VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN MET ARRONDISSEMENT JAAR. allen Woensdag in Sup- den «I Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijd in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededcelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Verl rekuren v:»n Duinkerke naar Veurne 6-15 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 Liegen, altijd liegen. In zijn nummer van 4e“ december schreef het Leugenaartje het volgende Hel schijnt dat sommige mannen zouden wil- len aan onze weezen aardappelsmeus op hunne boterhammen geven in plaats van boter.» Ziehier nu wat wij lezen in zijn laatste nummer: Ik ondergeteekende, Moeder-Overste van het Wcezengesticht dezer stad, verklaar en bevestig, dal de lieeren der besturende commissie der Godshuizen mij nooit bevolen of voorgesteld hebben aan onze wezen aardappelsmeus op hunne boterhammen te geven in plaats van boter. Veurne, 22 december 1878. M. Felicitas Debont. Het heilig bladje wordt dus gelogenstraft door eene nonBravo Op deze logenstraffing schrijft het priesterbladje de volgende bemerking Een lid van het bestuur der burgerlijke gods- huizen heeft ons het bovenstaande schrift be- handige! met verzoek van hel te willen in ons blad overnemen. Alhoewel wij aan dien heer of aan de eerwaardige moeder van de Weezen- school alle recht ontkennen op een antwoord, welkdaning deze zijne moge, hebben wij uit liefde voorde waarheid het afgegeven certificaat gedrukt. Hieruit blijkt hetgeen wij nooit gezeid hebben, ten andere dal de heeren der burgerlijke godshuizen aan de moeder der weezenschool niet bevolen hebben om aardappel- smeus te gebruiken in plaats van boter. Waarvan akt, tot het einde der eeuwen. Amen. Het lasterpapiertje draait en keert en tracht hulp kwam juist van Vader was zoo te vreden lukkig Bal de millionairen van Venrne moes ten bekend maken, dal zij in nood zijn, dat zij de hulp noodig hebben van hunne vrienden om te kunnen leven; dal zij daar enboven eene inschrijving moesten in lichten ten hunnen voordeele, wal zou men van hen niet denkenwat zou men van hen niet zeggen? Ehwel, de paus is de grootste millio- nair der vijf werelddeelen, en hij weel niet wat met zijne schatten doen, want overal, in alle landen, ziel men de kerk- en kloostergoederen grooter en grooter wor den. Wal moet men niet zeggen, lezers, van den grootsten millionair der wereld, die altijd geld vraagt, terzelfder tijd dat zijnen rijkdom gestadig aangroeit? Lezers, overdenkt en oordeelt. 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 taagtnsgami rri-rn-ryrr;, denkt om zich te beklagen, dan indien hij die belasting rechtstreeks moet voldoen. Be Engelschen mogen zich meeren meer over hunnen veldtocht in Afghanistan be loven. Be Daily News kondigt de volgende depeche af uit Allahebad, 22 dec. Be emir van Afghanistan heeft met de russische zending de wijk naar Balkh genomen. Be streek, tusschen Jellalabad en Kaboel ge legen, bevindt zich in volle regeeringloos- heid. Be Zukkur-Khels vluchten naar de gebergten bij het aankomen der engelsche troepen. Be forten en hunne woningen zijn vernietigd. Veurne, SS December. Ondanks het strenge wintersaizoen, dat aan zoo veel werklieden werk en brood ontneemt; ondanks het kwijnen van meest al de nijverheden, van den landbouw en van den handel, toestand door denwelken zoo menige landbouwer en burger in moeilijke omstandigheden verkeeren, kon digen de priestergazetten eene nieuwe schooierij aan ten voordeele van den schatrijken paus! Wij zeggen: schatrijke paus, want zijn paleis en zijne villa of buitenverblijf zijn de schoonste en de rijkste van al de palei zen der gansche wereld, en de goederen der katholieke kerk, waarover de paus als oppermeester beschikken mag, overtreffen al de rijkdommen te zamen van keizers, koningen en prinsen. En wanneer er, in dezen slechten tijd, overal zoo veel noodlijdende