I ben recht op aller erkentelijkheid. Nu dal er ernstig gewerkt wordt oin met de be slaande elementen de zaak zoo goed inogelijk ie doen, verheugen wij ons dal alle liefhebbers deze pogingen door hunne tegenwoordigheid zoo goed ondersteunen en aanmoedigen. I 26. Mcrlevede Guslaaf. i 27. Notebaerl August. 28. Pallliel August. 29. Pinseel Hcnri. 30. Pinson August. 31Pysoh August. 32. Reynaerl Eliodoor. 33. House lierman. 34. Rousseeuw Gustaaf. 35. Ryon Karei. 36 Sausen Eduard. I 37. Senesael Karei. I 38. Tacocn Adolf. I 39. Tnnyck Francis. I 40. Vandenbroiickc Aug. I 41. Vanhaccke Eduard. 42. Vanhaecke Laurent. 43. Vanliove Gustaaf. j 44. Vanloorlelboom A. 45. Vereenooghe Arthur 46. Vcrharne Arthur. 47. Vuylsleke Achille. 48. Waeyaerl Richard. 49. Zwaenepool Arthur. Sterfgevul. Woensdag laatst is alhier overleden in den ouderdom van 65 jaren en 3 maanden, vrouw Celeslina-Maria Queslroy, cchtgenoole van den heer llenri besmet, rijksveearls. De plechtige begraving heeft heden plaats gehad. De vrienden en kennissen, welke uil vergetelheid geene melding zouden ontvangen hebben, worden x erzochl decs bericht als dusdanig le aanschouwen. ------ Frauwch Toonael. De personen die begceren in te sein ijveu op de twee verlooningen, op stadsschouwburg te geven door den lianschen öpera-lroep van Brugge, mogen zich ten sladhuize begeven lol Dinsdag naast, alwaar de inschrijvingslijsl berustende is. Hel is eene góede kans voor de liefhebbers van hel looneel, en wij zijn overtuigd dal deze ver looningen veel volk zullen uitlokken. Flauwe verdediging. Men zal bemerkt hebben hoe Hauw hel l,euge- naarlje zich verdedigt ten opzichte der leugens die wij hel ten laste hebben gelegd. Van een enkel logenachlig feil zegl het, dal hel in dwaling werd gebracht; de andere laai hel heilig bladje voor zijne licbtgeloovige lezers beslaan. En om zich een schijn te geven van eerlijkheid, schrijn het eenen langen artikel over de liberale treflelijkheid haalt oude koeien uil den gracht, en spreekt over personen en zaken waarmede de juslicie zich heeft moeten bezig houden, en die voor zijne kwezel achtige lezers beter in den doodboek zouden blijven. Leuyenaarlje, laai al die vuile potjes gedekt, want er zou nog klerikalen stank kunnen uit op reizen. Zingt er liever eenen de profundis over, en zwijgt over de heldendaden van klerikale burge meesters, van bisschoppen en van kardinalen. Vlaanisctt 'H'ooneel. Zondag lest werd met de opvoering van de Dochter van den muziekanl, drama, en het blijspel de Violier, ons loonecljaar voortgezet en deze vertooning is niet de minst belangrijkste geweest lie lnndl»ouw-nij verheid. De «ijveraars die zich er over de hoedanigheid hunner voortbrengselen bekommeren hebben voor grondregel aangenomen hunne grondstof fen zoo dicht mogehjk bij de opbrcngslbronnen aan le schaffen. Hel is mei dien weg voor hunne bevoorradingen te volgen dal zij al de waarbor gen hoedanigheid en goeden koop vinden. Welnu! de uitmunicndsie nijverheid, de belangrijkste van allen, is voorzeker de landbouwnijverheid, en hare voortbrengselen hangen vooral af van de hoedanigheid der gebruikte meststoffen. Onder de vruchtbaarmakende sloffen waarvan de verstandige landbouwer heden een groot ge bruik maakt, zijn er geene die eene ruimer plaats bekleedcn dan de Piatu Guanos, zoo als zij recht streeks ingevoerd zijn, door de Peruvian Guano company limited, de eenige uitsluitelijke compagnie die de guanos voor rekening van hel Peruaatisch Gouvernement verkoopt. Om zoo wel mogclijk bij de eenigc bron van voortbrenging te naderen, moeten de kooplieden zich wenden lol de agenten dier compagnie, willen zij dat hunne kalanten de zekerheid hebben van zich in de beste voorwaar den van bevoorrading te bevinden. Hel is dus van hel grootste belang de kooplie den van meststoffen le herinneren dal hel Peru aanse!) gouvernement, bij konlrakl van 7 Juni 1876, een verdrag mei de Peruvian Guano Com pany limited gemaakt heeft, hetwelk aan de agen ten dier compagnie toelaat de rechtstreeks inge voerde Guanos uil de rijkste liggingen van den Peru, ten voordeeligsie af le leveren. Is het noodig hier le herinneren dat MM. RAU VAN DEN