VAN VEURNE Il NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 154 DECEMBER 1878. ZATERDAG 21 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 zondag ver- toestand niet langer Te Namen waren er ook broerkens in een ver- beleiïn^shuis, inaar zoohaast als zij kennis kregen, dat de onzedelijkheid van hunne Luxemburgsche confraters ontdekt was, rolden zij hunne matten op en zij vertrokken naar Engeland. De superior Eenafzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel.' Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. rege- zelaars te maken, bijgeloovige onnooze- laars, en om de wezenlijke geleerdheid, de wezenlijke ontwikkeling des geestvermo gens van den menseb, op zulk eenen lagen graad te houden als hel maar eenigzins zijn kan. Zoo wordt er het werktuiglijk, hel machinaal opzeggen van gebeden en van den catechismus als de voornaamste weten schap aanzien, zoo verwaarloosd men er de beredeneerde cijferkunde, kennis die bijzonderlijk hel verstand opent, zoo ge bruikt men er liefst de platte volkstaal, en doel men er aan de kinderen taaloefenin gen van builen leeren, waar veel grofheden en dwaasheden, maar niets zedelijks, niets edels in te vinden is. In de groote steden doet de verderflijke invloed der geestelijkheid in de lagere onderwijsgestichten zich minder gevoelen, doch daar ook is hare tegenkanting onver draaglijk. Daar inderdaad zendt zij de seminaristen en kapelaans naar de ge meentescholen de bestaande wel geeft er haar het recht toe om er stokken in het wiel te steken, om er wapens te vinden lot hel bestrijden dier scholen tegen dewelke zij overal broerkensscholen inricht. Wij herhalen het, de herziening der wet op hel lager onderwijs is eene noodzake lijkheid geworden men laat de deuren voor den onderdrukker niet open slaan, maar men sluit ze dicht, ten einde de vrij heid, de meesterschap te zijnent te be houden. Geene priesterheerschappij en verkla ren de priesters den oorlog aan de burger lijke onafhankelijkheid, de vrije burgers zullen tot het uiterste hunne rechten weten te verdedigen. ----- Van alles wat. Men weet dat de klerikale gazetten veel gerucht gemaakt hebben ter gelegenheid van hel weg zenden der propere broerkens uil het verbeterings- huis van S.‘ Hubert. Hel was eene schrommelijke onrechtvaardigheid eene onmenschelijke vervol ging van wege Bara! enz. enz Doch de klerikale volksvertegenwoordigers hebben zich wel gewacht den minister over die zoogezegde vervolging te ondèrvragen. Eindelijk, een liberale representant heeft het gedaan, en de minister heeft verklaard, met de bewijsstukken in de hand, dat de propere broerkens van S? Hubert weg gejaagd zijn voor schandelijk zedebederf op de kinderen. Vert rekuren Duinkerke naar Veurne Veurne naar Lichtervelde I*<>LrriEK Overzicht. De franschc Senaat heeft hel geheele van hel budjel der uitgaven gestemd, bij eenparigheid der 254 stemmers. De bureelen der linkerzijden van den Senaat hébben in eene vereeniging, be paald den tekst goedgekeurd van het ma nifest aan de senaalskiezers; hel is nu vast gesteld dat het manifest maar zondag ver schijnen zal. De beide Kamers van hel engelse!) Par lement zijn thans uiteen gegaan lol den 15 februari. De onderhandclingen, door den heer Depretis aangeknoopt, voor het vormen van een nieuw ilaliaausch ministerie, wor den voortgezet, doch met veel geheimhou ding. Dal men nog lol geenen uitslag ge komen is moet geene verwondering baren, daar de crisis veroorzaakt werd door eene stemming van samenspanning. De heer Depretis wordt echter voor dén eenigen staatsman gehouden, die eene meerderheid zou kunnen bijeen brengen. De ooslem ijksch-hongaarsche delega tie)) zijn voor onbepaalden lijd uiteen ge gaan, na het eens geworden te zijn over de punten, waarop nog verschil bestond. De ooslenrijksche