1 J i i I mij ,'l noch van den heer Gouverneur, noch van eenc andere overheid Hel liegen, hij hel Leugenaartje, wordl cene ongeneeslijke ziekte. I Een antwoord op hetgeen het Leugenaartje tor graanmarkt van Veurne beweert gehoord te hebben. Hel christelijk bladje uit de Zwartenonnen- straat tracht te doen gclooven dal de leerlingen onzer middelbare school medeopstellers zijn van het Advertentie-blad. Weinige menschen zullen die bewceringals ernstig aanzien, en hel Leugenaartje weet hel wel. Zijn ecnig inzicht is, onze middel bare school te beknibbelen en te doen denken dat Onder verschillige lijdingen leest men in het Leugenaartje het volgende: Wij vernemen dal vrouw wed” Delbecque te S.‘ Denijs overleden is. Over eenige maanden wierd baar zoon dooi eene haastige en onvoor- ziene dood overrasl, en is maar ruim een jaar dal vader Delbecque gestorven is. Iedereen weel dal vader en zoon op hunne gemeente eene groole politieke rol gespeeld hebben, Voor aiwie in de klerikale bladen lussclien de reken leest, heelt dit artikeltje de volgende betce- kenis: de familie Delbecque was liberaal, bijge- volg, slecht. God heelt de familie Delbecque gestraft, en wal God straft, is wel gestraft. Ver- heugen wij ons in de beslissingen des Heeren. Men ziel hel, lezers, niet alleen te Alveringhem, niet alleen te Veurne, maar overal vervolgen de fanatieke’klerikalen hunne vijanden tol in hel graf. Dal is schandelijk, dal is verachtelijk! Maar,‘drukt het ongeluk alleen op de liberale familie»? Neen, er zijn ook klerikale huisgezinnen die diep beproefd worden. Ja, wij kennen er, waarvan de leden, ouders en kinderen, verdwijnen gelijk sneeuw voor de zon. Gods beschikkingen zijn ondoorgrondelijk en alle moeten geëerbiedigd worden. En zij, die zich verheugen wanneer bel ongeluk, wanneer ramspoed en ziekte een huisgezin treft, zij, die hunne tegenstrevers vervolgen lol in hol graf, bewijzen dat zij geen menschelijk hart hebben. Bij hel ter pers leggen vernemen wij, dat te Alveringhem hel bestuurlijk onderzoek over de gemeentekiezing van 29 October gisteren (vrijdag) is begonnen. Het is de heer De Cock, arrondissements com missaris te Kortrijk, die met dit onderzoek is gelast. Een groot getal getuigen zijn reeds onderhoord. Hel verhoor wordl heden voorlgezet. Geeft aan Cesar wat aan Cesar toekomt. I)c Leugenaar in zijn nummer van 18 december II. verheft den afgekookten klcrikalen burgemeester Baelden van Houthem tol in de wolken, omdat hij eene bende dieven zou ontdekt hebben. Indien dar waar was, heilige Veurnaar, wij zou den de eerste zijn om ie zeggeneer aan Baelden. Maar och heere, gij liegt weeral, Veurnaar, want er heeft niemand anders de bende ontdekt als de heer wachtmeester der gendarmerie hier ter slede en zijne medegezellen. Gij hebt dus weer uwe lezers eene groole leugen opgedischt, heilige Veurnaar, en liegen is zonde. Indien sieur Baelden wel zoo deftig is, als gij hel zegt, hij zal dan wel willen laten welen dal hij hoegenaamd niets ontdekt heeft, en enkelijk heelt mogen méégaan met degendarmen naarde wonin gen der dieven. Indien gij in vervolg klerikale burgemeesters wilt opliemelcn, wecsi dan zoo goed eerst en vooral goede en oprechte inlichtingen te nemen, want hel gebeurt maar al te dikwijls dal gij uwe klerikale lezers voor den aap houdt; schreeuwt dus wal min legen de liberalen en liegt wal min, dal zal u goed doen; en roept met ons: Eer aan den wachtmeester der gendarmerie van Veurne en zijne medegezellen, die de bende ge* vonden hebben. YY. Cnder de hevigste klerikale gazetjes spant het Leugenaartje de kroon. In cene samenspraak getiteld liet is een tjeef doel ons priestergazelje eene gewichtige beken tenis. Hel verklaart namelijk, dal als gemeente bestuurders de belangen der ingezeten verwaar- ioozen (verwaarloozen volgens de priesters, wel te verslaan), of het geld der lasten betalers slecht besteden (volgens de priesters) door, hij voor beeld scholen te stichten of theaters te bouwen, die maar dienen (volgens de priesters) om zielen aan de Kerk en aan den Hemel te ontrukken, en daarenboven de menschen ongelukkig te maken op aarde, in afwachting van de eeuwige pijnen der Hel (!),Jiet alsdan eene dringende plicht is voor allen burger, en bijzonderlijk voor den pries ter, die door zijne studiën