ABEELE en G.' de eenigsle agenten zijn der Peruvian Guano Company, sedert den 15 sep tember 1876 - slrecks gericht legen de klerikalen en storten liet I land in hel verderf; de voorgeslelde verandering aan de wet op hel lager onderwijs zal voor gevolg hebben God uil de school, uil de huisgezinnen, uil de maatschappij le verjagen Farceurs, die gij zijl! Gij klaagt van vervolging, en in de sleden waar gij verblijft woont gij in de schoonste paleizen, gij rijdt met koels en paarden, gij zijl overdekt van zijde, fluweel en juweelen, en gij beveelt aan eenen geheelen hoop Kloosters die inillioenen bezitten. Gij klaagt over de wellen die de liberalen sedert 1830 gemaakt hebben, en nog onlangs hebt gij gedurende acht jaar het land be stuurd, en gij hebt niet ééne wet veranderd; gij klaagt omdat uwe gebiedende tegenwoordigheid in de school niet meer zal gedoogd worden, en gij noemt dit God verjagen. God is overal, en ook daar waar er geene geestelijken zijn. De bisschop pen willen doen gelooven, dat God en priester één en hel zelfde is. Doch is het wel mogelijk te vergelen, dal er een oneindig verschil bestaal lusschen den Goddelijke» meester en zijne zoo gezegde dienaren. Christus verachte de weelde en de pracht; hij kon gebieden, maar hij liet zich dooi de wereldlijke overheid veroordeelen. Onze poli tieke priesters, integendeel, beminnen de weelde en de pracht, overal willen zij gebieden, en zij veroordeelen alle wereldlijke overheid die aan hunne eischen durft wederstaat!. De herderlijke brief zal zonder invloed zijn op de beslissingen van het liberaal ministerie en van de liberale meerderheid in de kamermen is gewoon aan de onredelijke klachten en aan het belachelijk gejammer der geestelijken en men zal ze laten klagen en jammeren. Schooiers zonder nood klagen immers ook altijd. 'fi'ijjcligeul Op l'“ Januari hebben onze nieuwgekozene-ge meente raadsleden den eed algelegd. Deze heereiY w Verleden donderdag heeft de heer burge meester De Prey aan de medemoeder van ens hospitaal het eerekruis, haar door den Koning toegekend, overhandigd. Deze overhandiging had plaats in hel gesticht, in tegenwoordigheid der Commissie der godshuizen en onder bet luiden der triomfklok. De Mouiteur van heden kondigt de wel af, die hel contingent van hel leger voor hel jaar 1879 xastslelt op 100,600 man. Het contingent der lichting van 1879 is bepaald op 12,000 man. De miliciatien, die ontslagen zijn van de inlij ving, zullen hitmen de veertig dagen vervangen worden, te rekenen van den dag der oproeping van hel contingent onder de wapens. De verdeelitig der vervangers zal gedaan wor den lusschen de verschillende milicie kantons in dezelfde evenredigheid als degene van geheel hel contingent. De vrijwilligers van alle categorien, en de inili- cianen verwerven de hoedanigheid van militairen door hel feil hunner inlijving en de lezing die hun gedaan wordt door de krijgswetten. Nog eene verdwijning! De genaamde A. Roo- broeck, oud 27 jaar, geboren te Desselgbem en gewoond hebbende bij zijne ouders le Belleghem, heeft zich op zondag 24 november laatstleden naar Dessclghem begeven en moest reeds ’s avonds in zijne woning terug zijn. Men weel nog dal hij des avonds uit Dcsselghem vertrokken is, doch daar verliest men zijn spoor en weet men niet meer wal er van hom geworden is. Militie. Zie hier de namen der jongelingen onzer slad, ingeschreven om deel le nemen aan de loting der nationale milicie, voor de lichting van 1879. 1. Balcaen Arthur. 2. Boninguc Etniel. 3. Bruwaerl Desiré. 4. Bulllté Francis. 5. Casteels Pieter. 6. Claeys llenri. 7. Claeys Theotiel. 8. Couleeie Eduard. 9. Cuvelier Engel. 10. Dawyndt Guslaaf. 11. Debergh Carolus. 12. Debergh Guslaaf. 13. Dejaegher Gustaaf. 14. Desmedt llypolict. 15. Delrcmmerie Henri. 1 16. Druwé llenri. 17. Gheldof Juliaan. 18. Ghyselen Hcnri. 19. Goethals Desiré. 20. Jonckheere August. 21. Kcsteloot llenri. 22. Lahaye Alexander. 23. Lammeranl August. 24. Louwrens Eduard. 