Do kapelaan van S.‘ Stevens-Woluwe, gemeente cn llandzaeme goed. z. 1 tol zes maanden gevang en tot tivee duizend frank schadeloosstelling ten voordode van den onder wijzer De Coster. Deze onderwijzer was sekretaris- tresorier der kerkfabriek; liet kapelaantje wilde hem, uit vijandschap, dezen post doen afnemen; daarom vervalschte hij de rekeningen der kerk fabriek en trachtte deze misdaad ten laste te leggen van De Coster. Doch het ventje is inden put gevallen die hij voor een ander gegraven beeft. Proficiat 1 Een pastor van eenc franschc stad niet ver van hier, is een speelreisje gaan doen mol eenc jonge nonne. A la bonne heure! Soort bij soort: dat kan duren. De koning David hoeft het anders gedaan, en hel heeft niet geduurd. Onze onpartijdige Permanente Deputatie komt nogmaals eenige kaakslagen te ontvangen van den Koning. Zij had de gemeente kiezingen van Cuerne en llandzaeme verbroken omdat de liberalen er den zegepraal behaald hadden. Eiwel, 't gouvernement, op beroep van onzen gouverneur, verklaard dat de Deputatie eene onrechtveerdige beslissing ge- De liefhebbers van hel looneel zullen wederom 20' 21' 22' 23' 24' 25' id. id. id. id. M.r Joye-Ghys, ridder der Lcopolds-opdc, die gedurende meer dan twintig jaar te Veurne arron dissements commissaris is geweest, is te Walou, in den ouderdom van 75 jaar, overleden. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft zich deze week onledig gehouden met hel stemmen van budjetlen en kredieten. Na de stemming der wel, die hel contingent van liet leger voor 187!) zal bepalen, zal de kamer uitééngaan lol den 21 januari. Uw welwillende lezer, P. Wij zijn onzen welwillenden lezer P. dankbaar voor zijn schrijven, en zullen zijne goede opmer king uil het oog niet verliezen. Men heeft niet vergelen dat de pastor Vanden Bogaerde zich nooit voor het tribunaal van Veurne beeft durven verdedigen. Hij was gaan loopen en hij loopt nog. Misschien was hij bij de broerkens van S.‘ Hubert. Het is wel mogelijk, want men weet immers niet wie die broerkens zijn en van waar zij komen; alleenlijk weel men, dal er veel crapuul bij is. 25 januari 1879. 1 februari 27 januari 30 29 Het klerikaal Nieuwsblad van IJpcr is door Let. hof van beroep van Gent veroordeeld om 3000 frank schadeloosstelling te betalen aan de huis vrouw Debeer van Rousbrugge. Die vrouw had geroepen geweest als getuige in de vuile zaak van den pastor Vanden Bogaerde, en zij had de waar heid verklaard. De pastor van Rousbrugge, gelijk gij weet, lezers, is veroordeeld geworden door hel tribunaal van Veurne tot vier jaar gevang. Al de geestelijken waren nu kwaad legen de getuigen ten laste, want zij beweeren dat als een geestelijk man een misdrijf begaat, een wereldlijk mensch dit niet zeggen mag, al had hij het gehoord, gezien of gevoeld; en daarom schold en lasterde het Nieuwsblad de huisvrouw Debeer. Maar deze vrouw heeft hair op hare tanden en zij heeft het klerikaal IJpersche gazelje gebracht waar hel zijn moet: aan den schandpaal. van de broerkens van Namen was voorop ver- trokken, doch niet alleen, lezers, maar wel met de dochter van den portier van hel vcrbelerings- huis. De superior is 35 jaar, en het vrouwmensch 43. En toch nog moeten trouwen l.iegen. liegen!.... Wel! Leugenaartje, wat zijl gij toch belachelijk! Wat domme praat vertelt gij toch op de reke ning der liberalen. Zij willen God omverre werpen, zij willen God uit de school bannen en andere dwaasheden van den zelfden aard. Zoo babbelt gij. En denkt gij, Leugenaartje, dat er in geheel Veurne een verstandig mensch is die u gelooft? Ehwel, indien gij dit denkt, gij bedriegt u groole- lijks. Bij hel lezen van al uwen onzin, van alle uwe zotte uitvallen, halen do verstandige lieden hunne schouders op en zeggenhet bladje der Zwarte- nonnestraat draagt wel zijnen naam: Leuge- naarljeis heft en Leugenaartje zal het blijven.» Bij koninklijk besluit van 12'" dezer werd hel burgerkruis van 1“' klas toegekend, aan Carolina Vanden Berghe (zuster Bernardina), medemoeder in hel hospitaal