beter in staal is er over te oordeelen, van legen zulke administra- leurs te prolcsleeren en ze aan den schandpaal te hechten. Dit is wel duidelijk en klaar: als de bestuurders der openbare belangen niet zullen handelen vol gens den wensch en wil der priesters, is hel voor deze mannen plicht hel gedrag dier bestuurders aan te vallen, ze le versmaden en te beleedigen, en «al te doen wat mogelijk is om hunne herkie zing le beletten.» Waar gaan wij naar toe? Vroeger bepaalden zich een groot getal priesters alleenlijk in kiezingslijden hel politiek terrein te betreden; de kiezingen gedaan, zij bemoeiden zich niet meer met zaken van hel wereldlijk bestuur. Maar nu krijgen zij bevelen, zoo het schijnt, ten allen stonde een ijverig politieke voorvechter le zijn, en zich toe te leggen om alle bestuurders, die zich niet gedragen naar hunne voorschriften, door alle mogelijke middelen uil de besturen te verdrijven. Hel spreekt van zelfs, dat de bestuurder», die door de geestelijken aangevallen worden,' zich zullen verdedigen, dal de strijd lussclien liberalen en klcrikalen in hardnekkigheid zal aangroeien, dal hel wederzijds vertrouwen lussclien de libe ralen en de geestelijken gestadig zal verminderen en dal de katholieke godsdienst meer en meer af valligen zat tellen. Waar gaan wij naar toe? Naar de religie- en burgeroorlog. En die ramp zal toe te schrijven zijn aan de onverdraagzaam heid der geestelijken, aan hun streven naar macht en rijkdom, aan hunne gestadige deelneming in alle wcreldsche en politieke zaken. I»e meisjesschool ie Sleenkerke. In zijn nummer van 11 december neemt het Leugenaartje oenen brief op uit Sleenkerke, gedag tekend den 24 november, waarin de correspon dent bekend maakt te hebben booren vertellen, dal de gemeenteraad (van Sleenkerke) eenen brief uil Brugge gekregen heeft van M. den Gouverneur om te zeggen, dal er in deze ge- meenle eene school moet gebouwd worden voor de meisjes. Deze bekendmaking is gevolgd van wal platte praat om te doen gclooven, dat de liberalen al de boeren willen ruineeren en pluimen lu zijn laatste nummer meldt ons priesterbladje, dat het waak is wal zijn correspondent schreef, en dal de prokureur der provincie, M.r Heyvaert, eenen brief heeft gezonden naar den gemce’nte- raad van Sleenkerke om te laten Weten dat zij eenc school moest bouwen voor de meisjes NOGMAALS EENE GROVE LEUGEN. Er is nooit kwestie geweest van het bouwen eener gemeente meisjesschool te Steenkerke, en er bestaat diesaangaaude hoegenaamd geenen brief, zich te verschooncn. Hel heeft nooit gezeid, be weert hel, dal de heeren der godshuizen aan de weezen aardappelsmeus op hunne boterhammen wilden geven in plaats van boter. Neen, 'lis katje! Wie zijn dan de «sommige mannen Leugenaartje, welke, volgens u, aan de weezen de boter op liet brood zouden willen onttrekken? Indien het de bestuurders der hos- picen niet zijn, hebt dan toch den moed le zeggen wie gij hebt willen bedoelen Maar gij zult zwijgen, gij zult wel wachten u te verklaren, en om reden aan u wel bekend. Luister, Leugenaartje, gij hebt hol volle recht de Commission der openbare besturen te beknib belen, te laken of berispen, doch doe hel ten minste op eene ernstige wijze. De Commissie der godshuizen heeft zekere maatregelen genomen, die waarschijnlijk aan uwe opstellers niet bevallen; eh wel, bespreekt die maatregelen, en zegt er vrij uw gedacht over. Bij voorbeeld: voornoemde Commissie heeft de speldewerkschool afgeschaft; zij heeft aan de non- M nen verboden aan de betalende schoolkinderen papier, pennen, cahiers, boeken, garen, lint, sajet, enz. te verkoopen; zij wil de klassen ge zonder maken, en, om deze reden de schoollokalen vergroeien, of het getal betalende kinderen ver minderen; zij wil geene andere nonnen meer aan vaarden dan gediplomeerde onderwijzeressen Denkt gij, o voorstander van paters en nonnen, dat die maatregelen slecht zijn, bestrijdt ze dan. Bestaan er ook, uws dunkens, misbruiken in den disch, in het hospitaal, in het oude-mannen-huis, maakt ze kenbaar; men zal u antwoorden, en uil dezen pennelwist zal er ten minste dit voordeel spruiten, dal de inwoners, beter en beter de open bare besturen zullen leeren kennen. Maar feiten uit den duim zuigen, alleenlijk om te beschuldigen; durven zeggen dat men