerichte, die men zich kan inbeelden. Zij heeft hel vaandel des opstands tegen de openbare vrijheden opgeheven; zij randt ze langs alle kanten aan. Alle krachtdadige werkzaamheden, alle middelen van den gevaarlijksten invloed, zijn de bare, en zij is zonder weerga in de kunst om die in T werk te stellen. Hetgeen men voortijds in de pauselijke Ency- klieken aanwees als eene maatschappelijke theorie, als een ideaal ónmogelijk te verwezenllijken in onze dagen, wordt voortaan aan alle geloovigen opgelegd als een gedragsregel, niet alleen in liet bijzonder, maar nog in hel openbaar leven. Sermoenen, afkondigingen, onderwijs, biecht stoel, alles wordt vereenigd, alles wordt samen geval in den aanval legen onze openbare vrijheden. De katholieken die onze rechten verdedigen en die zich eertijds liberale katholieken durfden noemen, worden verloochend, diep veracht en in den ban der Kerk geslagen. Eindelijk besluit hel hoofd des kabinets in deze woorden waarop wij de aandacht roepen onzer lezers: Onze politiek zal liberaal en krachtdadig wezen, zoo veel als gematigd. Zij zal eene politiek van orde, van bewaring, van vooruitgang wezen; van vrijheid, van orde legen al de voorstaanders der regeringloosheid, legen degenen die ik kom aan te duiden; van bewaring legen dezen die onze instellingen aanvallen; van vooruitgang met, langs den weg der vrijheid, de zedelijke, geestelijke en stoffelijke ontwikkeling der maatschappij trachten te verzekeren. Geitouw aan do liberale princiepen welke wij luidop, met open aangezicht beleden hebben, zal noch de godsdienst, noch de godsdienstige prin ciepen door ons in kwestie gesteld worden. Hel gouvernement hoeft voor zending noch eenen gods dienst aan le prediken, noch er hoegenaamd oenen te bevechten. Wij zullen aan alle godsdienstige overtuigingen eene volledige vrijheid verzekeren. De bevolkin gen, wie men sedert meer dan dertig jaren wijs maakt dat wij den godsdienst willen ondermijnen, zullen wel overtuigd zijn dat men zich op dat onderwerp aan ijdel geroep overleven, om te trachten hel doel te verduiken dat men wezentlijk najaagt: de verbeurt verklaring onzer vrijheden. De klcrikalen zijn in eene kalten-colerie, omdat ons liberaal gouvernement naar hun pauwen- j geschreeuw niet luistert, en immer maar voort stapt op de baan der hervormingen, alsof de kleri- j kalen niet meer bestonden. Wij zullen het wel haast gewaar zijn,» geeft de Veurnaar le kennen, Dilma zal hij geen leugenaar geweest zijn. Ja, onze tegenstrevers zullen in een niet verwijderd tijdstip weten, hoe laat het zal zijn met de veran deringen op bet kiesstelsel eu op het onderwijs. Zij zullen ondervinden dat hel Gouvernement geen acht geeft op de vijandlijke houding noch van be dienden, noch van priesters, en dat het desnoods de wederspannelingen en opstandelingen zal weten in loom le houden. Hel onderwijs zal bijzonderlijk hel voorwerp zijner bezorgdheid zijn, want hel is hoogst uoodzakelijk, dat de geest van verkwezeling bestreden woide, en dal men van onze kinderen goede en vrije burgers make. Men vreeze echter niet dal men hun den eerbied voor den Godsdienst wil ontnemen, hondermaal neen, maar dien eer bied moet gepaard gaan met den eerbied voor het burgerlijk recht, voor onze nationale instellingen, de religie!Dalis valsch, dal is een leugen, een grove lastri De liberalen zijn legen de religie!.... zij zijn alleenlijk tegen de politieke priesters, tegen die zoocczeede anostels van eenen God van vrede I - koning Victor-Emmanuel 1 hoofdstad, het meest g»:ziigin:ui»cnui: iiiiuit nu verdedigers der ullramonlaansche gedachten, niet hel doel geraakte dal zij zonder ophouden en door neming niel gelukt zijnde, valt zij heden de prin- 1 ciepen zelveu aan. Welnu, in het nieuw tijdvak dat zich gaat openen, zal de zending der liberale partij eerst en vooral hierin beslaan, dat zij de rechten, ons door de grondwet gewaarborgd, eu die rechtstreeks aangevallen worden, ongeschonden zal bewaren. Sedert vijftig jaren hebben wij de eer en het geluk gehad in de schaduw der vrijgezindsle grondwet van Europa te leven. In hel nieuw tijdperk, dat gaat aanvangen, streven wij naar den roem de priesterlijke macht te kunnen intoomen, met behulp alleen der mid dels die de vrijheid verschaffen kan. Eenvoudige Rnmensprank. Pier. Gij hebt vrouw en kinderen? Jan. Ja. Pier. Gij hebt een winkel? Jan. Ja. Pier. Wat zoudt ge zeggen, indicn een pater of pastoor bij u in huis kwam, en zeide: vriend, ge moet naar mij luisteren, ge