I VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Sb 1 r Sl X.' J AA 159 1879. ZATEKDAC. Ld I fK I mI A k'rWl 1 trokken ambtenaren zouden worden af gesteld en een officieel onderzoek zou wor den ingespannen over de betwistingen, en de over- U; Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle raededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. 55/ Vëurne, KB. Januari. In zijn'laatste nummer zegt het Lcwje- naarlje: Kiest! Er is geen midden moge- »lijk: gij zijl met God, den paus, de bis- schoppen en priesters, of gij zijl met den duivel en de geuzerij. Kiest Bit wil zeggen, in andere woordenAl de liberalen zijn voor eenw'uj verdoemd! Leugenaarljespraat, en niets dan Leuge- naai (jespraal, die de schouders doel op halen. Wellioe! al de liberalen zijn verdoemd? En de geleerde geestelijken verklaren zelven, dal, poliliekelijk gesproken, men mag liberaal zijn; dal in een constitutio neel land, gelijk hel onze, hel zelfs noodig is, dal er twee partijen beslaan. Alleenlijk, voegen deze priesters er natuurlijk hij, num mag tegen den godsdienst niet zijn. Ehwelde liberalen zijn legen den gods dienst niet, dil is honderd maal bewezen; alleenlijk zijn zij legen die geestelijken welke gestadig streven en werken, niet om het ware godsdienstig en christelijk gevoel onder hel menschdom le verbeteren ett uil le breiden, maar wel om de rijkdom en de macht der priesters le vergrooien in alle landen, in alle sleden, in alle dorpen. Hel zijn zulke geestelijken legen dewelke de liberale gazetten schrijven en zij hebben duizendmaal gelijk. Eu inderdaad, iemand die zich gedraagt naar den wil onzer politieke priesters is een ware slaaf; en waren al de Belgen klerikalen, wal zon er geworden van onze vrije democralieke wellen, wat zou er ge worden van ons vrije vaderland? Het zou een recht slavennest zijn. Ja, een klerikaal is een slaaf, en dit zul len wij in weinige woorden bewijzen. Een klerikaal is mei de bisschoppen en de priesters want anders zou hij met den duivel zijn 11 JANIAEI in kalm en regelmatig afgeloopeu; nauwe- i lijks werden op eenige plaatsen proles- I taliën, doch van weinig beduidenis, ge- j daan. Al de verslagen der prefecten zijn eenparig om dit vast ie stellen. De fransche Senaat is samengesteld uil 500 leden, waarvan 75 onafslelbare en 225 afslelbare; de conservateurs lel ien in die vergadering 165 leden en de republikei nen 155. De republikeinen hadden dus eene minderheid van dertig stemmen. De fransche Senaat, zooals hij door de kie- zingen van zondag'laatst vernieuwd is, zal nu beslaan uil 176 republikeinen en 125 conservateurs, zijnde eene republiekein- sche meerderheid van 55 stemmen, welke meerderheid telkens vermeerderen zal wanneer er een onafslelbare senaleur dooi de vergadering zal moeten gekozen wor den. Men had zondag laatst 82 leden le kiezen, in vervanging van 75 aftredende leden en 7 overledene; 65 zetels werden het aandeel der republiekeinen en enkel 16 dal der conservateurs. De meeste fransche dagbladen zijn van gevoelen dal de inoeilijksle taak der repu- bliekeinsche regeering nu slechts zal aan vangen en men met de grootste voorzich tigheid zal moeten werken om de eensge zindheid te behouden onder de verschil lende republiekeinsche elementen, die tol hiertoe gezamenlijk werkzaam zijn geweest om de conservatieve partijen, legitimisten, bonaparlisten, oi leanislen, machteloos le maken. Hel geschil, lusseben Erankrijk en Tu nis opgerezen'n It, in plaats van te be daren, nu eene (“rustiger wending geno men. In antwoord op de vraag lol herstel ling, door den algemeenen consul van Erankrijk in naam van zijn gouvernement gedaan, hcefl de bey va Tunis besloten eenen lioogambteuaar van zijn departe ment van Imilenlandsclic zaken naar Pa rijs te