aan onze weezen wier inkomen in evenredigheid van hun getal groot is aardappelsmeus wil geven in plaats van boterdat is nu toch al te dom! men zich in dit geslicht mol politieke zaken bezig houdt, dal men er zich toelegt om de geestelijken, die aan het hoofd staan der politieke strijders, be lachelijk en hatelijk le maken. Nuttelooze pogin gen, want honderd kinderen zijn daar om te be wijzen dal nooit niemand in deze school voor zijne politieke denkwijze wordl aangevallen. Niemand ook zou kunnen doen blijken, dal leerlingen of professors aan de politiek een werkzaam deel nemen. Hel gebeurt maar al te dikwijls dat men zijne eigene zonden aan anderen ten laste legt en het is misschien ook in de tegenwoordige omstandig heid hel geval. Zouden, bij voorbeeld, de professors van het geestelijk kollegie de liberalen niet afschilderen als slechte menschen en hun de grofste scheldwoor den naar hel hoofd werpen? Moeten er in kiezings- tijd de leerlingen niet medewerken tot het wclge- lukken der kiezingen? Moesten er vroeger de studenten ds stembriefjes niet schrijven? Is er het onderwijzend personeel wel vreemd aan hot opstellen van liet Leugenaartje? Dit zijn vragen die wij door de leerlingen en oud-leerlingen van hel Veurnesche bisschoplijk gesticht zullen laten beantwoorden. Professors hebben eene verhevene zending te vervullen, veel verhevener dan de bemoeiing met de dagelijksche locale politiek; en, het mag ge zegd worden, de leeraars der middelbare school vervullen die zending op de loffelijksle wijze, want nooit heeft men ondervonden dal zij getracht hebben medeburgers voor hunne politieke of godsdienstige gezindheid hatelijk te maken, dat zij aan de leerlingen stembriefje» hebben doen schrijven, of hen aangemoedigd hebben tol hel opstellen van politieke brieven of samenspraken. Atlrape, champagne, c’esl du lard. Opvoeding. Over opvoeding hebben de liberalen geene les sen te ontvangen van de opstellers van den heiligen Veurnaar en minst van al van de bewonderaars van den pater jezuiet, die hierin Sl. Nicolaas-kerk is komen prediken. Als men de handelwijze van dien onbeschofte» kwakzalver, van dien leugenaar en lasteraar goed keurt, dan moet men niet vragen waar men zijne opvoeding genoten heeft. Geen een geestelijke van Veurne zou do grof heden en hatelijkheden durven herhalen die de welopgevoede pater jezuiet hier uitgekraamd heeft. Dat er iemand in een treffelijk gezelschap den vuilen praal moest vertellen, die de zedige, pater van zijne tong liet rollen, of moest uitvallen tegen de liberalen in de hatelijke taal, die de minzame jezuiet wist te gebruiken, men zou hem zonder aarzelen aan de deur zetten. Zoo dan! \\’ij zijn opgevoed achter de koeies steertomdat wij hel gedrag van dien onbelame- lijkcn predikant hebben geschandvlekt, omdat wij lucht gegeven hebben aan onze verontwaardiging. Vuile en hatelijke sermoenen mogen u bevallen, heeren opstellers van hel priestergazelje, maar zij bevallen geenszins aan onze verlichte bevolking, en daarom zullen wij ze misprijzen en at keuren, gelijk wij het gedaan hebben, iedermaal dat zij ons voor de goede zeden, voor de rust en de vrede in de huisgezinnen vctderfe'.ijk zullen schijnen. Nogmaals, van u, opstellers van hol heilig pries tergazelje, hebben wij geene lessen van opvoeding te ontvangen. Ingezonden TKvtiltel. Houthem, 23 December 4878. Mijnheer de Uitgever van het Aiiyf.ktentik-ki.ap. In hel nummer van den Veurnaar» van 18 dezer, heb ik een artikel gevonden betrekkelijk den burgemeester van Houthem. Bij hel lezen van dit merkwaardig stuk was mijne aandoening zoo groot, dat de tranen mij langs de wangen roldenvan lachen. Wal fijn verstand, onze achtbare burgemeester. sedert driejaren gebeuren er diefstallen in hei Houlland en bijzonderlijk in Houthem; en ziel, he is juist op het einde van zijn voortreffelijk bestuur, als om hetzelve le bekroonen, dal ons kloekmoedig burgerhoofd de daders doel bij den kraag vatten. T is jammer niet waar Veurnaar dal men l Houthem heler weet hoe do dievenbende ontde is geweest. I 'j Alspolicie-amV'ijóaï is Baeld°n melde 1 men medegegaan om onderzoek le doen, maai is hij niet die hel onderzoek gevraagd heelt. 1 I I a "Vervolging tot in liet grnl*.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1878 | | pagina 2