VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT fl 1 1879. ZATERDAG 4 JANUARI 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 I a f Waar, waar zenden de klerikalcn hunne kinderen dan!... Naar vrije scholen be stuurd door de geestelijkheid!... Bij de broedcrkens, en klerikale bestuurders van klerikale scholen. Zoo dus, ivcl van 1842, wij hebben u zoo lid, ja zoo lief, dat wij u uit liefde in onze armen zouden versmachten. wet von 184V. Volgens de Opinion meldt, zou de Ministerraad in zijne laatste vergadering de redactie vastgesteld hebben van het wetsontwerp tot herziening der wet van 1842. bit ontwerp zal terstond aange boden worden, zoodra de Kamer weer bijeenkomt en het gouvernement is voornemens te vragen dat hel bij hoogdringendheid worde besproken. Er zal in het ontwerp geene sprake zijn over hel godsdienstig onderwijs. Door haar stilzwijgen laat de wet de gemeentebesturen vrij te beschikken over de schoollokalen om er, buiten de schooluren en op vei zoek der ouders, hel godsdienstig onder wijs te laten geven door de bedienaren der eere- dienslen. Wij gelooven te welen, dal het ontwerp zal voorafgegaan worden van een zeer volledig en doorslaande vertoog der beweegredenen, welk van aard zijn om de liberalen gerust te stellen over de vastberadenheid der princiepen van onze ministers in zaken \an onderwijs. De afkondiging der wel zal terstond gevolgd worden, door veranderingen in hel personeel der kantonale loezichlers. Ook zuNen al de geestelijke bestuurders van Normaarscholen afgesteld worden. Herderlijken brief. De zes bisschoppen van Belgio hebben eenen zoogezegden herderlijken brief geschreven, waar van mcB waarschijnlijk zondag aanstaande de lezing zal hoorei) in alle kerken, liet is eene lange klacht, eene lange beschuldiging: de bisschoppen en de priesters in ons land zijn schroomelijk onge lukkig en zij worden onbarmhartig vervolgd; de wetten die de liberalen gemaakt hebben zijn reeht- Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijtl in bij den drukker-uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. '37. uil Bombay, 50 december, luidende dat de gouverneur van Kandihareenen kracht- I dadigen tegenstand inrichlhij heeft den oproep onder de vaandels van alle weer bare mannen bevolen. Uit Jellalabad be richt men, dat er geene nieuwe lijdingen over dvn emir, noch over zijnen zoon lakoub ivhau loegekomen zijn. Majoor Ca- vagnaii heeft kortaf laten welen dat alles goed gaat, doch treedt in geene nadere bij zonderheden. Vrumse, -AÏ Januari. Sedert de overwinning der liberalen schijnt er een geheele ommekeer in de klerikale partij gekomen te zijn. Zou Ons Heer dan een mirakel gedaan hebben? Vroeger riepen en schreeuwden onze klerikale'! op het officieel onderwijs, dat hel een pleiier was om hooien. De Slaat moest geen onderwijs hebben; hij moest niets anders doen dan den weg bereiden om hel vr ije onderwijs overal in te planten, en dan rnoesl de Staal van alles afstand doen. Zij hadden eene wel gemaakt, de kleri- kalen, eene wet op hel lager onderwijs, algemeen gekend onder den naam van Wet van 1842; dal was hun troetelkind, zoo zegden zij ten minste; die wel staat hun allerlei voordeelen toe en, niet tegenstaande dit alles, waren zij er verre van af die wel te willen uilvoeren. De liberalen, welke die goede wet wil den doen uilvoeren, waren de grootste deugnieten die op Gods aardbodem loopen. Hoe! ons verplichten gemeentescholen le maken; bekwame onderwijzers en onder wijzeressen willen; de meisjes geen kant werk meer laten maken en ze doen leeren gelijk in de gemeentescholen dit mag, dit kan niet zijn Geloof niet dal wij overdrijven. Dat iedereen in zijne gemeente de zaken naga, en hij zal zien!... Wat doen de arme meis jes in de kantwerkscholen?.. Kant maken, en dit tol meerder eer en profijt van het klooster. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnnlbanr voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansch lielyie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. F(W Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 55.' JAA\. Vertrekuren van den ijzeren weg van JUuinkerke, Veurne naar Uchtervelde en Oixniude naar Viewport. 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmudc 7-15 11-55 4-20 0-00 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 Zij verdedigen die wel zoo zeggen zij ten minste en in hunne handelwijze halen zij er den bliksem om. Priester- en broeders-onderwijs moeien zij hebben! Dat en dat alleen! En nu dat de liberalen op het punt zijn die wet le veranderen, begint hun come- diespel op nieuw. Leve de wel van 1842! Zoo gaat hel in de Kamers. Welk mirakel! De Staat moet geen afstand meer doen; de wel van 1842 kan niet verbeterd worden. Farceurs! Hoelang dan toch zult gij de menschen voor den aap houden en hun appelen voor citroenen verknopen Maar wal ge ook doel, ditmaal zult gij ze niet meer verklikken. Uw comediespel is le wel gekend, en om al uw geschreeuw en gejammer zal zich niemand meer be kommeren. Vooruitzoo moet onze leuze zijn, en niet genist voor al de vijanden onzer vrij heden en instellingen uit hunne laatste verschansingen zijn gejaagd. Duinkerke naar Veurne Veurne naar Lichlervelde 7-17 I’oi.i riisti Overzicht. Wij zijn thans een nieuw jaar, het jaar 1879. tngclreden en drukken den wensch uit, dal bet do wereld meer geluk zou mogen aanbrengen, dan het noodlottig jaar 1878, dat wij thans achter den rug hebben en zonder eenig spijl zien ver dwijnen. Hel jaar 1878 zal eene zeer treurige bladzijde in hel boek der geschie denis beslaan. Oorlog in hel Oosten, hon gersnood in Indie, pest in Amerika, bijna overal crisis in handel en nijverheid, hel heeft alle rampen opgeleverd. Hei jaar 1878 tag eenen paus sterven en aanslagen plegen op hel leven der vorsten van Duilschland, Spanje en Italië. Frankrijk is wellicht Lel eenige land dat aan 1878 eene aangename herinnering zal toewijdendoor de wereldtentoonstel ling van Parijs heeft dit land schatten naar zich zien stroomon en zich in de oogen der wereld welen le vei hellen. Men telegrafeert uit Berlijn aan Je Pali Malt (lairtlc, dal de weslermogemlheden de benoeming hebben goedgekeurd van Kusium pacha als gouverneur van Rume- lie. Dit zal nog eene moeilijkheid le min aan den gezichteinder zijn. De duilsche Bondsraad heeft in zijne zitting van maandag laatst bepaald met acte te nemen der ontvangst van den brief van pi ins von Bismarck, rakende de staats- huishoudelijke hervormingen, en heeft hem verzonden naar de commissie voor de ovft/iening der douanen tarieven. Men voorziet dal in die commissie de aanhan gers van den vrijhandel in minderheid zullen zijn. De Germania, tolk van hel center, is van gevoelen dat de meerderheid van 204 stemmen, waarop de rijkskanse- lier rekent, zich wellicht niet zal ver- wezcntlijken, ten ware bij de centerparlij, in ruiling barer medehulp, zekere waar borgen gaf. De partij van den vrijhandel verliest echter den moed niet en bereidt zich ijverig lot de worsteling. Er is op dit óogenblik een verzoekschrift aan den Bondsraad in omloop, dat met talrijke handteekens bekleed wordt en zich ten voordeele van den vrijhandel verklaart. De rijksraad van Rusland heeft de nieu we belastingen goedgekeurd door den minister van financiën voorgesleld. Vol gens de Aijencc russe bevatten zij zegel rechten, eene belasting op de likeuren, eene belasting op de spoorwegkoepons en eene andere op de wolle, uitgezonderd die uit Azië ingevoerd. |)c Standard kondigt eene depeche af N.' 136 'i i I I ■A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1