moet uwen koffie zooveel verkoopen, uwen peper zooveel; ge moet uwe waren in 't gros koopen bij dezen of genen koopman, ge moet dit ge moet dat doen.... ik zal uwe kas en boeken eens overzien.... Jan. Ik zou zeggen: Mijnheer de pator of Mijnheer pastoor, dal zijn uwe affairens niel, mijn huishouden en mijnen handel bestuur ik zooals ik wil. Bemoei u met uwe kerk, daar zijl ge meester. Pier. Goed. Go zoudl spreken gelijk hel moet. Nu, eene andere kwestie. Wal is eene gemeente? Jan. Eene gemeente? Wel, dal is een groot huishouden van burgers of boeren, eene groole familie samengesteld uil inwoners, die jaarlijks iels uitleggen in de gemeentekas om voor de poli- cic, hel onderwijs, de stoffelijke belangen van de gemeente, enz,, en die voor het besturen van dit groot huishouden als vader oenen Burgemeester noemen. Pier. Goed. Wat zoudt ge zeggen, als een pater of pastoor in dit groot huishouden zou ko men, en als volgt zou sprekenBurgemeester, ik heb hier een fluitje en ge zult er op dansen gelijk ik wil: gij zult niets doen zonder mijne permissie; ik zal u aanduiden welke straat ge moet kasseien of ongekasseid laten, om wat uur gij de herbergen moet doen sluiten, welke sommen gij jaarlijks voor hel onderwijs in onze kloosterscholen op hel budjet moet brengen, eindelijk wat gij moet doen en wat ge moet laten.... Jan. W’el, ik zou antwoorden: pater of pas toor, dal gaat u niet aan, dal zijn onze zaken. Wij bemoeien ons met uwe kerk ook niel. Pier. Goed gesproken!... Nog eene kwestie? Wat is de provincie? Jan. De provincie Wel, dat is nog een groo- ter huishouden dan de gemeente. De provincieraad is samengesteld uil personen die al de cantons van de provincie vertegenwoordigen. De provincie beslist over zaken die het algemeen belang der cantons aangaan, zooals groole wegen van ge meenschap, bruggen, enz., enz. Pier. Welnu, wat zoudt ge zeggen als een gevreesd te schrijven dal de zoon van den koning die eene belooning aan den koningmoorder aange- zijn legen diegenen, die, gelijk gij, met uwe las- i boden had, geen recht had zich te beklagen min of Stemmen rechts: T Is eerloos! Gedurende do halve eeuw, die welhaast zal vcrloopen zijn, heeft de liberale politiek voor doel gehad de geestelijkheid op hel grondwettelijk terrein te houden, mot haar te beletten de prin- cipen, in 1830 uitgeroepen, tol haar voordeel te doen dienen. De geestelijkheid beeft gewild dat het open baar onderwijs van haar al bange; zij beeft zich een deel \an tus&chenkomsl willen doen verze keren in hel benoemen der leeraars en onderwij zers der scholen van allen graad. Dal was haar recht, zegde zij. Dit recht is haar door ons betwist geworden. Zij heeft het i kunnen doen aannemen, noch in hei hooger, noch in het middelbaar onderwijs. Er blijft een punt, waar deze onwettige in vloed, wal het burgerlijk domein betreft, zich nog doel gevoelen. Die invloed zal verdwijnen. De geestelijkheid heeft dit ander grondwette- Jijk princiep- de vrijheid van vereeniging tot haar 1 voordeel willen gebruiken; zij heeft hel in voor recht willen veranderen en, door slinksche mid delen, de burgerlijke personificatie bekomen. Na lang worstelen, is zij bezweken. In deze onder terende sermoenen, de vrouwen legen de mannen, de kinderen tegen hunne ouders, broeders en zusters tegen elkander opruien en dit uil louter politiek doel. Ja, de liberalen zijn tegen die man- 1 nan, die in hunne blinde verwaandheid, uit al hunne krachten wenschee den burgeroorlog in hel land te zien komen. Aan wie nu, valt de verantwoordelijkheid der lasterende sermoenen, die zoo zeer dc eerlijke Veurnaars heeft verontwaardigd Aan niemand anders dan aan de geestelijkheid der parochie, die de vreemde twistzaaiers doen komen. Aan hun dc verantwoordelijkheid, want hel is zij die, te vrees achtig om zelf binst het jaar die eerlooze taal te voeren, de noodige inlichtingen geven, personen en huizen aanduiden waartegen de vreemde schreeuwers als razende moeten uitvallen. En .zulks noemt men eene novene doen! Comedie!Comedieü Neen, man, neen, zij zijn legen de religie niet; dizoogezegde apostels van oenen God van vrede en van eendracht, die, gelijk gij, om hunne onbe grensde hcerschz.uelil te verzadigen en de domi nate der kerk le bevestigen, overal in sleden en dorpen twist on tweedracht onder dc burgers, ouder de familien welefn le zaaien. De liberalen 1 I I I I ggyroruf MPj^iMWBlPWaay»^^?CTrM>«ir»rr»-^fmMiii-nii i mi

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2