25. Marescaux Jules. die onze verdienstelijke maatschappij van Rhelo- rika heeft voorgedregen. De schouwburgzaal was proppens vol, een ieder wilde hel talent onzer Veurnsclic liefhebbers op nieuw erkennen. Schiller naar wien de Dochter van den muziekanl is opgesteld, is onder de bijzonderste toom-el- schrijvers van Duitschland aangeteekend en le recht noemt men hem de hervormer van het viaamsch looneel. De liefhebbers van kcuiige dramatische werken wijlen onze Rhetorika dank voor deze opvoering Dit stuk heeft eene groole litterarische waarde, en enkel uit vrees van hel gewrocht, onvolkomen overleleveren, onthouden wij ons hel zelve le ontledigen, maar wij stellen vast dal bij deze opvoering, ons spelend person- neel een nieuwe perel aan den standaard van hel gild heeft gevestigd. Gebrek aan rolvaslheid is eene klip waarop zelfs de meest befaamde akleurs schipbreuk lijden, en met voldoening hebben wij bestaligd dat onze lóoneelliefhebbers hierin goed gevaren hebben. Den 21 december 1873, wierd dit drama door Hoop en Lie/de van Antwerpen alhier ten schouw- burge gegeven, cu men is eenparig om le beves tigen dal zondag lest, de voorstelling onder vele betere voorwaarden geschiedde. De heer P.... in de rol van Miller, loonde zijn talent op eene glansrijke wijze. Uitmuntend slaagde Ferdinand de heer VDK in zijne vertolking, en hel is met zulk een heldenmoed dal men eindelijk de zege- blijven in bediening lol 31 december 1884. praal behaa'd niettegenstaande,al de folieringen die hij te onderslaan had. Brand, de heer DEG...., in zijne trouwelooze leiding, gaf blijken van oenen kunstenaar van den echten stempel, en men moet bekennen dal de: gelijke rol, echt moeilijk om voor dragen, daarenboven zeer ondankbaar is. De Pre sident de heer Van B... had hel.voorkomen van een hooggeplaatst magistraal en was even als de Baron van Reinfeld, de heer DEW.... goed in zijne rol. Om aan Cesar le geven wal aan Gesar loekoml, moeten wij er nog bijvoegen dal Louize diep in drukwekkend in het spel was, de hevige harts tochten overmeesterde en dat een groot deel van den buileugewoonen bijval haar is toe le kennen. Nooit zag men spelers driftiger onafgebroken toe juichen. En hel was verdient. Deze prachtige voorstelling eindigde met hel zeer gunstig gekende blijspel de Violier. Dil is een slukje uil de oude doos maar vast een der goede soort. Onze kunstbroeders hebben hier in hen zelven overtroffen en vooral baas Lommen. Dat was na kadé van n’en tapper. Alle de rollen zijn dus goed vertolkt gewcesi lol de figuranten toe, I en het geheugt ons niet de aklricc zoo lieflijk te hebben zien spelen. Hel publiek in luim gebracht heeft baar spel naar waarde geschal en benevens geheel de toonéellroep op hel looneel leiugge- roepen door verdubbelde bravos en toejuichingen. De küsluimen van alle de personnagen waren treffelijk, ook de muziekanten van Sl’ Cecilia heb- I Wie i» ei* AcliaanilclooH? Is het niet de onbeschofte kwakzalver, die in het openbaar vuile en grove praat vertelt en dal alleenlijk om het volkaan te lokken? Is hel niel de lafhartige leugenaar, die de menschen voor slechl afschildert, zonder dal hij ze zelfs kenl, die ze hunne kalanten tracht te ontnemen, en ze tot den bedelzak zou willen dwingen, en dal alleenlijk omdat die menschen anders over politieke zaken denken dan hij zelve denkt? Ja, zulk een kerel is een schaamlclooze. Waar gnan zij iiitai* toe Dal vragen wij ons, wanneer wij zien hoe de klerikale gazellen God en den priester op den zelfden rang stellen. Beknibbelt gij, bij voorbeeld, geestelijken die de politiek boven hunne godde lijke zending plaatsen, du klerikale gazellen zullen van u zeggengij draagt eenen helschen haat tegen God. Drukt gij de meening uil, dal er pal en perkt moet gesteld worden aan de overdrevene meester schap van den priester in de school, de klerikale gazellen zullen slaande houdendat gij God uil de school wilt jagen. Maakt gij vcroordeelingen van Godgewijde personen voor schandelijke misdrijvon bekend, en onmiddelijk zullen diezelfde priester gazetten u beschuldigen: tegen den Godsdienst uwer vader te zijn. Waar gaan zij naar toe? De godsdienst die da personen al waren hel ook priesters zoo hoog verheft als God zelve, gelijk machtig aan afgoderij. X.. l li j Iwn rnpht nn nllm* (x-L-nnlnliiL'lintJ

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2