zenden, met bijzondere onderrich tingen om de zaak te vereffenen. Volgens eene depeche der Agence Havas zou het fransch gouvernement hel zenden van dien ambtenaar niet als eene voldoende her stelling beschouwen, en eene nieuwe no ta, ditmaal het karakter van een ultima tum hebbende, zou naar T unis gezonden zijn. Die nota zou aandringen, opdat liet gouvernement van den bey onmiddelijk bij den consul van Erankrijk zou gaan ver liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Insclu'i j ving betaalbaar voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansch Hebjie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7.00. Koor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. ’"vertrekuren vnn den ijzeren weg van E>uinkcrke, Veurne naar rechtervelde en Dlxinude naar TVlenport. Öuinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 I Licbterveldc naar Vein ne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Vein ue naar Lichlervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 POLITIEK OVERZICHT. schooning vragen, de drie in de zaak be- i De senaalskiezingen, die zondag laatst Erankrijk plaats grepen, zijn overal I lusschen den heer de Sancy i heden van Tunis opgerezen. Volgens een bericht uil Petersburg ge looft men aldaar in de goed ingelichle kringen niet, dal de emir van Afghanistan de bescherming van Busland zou ingeroe pen hebben. Men heeft geene lijdingen meer ontvangen, van aard om met zeker heid le doen gelodven, dal de emir op rus- siscli grondgebied de wijk heeft genomen. Wat zijn de nu de verplichtingen van eenen klerikaal Als hel kiezing is, er valt voor hem niet le onderzoeken, noch le oordeelen; niet na le gaan wie er een goede, of een slechle bestuurder is, wie er geleerdheid of on dervinding heeft, of wel onwetend is; neen, hij moet stemmen voor den persoon al was het de grootste domkop der we reld dien de pastor hem aan wijst. Als de kinderen in de schooljaren getre den zijn, of hunne studiën moeten voort zetten, denkt gij dal hij ze zenden mag naar een onderwijsgesticht van zijnen keus, waarvan hij b. v. de leeraars kent die hem volle vertrouwen inboezemen? Neen, gij zoudt u bedriegen. Hij moet zijne kin deren zenden naar de school die aan de pastor bevalt of hij is met den duivel Onze klerikaal is nieuwsgierig, hij wil welen wat er in de wereld omgaat, en is voornemens zich op eene gazet te abon- neeren. Doch vooraleer zijne beslissing be paaldelijk genomen is, krijgt bij een Leu- ijenaarlje, of een bladje van de zelfde soort; liet is hem loegezonden door den pastor, met bevel zich met de lezing van dil blad le vergenoegen. Gij denkt misschien, lezers, dat hij vrij is in de keus van zijnen doktor, van zijnen notaris, van zijnen brouwer, van zijnen beenhouwer, van zijnen winkelier? Neen, ook al niet. De pastor zegt hem: wij moe ten de politieke vrienden bevoordeeligen en de liberalen ruïneeren, en wijst hem doktor, notaris, brouwer, beenhouwer en winkelier aan. Zit onze klerikaal in eenen gemeente raad, hij is er niet vrij le stemmen volgens zijn goed oordeel en zijne overtuiging; geenszins, hij moet stemmen volgens de bevelen van den pastor, al was het ook legen het leggen van eenen ijzerweg, ge lijk te Pervijse, of van eenen steenweg, gelijk vroeger te Keninghe, wegen die niets hoegenaamd aan deze gemeenten kosten moesten. En alzoo is hel in alle zaken. De kleri kaal moet in alles gedwee aan de geeste lijken gehoorzamen, hij ligt aan slaven banden. En wanneer hij soms met eene mannelijke fierheid hel hoofd durft op- riclilen, roept men hem bedreigend toe: gij zijl met God, den paus, de bisschop- pen en priesters, of gij zijt niet den dtli- vel en de geuzerij. Kiest! r1 u --«t*- Jv n T ,V

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1