huisgezinnen zijn, zoo veel werklieden die geene dag huur kunnen verdienen, zoo veel land bouwers en burgers die met angst en vrees de toekomst te gemoet zien, schamen zich de priestergazetten niet door bedriegelijke middelen aalmoezen af te persen voor den paus die in weelde zwemt. Wij zeggen door bedriegelijke middelen, en inderdaad: de Uien public durft schrij ven in zijn nummer van 26“ dezer, dat de paus nog altijd gevangen is Ie Pape est toujours captif.Het Leugenaartje legt hel nog slimmer aan boord. Het recht zinnig bladje tracht te doen gelooven dat Z. II. van alles is ontbloot. Zie hier, lezers, hoe het slim priester- gazetje zich uitdrukt: Verleden jaar, als onze giften te Rome toekwamen, was er gebrek aan geld in hetValikaan. Desommen die wij zonden, kwamen juist van pas, en onze 11. Vader was zoo te vreden en zoo gelukkig van 52/ liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en plcment. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar fr. 6-00. Voor gansch lielgie: 6 maanden, Ir. 3-7o Een jaar, Ir. 7 -00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. den ijzeren weg van Duinkerke, Venrne naar Uchtervelde en JDiximisde naar IMenport. 11-05 3-40 5-00 I Lichtervelde naar Venrne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 de hulp die wij hem toebrachten. Hel is om er kiekenvleesch krijgen Zou men niet zeggen, als men dit leest, dat, zonder de gilt der geloovigen van Veurnambacht, de Paus ging bezwijken onze hulp kwam juist van pas! en onze II. Vader was zoo te vreden! en zoo ge- 1 Al/ 155. ZATERDAG 28 DECEMBER 1878. I’OLiriLEi Overzicht. De senaalskiezingen, die den eersten zondag van liet jaar, dal gaal aanvangen, in Frankrijk moeien plaats grijpen, be kommeren maar weinig meer de openbare denkwijze, omdat de algeineene uitslag reeds voorop gekend is: eene reptiblie- keinsche meerderheid is aan den franschen Senaat verzekerd; meer vraagt men niet en de republickeinen wachten geduldig en vol vertrouwen de opening van den aanstaanden zittijd af. De leden der rechterzijde van de fran- sche Kamers zijn niet willen uiteen gaan zonder eene laatste politieke beraadslaging te hebben gehouden. Zij hebben dinsdag besloten geen manifest meer aan de se- naalskiezers te sturen en persoonlijk te werken voor den goeden uitslag der mo narchistische kandidaturen, waar er kans beslaat te kunnen zegepralen. Turkije schijnt afgezien te hebben van de hoop om eene leening te doen met de waarborg van Engeland. Eene depeche uil Conslanlinopel meldt, dat men er nu aan denkt om zich de noodige middelen aan te schaffen door eene leening, in an dere voorwaarden aangegaan. Hel adres van de Kamer der afgevaar digden van Kumènie, in antwoord op de troonrede, is maandag prins Karei aange boden. De prins heeft die gelegenheid te baal genomen om op zijne beurt aan te dringen op de noodzaaklijkheid voor het prinsdom om alle vooroordeel te doen verdwijnen en allen argwaan, die tusschen het prinsdom en den vreemden zouden kunnen beslaan, door stipt al de bepalin gen van hel verdrag van Berlijn uit te voeren. De burgerlijke en politieke ont voogding dor israeliten is eene dier bepa lingen en hij heeft er rechtstreeks op ge zinspeeld, met de nationale vertegenwoor- diging geluk te wcnschen, omdat zij haren uitdrukkelijke!» wil heeft te kennen ge geven, om onder dit opzicht alle genoeg doening aan de groote mogendheden te geven. Men moet nu de bijeenroeping der constituante vergadering afwachlen. Prins von Bismarck heeft eenen brief aan den duilschcn Bondsraad geschreven, rakende de huishoudelijke en financieele staatkunde, die hij zou willen zien aan nemen. Hij zou de rechlslreeksche belas tingen in onrechtslreeksche willen veran derd hebben, omdat hij van gevoelen is, dal de vej-bruil^eu. dpt belasting betalende op den prijs der'koopwaar, er min aan A l va a te

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 1