alhier, voor bewezene diensten sedert 1823 in den openbaren liefdadigheids- dienst. Zuster Bernardina telt dus zes en vijftig jaren dienst, en die 56 jaar heeft zij in hel hospitaal van Veurne overgebracht. Deze verdienstelijke zuster, die zich door zooveel goede werken onderscheiden heeft, is nu daaromtrent 83 jaar oud, en is nog even werkzaam als over twintig jaar. Lof en eere aan zuster Bernardina; alle Vcur- naar is haar achting eu erkentenis verschuldigd, en niemand meer dan zij in onze stad is het eere- kruis waardig. Het is ons aangenaam er te mogen bijvoegen, dat de medemoeder van ons hospitaal hare welver diende koninklijke belooning aan den liberalen heer Gouverneur Hcyvaerl verschuldigd is, die hierdoor hel bewijs heeft gegeven, dat hij alle ware verdiensten weet te erkennen, en geenszins een vijand is van priesters en nonnen, gelijk het Leugenaartje het gestadig met zijnen valschen trompet uitbazuint. Ingezonden A.rtikel. Veurne, 19 december 1878, Jan den heer uitgever van het Advertentie-blad. Geachte heek, Gelief aan de volgende opmerking eenc plaats in uw veel gelezen blad te vcrleenen. Uwe politieke artikelen worden algemeen dooi* de liberalen goedgekeurd, en men spreekt met lof over de diepe overtuiging en de aanhoudende krachtdadigheid met dewelke gij de burgerlijke vrijheden legen de priesterheerschappij verdedigt. Men evenveel belangstelling leest men In uw blad de beschrijvingen over feesten en plechtigheden, die in onze stad plaats prijpen. Doch waarom ook niet zoo als gij het wel vroeger deed eene plaats in het Advertentie-blad toewijden aan de stoffelijke belangen onzer streek? En dit ware des te wenschelijker daar uwe gazet, zoo men zegt, onder hare lezers den Gouverneur der Provincie en twee ministers telt, en de eer geniet zich in hel lees kabinet der wetgevende Kamers te bevinden. Ongetwijfeld zou hieruit voordeel spruiten. Overigens, in een nieuwsblad dient er verschei denheid, dient er afwisseling te zijn. Het doel im mers aan den lezer genoegen er iets in aan te treffen wal bijzonder op zijnen toestand betrek kelijk is. Wanneer, bij voorbeeld, heer Uitgever, een uwer Veurnesche geabonneerden 1.' bij overvloe dige regen water in zijnen kelder heeft, 2.° in de slechte rijtuigen van onzen ijzerenweg gedurig verkoudheden krijgt, 3.° buitengewoon veel moet betalen voor de vervoerkosten van pakjes, koffers, wijn enz. dan is bel lichtelijk te begrijpen, dat het aan dusdanigen geabonneerde een troost moet zijn, dal zijne gazet zich met zijne belangen bezig houdt, en een einde tracht te stellen aan bezwaren of misbruiken, die meest altijd aan zorgeloosheid, aan onvoldoende bewaakzaamheid zijn toe te schrijven. Mijn innige wensch, heer Uitgever, is de belang rijkheid van het Advertentie-blad en de diensten dal het bewijst nog te zien vergrooten; daarom vertrouw ik dat gij mij mijne opmerking niet ten kwade zuil duiden. In deze hoop blijf ik Onze middelbare staatsschool, dat onlangs nog zoo hevig aangevallen is geweest, komt op nieuw een klaar bewijs te geven van hel goede en nuttige onderwijs dat er gegeven wordt. Zoo is hel dal wij met eene innige voldoening mogen melden dal I een barer leerlingen, de zestienjarigen Arthur I Barbier, een schitterend examen te Brussel heeft - afgelegd, dat hem aanstonds de plaats van surnu- bij Brüssd,7rvcröordceid voor scïirïfiVervaisciiing I merairo bij ons arresthuis verschaft heeft. Moeten tol zes maanden gevang en tot twee duizend /rank zulkdamge uitslagen de ouders met overtuigen dat men in de staatsschool iels beters dan apenjongens van hunne kinderen weet te kweeken? Waar zijn de jongelingen van hel bisschoppelijk kollegie die, na hel eindigen hunner fransche klassen, zulke bewijzen hunner geleerdheid gegeven hebben? 