Kamer der afgevaar digden heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij het gouvernement gemachtigd wordt om drie twaalfden der belastingen in te vorderen, ter bestrijding der behoef ten van den staat, gedurende de eerste drie maanden van 1879. Die stemming is gelijk vormig aan de beslissingen dor commissie van In t budjel. Volgens men uit Conslantinopel bericht zou de eenige moeilijkheid die zich nog tegen liet sluiten van een bepaald verdrag verzet, de regeling van de krijgsvergoeding zijn. Rusland zou de betaling in roebels aanvaarden, indien zij op goede grond slagen gevestigd ware. Het lurksch gou vernement beeft den gouverneur van Tre- bizonda gelast met de zending, om de re keningen van Dervich pacha, oud gouver neur van Batum, te onderzoeken. De commissarissen, gelast met de ling der grieksche grens, zijn deze week benoemd, liet lurksch gouvernement ver langt ernstig cèi»e overeenkomst met Grie kenland. Kan Turkije met hel grieksch gouvernement niet overeen komen dan zal hel de zaak der grensregeling aan de be slissing van Europa onderwerpen. Prins Milaan van Servie heeft een de creet uitgevaardigd^ waarbij de milicien ontbonden worden. Veurne, 31 December. Ofschoon de veranderingen aan de w et oj) hel lager onderwijs nog niet gekend zijn, verklaren reeds de bisschoppen bij middel der groote klerikale dagbladeren, alsmede de ullramontaansche leesgenoot schappen in hunne vergaderingen, dal zij i de gemeente scholen, ingericht volgens de nieuwe wet, met alle mogelijke hardnek kigheid zullen bestrijden. Zoo zullen de bisschoppen wordt er van heden af bekend gemaakt in iedeie gemeente eene geestelijke school stichten, alle dwangmiddelen gebruiken om de wereldlijke school door den onderwijzer en de kinderen te doen verlaten, en, waar zij bij de tegenwoordige onderwijzers tegenstand vinden, zullen de pastorsen kapelaans zich zelven als schoolmeesters moeten aanstellen. Men ziel het, het zal een oorlog zijn zonder genade legen de officiëele lagere scholen. En nochtans de herziening der wel van 1842 is eene noodzakelijkheid geworden, want in een vrij land, waar de wereldlijke macht zijn gezag wil blijven behouden, kan de tegenwoordige toestand niet langer worden geduld. En inderdaad bijna overal is de geeste lijkheid meester in de school, meester van het personeel, meester der richting van het onderwijs. Wie benoemt zij als onder wijzers en wie behoudt zij in deze hoe danigheid? Hare troetelaars, die zij ge vormd beeft naar haar hand, hare knech ten, hare slaven, die zich met de geeste lijkheid toeleggen om het wereldlijk gezag te vernederen, zoo als men hel meermaals gezien heeft. En welke richting geven de kerkmannen aan het onderwijs? Eene richting die strekt om van de kinderen kwe- 52/ JAAR. liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Rely ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. van tien ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixniude naar Nieuport. 6- 15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 7- 17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 I Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 Eene depeche van den onderkoning van Indie, te Londen ontvangen, meldt dat generaal Brown dinsdag zijnen tocht naar Jellalabad heeft aangevangen, alwaar hij verhoopt den 20 te zullen aankomen. De rust is volledig in de streek van Khyber en hel omliggende. De Senaat der amerikaansche Vereenig- de Stalen heeft bet voorstel aangenomen van den heer Blaine, waarbij een onder zoek gemachtigd wordt over het beweerde kiesbedrog in de Zuiderstatén, alsook een loegevoegd artikel, waarbij in dit onder zoek al de Staten der Vereeniging kunnen begrepen worden. A itó MKaaBtaaMnaraaaaaBBrara

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1