'feit eens de genen op die zich in onderwijs, in de postbureelen, in den telegraaf, in den ijzeren weg enz. bevinden, en gij zult zien hoe klein zij toch in getal zijn in evenredigheid met dezen der staatsschool. Onderzoek op de kiezing van Alverin- ghem. Vooraleer de goedkeuring te bekrachtigen van de Permanente Deputatie van Westvlaanderen der gemeeniekiezing van Alveringliem, is er bij konink lijk besluit van 13 dezer maand, een onderzoek I over deze kiezing bevolen. Van over zes weken hoorden wij geloofbare per- sonen spreken over do kiezing van Alveringliem, en vernamen wij, dal de klerikalen in die gemeente slechts de bovenhand kregen door uilkoopingen, door geld, door dranken, door allerhande be loften en middelen. Wij moeten dus de beslissing van hel gouver nement volkomen goedkeuren. Hebben de klerikalen ongeoorloofde middelen gebruikt, hebben zij, zoo men overal vertelt, 9 frank 60 ccnlimen, of 20 sloopen bier aan kiezers gegeven voor hunne stem, alsdan hebben zij recht- ii„o±H^v."ik’url do kic2i“ecn van c“™ l Verders nog, behelst de Moniteur een koninklijk besluit dat een enkwest beveelt nopens de kiezing van Alveringliem, in welke er bedrog gebeurt is. Onze treffelijke Deputatie had dezelve goedge keurd Wal zegt gij van zulke bestuurders! slreeks middelen gebruikt door de kiezingwel ringhem verbroken worden. Moesten zulke feiten ongestraft doorgaan, dan ware het niet noodig bestraffende artikelen in de wel te stellen. In hel toekomende, zouden die mannen hetzelfde uilkoopingswerk verrichten, ja, zouden nog stouter worden. Wij denken dat de wel niet voor de ganzen gemaakt is, en dat een ieder er zich aan moet onderwerpen; de wel is gelijk voor allen, en zij kent geene lieve kinder». Wat er uil dit onderzoek zal voortspi uiten, zul len wij afwachlen; worden de omkoopingen echt en bewezen bevonden, de klerikalen van Alverin- ghem, zullen met volle recht op hunne duimen ge klopt worden, en zullen misschien.... hel nog daarmede niet ontstaan; het kan gemakkelijk ge beuren inderdaad, dal aan de uitkoopers, wie hel ook moge wezen, de straffen zouden loegepast worden voor deze misdrijven door de kiezingwel voorzien. Moest dit gebeuren, wat zouden die lieeren zich achter de ooren wrijven! Bovenstaande regelen waren gezel, toen wij nog andere inlichtingen over de kiezing van Alverin- ghem te welen kwamen. Wij zullen dezelve hier niet bekend maken, om de werking van hel be volen onderzoek niet voorop te loopen; alleenlijk zullen wij bier nog bijvoegen dal de klerikalen van Alveringliem op hun gemak niet zijn, cn dat zij bijeenkomst op bijeenkomst houden, cn loopen van den eenen tol den anderen; een klerikaal zou zelfs gezegd hebben tegen eenen gebuur: ik, en heb toch niemands stemme gekocht, d’andere moeten welen wat dat ze gedaan hebben; 'k en trek het mij niet aan; elk voor zijn eigen. Algenieene T'ijdingcn.. Vcrleden donderdag gebeurde er hier iels wat men zelden gezien heeft, en wel namelijk, dat men op onze groote markt schaverdijnde. Zie flier de dagen dor loting voor de militie in 1879: 19* canton, Dixmude, Handzaeme, Woumen, Loo, Veurne, Alveringliem, 31 Nicuporl, 28 sonen spreken over de kiezing van Alveringliem, op Zondag 29 December aanslaande eene schoone verlooning konnen bijwoonen. Onze maatschappij van Rbelorika geeft hare 2'1* voorstelling van dit tooneeljaar, cn wij mogen mol vaste overtuiging zeggen, dal deze als eene der belangrijkste mag aanzien worden. De dochter van den muziekant, drama in drie be drijven, maakt deel van hel programma, en zonder twijfel zal dit meesterstuk zeer goed in den smaak van ’l publiek vallen. Hel is vooral hierin dal de Veurnesche spelende leden blijken zullen geven van een echt kunstenaars gevoel. Voor naslukje geeft men de Violier, kluchtig spel om eens góed, na hel treurig, de lachlspieren in gang te helpen. Men ziel hel: de keuze der stukken is goed en blijft onze maatschappij alzoo voortgaan. met goede spelers cn goede stukken, dan mag zij de toekomst met een gunstig oog te gemoel zien. Deze voorstelling zal opgeluislerd worden door schoone echte kostuimen en hel muziekgenoot- schap van S.“ Gecilia. i i Nieuwe knnltHln^cn. V'1;uuiikcIi Tooneel. Nterfgcvnl. j Ktimer*. U JJ L£1 ij IJJIIO

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2